Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

תכנית הפיתוח והצמיחה "ירושלים 2020" תובא לאישור הממשלה

תכנית הפיתוח והצמיחה "ירושלים 2020"  תובא לאישור הממשלה

בפתח הישיבה הגישו ברקת וילדי ירושלים לנתניהו תמונה בה עובד הציור שצייר של ראש הממשלה את ירושלים העתיקה ועליו נוספו הפרויקטים החדשניים והעתידיים בירושלים. ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הגיש לראש הממשלה בנימין נתניהו ולממשלת ישראל את תכנית הפיתוח והצמיחה "ירושלים 2020", לפיתוחה של בירת ישראל בשנים הקרובות.

בישיבת הממשלה הוחלט כי תכנית ירושלים 2020 תשמש הבסיס לגיבוש תכנית צמיחה לירושלים שתובא לאישור הממשלה בתוך 60 יום. ראש הממשלה נתניהו החמיא לראש העיר על התכנית ועל פיתוחה של ירושלים. " אני רוצה לברך אותך על העשייה החשובה הזאת וגם לומר לך שאנחנו נתמיד בה עם כל שרי הממשלה.

ברקת אמר בפתח הישיבה "ירושלים חזרה למסלול של שגשוג, הצלחה וחשוב מכל- השבנו את גאוות ואמון התושבים בבירה. יש לנו עלייה של חמישה וחצי אחוזים בכמות הילדים בגני הילדים במגזר הציוני לצד צמיחת כלל המגזרים, ירושלים היא המובילה בארץ במספר הדירות שהחלו להיבנות ובשנה האחרונה ושלושת אלפים עסקים חדשים נפתחו בעיר. ממשלת ישראל בהנהגת ראש הממשלה נתניהו הביעה מחויבות אמתית וראשונה במעלה לבניין ירושלים, מענקי הסיוע והתקציבים להם זכתה ירושלים היו לאחד מסודות הצלחתה של העיר. אני מודה לראש הממשלה לממשלת ישראל על האמון בעיר ובתושביה ומאמין כי ההשקעה תביא לשילוב המיטבי בין שמירה על ההיסטוריה והמסורת הייחודית של העיר לצד קידומה לעידן חדש של חדשנות וגאווה לכל עם ישראל."

בפתח ישיבת הממשלה העניק ברקת לנתניהו שי- בו עובד ציור חומות העיר שצייר ראש הממשלה והוספו אליו הפרויקטים והאלמנטים החדשניים בירושלים.

בישיבה החליטה הממשלה על הארכת תכנית החיזוק למוסדות ההשכלה הגבוהה בירושלים במטרה לחזק את ההשכלה הגבוהה בעיר ולאפשר פיתוח של מוסדות ההשכלה הגבוהה הרבים בעיר. בנוסף החליטה הממשלה על תכנית פיתוח רב שנתית לרחבת הכותל המערבי בעיר המושך אליו כ- 10 מיליון מבקרים בשנה.

תכנית ירושלים 2020 הוגשה לראש הממשלה במסגרת ישיבת ממשלה חגיגית לציון יום ירושלים ה- 48 שהתקיימה במוזיאון ישראל המציין השנה יובל לפתיחתו.

במסגרת תכנית הפיתוח "ירושלים 2020" יושקעו 30 מיליארד ₪ בתחבורה; יוקמו אולפני קולנוע וטלוויזיה בינלאומיים; תוקם קרן השקעות ביוצרים עצמאיים; יוקם מרכז פוריות בינלאומי; ייבנה מרכז תעשיות טכנולוגי ועוד.

תכנית "ירושלים 2020" היא יוזמה של ראש העיר ניר ברקת, שגיבש צוות מומחים בינלאומי לכתיבתה, בראשם פרופ' מייקל פורטר, פרופ' ריצ'ארד פלורידה וראש העיר ניו יורק לשעבר, מייקל בלומברג. הצוות זיהה את היתרונות היחסיים של ירושלים ואת פוטנציאל הצמיחה שלה, והגדיר את המוקדים בהם יש להשקיע משאבים  ב-5 השנים הקרובות, אשר ימשיכו את פיתוחה הכלכלי של הבירה.

