Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

שמחה וששון בירושלים

שמחה וששון בירושלים

תערוכת יחיד לאמנית חנה הלן רוזנברג במוזיאון היכל שלמה בירושלים

אוצרת התערוכה :חוי פינגולד-דויטש

פתיחה חגיגית: יום שישי ה16.11.2018 בשעה 11:00

רח' קינג ג'ורג' 58, ירושלים

אכן, אותה שמחה מופיעה כאן על הקירות, ואין מילים הולמות יותר תערוכה זו מאשר המילים שמחה וששון!

הכל שמח כאן – הצבעים, האור והתנועה. על הבדים מופעים כמעט כל צבעי הקשת – מה יותר עליז מזה? בציורי השמן התמונה מחולקת למספר מישורים מופשטים ובכל חלק מתרחש משהו. העין עוברת ממקום למקום על מסילות של צבע, המעבירות את הצופה מהתרחשות אחת לשניה, לשלישית, וכן הלאה. הכל מואר, כמעט ואין פינות חשוכות, ואם יש, מנצנצים בהן כוכבים, זורחות שמשות וזיקוקי דינור מתפוצצים. עיני הצופים בתנועה, וכך גם כל האלמנטים בציור. כיוון שהנושאים ברובם שמחים, גם הדמויות עליזות, רוקדות. אפילו הטבע שמח. בקבוצת ציורים אחרת, חדשה, הצבע מתון יותר, אפור עם נגיעות צבע ססגוניות – אך התנועה, האור והשמחה שליטים. אלה הן עבודות שנעשו מרישומים קטנים, בפנקס ציורים קטן, ברחובות ירושלים. נדיר מאד שמעיפים מבט ביצירת אמנות והנשמה נעתקת. כך קרה לי עם עבודתה של חנה.

שתי התחלות חדשות היו לחנה הלן רוזנברג בשנים האחרונות. ארץ חדשה ושפה חדשה. היא הגיעה מאנגליה לירושלים להעמיק בלימודי יהדות ולהתחזק. היא שכרה חדר קטנטן בשכונת נחלאות, ליד 'מחנה יהודה'. בשעות הפנאי מלימודיה יצאה עם הפנקס לצייר ברחובות הסמוכים למעונה. בחדרה לא היה מקום לכן ציור, אפילו את החלון כמעט ולא פתחה כי הוא נפתח על חדר המדרגות והשכנים התלוננו… הרחוב היה הסטודיו שלה בכל שעות היום, בכל עונות השנה. בגשם, בחום, בימי חול או חול המועד; והחיים בו היו נושאי היצירות. ירושלים היא עיר מאד ססגונית מבחינת סוגי האוכלוסייה, וכולם קבלו מקום ביצירתה, זו שתחילתה כאן בארץ (היא מציירת מזמן). הרישומים הקטנים שבפנקס הציור, הם ציורים שממש תופסים את הרגע, פיסות חיים מלאי ההבעה והתנועה. מיניאטורות אלו, בצבעי-מים או בדיו, הן הבסיס להרבה מעבודות השמן המוצגות בתערוכה זו. חנה משתמשת במגוון גדול של טכניקות, לחלקן ביטוי בתערוכה – ציורי שמן גדולים וקטנים, ציורים ומיניאטורות בצבעי מים, הדפסי לינולאום ומגזרות נייר, ולאחרונה גם ציור דיגיטאלי.

הנושאים של חנה לקוחים מעולם היהדות, מהחגים ומהשמחות: הכנסת ספר תורה, שמחת תורה, פורים, פסח, שמחות משפחתיות ועוד – אירועים שמזמנים מוזיקה (שממש אפשר לשמוע) וריקודים. הדמויות של חנה רוקדות, עם כל הגוף ועם כל הנשמה, בכל צורה אפשרית, ובכל דמות אפשרית, וכולם ביחד, שמחים באותה שמחה וחווים את אותה התעלות – חסידים, חילונים וחרדים, אנשי עיר ואנשי כפר, וגם נשים, אבל בדרך כלל במעגל משלהן. ברב היצירות מהקבוצה הזאת מופיע חיל כאחד הרוקדים, גם הוא חלק מהיהדות הפלורליסטית שבבסיס יצירתה של חנה.

