Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

5 דרכים טבעיות להתמודד עם חרדות

5 דרכים טבעיות להתמודד עם חרדות
(צילום באדיבות pixabay)

בעידן החדש אנו נדמה שהכול מואץ. הטכנולוגיה מתפתחת לנגד עינינו והעולם משתנה. אנחנו, בני האדם, נדרשים לשנות התנהגויות והרגלים וללמוד לתפקד בעולם החדש המשתנה לנגד עינינו. יש שיאמרו שזהו גורם עיקרי בסטרס ובלחץ הרב שאנו חשים בחיינו. הלחץ להספיק לעמוד בכל המשימות, ביעדים, בזוגיות, בקריירה, במשפחה, התפתחות אישית. . . תוסיפו לכם את מטלות היום-יום וקבלנו מתכון לתחושת לחץ מעיק. פלא שרבים מאיתנו סובלים מחרדה?

(צילום באדיבות pixabay)

מהי חרדה?
חרדה הינה מצב פסיכולוגי בו מרגיש האדם חוסר שקט נפשי, מתח, דאגה, מחשבות טורדניות ורגשות שליליים. מצב זה משפיע גם על הגוף, ויש לו היבטים פיסיולוגיים: הזעה, סחרחורת, הגברת קצב הלב ועוד. החרדה שונה מן הפחד בכך שקיים עניין מוחשי שנתפס כמאיים ומפחיד, משהו שצפוי להתרחש., בעוד החרדה איננה קשורה לאירוע חיצוני דווקא, וקיימת התחושה של חוסר אונים, חוסר שליטה של האדם על המצב.

בפסיכולוגיה מבחינים בין חרדה מצבית – המופיעה לזמן קצר בעת תחושת סכנה, ובחרדה תכונתית – שקשורה באישיות האדם ותכונותיו המולדות. מצבי חרדה נגרמים לעיתים בשל תהליכים פנימיים שעובר האדם, בעוד מצבי חרדה אחרים מתרחשים כתגובה לפחד מאירועים חיצוניים.

סוגי חרדה שונים
קיימים סוגים שונים של חרדה:

1.    חרדה קיומית – חרדה מפני מחלות ומפני מוות, נכללים בחרדה הקיומית.

2.    חרדה חברתית – המודעות לחרדה זאת גדלה עם בעשורים האחרונים. חרדה זאת מתבטאת במצבים חברתיים שונים, מביצוע פעולות בפומבי ומהמנעות ממפגשים חברתיים.

3.    חרדת בחינות – מופיעה אצל תלמידים, סטודנטים או עובדים בארגון שנמצאים תחת בחינה/הערכה. החשש הוא מכישלון, מדחיה, מבושה וכדומה.

דרכים טבעיות להתמודד עם החרדה
לצד האבחונים שנעשים על ידי רופאים מוסמכים, והיוועצות עם רופא או פסיכיאטר במקרים של מצבי חרדה תכופים או אירוע חרדה קשה, קיימות דרכים טבעיות להפחית את רמת החרדה. להלן כמה מהן:

תמציות פרחי באך –  התמציות טבעיות והן עוזרות לאיזון הרגשי. לכל תמצית אפקט אחר. בטיפול בחרדה ניתן לטפל בין היתר בתמצית ה- ROCK ROSE, "תמצית ההצלה" המטפלת במצבי פחד גדול, פתאומי, בהלה. רקיחת פרחי באך נעשית באופן אישי.

דמיון מודרך – הוא שיטת טיפול עתיקה ואנשים רבים נעזרים בה למטרות שונות. באמצעות דמיון מודרך ניתן לשחרר חסמים ודפוסי התנהגות. כיום משתמשים בדמיון המודרך גם ברפואה, בפסיכולוגיה, בספורט ובעסקים. קיימות שיטות שונות של דמיון מודרך שהתפתחו עד ימינו, אך כולן מתחילות בהרפיה גופנית, גם באמצעות הנשימה. במצב של חרדה ניתן לתרגל הרפיה בדמיון מודרך, ולנסות לדמיין את עצמנו באזור נעים ורגוע (רבים מאיתנו ידמיינו אסוציאטיבית חוף ים…).

