Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

109 שופטים ורשמים בכירים הצהירו אמונים בפני נשיא המדינה, בטקס הגדול ביותר שהיה

109 שופטים ורשמים בכירים הצהירו אמונים בפני נשיא המדינה, בטקס הגדול ביותר שהיה
קרדיט צילום: עמוס בן גרשום/לע״מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא דברים היום, יום ראשון, י״ז בסיון, 23 ביוני, בטקס היסטורי בו הושבעו לראשונה 109 שופטים ורשמים בכירים בטקס אחד. הטקס נערך בבית הנשיא, במעמד ממלא מקום נשיא בית המשפט העליון, השופט עוזי פוגלמן, וסגן ראש הממשלה ושר המשפטים, יריב לוין.

בטקס, הצהירו אמונים בפני נשיא המדינה 109 שופטים ורשמים בכירים: עשרים ואחד שופטים לבתי משפט מחוזיים, שישים ותשעה שופטים לבתי משפט השלום – מתוכם, שניים עשר שופטים לבתי משפט למשפחה, בנוסף הצהירו אמונים חמישה שופטים לבתי משפט לתעבורה וארבעה עשר רשמים בכירים.

מצורפים עיקרי נאום נשיא המדינה:

״יקיריי, השופטות והשופטים החדשים המושבעים היום. זהו יום מרגש עבורכם. יום בו אתם נשבעים למלא נאמנה את אחד התפקידים החשובים והחיוניים במדינת ישראל. זהו כמובן גם יום מרגש עבור משפחותיכם, שתמכו, עודדו, והיו עוגן ומשענת ברגעים הקשים. הן שותפות מלאות למעמד הזה, וראויות להערכת כולנו.

לפני כחודשיים, בהשבעת השופטים הראשונה מזה שנתיים, בירכתי את חברות וחברי הוועדה לבחירת שופטים – בהם כמובן יו"ר הוועדה, שר המשפטים יריב לוין, וממלא מקום נשיא בית המשפט העליון, עוזי פוגלמן – על שיתוף הפעולה וההגעה להסכמות, ואני שמח לברך אתכם שוב על כך. שמחתי לקבל השבוע את מכתבו של שר המשפטים, בו הודיע לי על עוד קבוצת שופטים שתושבע כאן בקרוב. כך צריך.

אני שב וקורא לכם, ולכלל חברות וחברי הוועדה, להשלים את מלאכת איוש התקנים החסרים בכל הערכאות, כולל בבית המשפט העליון בהידברות. כפי שציינתי בטקס הקודם – אני סבור כי בעת הקשה הזאת כולנו צריכים להתחייב לכך – להתאמץ, לבוא לקראת, אפילו לוותר קצת בשביל למצוא את שביל הזהב ולהמשיך ולמלא את שורות השופטים והמערכת המשפטים כולה. ראו כמה זה מרגש לראות פה קהל עצום ומאה ותשעה שופטות ושופטים, מכל הפסיפס הישראלי המצטרפים לכס השיפוט. זה עושה רק טוב למדינה ועימותים עושים רק רע, אז בואו נתאמץ יחדיו.

גם במעמד החשוב והמרגש הזה, ליבנו ומחשבותינו עם לוחמות ולוחמי צה"ל, הממלאים כל העת, גם בשעות אלו ממש, את משימתם להגנת מדינת ישראל ואזרחיה, תוך מימוש ייעודם זה במסירות-נפש שאין שניה לה. בין אותם לוחמים עזי-נפש, מלווה אותי היום דמותו של הלוחם, סמל-ראשון עידו טסטה ז״ל, אשר נפל בקרב בעוטף עזה בחמישה במאי. עידו היה בן הזקונים להוריו, אשר שניהם עוסקים בתחום המשפטי: שי, עובד משרד המשפטים, ודלית, שעובדת בחטיבת השופטים בהנהלת בתי המשפט, ואח אוהב לתומר ולרוני. אני מתרגש לארח כאן אתכם כאן – הורים יקרים, משפחה יקרה. מי ייתן ואתם, כמו כל בני המשפחות השכולות, תדעו גם ימים מעודדים ושמחים יותר, ותזכו לבשורות טובות – לכם ולעם ישראל כולו.

