Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

אילן קצ'נס: "ייעוץ ארגוני יכול לסייע לארגונים רבים – גדולים וקטנים"

אילן קצ'נס: "ייעוץ ארגוני יכול לסייע לארגונים רבים – גדולים וקטנים"
"הרבה מנהלים מרגישים שהיועץ הארגוני תגרום להם לאבד את השליטה בחברה" | צילום: יח"צ

יועץ ארגוני יכול להעניק לחברות ועסקים נקודת מבט רעננה על התהליכים השונים בה, ולשפר אותם. למרות זאת, מנהלים רבים חוששים שהיועץ ייקח מהם את השליטה על העובדים. מנכ"ל "עוץ לי אסטרטגיה ניהולית", אילן קצ'נס, מסביר איך עושים את זה נכון

אריאל ענברי 22/09/2019

תחום הייעוץ הארגוני נהנה מפריחה בשנים האחרונות, ונראה שכל חברה גדולה היום נעזרת בשירותיהם של יועצים ארגוניים שונים. למרות זאת, לבעלי עסקים רבים – במיוחד כאלה שהקימו חברות פעילות במו ידיהם – לא ברור כיצד מישהו מבחוץ יכול לשנות את פעילות החברה ולעזור לה להתפתח ולהשתדרג.

כדי להבין כיצד ניתן לשלב בין הפעילות הסדירה של הארגון, לבין יועץ חיצוני שיכול לשפר ולייעל את התפוקה והעבודה, פניתי לאילן קצ'נס, מנכ"ל חברת "עוץ לי אסטרטגיה ניהולית" שמעניקה ייעוץ לחברות במשבר, ובעל ניסיון רב בתחום.

אילן קצ'נס (במרכז) וצוות K.TESORO | צילום: יח"צ

אילן, מהו בעצם ייעוץ ארגוני?

"ייעוץ ארגוני הוא דרך לבחון את כל הפעילות העסקית והניהולית של עסק או חברה מסוימת, כדי לסייע לה להשתפר", פותח אילן קצ'נס את דבריו. "אמנם מדובר בתחום חדש יחסית, אך למעשה חברות היו זקוקות לייעוץ כזה מאז ומעולם, אלא שעד לאחרונה לא היה לאותן חברות למי לפנות כדי לקבל את השירות הזה".

הוא מוסיף כי "ייעוץ ארגוני טוב בוחן את החברה מלמעלה ועד למטה, מהמנהל הבכיר ביותר ועד העובד הזוטר, כדי להבין את התהליכים המתרחשים בחברה ולסייע לה להתייעל מבחינה ארגונית".

למי מתאים ייעוץ ארגוני – רק לחברות גדולות?

"ייעוץ ארגוני מתאים למעשה לכל ארגון פעיל – מתאגידים בינלאומיים עצומים ועד עסקים קטנים", מדגיש קצ'נס. "הרי כל עסק, חברה, עמותה וארגונים אחרים יכולים לשפר את הפעילות שלהם ולעבוד בצורה יותר יעילה ורווחית".

"בדרך כלל, חברות פונה לייעוץ ארגוני כאשר הן נמצאות במשבר או במצוקה, ומנהליה לא מוצאים בעצמם את הדרך החוצה מאותו מצב ביש. אמנם המצב הזה גורם לשדרת ההנהלה בחברות להבין את החשיבות של הייעוץ הארגוני, אבל אני ממליץ לחברות להקדים תרופה למכה ולפנות לייעוץ ארגוני כדי לשפר את הפעילות העסקית גם כשאין משבר באופק, כדי להתכונן ליום גשום", מציין קצ'נס.

"הרבה מנהלים מרגישים שהיועץ הארגוני תגרום להם לאבד את השליטה בחברה" | צילום: יח"צ

איך מתחילים תהליך של ייעוץ ארגוני?

אילן מזדקף בכסאו וארשת פניו מתמקדת. "כדי שיועץ ארגוני יוכל לסייע לחברה, הוא צריך לבחון את הפעילות שלה בכל ההיבטים – תהליכי עבודה, עובדים והנהלה", הוא מסביר. "לעתים היועץ יעשה שימוש בלקוחות סמויים, בשיחות חתך עם עובדים שונים, בשאלונים ובכלים נוספים שיוכלו לתת לו תמונת מצב על פעילות החברה".