פעילות גופנית – "נפש בריאה בגוף בריא" אמרו חז"ל, ואכן מחקרים מעידים כי לפעילות הגופנית יתרונות רבים: היא מעלה את קצב חילוף החומרים, במאמץ הפיסי מופרש הורמון האדרנלין לדם, הגורם בין היתר להעלאת מצב הרוח. כמו כן, בפעילות גופנית מאומצת מופרשים רעלים רבים.

נשימה יוגית – לנשימה תפקיד חשוב בחיינו בכלל ובמצבי חרדה בפרט. במצבי חרדה מומלץ לתרגל נשימה יוגית, אשר גורמת לאדם להתרכז בנשימה. יש לנשוף בתחילה את כל האויר דרך הפה. לאחר מכן לשאוף דרך האף בספירה עד 4. לעצור את הנשימה ולספור עד 7 תוך כדי, ואז לנשוף דרך הפה את האויר בספירה עד 8. לחזור על כך מספר פעמים ביום.

מדיטציה – רבות נאמר בשבחה של המדיטציה. זו טכניקה להתבוננות פנימית וקיימות דרכים רבות לתרגל אותה. במדיטציה אנו מתחברים אל עצמנו, מבלי לחשוב את המחשבות שמתרוצצות לנו בראש. ניתן לתרגל מדיטציה גם בפעולות יום יומיות פשוטות כגון: שטיפת כלים. להתרכז במים הזורמים, תוך התנתקות מהסביבה. פשוט להיות.

לסיכום,
כל חמשת הדרכים יעזרו לכם להפחית מצבים של חרדה. לאלו מכם שלא סובלים מחרדות, מומלץ לתרגל אותם לטיפוח אורח חיים שלו יותר.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
תכנון נכון מבטיח עתיד מאושר!
ההחלטה מה לעשות עם הפנסיה שלכם יכולה להיות אחת ההחלטות...
תכנית עבודה נכונה מבטיחה הצלחה בעסק
ניהול עסק מחייב כישורים ומיומנויות מסוג אחר מאשר עבודה יצרנית...
בשיא המלחמה- חברת אקסטל השלימה את עסקת הנדל"ן הגדולה ביותר במאה שנים האחרונות בירושלים
חברת אקסטל השלימה את רכישת קרקעות אדמות הפטריארכיה בירושלים מקבוצת...
כמה אתם שווים באמת?
ישראלים שונים מאמריקאים בכך שאינם מודדים את שוויו של אדם...
תלת מימד ומוצר ראשוני
אחד השלבים החשובים ביותר בייצור מוצר ולמעשה השלב הכמעט אחרון...
בכיר השפים הירושלמים, השף עזרא קדם, מצטרף לכשרות צהר
השף המוערך עזרא קדם, סמל הקולינריה המקומית אשר יוצר בימים...
שיתוף פעולה חברתי בין אוניברסיטת רייכמן לבן & ג'ריס - למען שירותי הדם של מד"א
במסגרת השת"פ תוצב עמדת תרומת דם של מד"א וסטודנטים שיתרמו דם...
משחק מגנטים לילדים
אחד החידושים בעולם משחקי הילדים בשנים האחרונות הינו ערכות משחק...
לקראת ט"ו בשבט: נשיא המדינה ורעייתו אירחו חקלאים וחקלאיות ואת נציגי 'ארגון מגדלי הפירות בישראל'
לרגל חג האילנות, אירחו כבוד נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו...
מידע הוא כוח – בעולם שבו אתם רוצים לייצר דירוג אשראי איכותי
היכולת שלנו לבנות תהליכי קבלת החלטות גם בתחום הפיננסי היא...