כבוד השופטים והרשמים המושבעים היום. המשימה המאתגרת הזו – של חיבור בין "משפט צדק" ל"ואהבת לרעך כמוך" – מוטלת על כתפיכם היום, בתזמון חשוב ויוצא דופן. ימים אלו הם ימים קשים לישראל, כשהמלחמה שהחלה לפני חודשים רבים עודנה בעיצומה. אך מה שלא פחות חמור, לתפיסתי, הוא שובו של הקרע הפנימי בינינו, הפוגע בחוסננו החברתי ומסמא את עינינו מלראות את האתגרים והפסגות שעוד נכונו לנו, אם רק נדע שב"ישראל אדם לאדם אינו זאב — אלא חבר ועוזר", כפי שאמר בן-גוריון.

אני מאמין שבעת הזו – הרגישה והמאתגרת כל כך – דרושה לנו יותר מתמיד מערכת משפט איתנה, חזקה, יציבה ובוטחת, המשרה אמון בציבור כולו, הקשובה לכלל האזרחים – קטן כגדול, ומבטיחה את זכויותיהם וחירויותיהם. דרושה לנו מערכת משפט עצמאית, מגוונת ובלתי-תלויה – הנותנת שירות טוב לאזרחים, מפקחת על כלל זרועות השלטון – הן המרכזי והן המקומי, מציבה תמרורים כשצריך ומניפה דגלים כשצריך והכול על פי הדין.

דרושה לנו מערכת משפט שאוכפת את החוק ומבטיחה שהסדר הציבורי יישמר. דרושה לנו מערכת משפט הרואה לנגד עיניה את האדם באשר הוא אדם – מכל הקהילות, העמדות וההשקפות בישראל – ואת ההגנה על הזכות המוקנית לו למחשבה ודעה חופשית, לביטוי ולמחאה, להפגנה ולהבעת עמדה בפרהסיה וכמובן, כפי שכבר אמרתי – ללא אלימות והפרת חוק. שיהיה ברור: אין חולק על ההכרח לשמור על הסדר הציבורי ועל רווחתם ושלומם של אזרחיות ואזרחי המדינה. החוק הוא מעל הכל; ועל כולם לכבד אותו, ובכלל – לגלות אחריות, בוודאי בתקופה זו.

אך כמי שנכנסים למשרות שיפוטיות אתם יודעים היטב: על זרועות המדינה ושליחיה מוטלת תמיד אחריות גדולה יותר, לנהוג ברגישות ובמידתיות. במיוחד כשכולנו מתוחים וכואבים. השמירה והפיקוח על כך, הם, אחד מתפקידיה של מערכת משפט חזקה ועצמאית: להגן על זכויות האזרח וחירויות הפרט, להציב גדרות לכוחן של רשויות המדינה, ולתחום את סמכויותיהן על פי דין. אני סבור כי במיוחד בעת הזו נרוויח כולנו מהתבונה, האחריות והרגישות של מערכת המשפט, אשר יישענו על "ואהבת לרעך כמוך" ויבססו לנו משפט צדק.

אני שב ומברך אתכם – שופטות ושופטים יקרים – על שאתם חלק ממערכת משפט מקצועית ועצמאית, בעלת יוקרה בינלאומית – דבר שהוא קריטי במיוחד במלחמתנו נגד מבקשי רעתנו. זוהי שליחות נעלה מכל!

ולבסוף – אסיים בשם כולנו בתפילה כי המשפחות השכולות האהובות והדואבות ימצאו מזור ונחמה וידעו עוד שמחות, אתפלל להצלחת חיילינו בחזית ושובם בשלום, לרפואת הפצועות והפצועים בגוף ובנפש, לחזרתם המהירה הביתה של המפונים מהצפון והדרום ובמיוחד לחזרתם המהירה הביתה של אחיותינו ואחינו החטופים והחטופות.

