Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

תיאטרון. ריפוי. תיקון – פסטיבל התיאטרון בירושלים

תיאטרון. ריפוי. תיקון – פסטיבל התיאטרון בירושלים
צילום: עומר אלשייך

פסטיבל התיאטרון בירושלים מבית היוצר של סטודיו למשחק – ניסן נתיב ייערך זו השנה השלישית, ויחגוג את העשייה התאטרונית הירושלמית בשבוע של תרבות צעירה, יצירתית, איכותית ורגישה.
השנה, לאחר אירועי ה- 7 באוקטובר, הפסטיבל מתרכז בקשר בין ריפוי, תיקון ותיאטרון. למרות הימים הקשים, מסגרות היצירה בפסטיבל המשיכו להתקיים וללוות את האמנים השונים עד הפסטיבל, בו יוצגו 15 הצגות בבכורה. הפסטיבל ממשיך את התגבשות הקהילה סביב הסטודיו והקמפוס במהלך ימי המלחמה, והוא אחד מגופי התרבות הראשונים שמציע מענה אמנותי ותרבותילתקופה הקשה אותה אנו חווים..
מופעים בולטים לצד בכורות פורצות דרך, שיתופי פעולה עם מוסדות ירושלמים שונים ובמה נרחבת לזירת התיאטרון התוססת הפועלת בעיר במשך כל השנה, לצד הבאת הצגות מרכזיות מהזירה הארצית שמתקשות להגיע לירושלים בשגרה ואירועים במסגרת "חמ"ל חמלה".
"מתוך ההקשבה למציאות, לחיים ולקהילות אשר סביבנו אנו מזמינים את הקהל להצטרף אלינו לארבעה ימים של תאטרון, תיקון וריפוי." אומר ניר שגב, המנהל האמנותי של הפסטיבל. רוב ההצגות שיוצגו השנה בפסטיבל יהדהדו את אירועי ה-7 באוקטובר וכן את האירועים, התחושות, החרדות והדאגות שמלוות אותנו מאז.

20 – 23 בדצמבר 2023, סטודיו למשחק – ניסן נתיב, ירושלים

פסטיבל התיאטרון בירושלים מבית היוצר של סטודיו למשחק – ניסן נתיב ייערך, זו השנה השלישית, ויחגוג את העשייה התיאטרונית הירושלמית בשבוע של תרבות צעירה, יצירתית, איכותית ורגישה.
השנה הפסטיבל התאים את עצמו לימים לאחר ה-7 באוקטובר והתיאטרון מתרכז בקשר בין ריפוי ותיקון. הפסטיבל השנה יציג מופעים בולטים לצד 15 בכורות פורצות דרך, שיתופי פעולה עם מוסדות ירושלמים שונים ובמה נרחבת לזירת התיאטרון התוססת פועלת בעיר במשך כל השנה. בנוסף, מביא הפסטיבל הצגות מרכזיות מהזירה הארצית המתקשות להגיע לירושלים בימי שגרה.

 

"סטודיו למשחק ניסן נתיב ירושלים ממשיך לנסות ולייצר שגרת לימודים , למרות המצב" אומר ניר שגב המנהל האמנותי של הפסטיבל, "הבניין שלנו בקמפוס נשאר פתוח ופעיל ומעלה הצגות, לצד החמ"ל הפועל בסטודיו בו הבמה משמשת כמחסן ציוד חירום וחצי מתלמידינו במילואים. הפסטיבל שלנו מתקיים וחוגג תיאטרון למרות שישראל עוד נלחמת, למרות ואפילו בגלל, ומתוך הצורך הגדול שהתעורר ב- 7 באוקטובר, צורך בריפוי ותיקון, צורך בסיפורים ובמילים, צורך בקהילה ובהקשבה, דברים שהתיאטרון יכול לתת להם מענה. אנו מזמינים את הקהל להצטרף אלינו לארבעה ימים של תאטרון, תיקון וריפוי." מוסיף שגב.

כאמור, התוכנית האומנותית בפסטיבל שהותאמה לימים קשים אלו, תהדהד את אירועי ה-7 באוקטובר וכן את האירועים, התחושות, החרדות והדאגות שמלוות אותנו מאז.

באירוע פתיחת הפסטיבל, "תיאטרון. רפוי. תיקון", יוקרן הסרט "הילד", של יהב וינר ז"ל, בוגר הסטודיו, תושב כפר עזה שנרצח ב-7 באוקטובר. הסרט הקצר שלו עוסק באב ובנו המתגוררים בכפר עזה ומתמודדים עם סבב לחימה. הסרט זכה, לאחר מותו של יהב, למספר פרסים ותשומת לב תקשורתית ארצית ועולמית. לאחר הסרט יתקיים שיח יוצרים בו ישתתפו שי לי עטרי, אשתו של יהב וינר ז"ל, בוגרת הסטודיו ועורכת הסרט, ג'קי לוי, שקרובי משפחתו היו בין החטופים בעזה, אילנית סוויסה, יוצרת קולנוע המתגוררת בכפר עזה והיא ניצולת הטבח של ה-7 באוקטובר ויעל טל- יוצרת תיאטרון פוליטית. במהלך האירוע יוענק אות הוקרה לסלעית אחי מרים, שחקנית, במאית ואשת תיאטרון, מנהלת מרכז נורית קציר בירושלים.

