Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

תכנית הפיתוח והצמיחה "ירושלים 2020" תובא לאישור הממשלה

תכנית הפיתוח והצמיחה "ירושלים 2020"  תובא לאישור הממשלה

בפתח הישיבה הגישו ברקת וילדי ירושלים לנתניהו תמונה בה עובד הציור שצייר של ראש הממשלה את ירושלים העתיקה ועליו נוספו הפרויקטים החדשניים והעתידיים בירושלים. ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הגיש לראש הממשלה בנימין נתניהו ולממשלת ישראל את תכנית הפיתוח והצמיחה "ירושלים 2020", לפיתוחה של בירת ישראל בשנים הקרובות.

בישיבת הממשלה הוחלט כי תכנית ירושלים 2020 תשמש הבסיס לגיבוש תכנית צמיחה לירושלים שתובא לאישור הממשלה בתוך 60 יום. ראש הממשלה נתניהו החמיא לראש העיר על התכנית ועל פיתוחה של ירושלים. " אני רוצה לברך אותך על העשייה החשובה הזאת וגם לומר לך שאנחנו נתמיד בה עם כל שרי הממשלה.

ברקת אמר בפתח הישיבה "ירושלים חזרה למסלול של שגשוג, הצלחה וחשוב מכל- השבנו את גאוות ואמון התושבים בבירה. יש לנו עלייה של חמישה וחצי אחוזים בכמות הילדים בגני הילדים במגזר הציוני לצד צמיחת כלל המגזרים, ירושלים היא המובילה בארץ במספר הדירות שהחלו להיבנות ובשנה האחרונה ושלושת אלפים עסקים חדשים נפתחו בעיר. ממשלת ישראל בהנהגת ראש הממשלה נתניהו הביעה מחויבות אמתית וראשונה במעלה לבניין ירושלים, מענקי הסיוע והתקציבים להם זכתה ירושלים היו לאחד מסודות הצלחתה של העיר. אני מודה לראש הממשלה לממשלת ישראל על האמון בעיר ובתושביה ומאמין כי ההשקעה תביא לשילוב המיטבי בין שמירה על ההיסטוריה והמסורת הייחודית של העיר לצד קידומה לעידן חדש של חדשנות וגאווה לכל עם ישראל."

בפתח ישיבת הממשלה העניק ברקת לנתניהו שי- בו עובד ציור חומות העיר שצייר ראש הממשלה והוספו אליו הפרויקטים והאלמנטים החדשניים בירושלים.

בישיבה החליטה הממשלה על הארכת תכנית החיזוק למוסדות ההשכלה הגבוהה בירושלים במטרה לחזק את ההשכלה הגבוהה בעיר ולאפשר פיתוח של מוסדות ההשכלה הגבוהה הרבים בעיר. בנוסף החליטה הממשלה על תכנית פיתוח רב שנתית לרחבת הכותל המערבי בעיר המושך אליו כ- 10 מיליון מבקרים בשנה.

תכנית ירושלים 2020 הוגשה לראש הממשלה במסגרת ישיבת ממשלה חגיגית לציון יום ירושלים ה- 48 שהתקיימה במוזיאון ישראל המציין השנה יובל לפתיחתו.

במסגרת תכנית הפיתוח "ירושלים 2020" יושקעו 30 מיליארד ₪ בתחבורה; יוקמו אולפני קולנוע וטלוויזיה בינלאומיים; תוקם קרן השקעות ביוצרים עצמאיים; יוקם מרכז פוריות בינלאומי; ייבנה מרכז תעשיות טכנולוגי ועוד.

תכנית "ירושלים 2020" היא יוזמה של ראש העיר ניר ברקת, שגיבש צוות מומחים בינלאומי לכתיבתה, בראשם פרופ' מייקל פורטר, פרופ' ריצ'ארד פלורידה וראש העיר ניו יורק לשעבר, מייקל בלומברג. הצוות זיהה את היתרונות היחסיים של ירושלים ואת פוטנציאל הצמיחה שלה, והגדיר את המוקדים בהם יש להשקיע משאבים  ב-5 השנים הקרובות, אשר ימשיכו את פיתוחה הכלכלי של הבירה.

