Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

הכשת הנחש כמעט הסתיימה באסון: חייה של ציפורה ניצלו בבית החולים הדסה עין כרם

הכשת הנחש כמעט הסתיימה באסון: חייה של ציפורה ניצלו בבית החולים הדסה עין כרם
צילום: דוברות הדסה

בצהרי יום שישי, ציפורה מיוחס שיחקה עם נכדה בחצר כשלפתע הכיש אותה נחש. היא פונתה במצב קשה אל בית החולים הדסה עין כרם עם הפרעות בקצב הלב וירידה בלחץ דם. בזכות זיהוי מהיר ועבודת צוות של הצוותים הרפואיים והסיעודיים במחלקה לרפואה דחופה ציפורה קיבלה את הטיפול הרפואי המתאים וחייה ניצלו: "כבר חשבתי שלא אצא מזה אבל הרופאים כאן נלחמו והצילו את חיי. אני מודה להם על כך שאוכל להמשיך לחיות ולהיות סבתא מעורבת עם נכדיי האהובים".

רגעי האימה שאחזו בציפורה ובני משפחתה, כאשר הוכשה על ידי צפע בעת שהחזיקה בזרועותיה את הנכד בן השנתיים, היו מורטי עצבים.
האירוע המטלטל, במהלכו איבדה הכרה וסבלה מכאבים קשים, הסתיים בטוב הודות לתושייה הרבה שהתגלתה בחדר המיון בהדסה עין כרם וחייה של ציפורה ניצלו.
ציפורה מיוחס (65) ממושב בר גיורא הסמוך לירושלים, שמרה על נכדה בצהרי יום שישי כשלפתע, בזמן שיצאה לשחק עימו בחצר, היא נתקלה בנחש צפע. "יצאתי עם הנכד שלי לחצר כדי שיקפוץ בטרמפולינה וכנראה דרכתי על הנחש. הבנתי את זה כשפתאום ראיתי את הראש שלו מול הרגל שלי והוא הכיש אותי. זה קרה תוך שניות, בכלל לא היה זמן להגיב או לקפוץ אחורה", היא מספרת. את נכדה הקטן ציפורה הספיקה להרים ובכך למנוע מהנחש להכיש גם אותו אבל הכאבים היו קשים מנשוא והיא הייתה זקוקה לטיפול רפואי דחוף. ״מייד הבנתי מה קרה, ושמרתי על הנכד שלי בידיים. בזמן הזה התחלתי להרגיש את מקום ההכשה, והתחילה תחושה לוחצת וכואבת ברגל, מהעקב בו הוכשתי ועד לירך. הרגשתי כאבים עזים ברגל שכבר התחילה להתנפח ולהאדים. התחילו לי קשיי נשימה והיה לי מאוד קשה לתפקד. אביחי חתני שהוא חובש קרבי זיהה ישר שמדובר בהכשה של נחש צפע ועדכן את צוות מד״א ואת הצוות הרפואי וזה מזל גדול כי ידעו למה להערך״.

ציפורה פונתה באמבולנס של מד"א במהירות אל בית החולים הדסה עין כרם כשהיא במצב קשה. "זכורים לי כל מיני רגעים עד שהתעלפתי", היא מתארת, "ובהמשך התעוררתי ביחידה לטיפול נמרץ, שם זכיתי לדמויות מלאכיות שלא פסקו מלטפל בי בדאגה. הרגשתי שהאחות לודה מטפלת בי כאילו שהייתי אמא שלה".

ד"ר בהא זרו, רופא בכיר במחלקה לרפואה דחופה בהדסה עין כרם שטיפל בה מתאר: "ציפורה הגיעה אלינו במצב קשה כשהיא מבולבלת, נמצאת באי שקט, עם הפרעה בקצב הלב וירידה בלחץ דם. בבדיקה מהירה של הצוות הרפואי והסיעודי איתרנו את הבעיה והתחלנו בטיפול על פי הפרוטוקול המקובל". בזכות הזיהוי המהיר והטיפול המתאים של הצוות הרפואי במחלקה לרפואה דחופה בבית החולים הדסה עין כרם חייה של ציפורה ניצלו. "זמן קצר לאחר שהענקנו לציפורה את הטיפול הרפואי מצבה התייצב והיא יצאה מסכנת חיים".