במסגרת הפסטיבל יעלו 15 הצגות מקור בבכורה ביניהם "הולכים לעולמם", הצגת בכורה ליצירה מקורית של בוגרי הסטודיו דניאל עובדיה ונתנאל רפפורט בשיתוף עם תיאטרון משו משו. ההצגה היא מופע בירוקרטי על מוות: תיכף תתקבלו על ידי עובדי מדור החוות ותעברו את הבירוקרטיה הרגילה: נוהל קליטת המת, חתימה על טופס ויתור חיים ולבסוף העלייה למעבורת שתיקח אתכם ל.. שם. בין בירוקרטיה לבירוקרטיה תפגשו בסיפור אהבה חוצה עולמות, תגלו שפחד חיים עשוי להיות גדול יותר מפחד מוות, ואולי תינתן לכם עוד הזדמנות אחרונה לחזור, אם רק תרצו.

עוד בכורות בפסטיבל יתקיימו במסגרת "ספוטלייט" – מסגרת ייעודית לבוגרי הסטודיו, המאפשרת ליוצרים לפתח עבודה חדשה ולהציגה במסגרת הפסטיבל. תכנית זו שמה דגש על תאטרון קצר, סוג יצירה שכמעט ולא נוכח ביצירה העכשווית. כל מופע מורכב משתי הצגות קצרות, המגיעות משני יוצרים שונים, העולים על במה אחת. הבמה עליה יוצגו יצירות אלו היא במה קטנה ואינטימית, והיצירות שאבו השראה מהבמה ונוצרו בדמותה – הצגות תיאטרון קטנות, אנושיות, צעירות ואינטימיות, המתעדפות תקשורת ישירה וכנה עם הקהל.
בין המופעים בספוטלייט: "BAPE", דואו אלקטרו-נונסנס חדש שנולד מתוך החיים המורכבים. בדרך הייחודית שלהם, באמצעות סינתיסייזרים, מכונות, הומור ומקלדות, הם מנסים להבין איך מנצחים את המציאות הקשה והאם נשארים בכל מחיר. ההצגה "גורילות", של אורטל פז ולילך כנען, סדרה של שיחות תאטרליות של 2 נשים שנותרו נעולות בחדר הממ"ד ובו מקרר. השיחות של הנשים עם האוכל, חלקן קשורות למלחמה שבחוץ חלקן קשורות למלחמה שבפנים, בתקווה לניצחון מוחץ בכל החזיתות. "אנטי אייג'ינג" היא קומדיה אפלה של מיכל לוסי גורפיין, שבמרכזה רומן בין שחקנית צעירה לשחקן מבוגר ששקוע בדיכאון כבד – ההצגה מספרת על היופי שבפנטזיה למול האפרוריות שבמציאות. המופע "חצי מהפתרון" הוא מופע מוזיקלי עם שירים מקוריים על ציפיותיה של אישה בת 28 ממערכות יחסים, חרדות וכל הדברים שהיא צריכה להתמודד איתה כאדם בוגר.

 

