Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

כך תוודאו את אמינות העמותה לפני מתן תרומה

כך תוודאו את אמינות העמותה לפני מתן תרומה
קרדיט PIXABAY

לצד העובדה שעמותה קמה מתוך מטרה טובה, לצערנו גם שומעים מדי פעם בחדשות אודות חקירות שמתבצעות נגד מנהלי עמותות, וזאת כי הם מעלו בכספים או העבירו דיווחי כזב. אם כן כיצד נדע האם התרומה שלנו תגיע ליעד הנכון – האם התרומה שלנו לא תיפול לכיסים הלא נכונים? ובכן פה נציין שיש כמה דרכים שעשויות להעניק שקט נפשי, ולמרות שהן יגזלו מאתנו כמה דקות, הן עדיין מאוד חשובות.

כך תוודאו את אמינות העמותה לפני מתן תרומה
קרדיט PIXABAY

טיפ ראשון

אתר "גיידסטאר" הנו אתר העמותות של ישראל, בו מרוכזות שלל העמותות שקיימות בארץ. מכאן שאם מגיעה אליכם פנייה מעמותה, ניתן לבקש ממנה את המספר שלה ופשוט לבדוק באתר האם אכן מדובר בעמותה קיימת. היא קיימת? מצוין ניתן לעבור לשלב נוסף בבדיקה. היא אינה קיימת? מומלץ לדווח עליה!

שלב אחר שלב

כפי שציינו גם אם העמותה קיימת באתר גיידסטאר זה אינו אומר שניתן לתרום לה באופן עיוור, אלא עתה יש לבחון האם ברשותה אישור ניהול תקין. פה מציין מתן דהן שאם אישור זה אינו קיים, סביר להניח שהעמותה אינה מיישרת קו עם החוק ועל כן ראוי להתרחק ממנה – מוטב לחפש אחר עמותה אחרת. עם זאת, אם הבדיקה מעלה תוצאה חיובית, עדיין אין למהר ולתרום, אלא רצוי לעבור לשלב נוסף בבדיקה, בו בוחנים היטב מה העמותה עושה בפועל ואף על מה היא מוציאה את הכספים שמצויים בידה. כך למשל אם מוצאים ששכר מנהלי העמותה מאוד גבוה, או אם מוצאים שפעילות העמותה אינה מיישרת קו עם הציפיות ממנה, הרי ששוב מדובר בדגל אדום – יש לחפש אחר עמותה אחרת לתרום לה.

כלי נוסף

עוד כלי שראוי לבחון בו את אמינות העמותה, הנו האתר "תרומבנט". אתר זה מסייע להבין באופן נקודתי האם העמותה מתנהלת נכונה, מהו התקציב שעומד לרשותה, כמה עובדים יש לה ואף מהו שכרם, כך שזוכים להשיג שקיפות מלאה באופן מסודר. בנוסף, גם עמותת "מידות" עורכת בדיקות מקיפות ובהתאם מעניקה "תו מידות".

בחינה עצמית

מלבד אתרים שמתמקדים באיסוף נתונים, ישנה הרשת הדיגיטלית שמאפשרת לבלוש אחר פעילות העמותה. היו בטוחים שאם מישהו הגיש נגד עמותה כזו או אחרת תביעה הדבר כבר יימצא מעל דפי האינטרנט. בנוסף, יש לבחון את אופי הפעילות של העמותה, לדבר עם גופים שהיא מסייעת להם וכמובן שצריך לעקוב אחר המלצות של אנשים. אם יש איזשהו רמץ היו בטוחים שהוא כבר יגיע להיכן שכולם נמצאים – לרשת האינטרנטית. כך מסביר מתן דהן וכך מוטב שגם אתם תפעלו.

הצד השני של המטבע

מתן דהן הנו ממייסדי עמותת איילים שהצליחה להגיע להישגים מרשימים ושנעזרת בתרומות משמעותיות שמגיעות מהארץ ומחו"ל, ועל כן אם אתם בצד של מקימי העמותה ומבקשים להגביר את תחושת הביטחון של התורמים, ניתן לפנות אליו ולהיעזר בניסיונו הרב. מכאן שהשיטות נוכחות, רק צריך לדעת לנצלן ומצד שני לא לנצל את טוב ליבם של אנשים – היו אנושיים!

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
יוון כמו שלא הכרתם - מחכה לכם לטיול מרתק
את המראות הקסומים שתפגשו בצפון יוון, קשה לתאר במילים. מלבד...
למי פונים כשזקוקים לעזרה בחיפוש מידע?
אירועים שונים בחיים מחייבים לפעמים שינוס מתניים כדי לצאת מאזור...
הפיכתם של מרחבים עירוניים לאזורים מתחדשים
עורך דין התחדשות עירונית מתמחה בעניינים משפטיים הקשורים לפרויקטים של...
לפי אלו קריטריונים בוחרים את שיטות יציקת הבטון לתבניות?
כאשר מתחילים פרויקט בניה חדש, חשוב לקחת בחשבון כי יסודות...
לחגוג אחרת את האירועים הפרטיים שלכם
כמה שנים הבטחתם לעצמכם שיום אחד תקומו מהכיסא באירוע כלשהו...
במילים פשוטות, מה כולל טיפול באלכוהול וסמים?
כאשר אתם צריכים טיפול בהתמכרויות, אתם עשויים לקבל אותו דרך...
מצבה: הכתובת של יקירינו לאחר שהלכו לעולמם
אף אחד מאיתנו לא רוצה להיות במצב הזה המצב בו...
הסטודנט משאנן הנציח את חבר הילדות מירושלים
בטקס מרגש בבית יד לבנים בירושלים השתתפו השבוע משפחות שכולות,...
תערוכת ענק לכבוד ציון 40 שנה לסדנאות האמנים
"האומן 26" ניהול אמנותי: לי היא שולוב אוצרות: הילי וורטמן מויאל, דביר...
איך אפשר לדעת כמה שווה הנכס שלכם באמת?
שיקולים רבים מעורבים בכל מה שקשור לקביעת ערך של נכסים...