בימי האשפוז, כאשר הכאבים ברגל נמשכו, בחר ד"ר זרו, המשלב את מקצוע רפואה דחופה יחד עם רפואת כאב, בהליך ייחודי להפחתת הכאב. "טיפלנו ברגל בהזרקה ישירה של אילחוש כאב לעצב המשמעותי באיזור ההכשה, מה שסייע מאוד מיידית. אז נפסקו לגמרי הכאבים וראינו את ציפורה מחייכת ונינוחה".
ד"ר זארו מוסיף כי בעת אירוע של הכשת נחש יש להתפנות במהירות האפשרית לבית חולים על מנת לקבל טיפול מציל חיים: "בעת מקרה של הכשת נחש הדבר הראשון שיש לעשות הוא להתפנות לבית החולים. תוך כדי, מומלץ להרגיע את האדם שהוכש ובשום אופן לא לטלטל אותו, בכדי למנוע התפשטות מהירה יותר של הארס בגוף. כמובן, חשוב לומר שאין לנסות להוציא את הארס בעזרת הפה או להניח על האזור חוסם עורקים", הוא מדגיש.

לאחר מספר ימים של טיפול ביחידה לטיפול נמרץ, ציפורה הועברה להשגחה במחלקה הפנימית בבית החולים הדסה עין כרם, כשבכל הזמן הזה היא ממשיכה להודות לרופאים שהצילו את חייה. ״זכיתי לטיפול מקצועי בידיהם של הרופאים במחלקה לרפואה דחופה בבית החולים הדסה עין כרם, ואני מודה במיוחד לפרופ׳ קובי אסף, לד״ר ווסים מוג׳אהד ולד"ר בהא זרו, שטיפלו בי במקצועיות ובאנושיות. מבחינתנו ד״ר זרו הוא כבר בן משפחה. הגעתי לבית החולים במצב קשה והם הצילו את חיי".

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
שירות מקצועי ומהיר לכל סוגי תקלות המחשבים
מעבדה לתיקון מחשב נייד בקוסמי מחשבים מציעה ללקוחותיה שירות מקצועי...
מה באמת צריך לדעת על הובלת משרד?
כל מי שמחליט להעביר את המשרד שלו למקום חדש תוהה...
המילואימניק המצטיין: יגאל בנקין מאמית דתי ירושלים
יגאל בנקין, מורה בבית החינוך אמית דתי ירושלים, זכה לאות...
האחים סופר מריו- המשחק הנוסטלגי שרלוונטי גם עכשיו
זירת הגיימרים רוחשת כותרים חדשים, הרפתקאות ועלילות ומרתקת רבים כאשר...
כמה טיפים שיעזרו לכם לבחור מלון לליל הכלולות
אנחנו לא חושבים כי בחיים הבוגרים יש אירוע משמעותי ומרגש...
ככה תכינו עוגיות חמאה שנמסות בפה
עוגיות חמאה הן מאפה קלאסי אהוב שקשה לעמוד בפניו. העדינות,...
במעמד רעיית נשיא המדינה, הגב' מיכל הרצוג: פורום "120 מנהיגות מחברות" ערך את הכנס השנתי, בסימן ברית נשים ישראלית בבית הנשיא
שיתוף הפעולה בין בית הנשיא לפורום '120 מנהיגות מחברות' הוא...
מסעדת תמול שלשום מציינת 30 שנות פעילות עם שפית חדשה ומנות חדשות
תמול שלשום, מוסד התרבות ובית הקפה הירושלמי המוכר והאהוב, בבעלות...
לעבוד בתנאים האופטימליים ביותר בכל מפעל
מבנה של מפעל מתוכנן כך שיהיו לו תשתיות שיתאימו לכל...
להכיר בני זוג בדרך מהנה יותר
דייטים הם סיוט לאנשים רבים, במיוחד לאחר שנכוו במערכות יחסים...