גם במסגרת פרוייקט "לראשונה" – חממת היצירה של סטודיו למשחק -ניסן נתיב, ירושלים, יוצגו חמש יצירות קצרות בבוכרה שהן פרי עטן, רוחן והפקתן של חמישה מבוגרי ובוגרות השנה, אשר פותחו בחממת הסטודיו, בדיאלוג וליווי אמנותי של אמני תיאטרון נבחרים בארץ. המופעים מאפשרים מבט לקולות רעננים ומבטיחים של יוצרי העתיד של התיאטרון בישראל.
בין ההצגות שיוצגו בפרוייקט, "שבבים" של איתן צוויק. כששטיסל פוגש את המילטון- מחזמר ראפ חסידימסע דרך ניגונים מסורתיים וראפ, יידישקייט וגרוב, פלירטוט עם ולא עלינו רקדניות ורקדנים וצעקה של נשמה אחת שמחפשת מקום חופשי ומהנה בעולם. "על ילדה ומוות" של ליה קובו עוסקת בילדה קטנה שמסרבת להשלים עם מות אביה – ובכך מתחילה דיאלוג עם המוות. כאן הפחד, הבדידות והיופי שבמוות נפגשים על הבמה. "Pardon my French" של שרון ברדלי הוא סיפור על שלושה מבמאי הגל החדש הצרפתי היוצאים למסע בארץ ישראל במטרה לצלם סרט בצל המלחמה ונתקלים בבחורה צעירה המחפשת את אהובה הנמצא בחזית. זוהי יצירה אבסורדית שנעה בין הפנטזיה הצרפתית למציאות הישראלית.
עוד בפסטיבל יוצגו הצגות רצות כמו "לא מכניסה את זה הביתה" שיצר ג'ייסון הולט דנינו, מופע שכולו וידויים אוטוביוגרפיים: פרפורמרים יושבים באמצע החלל בחליפות ושמלות עבר ומתוודים. ברצף. רק וידויים. וידויים על סודות אפלים, חטאים, פשעים, בושה ואשמה. המופע נוצר לראשונה בסלון ביתו של ג׳ייסון דנינו הולט ומאז שומט לסתות ברחבי הארץ והעולם. הגרסה הזאת של המופע היא הפעם הראשונה שהפורמט מתכנס לאחר אירועי הטבח בשביעי לאוקטובר ופרוץ המלחמה.
עוד ילוו את הפסטיבל אירועים, במסגרת "חמ"ל מלחמה", ביניהם: "שבר ותיקון", מפגש לימוד עם חיה גלבוע בו נצלול לסוגיה תלמודית וקטע מספרות הזוהר שמסתכלים על השבר כהזדמנות לתפנית ועל תיקון כחומר הפעיל במציאות. "מרחב מרפא" – מופע ומעגל שירה עם מקהלת גיא בן הינום. המקהלה רואה בשירה המשותפת איכות תרפויטית גבוהה. בשבועות האחרונים היא מפתחת את רעיון המפגש הבלתי אמצעי עם הקהל, במסגרתו, בד בבד עם שירת הרפרטואר הקבוע של המקהלה, תתבצע גם סדנת שירה קצרה ובסופה שירה משותפת עם הקהל. "לא ממואר" – שיחה עם הסופר מוטי פוגל על אובדן, שכול ונחמה. בנוסף, יתקיים טקס אבל קהילתי – טקס המגיע משבט הדארגה ממערב אפריקה – זהו אירוע משך חווייתי בו אנשים מוזמנים להתמסר לרגש בתוך מרחב בטוח ומודרך.
פסטיבל התיאטרון של סטודיו למשחק – ניסן נתיב, ירושלים. מנהל אמנותי: ניר שגב
20 – 23 בדצמבר, סטודיו למשחק ניסן נתיב, מנורה 3, קמפוס האומנויות החדש (ליד בית העם) ירושלים.

צילום: אילן בשור
צילום: נעה לביא
כתבות נוספות שיעניינו אתכם
בנייני האומה חוזרים לפעילות מלאה: מגוון מופעים ופעילויות ב'במת האומה' - חגיגה תרבותית של מוזיקה וקולינריה - פברואר מרץ 2024
בנייני האומה מעדכנים - חוזרים לפעילות מלאה כולל כנסים, ארועים...
הישג משמעותי לירושלים: הפועל לב ירושלים עלתה לחצי גמר גביע המדינה
הפועל לב ירושלים, קבוצת הנשים המרעננת של ליגת העל, עלתה...
הפועל לב ירושלים פותחת את ההרשמה לאקדמיה לכדורסל נערות בחוות הנוער הציוני
למועדון כדורסל הפועל לב ירושלים פרויקט ייחודי לפיתוח שחקניות כדורסל...
"אשרי האיש" תערוכת תמונות קווילטינג (עבודת טלאים) של האומנית מרלן סנדרס (1948–2022)
תערוכה המציגה פן אחר של אומנות הקווילטינג. לא שימושן הפופולארי ככיסויי...
יפן בירושלים פריחת הדובדבן הקסומה בגן הבוטני גבעת רם ירושלים
סיורים בין עצי הדובדבן * איך נראה טקס תה יפני...
חדש בירושלים ICC College האקדמיה להפקות אירועים וכנסים בבנייני האומה יוצאת לדרך!
בנייני האומה פותחים לראשונה אקדמיה להפקות להכשרה מקצועית במגוון תחומים...
פסטיבל הקולנוע ירושלים: אור סיגולי יחליף את אלעד סמורזיק כמנהל האמנותי של הפסטיבל
אלעד סמורזיק, המנהל האמנותי של הפסטיבל בעשור האחרון, הודיע על...
התפריט החדש של ברברה קפה
ב״ברברה קפה״ משוק מחנה יהודה עמלו בתקופה האחרונה על תפריט...
ט"ו בשבט במלונות ibis ירושלים במחירים אטרקטיביים וסיורים ברחבי העיר
מלונות ibis ירושלים מרכז העיר מזמינים את עם ישראל להתרענן...
"ממעמקים קראתיך" - תערוכת יחיד לאמנית אילנה צמחוני
אוצרת : מיכל סדן במוזיאון לאמנות יהודית היכל שלמה רח' המלך ג'ורג'...