Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

אל תתנו למזגן להדביק אתכם – המדריך לניקיון יסודי

אל תתנו למזגן להדביק אתכם – המדריך לניקיון יסודי
קרדיט pixabay

מדינת ישראל היא מדינה שבה מזג האוויר הוא חם לאורך כל ימות השנה. אמנם בעונת הסתיו והחורף וכן גם בעונת האביב מזג האוויר יכול להיות ידידותי, אבל הניסיון מלמד ששמונה חודשים בשנה מזג האוויר הוא חם, ולעיתים קרובות גם הלחות גבוהה. אם עד לפני כשני עשורים או קצת יותר רק באחוז קטן יחסית של בתים פרטיים היה מותקן מזגן, הרי שנכון להיום ברובם המכריע של בתי המגורים מותקן מזגן – ולעיתים קרובות אפילו יותר ממזגן אחד.

המזגן אמנם פוטר אותנו מעונשם של החום והלחות. אבל לעומת זאת הוא חושף את כולנו לסכנה חדשה – הצטברות של עובש במזגן. מהן הסכנות הכרוכות בנשימת אוויר היוצא מהמזגן מלא עובש? איך ניתן למנוע היווצרות עובש על המזגן ובתוכו? כיצד לנקות עובש בתוך מזגן? בשורות הבאות נשיב לשאלות הללו בהרחבה.

הסכנות הכרוכות בנשימת אוויר מלא בעובש

עובש הוא השם הגנרי והכללי לפטריות המכסות בדרך כלל מוצרי מזון או משטחים לחים. פטריות העובש מתרבות במהירות ועשויות להתפשט על פני שטחים גדולים בתוך זמן קצר. בבית שבו יש מזגן, אם בתוך המזגן יש עובש, הוא עלול להתפשט במהירות בתוך החלל כולו וממנו לעבור גם לחללים אחרים בבית. זאת ועוד – בבית שבו יש יותר ממזגן אחד, עלול אחד המזגנים שבו הצטברה כמות נכבדת של עובש "להדביק" מזגנים אחרים. הדבר נשמע אולי מופרך, אבל כל מי שמכיר את הנושא יודע שנושא "ההדבקה" בין מזגנים הוא בהחלט אקטואלי ומתרחש לעיתים מזומנות.

באשר לסכנות – העובש מהווה סבכנה לבריאות. מחד גיסא, העובש קיים בטבע והתקיים לאורך עשרות אלפי שנים. יחד עם זאת, כמויות גדולות של עובש כמו אלה שניתן למצוא בתוך מזגנים לא נקיים, עלולות להיות מזיקות. העובש עלול לפגוע באנשים שיש להם בעיות נשימה ולעורר אלרגיות אצל ילדים ומבוגרים הרגישים להשפעות שלו. ככלל, ההמלצה היא להמעיט ככל האפשר לחשיפה לעובש, שזה אומר בעיקר לשמור על הניקיון של המזגן.

מניעת ההצטברות של עובש במזגן

ישנן שתי פעולות המונעות את העובש – פעולות מונעות ופעולות ניקוי. עם הפעולות המונעות ניתן למנות את השמירה המתמדת על הניקיון בסביבת המזגן ובחלל שבתוכו הוא עובד. בנוסף, חשוב להסיר מעת לעת את הפילטרים ולנקות את העובש גם בחלקים הפנימיים של המזגן. מדובר בפעולה פשוטה שההמלצה היא לבצע אותה לפחות פעמיים בשנה, ורצוי אפילו יותר. אם באותו בית יש שני מזגנים, חשוב לנקות את שניהם לעיתים קרובות. זאת, כיוון שאם מזגן אחד נגוע בעובש, הוא "ידביק" מזגנים אחרים כפי שכבר הוסבר לעיל. פעולה חשובה נוספת הינה פירוק יסודי של המזגן, כולל חלקי הפלסטיק שלו וביצוע ניקיון יסודי. בנוסף, חשוב להשתמש בנוזלים מונעי עובש בחלקים הפנימיים שקשה או אי אפשר להגיע אליהם. ואולם מי שאיננו בעל יכולת טכנולוגית או מי שחושש מפעולה עצמאית של פירוק המזגן, יכול פשוט להסתייע בשירותיו הטובים של טכנאי מזגנים מנוסה. הטכנאי יפרק את המזגן וינקה ביסודיות את העובש. לעיתים קרובות מתברר תוך כדי פעולת הניקוי שיש גם נזילה בצנרת של המזגן, מה שמחייב תיקון שלה גם כן. פעולת ניקוי איכותית מונעת או לכל הפחות מעכבת הצטברות של עובש במזגן ומפחיתה את ההשפעה האפשרית שלו על מי מבני הבית הסובל מאלרגיה, אסטמה ובעיות נשימתיות אחרות. מעוניינים לדעת עוד? רוצים לבצע ניקיון יסודי במזגן שלכם ולשפר את איכות החיים? אתם במקום הנכון. צרו קשר כבר כעת ואנשי המקצוע שלנו יחזרו אליכם בהקדם. הם יסייעו לכם בעצה ובמעשה בניקוי המזגן ומניעת ההצטברות העתידית של עובש ולכלוך אחר בתוכו.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
חשיבות התחזוקה של מערכת סולארית
המשמעות של תחזוקת מערכת סולארית לאחר התקנת מערכת סולארית יש חשיבות...
שינויים במשכנתא במהלך החיים
החיים הם אינם צפויים וכך גם המצב הכלכלי שלנו -...
ציוני הדרך המשמעותיים ביותר בטיול לבודפשט
בודפשט היא עיר אירופאית מעניינת ויעד חופשה פופולרי בתקציב נמוך....
נהלו את המאבק שלכם נכון יותר
לכל עובד שמורה הזכות לנהל מאבק על הזכויות שלו אבל...
עקצו אתכם? כך תרחיקו צרעות באופן טבעי
צרעות בסביבת הבית זו בהחלט צרה צרורה. לא רק שהן...
מה חשוב לדעת לפני מכירת דירת יוקרה?
כל אחד מאיתנו היה רוצה לגור בדירה גדולה במגדל לעשירון...
הרמת כוסית מושקעת במשרד – איך באמת עושים את זה?
אתם מנהלים חברה גדולה ויש לכם לא מעט עובדים? ברור...
האירועים המוצלחים ביותר תלויים בארגון מושלם
כל אירוע מתחיל בתכנון הקונספט שלו לפי הקהל והמטרות של...
למה אתם לא יכולים לנהוג בלי ביטוח
אנחנו, בני האדם, אוהבים וודאות. אבל אתם יודעים מה אין...
משהו בצוואה מריח לכם לא טוב? אל תוותרו
לאחר שמוגשת בקשה לקיום צוואה לרשם הירושות, הוא מפרסם את...