Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

איך למנף עסק משפחתי?

איך למנף עסק משפחתי?
מאגר תמונות אישי

עסק משפחתי בנוי ממארג מורכב ומאיזון עדין המשלב בין התא המשפחתי האינטימי, לבין העסק המנוהל על-ידי בני המשפחה. על כן, עסק משפחתי יכול להצליח מאד או לחוות כישלון חרוץ המלווה בטעם מר מכיוון שהוא משפיע על כל בני המשפחה באשר הם. איך למנף את העסק המשפחתי וגם להישאר משפחה מאושרת?

מאגר תמונות אישי
מאגר תמונות אישי

איך למנף עסק משפחתי?

כל עסק יכול להגיע לביצועים מצוינים ולהשיג רווחיות גבוהה, כאשר משלבים בצורה טובה: יחסי אנוש מעולים, תקשורת בינאישית טובה, מקצועיות, טכנולוגיה וניהול, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בעסק משפחתי שלו יש יתרונות בלעדיים. ברור לכל, שעסק שאינו יעיל מפסיד הרבה כסף בזמן קצר ויכול להתרסק במהירות, קל וחומר כאשר מדובר בעסק משפחתי שלו יש אתגרים ייחודיים. מאידך, לעסק משפחתי שמתנהל בצורה נכונה יש יתרון עצום.

בתחילת הדרך, העבודה בחיק המשפחה נראית נוחה, מלהיבה ובמידה רבה גם הגיונית, אולם לעיתים העבודה המשותפת בעסק המשפחתי עלולה ליצור עימותים לא פשוטים בין בני המשפחה. איך נמנעים משגיאות בעסק המשפחתי? איך מתמרנים בסיטואציות מסובכות? ואיך שומרים על המשפחה מלוכדת? לפניכם מספר דגשים שכדאי להפנים בדרך להצלחה.

  1. צרו הפרדה ברורה בין התא המשפחתי לעסק המשפחתי

כבן למשפחה שניהלה עסק משפחתי, אני יכול לומר בביטחון שהעסק ניהל את חיי המשפחה. העסק השפיע באופן ישיר על האווירה שהייתה בבית, לטובה ולרעה. המשפחה כולה הייתה רתומה להצלחת העסק בכל מחיר, כאשר העסק חווה הצלחה, המשפחה הייתה מאושרת וכאשר העסק חווה ימים קשים, החיים בחיק המשפחה היו בהתאם. רוצה לומר, שאפשר להתנהל גם אחרת, לנהל תא משפחתי במקביל לניהול עסק משפחתי משגשג.

יצירת הפרדה בין התא המשפחתי לבין העסק המשפחתי זוהי הפעולה החשובה ביותר שכדאי לאמץ. על כן, צריך להגדיר שעות ברורות לפעילות בעסק ושעות ברורות שיוקדשו לפעילות בחיק המשפחה, שכן העסק משפיע על האנרגיה בבית ובמיוחד על הזוגיות ומערכות היחסים בין שאר בני המשפחה. באמצעות הגדרת גבולות גזרה ברורים, ניתן להימנע מעימותים מיותרים, ניתן לייצר רשת ביטחון תומכת בין בני המשפחה, הואיל והם כולם שטים באותה הדוגית וברור לכל הצדדים שאם יהיה חור בדוגית, כולם ישקעו. מכאן, המשפחה כולה צריכה לחתור להצלחת העסק המשפחתי ולגלות הבנה, סבלנות וסובלנות האחד כלפי האחר.

  1. הימנעו מלהכריח את דור ההמשך לעבוד בעסק

הנטייה הטבעית של בעלי העסקים הוותיקים, שבנו את העסק שלהם במאמצים רבים שהיו כרוכים בדם יזע ודמעות, היא להוריש את היקר להם מכל, את העסק שבנו בעשר אצבעות, לדור הבא, לבניהם ולנכדיהם ובכך לייצר המשכיות, מעין ירושה של DNA משובח בשילוב עסק משפחתי מוצלח. הרצון להוריש את העסק המשפחתי הוא עד כדי כך חזק, שבעל העסק הוותיק רואה בעיני רוחו את נכדו מנהל את העסק, לשם הוא שואף וזה רק חלק מהחלום.

כשם שבעל העסק התבגר, כך גם הזמנים השתנו, התקופות השתנו ובעיקר השתנתה הטכנולוגיה. כיועץ עסקי וותיק ומומחה להגדלת רווחיות של עסקים משפחתיים, ראיתי פעמים לא מעטות מצבים של עסקים בדעיכה הדרגתית, עד כדי סגירה (Run Off), עסקים שחוו הצלחות משמעותיות בעבר ונקודת השיא שלהם עברה וחלפה לה והם מנסים בשיניים להיאחז בעסק ומרוב שהעסק מדמם הם כבר מכרו חלק ניכר מהנכסים שצברו.

הדור של היום, גדל למציאות אחרת, למציאות שונה, שבה הקידמה הטכנולוגית נמצאת בתנופה מתמדת והגלובליזציה משפיעה חדשות לבקרים על החיים בכלל ועל המציאות הכלכלית בפרט.

זה לא אומר שצריך לסגור את העסק או למכור אותו בנזיד עדשים, אלא יש דרכים דווקא למנף את המצב ולהפוך את הבעיה ליתרון משמעותי. איך עושים זאת? כיועץ עסקי מנוסה בתחום העסקים המשפחתיים, חשוב לי להדגיש שכדאי להעריך את מה שההורים כבר בנו וגם אם העסק נראה מיושן וקמל, אין להמעיט בערכו, הוא יכול להוות בסיס איכותי ולחסוך שנים של למידה וניסיון.