בבסיס התכנית התמקדות ביתרונות היחסיים של ירושלים בתחומי התרבות, הביו-מד, מדעי הרפואה וההיי-טק, זאת לצד פיתוח המעמד היצירתי בעיר, מהפכת תשתיות ויצירת הזדמנויות חדשות לבניית עתידה של ירושלים. בין המיזמים שהוצגו בתכנית:

הקמת מרכז פוריות בינלאומי – המשותף לבתי החולים 'הדסה' ו'שערי צדק'. את הקמת המרכז ישלימו מרכזי מחקר יישומי שיוקמו בבתי החולים בשיתוף התעשייה, ויסייעו לצמיחה של חברות ביו ופארמה בעיר. 

הקמת אולפני קולנוע וטלוויזיה – יוקם קומפלקס ענק של אולפני קולנוע וטלוויזיה ברמה בינלאומית, בהם יצטלמו הפקות ישראליות וזרות. בימים אלה מתקיימים מגעים עם אולפני Culver Studios האמריקאים, שהביעו עניין להקים אולפנים בירושלים. 

השקעה באקדמיה ובחיבורה לתעשייה – פיתוח פארק תעשייה מתקדם בקמפוס גבעת רם, שייצר כ- 5,000 מקומות תעסוקה; טיפוח מרכזי מחקר יישומי וטיפוח תכניות אקדמיות בעלות חשיבות לכלכלת הידע בעיר.

פיתוח התיירות, בדגש על הקשר עם התרבות – השקעה בקמפיין שיווקי ממוקד במדינות יעד בעלות פוטנציאל צמיחה משמעותי, תוך מיקוד בתייר העצמאי; המשך השקעה בנכסי תרבות עירוניים כעוגן למשיכת תיירות בינ"ל; השקעה בתשתיות תיירותיות להשבחת חווית התייר בעיר; פיתוח לשכת כנסים עירונית שתגדיל את פעילות הכנסים הבינלאומיים בעיר.

ייסוד קרן השקעות ביוצרים ואמנים עצמאיים, לצד פיתוח רובע אמנים במרכז העיר – תוקם קרן השקעות ביוצרים עצמאיים בהיקף של 10 מלש"ח בשנה; באזור מרכז העיר יפותח רובע אמנים ובהמשכו יוקם 'קמפוס ירושלים לאמנויות', שירכז במתחם אחד את בתי הספר הגבוהים לאמנויות: סם שפיגל, סטודיו למשחק ניסן נתיב, ביה"ס לתיאטרון חזותי והאקדמיה למוסיקה מן המזרח.

השקעה בתשתיות – כ-30 מיליארד ₪ יושקעו בפיתוח תשתיות תחבורתיות: הרכבת הכבדה, הרכבת הקלה, רכבל פיתוח כבישים ויצירת כניסות לעיר כיוונים שונים ועוד.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
התעניינות שיא בקרב תושבי חוץ לרכישת דירות בפרויקט אשטרום קריית היובל
מורן בר-שי סמנכ"ל מכירות משגב שיווק מתחמי מגורים המשווקת את...
כמה אתם שווים באמת?
ישראלים שונים מאמריקאים בכך שאינם מודדים את שוויו של אדם...
נשיא המדינה קיבל את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל
נשיא המדינה יצחק הרצוג, קיבל ביום שלישי, ד' בתשרי, 19...
אירוע לציון 50 שנה ללחימת חטיבה 14 במלחמת יום הכיפורים
"לפני חמישים שנה בדיוק עמדנו בפני איום קיומי מבחוץ, כשאויבינו...
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה השתתף באמירת הסליחות בירושלים
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה יצחק הרצוג, השתתף...
נשיא המדינה העניק את "עיטור הנשיא" לשנת תשפ"ג לאישים שתרמו תרומה ייחודית למדינת ישראל
לרגל שנת ה-75, נשיא המדינה יצחק הרצוג העניק ביום רביעי...
פעוטון העצים של 'יער האקלים' יישתל על גגו של אברהם ירושלים
הכדור שלנו מתחמם, והעיר מתמלאה ביותר מידי בניינים ופחות מידי...
גאווה מקומית- מצטיין מאו״ג 91
רב סרן יאיר צ'יקו שגדל בלוד קיבל ב-5 בספטמבר הצטיינות...
מצטייני שר הביטחון
ביום ראשון הקרוב ה-3.9, התקיים טקס מצטייני שר הביטחון. בין...
נשיא המדינה יצחק הרצוג במפגש עם חברי הקהילה היהודית באוסטריה:
״ישנם רגעים במשברים מהסוג הזה, שמנהיגות נדרשת כדי לנצל את...