Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

מלחמות השבת חוזרות לירושלים

מלחמות השבת חוזרות לירושלים

לפני כשבועיים החל המינהל הקהילתי בשכונת קרית יובל בירושלים להקרין סרטים בערב שבת, גוף הנתמך על ידי עירית ירושלים, פעילות חדשה הממשיכה להפר את הסטטוס קוו בעיר, פעילות שעד כה לא התקיימה. הקרנה שגרמה להפגנה בהשתתפות אלפי איש ולתפילה המונית במקום בערב שבת.

המנהלים הקיהלתיים נמצאים תחת פיקוח העירייה ומוגדרים כשלוחה עירונית. לפיכך, כפי שעסקים אינם מורשים לפתוח את שעריהם ברחבי העיר בשבת והעירייה על שלוחותיה לא עובדת בשבת אף היא, כך גם המינהל הקהילתי נמנע מחילול שבת, עד לאחרונה.

דב קלמנוביץ׳, המשנה לראש העיר ויו"ר הבית היהודי בירושלים, מוחה בתוקף על פעולת המנהלים הקהילתיים, מחזק את ידי הרב שמחון רב שכונת קרית יובל והנציגים במינהל המתנגדים להקרנה ומזכיר כי השבת במרחב הציבורי הינה יהודית ויש לשמור עליה, חשוב לי כשותף ליחד החברתי וכמי שאוהב תרבות שנקיים דו שיח ושאנחנו בעיר ובארץ כולה ונשמור על הפרהסיה היהודית בשבת .

קלמנוביץ אמר לאחר ישיבת הנהלת העיר שדנה בנושא "זה לא יתכן. אסור לגוף הנמצא תחת פיקוח העירייה, לעשות ככל העולה על רוחו, במיוחד כאשר מדובר בהפרה בוטה של הסטטוס קוו במרחב הציבורי בעיר וחילול השבת בפרהסיה . העירייה לא יכולה לתת את ידה למעשים כאלו ולהפרה בוטה של הסטטוס קוו, הנושא נמצא על סדר היום הציבורי נדון בכנסת ובהליך חקיקתי ונעשה כאן צעד מתריס ופוגע.

"שוב אנו רואים זילות בנושא השבת והתנהגות לא אחראית מצד גורמים רבים המנסים להפוך אותנו למדינת כל אזרחיה ללא סממנים יהודיים. צר לי לראות, כי גם גורמים המגדירים עצמם דתיים ונאמנים להלכה היהודית, תומכים במהלכים כגון אלו ונותנים את ידם לחילול שבת בירושלים.

אני פועל כל העת מול כל הגורמים, ע"מ להביא את המצב שנוצר לכדי פתרון, בו השבת היהודית תישמר ולא תירמס לטובת השבת ה'ישראלית'.

בתוך כך, קיים השבוע קלמנוביץ׳, כנס לחיזוק השבת בהשתתפות בכירי רבני הציונות הדתית נשיא רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא שלומדים בהם אלפי תלמידים, הרב הראשי לירושלים, הרב הראשי לפתח תקווה, שרים וח״כים ובהם ח"כ מיקי זוהר יוזם חוק השבת. בכנס נשמע, לראשונה מזה זמן רב, קולה של הציונות הדתית לגבי דמותה של השבת במרחב הציבורי והמשתתפים הכריזו על נאמנותם לשבת היהודית ולערכיה גם בקרב הציונות הדתית. ״לא ניתן לפגוע בדמותה ובצביונה של השבת במרחב הציבורי״, הכריזו המשתתפים. בכנס נטלו חלק הרב דרוקמן, הרב הראשי לירושלים, הרב שטרן, הרב מיכה הלוי, הרב הראשי לפתח תקווה, השר אורי אריאל, ח"כ מיקי זוהר עוד רבים, ביניהם גם הרב דוד שמחון- רב שכונת קריית יובל, בה המינהל הקהילתי נפתח בשבת לצורך הקרנת סרטים בשבועיים האחרונים.

בכנס אמר קלמנוביץ׳ כי "מטרת הכנס היא לומר בפה מלא שהשבת היא ערך יהודי. ואבן יסוד חשובה ליחד הישראלי במדינה יהודית. חשוב שכולנו, ההנהגה הציבורית והחינוכית, נוביל את נושא השבת למרכז הבמה ונחזיר אותה למרכז העיסוק של הציונות הדתית". ולכן גם בנושא זה הציונות הדתית משמיעה את קולה.

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כנס האנימה והמנגה הגדול של הקיץ אליו צפויים להגיע אלפי חברי הקהילה מכל רחבי הארץ 8 באוגוסט בבנייני האומה
כנס האנימה והמנגה הגדול של הקיץ אליו צפויים להגיע אלפי...
סדנת ההדפס הירושלמית חוגגת 50 שנה להווסדה!
סדנת ההדפס ירושלים: פתיחה: יום שישי, ה- 19.7.2024 בשעה :...
פרויקט שימור ייחודי בירושלים ישלב סיפור גבורה משפחתי עם התחדשות עירונית
חברת הנדל"ן 'מידר' יוצאת לדרך עם פרויקט ייחודי לשימור בית...
פסטיבל הקולנוע ירושלים גאה להכריז על הסרטים הישראלים שיוקרנו בפסטיבל ה-41
פסטיבל הקולנוע ה-41 ירושלים (18-27 ביולי) שמח להציג תכנית ענפה...
אות נשיא המדינה להתנדבות הוענק בטקס מרגש במשכן הנשיא לשני מתנדבי מגן דוד אדום
בטקס הענקת אות נשיא המדינה להתנדבות שהתקיים במשכן הנשיא, אתמול...
בטקס מרגש העניק נשיא המדינה את 'אות הנשיא להתנדבות' לשנת תשפ"ד
ואלו הזוכים: ואחיד אלהוזייל, סמי אלקרינאוי, פלאח אמל, סולומון ביטון,...
לפני יציאתם למשחקים בפריז, נשיא המדינה אירח את המשלחות האולימפיות והפראלימפיות ובירך אותן בברכת הצלחה
נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח היום, יום רביעי, י״ג בסיון,...
רוברט סטירנס, אחד המנהיגים המוכרים בעולם הנוצרי, הקדיש את פרס ירושלים אותו קיבל, לזכרו של הלוחם, קצין ימ"מ, ארנון זמורה ז"ל, שנהרג בפעולת חילוץ ארבעת בני הערובה
הבישוף רוברט סטירנס, מנהיג ארגון 'כנפי נשרים', אחד המנהיגים המוכרים...
הנשיא הרצוג: "השבת כל החטופים הביתה - קונצנזוס לאומי מוחלט בעם"
אתמול התקיים בבית הנשיא בירושלים טקס הוקרה מרגש לארגונים ואישים...
דברי נשיא המדינה בטקס הממלכתי לציון יום ירושלים
אני מבקש להתייחס מכאן - מבירת ישראל - למה שקורה...