Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

בית המשפט העליון דחה את העתירה נגד המכרזים ברמת בית שמש

בית המשפט העליון דחה את העתירה נגד המכרזים ברמת בית שמש

בית המשפט העליון דחה ביום ראשון השבוע את עתירת חלק מחברי מועצת עיריית בית שמש בנוגע ל-6 מכרזים לבנית יחידות דיור בעיר בית שמש. אי לכך, אמורים משרד הבינוי והשיכון ומינהל מקרקעי ישראל לפתוח את המכרזים לבנית 2,105 יחידות דיור, כמעט 5 חודשים לאחר פרסומם. בעקבות כך יוכרזו הזוכים ב-6 המתחמים בשכונת רמת בית שמש, והמתמודדים הרבים הצפויים במכרז יוכלו להתחיל ולקדם את העבודות והמיזמים בשכונה.

תחילת התהליך היתה ב-10 בספטמבר 2009, עת פרסמו משרד הבינוי והשיכון ומינהל מקרקעי ישראל 6 מכרזים בדרום העיר בית שמש. ב-23 בנובמבר 2009 הגישו 9 מחברי מועצת העיר בית שמש עתירה נגד שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס וכנגד ראש העיר בית שמש משה אבוטבול וכנגד מינהל מקרקעי ישראל, בטענה כי המשרד והמינהל פרסמו את המכרז כשהוא פתוח לכלל הציבור, ללא הקצאה של מתחמי מגורים למגזר כזה או אחר. העותרים טענו שהמכרזים מנוגדים להחלטת מועצת העיר שקיבלה החלטה ביולי 2009 על חלוקת המתחמים ל-3 מגזרים של חרדים, דתים=לאומיים וכלליים. בית המשפט המחוזי בירושלים דחה את העתירה, בין השאר בשל השיהוי הכבד בהגשתה, וכן קבע כי שיווק המתחמים לכל מגזרי האוכלוסיה, ללא כל הגבלה או הבחנה בגין השתייכות דתית, עולה בקנה אחד עם עקרון היסוד של שוויון בדיני המכרזים ועם איסור ההפליה.

העותרים ערערו על פסק הדין לבית המשפט העליון ובינתיים הקפיאו את הליכי המכרז עד להכרעה בערעור, וב-5 בינואר 2010 הקפיא שופט בית המשפט העליון יצחק עמית בצו ביניים את פתיחת המעטפות המחכות מאז סוף נובמבר 2009 בתיבת המכרז, עד למתן החלטה בערעור.

השבוע קבע השופט עמית כי אכן קיים שיהוי הניכר בעתירה, כי המבקשים לא הצביעו על סימוכין משפטיים לכך שהחלטת מועצת עיריית בית שמש מחייבת את משרד הבינוי והשיכון ואת מינהל מקרקעי ישראל, וכי אלה נהגו לפי הכללים: "וכי דרך המלך במכרזים היא תחרות שוויונית והוגנת […] המבקשים יכולים היו להפנות את מרצם כדי לארגן ולאגד רוכשי דירות פוטנציאליים מכל שכבות הציבור הרחב במקום להפנות את מעייניהם להגשת העתירה."

השופט עמית קבע כי היעתרות לבקשת המבקשים משמעותה עיכוב בהליכי הבניה והשיווק של מספר משמעותי מאוד של יחידות דיור, וצרף טיעון זה להחלטתו על דחית העתירה, וביטל את הקפאת המכרז, שהשבוע יושלם בהכרזת הזוכים בו.

בעקבות החלטת בית המשפט העליון מסר שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס כי: "אני שמח שהעיכוב המיותר של כחודשיים בבחירת הזוכים במכרז הסתיים. בתי המשפט בשתי ערכאות שונות נתנו גיבוי לכך שהליך המכרזים נעשה בצורה שוויונית. מכרזים אלה הם חלק מהתוכנית להגדיל את היצע הדירות לכלל האוכלוסיה על מנת להביא להוזלה במחירי הדירות, ומדיניות זו תימשך."

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
גדר מעוצבת - הדרך המושלמת לשדרג את הבית
גדר אלומיניום מעוצבת היא הבחירה האולטימטיבית לכל מי שרוצה להוסיף...
עיצוב בית פרטי VS עיצוב דירה בבניין למגורים
לא פעם עולות שאלות בנוגע להבדלים בין עיצוב פנים של...
פרויקט שימור ייחודי בירושלים ישלב סיפור גבורה משפחתי עם התחדשות עירונית
חברת הנדל"ן 'מידר' יוצאת לדרך עם פרויקט ייחודי לשימור בית...
קבוצת אורון מתרחבת: חברת אורון תעשיות, מקבוצת אורון אחזקות והשקעות, משיקה מפעל בטון חדש בבית שמש
הצמיחה בפעילות הקבוצה בתחומי הביצוע, הנדל"ן והתשתיות, הביאה את זרוע...
ניילון מגן על משטחים- מה היתרונות של המוצר הזה?
חשוב לוודא שהמוצרים ארוזים בצורה מאובטחת, אינם זזים, וניתן להוריד...
שינויים במשכנתא במהלך החיים
החיים הם אינם צפויים וכך גם המצב הכלכלי שלנו -...
מה חשוב לדעת לפני מכירת דירת יוקרה?
כל אחד מאיתנו היה רוצה לגור בדירה גדולה במגדל לעשירון...
הצלחה באכלוס פרויקט קריית היובל של אשטרום מגורים להשכרה ארוכת טווח בירושלים
בזמן קצר מאד הושכרו כ 350 דירות מתוך 396 דירות...
כל מה שצריך לדעת על בניית ממ"ד לבית
מקלטים הם תוספות חיוניות לבתים פרטיים, כי המספקים הגנה מפני...
שני פרויקטים בשותפות הקבוצות בית ירושלמי ויובלים אושרו להפקדה ע"י הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בירושלים בתוך זמן שיא של כ- 4 חודשים בלבד
מדובר בפרויקטי פינוי בינוי להקמת 450 יח"ד חדשות ב-2 פרויקטים...