Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

אל תתנו למזגן להדביק אתכם – המדריך לניקיון יסודי

אל תתנו למזגן להדביק אתכם – המדריך לניקיון יסודי
קרדיט pixabay

מדינת ישראל היא מדינה שבה מזג האוויר הוא חם לאורך כל ימות השנה. אמנם בעונת הסתיו והחורף וכן גם בעונת האביב מזג האוויר יכול להיות ידידותי, אבל הניסיון מלמד ששמונה חודשים בשנה מזג האוויר הוא חם, ולעיתים קרובות גם הלחות גבוהה. אם עד לפני כשני עשורים או קצת יותר רק באחוז קטן יחסית של בתים פרטיים היה מותקן מזגן, הרי שנכון להיום ברובם המכריע של בתי המגורים מותקן מזגן – ולעיתים קרובות אפילו יותר ממזגן אחד.

המזגן אמנם פוטר אותנו מעונשם של החום והלחות. אבל לעומת זאת הוא חושף את כולנו לסכנה חדשה – הצטברות של עובש במזגן. מהן הסכנות הכרוכות בנשימת אוויר היוצא מהמזגן מלא עובש? איך ניתן למנוע היווצרות עובש על המזגן ובתוכו? כיצד לנקות עובש בתוך מזגן? בשורות הבאות נשיב לשאלות הללו בהרחבה.

הסכנות הכרוכות בנשימת אוויר מלא בעובש

עובש הוא השם הגנרי והכללי לפטריות המכסות בדרך כלל מוצרי מזון או משטחים לחים. פטריות העובש מתרבות במהירות ועשויות להתפשט על פני שטחים גדולים בתוך זמן קצר. בבית שבו יש מזגן, אם בתוך המזגן יש עובש, הוא עלול להתפשט במהירות בתוך החלל כולו וממנו לעבור גם לחללים אחרים בבית. זאת ועוד – בבית שבו יש יותר ממזגן אחד, עלול אחד המזגנים שבו הצטברה כמות נכבדת של עובש "להדביק" מזגנים אחרים. הדבר נשמע אולי מופרך, אבל כל מי שמכיר את הנושא יודע שנושא "ההדבקה" בין מזגנים הוא בהחלט אקטואלי ומתרחש לעיתים מזומנות.

באשר לסכנות – העובש מהווה סבכנה לבריאות. מחד גיסא, העובש קיים בטבע והתקיים לאורך עשרות אלפי שנים. יחד עם זאת, כמויות גדולות של עובש כמו אלה שניתן למצוא בתוך מזגנים לא נקיים, עלולות להיות מזיקות. העובש עלול לפגוע באנשים שיש להם בעיות נשימה ולעורר אלרגיות אצל ילדים ומבוגרים הרגישים להשפעות שלו. ככלל, ההמלצה היא להמעיט ככל האפשר לחשיפה לעובש, שזה אומר בעיקר לשמור על הניקיון של המזגן.

מניעת ההצטברות של עובש במזגן

ישנן שתי פעולות המונעות את העובש – פעולות מונעות ופעולות ניקוי. עם הפעולות המונעות ניתן למנות את השמירה המתמדת על הניקיון בסביבת המזגן ובחלל שבתוכו הוא עובד. בנוסף, חשוב להסיר מעת לעת את הפילטרים ולנקות את העובש גם בחלקים הפנימיים של המזגן. מדובר בפעולה פשוטה שההמלצה היא לבצע אותה לפחות פעמיים בשנה, ורצוי אפילו יותר. אם באותו בית יש שני מזגנים, חשוב לנקות את שניהם לעיתים קרובות. זאת, כיוון שאם מזגן אחד נגוע בעובש, הוא "ידביק" מזגנים אחרים כפי שכבר הוסבר לעיל. פעולה חשובה נוספת הינה פירוק יסודי של המזגן, כולל חלקי הפלסטיק שלו וביצוע ניקיון יסודי. בנוסף, חשוב להשתמש בנוזלים מונעי עובש בחלקים הפנימיים שקשה או אי אפשר להגיע אליהם. ואולם מי שאיננו בעל יכולת טכנולוגית או מי שחושש מפעולה עצמאית של פירוק המזגן, יכול פשוט להסתייע בשירותיו הטובים של טכנאי מזגנים מנוסה. הטכנאי יפרק את המזגן וינקה ביסודיות את העובש. לעיתים קרובות מתברר תוך כדי פעולת הניקוי שיש גם נזילה בצנרת של המזגן, מה שמחייב תיקון שלה גם כן. פעולת ניקוי איכותית מונעת או לכל הפחות מעכבת הצטברות של עובש במזגן ומפחיתה את ההשפעה האפשרית שלו על מי מבני הבית הסובל מאלרגיה, אסטמה ובעיות נשימתיות אחרות. מעוניינים לדעת עוד? רוצים לבצע ניקיון יסודי במזגן שלכם ולשפר את איכות החיים? אתם במקום הנכון. צרו קשר כבר כעת ואנשי המקצוע שלנו יחזרו אליכם בהקדם. הם יסייעו לכם בעצה ובמעשה בניקוי המזגן ומניעת ההצטברות העתידית של עובש ולכלוך אחר בתוכו.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הליווי המשפטי החשוב ביותר למשפחה שלכם
ברגעים בהם אירועים בחיים מחייבים פנייה לרשויות ופעולות רישום שמקבלות...
מה באמת צריך לדעת על ריהוט ודשא לגינה?
אתם נמצאים היום בנקודה שבה אתם רוצים לשנות את עיצוב...
החמרה במצב רפואי בעקבות מלחמה - מה ניתן לעשות?
בימים קשים אלו במדינת ישראל, לא נדיר לשמוע על אנשים...
איך להבטיח שהכל יתנהל כשורה בחייכם גם במצבים רגישים?
מצבים שונים שנקלעים אליהם במהלך החיים גורמים לכך שהם נוטלים...
הפיצויים שמגיעים לכם בגלל נזקי גוף
תאונות קורות וחלק מהתאונות אפשר להגדיר כרשלנות של מי שבאחריותו...
6 טיפים לשתייה בריאה
שתיית מים במהלך היום מהווה דבר חשוב וחיוני מאוד לגוף...
הסרת שיער במקומות הכי רגישים במקצועיות
כשאתן מחפשות שיטה יעילה שאיתה אפשר להסיר שיער ביעילות ולטווח...
מגשי פירות
שף הטעמים: יצירת מציאות חדשה עם מגשי פירות
מגשי פירות, המעטפת המיוחדת שנוצרה כדי להעניק לך חוויה קולינרית...
מעברים וכניסות למשרדים ולעסקים
אט אט מתחילים דלתות אוטומטיות לכבוש את נתחי השוק הרחבים...
הכרויות למטרה רצינית – איך לשפר את הסיכויים למצוא זוגיות?
ניסיתם להשתמש באתר הכרויות מקוון כדי למצוא את בת או...