בבסיס התכנית התמקדות ביתרונות היחסיים של ירושלים בתחומי התרבות, הביו-מד, מדעי הרפואה וההיי-טק, זאת לצד פיתוח המעמד היצירתי בעיר, מהפכת תשתיות ויצירת הזדמנויות חדשות לבניית עתידה של ירושלים. בין המיזמים שהוצגו בתכנית:

הקמת מרכז פוריות בינלאומי – המשותף לבתי החולים 'הדסה' ו'שערי צדק'. את הקמת המרכז ישלימו מרכזי מחקר יישומי שיוקמו בבתי החולים בשיתוף התעשייה, ויסייעו לצמיחה של חברות ביו ופארמה בעיר. 

הקמת אולפני קולנוע וטלוויזיה – יוקם קומפלקס ענק של אולפני קולנוע וטלוויזיה ברמה בינלאומית, בהם יצטלמו הפקות ישראליות וזרות. בימים אלה מתקיימים מגעים עם אולפני Culver Studios האמריקאים, שהביעו עניין להקים אולפנים בירושלים. 

השקעה באקדמיה ובחיבורה לתעשייה – פיתוח פארק תעשייה מתקדם בקמפוס גבעת רם, שייצר כ- 5,000 מקומות תעסוקה; טיפוח מרכזי מחקר יישומי וטיפוח תכניות אקדמיות בעלות חשיבות לכלכלת הידע בעיר.

פיתוח התיירות, בדגש על הקשר עם התרבות – השקעה בקמפיין שיווקי ממוקד במדינות יעד בעלות פוטנציאל צמיחה משמעותי, תוך מיקוד בתייר העצמאי; המשך השקעה בנכסי תרבות עירוניים כעוגן למשיכת תיירות בינ"ל; השקעה בתשתיות תיירותיות להשבחת חווית התייר בעיר; פיתוח לשכת כנסים עירונית שתגדיל את פעילות הכנסים הבינלאומיים בעיר.

ייסוד קרן השקעות ביוצרים ואמנים עצמאיים, לצד פיתוח רובע אמנים במרכז העיר – תוקם קרן השקעות ביוצרים עצמאיים בהיקף של 10 מלש"ח בשנה; באזור מרכז העיר יפותח רובע אמנים ובהמשכו יוקם 'קמפוס ירושלים לאמנויות', שירכז במתחם אחד את בתי הספר הגבוהים לאמנויות: סם שפיגל, סטודיו למשחק ניסן נתיב, ביה"ס לתיאטרון חזותי והאקדמיה למוסיקה מן המזרח.

השקעה בתשתיות – כ-30 מיליארד ₪ יושקעו בפיתוח תשתיות תחבורתיות: הרכבת הכבדה, הרכבת הקלה, רכבל פיתוח כבישים ויצירת כניסות לעיר כיוונים שונים ועוד.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
המילואימניק המצטיין: יגאל בנקין מאמית דתי ירושלים
יגאל בנקין, מורה בבית החינוך אמית דתי ירושלים, זכה לאות...
10,000 עפיפונים עם שמות חללים וחטופים יופרחו לאוויר ביום העצמאות
מטס עפיפונים ענק בהובלת "120 מנהיגות מחברות" ובהכנת והשתתפות הקהל...
לקראת יום הזיכרון נשיא המדינה אירח את נציגי משפחות חללי צה״ל
לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, נשיא המדינה יצחק הרצוג...
נשיא מדינת ישראל נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעיתו מיכל בטקס הנחת זרים ליום הזיכרון לשואה ולגבורה
נשיא מדינת ישראל יצחק (בוז'י) הרצוג נשא דברים בטקס הפתיחה...
מועדי הגבורה בחודש מאי באירוח ביתי בירושלים
מועדי הגבורה הם הזמן הנכון ביותר לשמוע על סיפור ההתיישבות...
נשיא המדינה יצחק הרצוג במפגש עם משפחות שכולות, באתר ההנצחה הממלכתי לזכר חללי צה״ל הבדואים
אנחנו עוסקים כל העת - כל יום, שעה שעה, בימים...
נשיא המדינה נפגש עם משפחתו של ענר שפירא ז״ל
נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל נפגשו הבוקר, יום שלישי,...
נשיא המדינה אירח אחיות ואחים מצטיינים ממערכת הבריאות
נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל, אירחו היום, יום שלישי,...
הפועל לב ירושלים מסכמת עונה היסטורית
הפועל לב ירושלים מסכמת עונה היסטורית כמחזיקת גביע המדינה וסגנית...
מתגייסים למענם: רשת מלונות פתאל ועמותת 'נצח יהודה' ביוזמה מרגשת למען פצועי צה"ל והמשפחות השכולות
רשת מלונות פתאל בשיתוף עמותת 'נצח יהודה' יארחו בסוף השבוע...