Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

דנ"א שנלקח מקבר מתקופת ישו מלמד על המקרה הקדום ביותר של צרעת

דנ"א שנלקח מקבר מתקופת ישו מלמד על המקרה הקדום ביותר של צרעת
 

שרטוט של מבנה הקבר (נעשה על ידי  שמעון גיבסון)
שרטוט של מבנה הקבר (נעשה על ידי שמעון גיבסון)
דגימות דנ"א שנלקחו מתכריכים של אדם שנקבר בשולי העיר העתיקה של ירושלים מוכיחים כי המקרה הקדום ביותר של צרעת שהתגלה עד כה היה במאה הראשונה לספירה. מאמר המתאר את המחקר פורסם היום בכתב העת PloS ONE. 

הבדיקה של דגימות הדנ"א שנלקחו מהתכריכים נעשתה על ידי הפרופסורים צ'רלס גרינבלט ומרק שפיגלמן ממרכז קובין לחקר מחלות מידבקות וטרופיות באוניברסיטה העברית בשיתוף החוקרים פרופ' עזריאל גורסקי מאוניברסיטת ניו-הייבן וחוקרים מאוניברסיטת לייקהד ומיוניברסיטי קולג', אוניברסיטת לונדון. החפירות הארכיאולוגיות נעשו על ידי פרופ' שמעון גיבסון, ד"ר בועז זיסו וג'יימס טבור מטעם הרשות לעתיקות. 

מערת הקבורה שבה נמצאו התכריכים נמצאת בחלק התחתון של גיא בן הינום בירושלים והיא חלק מבית הקברות חֲקֵל-דָּמָא (שדה הדמים בארמית) מהמאה הראשונה לספירה. הקבר של האדם בתכריכים נמצא ליד קבר חנן שכיהן ככהן הגדול בשנים 6 עד 15 לספירה. חנן היה חותנו של יוסף הכהן (המכונה כייפא) שכיהן גם הוא ככהן גדול בירושלים באותה תקופה והיה שותף כנראה בסנהדרין שדן את גורלו של ישו. החוקרים מעריכים כי האדם שנקבר בתכריכים היה כומר או אריסטוקרט ועל פי הסברה הקבר השקיף בזמנו על חדר "קודש הקדושים" בבית המקדש השני. 

"מה שנדיר בקבר הזה הוא שהאדם הקבור בו, שחי כנראה בין השנים 1 ל-50 לספירה, לא זכה לקבורה נוספת בגלוסקמה, דבר שהיה מקובל באותה תקופה" אומר פרופ' שפיגלמן ומוסיף כי הקבר שנחשף נאטם בטיח "משום שהמת סבל בחייו מצרעת ומשחפת, כפי שממצאי הדנ"א מעידים". 

היסטורית, מחלות שגרמו לגוף עיוות או השחתה – ובמיוחד צרעת – גרמו לנידוי החולה מהקהילה. אולם מספר אינדיקציות כמו מיקום וגודל הקבר, הבד שממנו עשוי התכריך וניקיון השיער של המת מעידים על כך שהנקבר היה אדם אמיד בחברה הירושלמית ושמחלת הצרעת הייתה נחלת כל המעמדות בחברה, לא רק של העניים כפי שהיה נהוג לחשוב. 

בנוסף, זוהי הפעם הראשונה שתכריכי קבורה מתקופת ישו נמצאו בירושלים. התכריכים שנמצאו שונים מאוד מתכריכי טורינו שנמצאת בקתדרלת יוחנן המטביל באיטליה ושיש הגורסים כי שימשו לכיסוי גופתו של ישו. התכריכים שנמצאו בירושלים ארוגים בצורה מורכבת יותר מאלו שבטורינו ולכן, ובהנחה שתכריכי הקבורה שנמצאו אופייניים לאותה תקופה, מסיקים החוקרים כי תכריכי טורינו אינם מתקופת ישו. 

בקבר נמצא גם שרידים משיערו של האדם שנקבר בתכריכים, למרות שהיה נהוג לגזור את שיערו של המת לפני הקבורה. שיער בחפירות ארכיאולוגיות הוא ממצא נדיר מאחר ששאריות אורגניות אינן נשמרות באזור זה כל כך הרבה זמן בשל הלחות הגבוהה. 

לדברי פרופ' שפיגלמן ופרופ' גרינבלט, השורשים של התפתחות הצרעת מאוד מעורפלים. צרעת בתנ"ך מיוחסת פעמים רבות לבעיות שונות בעור כמו פסוריאזיס. הצרעת כפי שמכירים אותה ברפואה המודרנית מקורה בהודו והתפשטה למזרח הקרוב ולמדינות המזרח התיכון בתקופה ההלניסטית. הממצאים מהמחקר הנוכחי ממלאים חסר משמעותי בידע שנצבר אודות ההיסטוריה של המחלה. 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
10,000 עפיפונים עם שמות חללים וחטופים יופרחו לאוויר ביום העצמאות
מטס עפיפונים ענק בהובלת "120 מנהיגות מחברות" ובהכנת והשתתפות הקהל...
לקראת יום הזיכרון נשיא המדינה אירח את נציגי משפחות חללי צה״ל
לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, נשיא המדינה יצחק הרצוג...
נשיא מדינת ישראל נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעיתו מיכל בטקס הנחת זרים ליום הזיכרון לשואה ולגבורה
נשיא מדינת ישראל יצחק (בוז'י) הרצוג נשא דברים בטקס הפתיחה...
מועדי הגבורה בחודש מאי באירוח ביתי בירושלים
מועדי הגבורה הם הזמן הנכון ביותר לשמוע על סיפור ההתיישבות...
נשיא המדינה יצחק הרצוג במפגש עם משפחות שכולות, באתר ההנצחה הממלכתי לזכר חללי צה״ל הבדואים
אנחנו עוסקים כל העת - כל יום, שעה שעה, בימים...
נשיא המדינה נפגש עם משפחתו של ענר שפירא ז״ל
נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל נפגשו הבוקר, יום שלישי,...
נשיא המדינה אירח אחיות ואחים מצטיינים ממערכת הבריאות
נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל, אירחו היום, יום שלישי,...
הפועל לב ירושלים מסכמת עונה היסטורית
הפועל לב ירושלים מסכמת עונה היסטורית כמחזיקת גביע המדינה וסגנית...
מתגייסים למענם: רשת מלונות פתאל ועמותת 'נצח יהודה' ביוזמה מרגשת למען פצועי צה"ל והמשפחות השכולות
רשת מלונות פתאל בשיתוף עמותת 'נצח יהודה' יארחו בסוף השבוע...
נשיא המדינה נפגש עם נשיא רואנדה והעניק לו את דיסקית החטופים בקריאה לשחרורם המיידי
נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש היום, יום ראשון, כ״ח באדר...