Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

חשיפה ראשונה – לא תותר כניסת כלי רכב לעיר העתיקה שבין החומות

חשיפה ראשונה – לא תותר כניסת כלי רכב לעיר העתיקה שבין החומות

עיריית ירושלים ומשרד התחבורה החלו בהיערכות מעשית לצמצום דרסטי בתנועת הרכב הפרטי בתוך העיר העתיקה. זאת כדי לצמצם את הפקקים, הזיהום, הרעש וההפרעה לתושבים המתגוררים בה ולמבקריה. תחילה יופעלו חניונים בתעריפים מוזלים ובחינם וכן קו מיוחד של "אגד" שייסע מהחניונים לתוך העיר העתיקה.

בעתיד הקרוב תותר כניסת רכב משער יפו בשעות היום רק לתושבי העיר העתיקה ולסוחריה. ראש העיר ירושלים מר ניר ברקת: "אנו רוצים לשמור על העיר היפה ביותר בעולם, ולכן אנחנו חייבים לאפשר דרכים חדשות לעיר העתיקה ולדלל את כמות הרכב הפרטי. במקום להשתרך בתוואי פקוק, עדיף לחנות ולנסוע בנוחות בקו המיוחד או פשוט לצעוד מעט ברגל".

דידי הרשקוביץ, מחזיק תיק התחבורה בעירייה מסר כי התוכנית "דרך חדשה לעיר העתיקה", שהוכנה באגף תושי"ה בעיריית ירושלים ובצוות תוכנית אב לתחבורה, תצא לדרך ביום א' הקרוב (ל' בשבט – 14 בפברואר). במסגרתה יופעל הסדר מיוחד ב-3 חניונים – "הרכבת"- חניה חינם, "קרתא" – 15 ₪ לכל היום לתושבי ירושלים ו- 25 ₪ למבקרים בעיר, וחניון "ממילא/ אלרוב" – חניה חינם לשעתיים הראשונות. כמו כן, מסלול קו 38 יקוצר, ועם הפעלת התוכנית יאסוף את הנוסעים, גם מהחניונים הללו, היישר לתוך העיר העתיקה, בתעריפי נסיעה מוזלים ומיוחדים. כל שעה עגולה ייסע  קו 38 במסלולו הארוך והמוכר ומספרו יהיה 38א'. הרשקוביץ שיבח את משרד התחבורה על הירתמותו לפרויקט, בו משקיע המשרד מאות אלפי שקלים בסבסוד כרטיסי הנסיעה המוזלים ב"קו החניונים" 38.

דרור גנון, סגן מנהל האגף לתחבורה ציבורית במש' התחבורה אמר כי: "למדנו בעולם שכדי לשמור על הערים ההיסטוריות, יש לאפשר רק לתחבורה ציבורית לנוע בתוכן ולשמחתי כך יהיה גם בירושלים". לדבריו, ההפעלה המוקדמת של "חנה וסע" ושל קו 38 המוזל יאפשרו לציבור להתרגל לדרך החדשה, לפני איסור הכניסה ברכב פרטי.

כאמור, ב"קו החניונים" 38 ניתן יהיה לרכוש כרטיסי נסיעה מיוחדים במחירים מוזלים:  – כרטיס "משפחתי יומי" אשר יופעל לראשונה בישראל לנסיעה בקו 38, יאפשר למשפחה- הורים + עד 5 ילדים, חופשי לנסוע כל היום תמורת 25 ₪ בלבד.

 – כרטיס "אישי-יומי" שיאפשר נסיעה חופשית בקו 38 לעיר העתיקה, במשך כל שעות היום, ב-10 ש"ח בלבד. יתר הקווים לעיר העתיקה ( 1,2,3) ימשיכו לפעול כסדרם.

יצוין כי נוסף על הסדרי החניה והנסיעה המוזלים ניתן להגיע לעיר העתיקה גם עם "כרטיס אחד- לכל מקום- למשך 75 דקות", הפועל בהצלחה במטרופולין י-ם מזה כחודש, ועמו ניתן להחליף כמה קווים שרוצים בדרך ליעד.

חונים וצועדים – רוב באי העיר העתיקה ברכב פרטי יוכלו גם לחנות באחד החניונים המוזלים ופשוט לצעוד אל יעדם מרחק הליכה קצר בסמטאותיה היפות של העיר.

כאמור, בעתיד הקרוב תותר כניסת רכב פרטי בשעות היום משער יפו רק לתושבים, לסוחרים ולבעלי תו נכה והודעה על כך תפורסם בהמשך. פרטים אודות הסדרי החניה והנסיעה החדשים במוקד 106 העירוני או במוקד אגד 2800*.

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כמה אתם שווים באמת?
ישראלים שונים מאמריקאים בכך שאינם מודדים את שוויו של אדם...
נשיא המדינה קיבל את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל
נשיא המדינה יצחק הרצוג, קיבל ביום שלישי, ד' בתשרי, 19...
אירוע לציון 50 שנה ללחימת חטיבה 14 במלחמת יום הכיפורים
"לפני חמישים שנה בדיוק עמדנו בפני איום קיומי מבחוץ, כשאויבינו...
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה השתתף באמירת הסליחות בירושלים
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה יצחק הרצוג, השתתף...
נשיא המדינה העניק את "עיטור הנשיא" לשנת תשפ"ג לאישים שתרמו תרומה ייחודית למדינת ישראל
לרגל שנת ה-75, נשיא המדינה יצחק הרצוג העניק ביום רביעי...
פעוטון העצים של 'יער האקלים' יישתל על גגו של אברהם ירושלים
הכדור שלנו מתחמם, והעיר מתמלאה ביותר מידי בניינים ופחות מידי...
גאווה מקומית- מצטיין מאו״ג 91
רב סרן יאיר צ'יקו שגדל בלוד קיבל ב-5 בספטמבר הצטיינות...
מצטייני שר הביטחון
ביום ראשון הקרוב ה-3.9, התקיים טקס מצטייני שר הביטחון. בין...
נשיא המדינה יצחק הרצוג במפגש עם חברי הקהילה היהודית באוסטריה:
״ישנם רגעים במשברים מהסוג הזה, שמנהיגות נדרשת כדי לנצל את...
נשיא המדינה התקבל בארמון הנשיאותי בברטיסלבה בטקס קבלת פנים ממלכתי
נשיא המדינה יצחק הרצוג התקבל הבוקר, יום שני, י"ח באלול,...