מאגר תמונות אישי
מאגר תמונות אישי
  1. הפרידו בין המנכ"ל לבעלים

העסק המשפחתי לעיתים גורם למצבים מביכים שכדי להיחלץ מהם, החלטות משמעותיות והרות גורל מוכרעות סביב שולחן האוכל בארוחת ערב שבת. קורה לפעמים שבעל העסק הוותיק משתף את בני המשפחה בקבלת החלטות אסטרטגיות, הנוגעות לקרביים של העסק המשפחתי. כך יוצא שהחלטות בעלות רגישות גבוהה, מתקבלות כהחלטות אמוציונליות ולא אובייקטיביות, מה שעלול לסכן את העסק כולו.

דוגמה מאחד העסקים שליוויתי: בעל חברה משפחתית גדולה ורווחית עם עשרות עובדים, שהבעלים שימש גם כמנכ"ל בפועל, הוא חווה קשיים בזוגיות והמון לחצים אישיים שגרמו למצבו הנפשי מעט להתערער, אלו השפיעו עליו, על מצבו הנפשי ועל תפקודו באופן ישיר במידה כזו שגרמה לו לפגיעה חמורה בעסק.

כתוצאה מכך, הפעילות העסקית שלו נפגעה, הוא היה מגיע עצבני לעבודה, לעיתים מיואש, איבד את טעם החיים וגם כמעט איבד את הזוגיות. בקיצור, הסובבים אותו חשו באנרגיות הלא טובות ובקשיים בתפקוד, שלא לדבר על הפגיעה בשאר הפעולות העסקיות הקשורות בניהול ופיתוח העסק. בשורה התחתונה, הייתה פגיעה משמעותית בעסק, משום שהמנכ"ל הגיע לעבודה כאשר ישנם גורמים רבים שהשפיעו על תפקודו הנפשי והפיזי.

שאלתי אותו: "אם היה פה מנכ"ל שכיר, נכון שהיית מצפה ממנו כל הזמן לנהל, לקדם ולפתח את העסק, בלי להרים את הרגל מהגז?" הוא ענה: "כן, בוודאי." אם כך, עניתי לו: "ממילא אתה פועל נגד העסק שלך, אתה צריך לפטר את עצמך מתפקיד המנכ"ל ולהביא מישהו שינהל את העסק במקומך."

נובע מכך, שיש להפריד בין הבעלים של העסק לבין מי שמנהל אותו בפועל. חשוב שיהיה בהנהלת העסק גורם חיצוני, שיהיה גורם אובייקטיבי ונאמן שאינו נוטה לצד אחד במחלוקת, גורם שיהיה חסר אינטרס אישי, גורם שלא יהיה מעורב רגשית, אלא ינתח את המצבים וידע להשפיע על ההחלטות המתקבלות בעסק המשפחתי. יתרה מזאת, עליו להיות אסטרטג בנשמה, כזה המסתמך על מציאוּת עובדות ומידע, ביחד עם הקשבה לתחושות ואמוציות.

כיועץ עסקי וותיק ומיומן בתחום העסקים המשפחתיים, אני יכול להעיד על כך שבעלי עסקים וותיקים שמימשו את שלושת התובנות הללו, הבינו את הסוד של העסקים המשפחתיים המצליחים. באמצעות התנהלות אישית, משפחתית ועסקית נכונה והקפדה על ביצוע כל אחד מהשלבים, העסק המשפחתי ימריא ויגיע לגבהים חדשים.

* הכותב, הינו יועץ עסקי בכיר, הבעלים של חברת "אייל פז ייעוץ עסקי" המתמחה בייעוץ עסקי לעסקים משפחתיים.

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
להחזיר את עצמנו כמה שנים לאחור- זה אפשרי
במיוחד בעידן שלנו, בו כולם מצלמים ומצטלמים כל הזמן, המודעות...
התוכניות וההחלטות שחברה מקבלת
אסטרטגיה עסקית כוללת את התוכניות וההחלטות שחברה מקבלת כדי להשיג...
להכין את הארון לחורף- ממה מתחילים?
כשהיינו קטנים היתה החלפה ברורה של תכולת ארון הבגדים מבגדי...
כל הפרטים החשובים על תהליך גירושין
תשלומי מדור מייצגים את חובתם של ההורים להעניק לילדיהם סביבה...
איך מחשבים התקנה של מערכת סולארית לבית הפרטי
עם כל הכבוד לאידיאולוגיה ולהכרה בכך שעלינו, על כולנו, מוטלת...
יוון כמו שלא הכרתם - מחכה לכם לטיול מרתק
את המראות הקסומים שתפגשו בצפון יוון, קשה לתאר במילים. מלבד...
למי פונים כשזקוקים לעזרה בחיפוש מידע?
אירועים שונים בחיים מחייבים לפעמים שינוס מתניים כדי לצאת מאזור...
הפיכתם של מרחבים עירוניים לאזורים מתחדשים
עורך דין התחדשות עירונית מתמחה בעניינים משפטיים הקשורים לפרויקטים של...
לפי אלו קריטריונים בוחרים את שיטות יציקת הבטון לתבניות?
כאשר מתחילים פרויקט בניה חדש, חשוב לקחת בחשבון כי יסודות...
לחגוג אחרת את האירועים הפרטיים שלכם
כמה שנים הבטחתם לעצמכם שיום אחד תקומו מהכיסא באירוע כלשהו...