מי ייתן וישובו אחיות ואחים לגבולם כי אין מצווה גדולה ממצוות פדיון שבויים! שופטות ושופטים יקרים, עלו והצליחו בשליחותכם החשובה כל כך! נייחל כולנו לימים טובים יותר, ימים של בשורות טובות, תחי מדינת ישראל!״

מדברי סגן ראש הממשלה ושר המשפטים, יריב לוין: ״הטקס היום הוא הגדול ביותר שהתקיים אי פעם, ולא במקרה. הייתי משוכנע שבעת מלחמה הכרחי לבצע מינויים רק בהסכמות רחבות, ושיהיה בכוחנו להגיע להסכמות כאלה. מספר המינויים הוא חשוב. אבל לא פחות חשוב הוא ההרכב האנושי. השופטים והרשמים הבכירים שמצהירים היום אמונים, מבטאים פסיפס אנושי חסר תקדים. על כך אני מבקש להודות לכלל חברי הוועדה לבחירת שופטים.

דרך ההסכמה שהלכנו בה אכן הביאה לבחירתם של הראויים והטובים ביותר. אני מבקש לאחל לכל אחת ואחד מהשופטים ומהרשמים הצלחה גדולה בשליחות הכל כך חשובה הזו״.

מדברי ממלא מקום נשיא בית המשפט העליון השופט עוזי פוגלמן: ״מצהירי ומצהירות האמונים היום מגיעים ממגוון רקעים, אישית ומקצועית. נשים וגברים; בנות ובני דתות שונות; עורכי ועורכות דין מן המגזר הפרטי והמגזר הציבורי, כמו גם נושאי משרה שיפוטית שמתקדמים היום לתפקיד בכיר יותר. עדות נאמנה לכך ששופטי ישראל משקפים את המגוון האנושי של החברה בישראל.

זכרו תמיד כי השופט פועל לשמירת ערכי הליבה שעומדים ביסוד קיומה של הרשות השופטת: שלטון החוק, שמירה על זכויות האדם, הפרדת הרשויות והעצמאות השיפוטית. כפי שהדגשנו בכל פורום, פנימי וחיצוני כאחד, עצמאותה של המערכת, כמו גם העצמאות השיפוטית של כל אחת ואחד מכם, היא בראש סדר העדיפויות שלנו, כמתחייב מערכי היסוד של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית״.

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום/לע״מ

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כנס האנימה והמנגה הגדול של הקיץ אליו צפויים להגיע אלפי חברי הקהילה מכל רחבי הארץ 8 באוגוסט בבנייני האומה
כנס האנימה והמנגה הגדול של הקיץ אליו צפויים להגיע אלפי...
סדנת ההדפס הירושלמית חוגגת 50 שנה להווסדה!
סדנת ההדפס ירושלים: פתיחה: יום שישי, ה- 19.7.2024 בשעה :...
גדר מעוצבת - הדרך המושלמת לשדרג את הבית
גדר אלומיניום מעוצבת היא הבחירה האולטימטיבית לכל מי שרוצה להוסיף...
טיפים להתמודדות חכמה עם תביעת לשון הרע שהוגשה נגדכם
חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה-1965, נועד להגן על כבודו ושמו...
שחזור מידע בירושלים
כך תפעלו כשהקבצים החשובים לכם נעלמו [פתרון] איבוד מידע חשוב הוא...
הבחירה המושלמת לגבר המודרני
רשת סוואג 69, שהוקמה בשנת 2017 על ידי מעצב האופנה...
איך עובד ומה תפקידם של מערכות כיבוי אש ספרינקלרים
על מנת לבנות מבנה גדול או בניין לצרכי מסחר, עסקים...
מפגש מרגש בין צעירים מוסלמים ממרוקו לישראלים התקיים במוזיאון ידידי ישראל וכלל שירה וריקודים משותפים לצלילי שירת זמרת ששרה במרוקאית
מוזיאון ידידי ישראל אירח את משלחת שראכה ממרוקו שהגיעה לישראל...
קיץ אינטראקטיבי במוזיאון המוזיקה העברי בירושלים בואו לנגן בעצמכם מנגינות של קיץ
חוויה לכל המשפחה בכל גיל נגינה חיה בשיתוף הקהל * הצצה...
מישהו לרוץ איתו תערוכת ציורים חדשה בתמול שלשום מחווה לספרו של דוד גרוסמן במסגרת ציון 30 שנה להקמת תמול שלשום
מחווה לספרו של דוד גרוסמן 'מישהו לרוץ איתו' במסגרת אירועי...