לעיגול מקום מרכזי בקומפוזיציה של חנה. זו יכולה להיות קשת בשמים, שממשיכה בארץ, מטריה, מעגל רוקדים, שמש, ירח. הרימונים, ביהדות סמל לברכה, שפע, יופי וחוכמה, גם הם עגולים, שמחים. בנופים המופעים ביצירות הגבעות מעוגלות, רכות ונינוחות. לא תמצאו כאן זוויות חדות. בתרבויות רבות משמעות העיגול היא שלמות ורוחניות. או כפי שחנה אומרת: "מְלֹא כָל הָאָרֶץ כְּבוֹדו" (ישעיהו ו', י"ג וחזרת הש"ץ בתפילת העמידה).

אחרי מספר שנים בירושלים עברה חנה להתגורר בבאר-שבע, ובציוריה גם יש מקום לנופי באר-שבע וסביבותיה.

נושא נוסף שחביב על חנה הם סיפורי התנ"ך. כאן תוכלו לראות מספר יצירות המספרות את סיפורה של רות המואבייה הגיורת ונעמי חמותה, עד הקשר לדוד המלך ולירושלים. גם כאן – אור, מעגלים, תנועה – והמון אהבה, תקווה ושמחה.

על יצירתה של חנה נאמר: "וְהָיִיתָ אַךְ שָׂמֵחַ" (דברים טז, טו). "יש לי כל-כך הרבה שמחה לתת" אומרת חנה. "ה'שם' כנראה מצא בי משהו, והביא אותי לכאן".

נעילה: 30.12.2018

רח': קינג ג'ורג' 58 ירושלים 02-5889010

שעות ביקור בתערוכה : א'-ה: 08:00-20:00

יום שישי 08:00-12:00

האמנית בפייסבוק:

https://www.facebook.com/beer.sheva.art

אתר האמנית:

Welcome

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
במעמד רעיית נשיא המדינה, הגב' מיכל הרצוג: פורום "120 מנהיגות מחברות" ערך את הכנס השנתי, בסימן ברית נשים ישראלית בבית הנשיא
שיתוף הפעולה בין בית הנשיא לפורום '120 מנהיגות מחברות' הוא...
מסעדת תמול שלשום מציינת 30 שנות פעילות עם שפית חדשה ומנות חדשות
תמול שלשום, מוסד התרבות ובית הקפה הירושלמי המוכר והאהוב, בבעלות...
פסטיבל EGG'S BENEDICT בוולדורף אסטוריה מלון וולדורף אסטוריה ירושלים מזמין את הקהל הרחב לחגוג בארוחת בוקר מפנקת עם מגוון מנות EGG'S BENEDICT (בין התאריכים 19.5 –31.5)
מנת ה EGG'S BENEDICT היא אחת ממנות ארוחת הבוקר והבראנץ'...
76 יצירות, שרובן מוצגות לראשונה, בתערוכה לכבוד יום העצמאות ה- 76 למדינת ישראל – "דיוקן עצמאי: דמות ונפש הצייר באמנות הישראלית" במוזיאון קסטל במעלה אדומים
בתערוכה, שנפתחת לקהל הרחב החל מיום ראשון, 12 במאי, וצפויה...
מועדי הגבורה בחודש מאי באירוח ביתי בירושלים
מועדי הגבורה הם הזמן הנכון ביותר לשמוע על סיפור ההתיישבות...
בקניון הדר נחנכה ׳המרפסת׳, שדרת הבילוי והקולינריה
מאות אורחים, בהם אנשי עסקים, מנכ״לי חברות, פוליטיקאים, ודמויות בולטות,...
פסח במוזאון קסטל
מוזאון הצייר משה קסטל מזמין אתכם לחוויה משפחתית ייחודית ומהנה...
שלוש מדליות זהב, מדליית כסף ושתי מדליות ארד ליקבי ירושלים אגודה חקלאית שיתופית בתחרות BEST VALUE היוקרתית
זו השנה ה-16 ברציפות שתחרות היין BEST VALUE נערכת לקראת...
תערוכה חדשה בבנייני האומה, ירושלים "אוצרים לרגע" - ילדי ישראל מציירים בזמן מלחמה
למעלה מ-1000 ילדי בתי ספר יסודיים מכלל המגזרים ומכל רחבי...
חדש בירושלים מרכז הקונגרסים בנייני האומה מציין 70 שנה ופותח לראשונה את שעריו לסיורים מודרכים בתערוכות השונות
הסיורים חינם בתיאום מראש! במסגרת חגיגות ה70 יפתח לראשונה מרכז הקונגרסים...