Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מלחמות השבת חוזרות לירושלים

מלחמות השבת חוזרות לירושלים

לפני כשבועיים החל המינהל הקהילתי בשכונת קרית יובל בירושלים להקרין סרטים בערב שבת, גוף הנתמך על ידי עירית ירושלים, פעילות חדשה הממשיכה להפר את הסטטוס קוו בעיר, פעילות שעד כה לא התקיימה. הקרנה שגרמה להפגנה בהשתתפות אלפי איש ולתפילה המונית במקום בערב שבת.

המנהלים הקיהלתיים נמצאים תחת פיקוח העירייה ומוגדרים כשלוחה עירונית. לפיכך, כפי שעסקים אינם מורשים לפתוח את שעריהם ברחבי העיר בשבת והעירייה על שלוחותיה לא עובדת בשבת אף היא, כך גם המינהל הקהילתי נמנע מחילול שבת, עד לאחרונה.

דב קלמנוביץ׳, המשנה לראש העיר ויו"ר הבית היהודי בירושלים, מוחה בתוקף על פעולת המנהלים הקהילתיים, מחזק את ידי הרב שמחון רב שכונת קרית יובל והנציגים במינהל המתנגדים להקרנה ומזכיר כי השבת במרחב הציבורי הינה יהודית ויש לשמור עליה, חשוב לי כשותף ליחד החברתי וכמי שאוהב תרבות שנקיים דו שיח ושאנחנו בעיר ובארץ כולה ונשמור על הפרהסיה היהודית בשבת .

קלמנוביץ אמר לאחר ישיבת הנהלת העיר שדנה בנושא "זה לא יתכן. אסור לגוף הנמצא תחת פיקוח העירייה, לעשות ככל העולה על רוחו, במיוחד כאשר מדובר בהפרה בוטה של הסטטוס קוו במרחב הציבורי בעיר וחילול השבת בפרהסיה . העירייה לא יכולה לתת את ידה למעשים כאלו ולהפרה בוטה של הסטטוס קוו, הנושא נמצא על סדר היום הציבורי נדון בכנסת ובהליך חקיקתי ונעשה כאן צעד מתריס ופוגע.

"שוב אנו רואים זילות בנושא השבת והתנהגות לא אחראית מצד גורמים רבים המנסים להפוך אותנו למדינת כל אזרחיה ללא סממנים יהודיים. צר לי לראות, כי גם גורמים המגדירים עצמם דתיים ונאמנים להלכה היהודית, תומכים במהלכים כגון אלו ונותנים את ידם לחילול שבת בירושלים.

אני פועל כל העת מול כל הגורמים, ע"מ להביא את המצב שנוצר לכדי פתרון, בו השבת היהודית תישמר ולא תירמס לטובת השבת ה'ישראלית'.

בתוך כך, קיים השבוע קלמנוביץ׳, כנס לחיזוק השבת בהשתתפות בכירי רבני הציונות הדתית נשיא רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא שלומדים בהם אלפי תלמידים, הרב הראשי לירושלים, הרב הראשי לפתח תקווה, שרים וח״כים ובהם ח"כ מיקי זוהר יוזם חוק השבת. בכנס נשמע, לראשונה מזה זמן רב, קולה של הציונות הדתית לגבי דמותה של השבת במרחב הציבורי והמשתתפים הכריזו על נאמנותם לשבת היהודית ולערכיה גם בקרב הציונות הדתית. ״לא ניתן לפגוע בדמותה ובצביונה של השבת במרחב הציבורי״, הכריזו המשתתפים. בכנס נטלו חלק הרב דרוקמן, הרב הראשי לירושלים, הרב שטרן, הרב מיכה הלוי, הרב הראשי לפתח תקווה, השר אורי אריאל, ח"כ מיקי זוהר עוד רבים, ביניהם גם הרב דוד שמחון- רב שכונת קריית יובל, בה המינהל הקהילתי נפתח בשבת לצורך הקרנת סרטים בשבועיים האחרונים.

בכנס אמר קלמנוביץ׳ כי "מטרת הכנס היא לומר בפה מלא שהשבת היא ערך יהודי. ואבן יסוד חשובה ליחד הישראלי במדינה יהודית. חשוב שכולנו, ההנהגה הציבורית והחינוכית, נוביל את נושא השבת למרכז הבמה ונחזיר אותה למרכז העיסוק של הציונות הדתית". ולכן גם בנושא זה הציונות הדתית משמיעה את קולה.

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כמה אתם שווים באמת?
ישראלים שונים מאמריקאים בכך שאינם מודדים את שוויו של אדם...
נשיא המדינה קיבל את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל
נשיא המדינה יצחק הרצוג, קיבל ביום שלישי, ד' בתשרי, 19...
אירוע לציון 50 שנה ללחימת חטיבה 14 במלחמת יום הכיפורים
"לפני חמישים שנה בדיוק עמדנו בפני איום קיומי מבחוץ, כשאויבינו...
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה השתתף באמירת הסליחות בירושלים
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה יצחק הרצוג, השתתף...
נשיא המדינה העניק את "עיטור הנשיא" לשנת תשפ"ג לאישים שתרמו תרומה ייחודית למדינת ישראל
לרגל שנת ה-75, נשיא המדינה יצחק הרצוג העניק ביום רביעי...
פעוטון העצים של 'יער האקלים' יישתל על גגו של אברהם ירושלים
הכדור שלנו מתחמם, והעיר מתמלאה ביותר מידי בניינים ופחות מידי...
גאווה מקומית- מצטיין מאו״ג 91
רב סרן יאיר צ'יקו שגדל בלוד קיבל ב-5 בספטמבר הצטיינות...
מצטייני שר הביטחון
ביום ראשון הקרוב ה-3.9, התקיים טקס מצטייני שר הביטחון. בין...
נשיא המדינה יצחק הרצוג במפגש עם חברי הקהילה היהודית באוסטריה:
״ישנם רגעים במשברים מהסוג הזה, שמנהיגות נדרשת כדי לנצל את...
נשיא המדינה התקבל בארמון הנשיאותי בברטיסלבה בטקס קבלת פנים ממלכתי
נשיא המדינה יצחק הרצוג התקבל הבוקר, יום שני, י"ח באלול,...