אילן ממשיך ואומר כי "לאחר מכן, היועץ מציג ללקוח (הנהלת החברה) את תמונת המצב המשתקפת מהנתונים השונים. הרבה פעמים, לבעלי החברה קשה לקבל את תמונת המצב שמתקבלת בגלל שהם מעורבים רגשית במקום, בעיקר אם מדובר בחברה שהם הקימו במו ידיהם. עם זאת, בלי להבין את תמונת המצב האמיתית בפועל של החברה שלו – כל ההתקדמות של התהליך הייעוץ הארגוני מוטלת בספק".

התייחסת לקושי של מנהלי החברות. איפה לדעתך הקושי הזה בא לידי ביטוי?

"הרבה מנהלים מרגישים שהיועץ הארגוני תגרום להם לאבד את השליטה בחברה", מסביר קצ'נס. "בגלל זה כשאני מעניק שירותי ייעוץ ללקוח, אני עושה זאת בשקיפות מלאה ובקצב שלו. אני מציג בפניו כיצד התהליך יוכל לסייע לחברה שלו בטווח הארוך".

בגלל הקושי הזה, אני מקפיד גם לעבוד בשיטה שתאפשר לי וללקוח, לעקוב אחרי יישום המסקנות והטמעתם בקרב העובדים, ואנחנו בוחנים יחד את המדדים השונים לאורך זמן. כל זאת, כדי לראות שהתהליך נושא פרי, ושהחברה מגויסת כדי להשתפר".

"בסופו של דבר, ייעוץ ארגוני טוב יכול לקחת חברה ולקדם אותה לשלב הבא בהתפתחות שלה. גם אם מדובר בחברה מצליחה – היא יכולה להצליח יותר, או להיות ערוכה יותר לשוק העסקים הסוער ולמשברים עתידיים", מסכם אילן קצ'נס, "תמיד טוב שיש מישהו שמבין עסקים ותהליכים, ומעניק לחברה עין רעננה וחיצונית שיכולה לשים לב לדברים שאיש לא שם לב אליהם עד כה".

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
שירות מקצועי ומהיר לכל סוגי תקלות המחשבים
מעבדה לתיקון מחשב נייד בקוסמי מחשבים מציעה ללקוחותיה שירות מקצועי...
מה באמת צריך לדעת על הובלת משרד?
כל מי שמחליט להעביר את המשרד שלו למקום חדש תוהה...
האחים סופר מריו- המשחק הנוסטלגי שרלוונטי גם עכשיו
זירת הגיימרים רוחשת כותרים חדשים, הרפתקאות ועלילות ומרתקת רבים כאשר...
כמה טיפים שיעזרו לכם לבחור מלון לליל הכלולות
אנחנו לא חושבים כי בחיים הבוגרים יש אירוע משמעותי ומרגש...
ככה תכינו עוגיות חמאה שנמסות בפה
עוגיות חמאה הן מאפה קלאסי אהוב שקשה לעמוד בפניו. העדינות,...
לעבוד בתנאים האופטימליים ביותר בכל מפעל
מבנה של מפעל מתוכנן כך שיהיו לו תשתיות שיתאימו לכל...
להכיר בני זוג בדרך מהנה יותר
דייטים הם סיוט לאנשים רבים, במיוחד לאחר שנכוו במערכות יחסים...
גניבת פרטים- איך מתמודדים מבחינה משפטית?
עבירות הקשורות למחשבים, אינטרנט ולמידע הרב שרץ בו נחשבות לבעיה...
האם אפשר לעשות שינוי תודעתי? התשובה היא כן
כל כך הרבה פעמים אנחנו פועלים על אוטומט, ובפועל, פשוט...
תהליך בדיקות ההאזנה – כיצד זה עובד?
בעולם שבו פרטיות הפכה למטבע נדיר, חשיבותה של בדיקת האזנה...