Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

תג נכה – ניפוץ מיתוסים

תג נכה – ניפוץ מיתוסים
קרדיט לצלם - איציק דויד

תג נכה הוא אישור הניתן לאדם שהוגדר על פי חוק כנכה (או אחד מבני משפחתו) בכדי לעזור לו להתנייד בקלות במרחב הציבורי, אשר ברובו עדיין אינו מונגש ומותאם לנכים. רובנו מכירים את תג הנכה כתג חנייה המקנה הטבות והקלות ברכישת רכבים, הסדרת מקומות חנייה ועוד. מה שלא הרבה יודעים הוא שחוק חניית הנכים (התשנ"ד-1993), הינו חוק סוציאלי שבא לתת מענה לציבור אוכלוסיית הנכים ובעלי המוגבלויות. קיימים הרבה מיתוסים ואמונות רווחות שהגיע הזמן שנעמיד על דיוקם ונעשה סדר בדברים.

הכרה בנכות

הרבה חושבים כי האדם המגיש בקשה לתג נכה צריך להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי או משרד הביטחון. ואני מוסיפה, לא רק משרדים אלה. מגישי בקשה בכל הגילאים שניידותם נבדקה על ידי משרד הבריאות או הביטוח הלאומי לפני גיל 67, יצרפו את האישור שניתן להם כשהם מגישים את הבקשה. במידה ולא קיים אישור מהנ"ל, המבקש יוכל לצרף אישור מרופא מומחה בתחום המחלה שבגינה מוגשת הבקשה. על האישור להיות מפורט וחשוב שיכלול התייחסות ספציפית לסיבה אשר בגינה תובעים את תג הנכה. משרד הבריאות מעביר אוטומטית בקשה למשרד הרישוי. בעבור נפגעי פעולות האיבה אשר נבדקים על ידי אגף נפגעי פעולות האיבה במוסד לביטוח לאומי, יש צורך לצרף את האישור בבקשתם.

מי זכאי לקבל את התג?

אמונה הרווחת היא כי רק אדם הסובל מנכות פיזית ונעזר בכיסא גלגלים או קביים זכאי לתג נכה. אך על פי החוק כל אדם הסובל מבעיה בריאותית או פיסית אשר בגינה הוא מתקשה בהליכה/ מרותק לביתו/ או בעל לקוי ראיה רשאי להגיש בקשה לקבלת תו נכה (את רשימת הקריטריונים המלאה תוכלו למצוא באתר משרד התחבורה והבטיחות בדרכים). יחד עם זאת, לא כל פציעה/ מחלה/ נכות, מזכה בתג הנכה וישנן מחלות ומצבים בריאותיים שיקבלו את התג רק אם יוכרו כבעלי דרגת חומרה מסוימת המקנה זכות לתג נכה. רשימת המחלות כולל מחלות לב וכלי דם, אסטמה מאובחנת וחולים בעלי תפקוד ראות נמוך, פיברומיאלגיה ומחלות שריר ושלד, מחלות נירולוגיות אלצהיימר/ דמנציה, מושתלי כבד / כליות / לב וריאה, סכרת, אוטיזם ואפילפסיה.

אגרת הרישוי – פטור מלא או תשלום מוזל?

רבים חושבים כי תג נכה מקנה פטור מתשלום או הנחה בעת תשלום אגרת רישוי רכב ושאלה תקפות אר ורק עבור הרכב שרשום על שמו של האדם הנכה. במקרה הזה מדובר האמונה אינה רחוקה מהמציאות וצריך לדייק אותה ולא לתקן אותה מיסודה. החוק כיום מאפשר תשלום אגרת רישוי מופחתת – לרכב אחד בלבד (בסך של 27 ₪ בלבד), אבל זאת בתנאי שהרכב אכן רשום על שמו של אותו אדם נכה, רשום על שם בן או בת הזוג, או רשום על שם האפוטרופוס שלו.  רכב שאינו רשום על שמו של אחד מהרשומים מעלה, אינו זכאי להנחה באגרת הרישוי ויש לשלמה במלואה.

רישיון נהיגה בתוקף – חובה או לא?

הרבה חושבים כי בעל תג הנכה חייב להיות בעל רישיון נהיגה בתוקף. על פי הגדרת החוק בעליו של  תג הנכה אינו נדרש להיות בעל רישיון נהיגה בתוקף, שכן לעיתים קרובות הוא נעזר כדרך קבע במלווה אשר נוהג עבורו ומסיע אותו על פי הצורך. עוד החוק מבהיר כי תג הנכה יכול להינתן לשני רכבים ולא רק לרכב שרשום על שמו של הנכה. תג הנכה מקנה זכאות לתג חניה עבור שני כלי רכב, כל עוד הם משמשים את הנכה בדרך קבע ועוזרים לו להתנייד ממקום למקום. השיוך של תג החניה לאדם ולא לרכב, נועדה להקל במקרה של החלפת הרכב הרשום תחת התג, וכך נחסך משך הזמן להמתנה לתג חדש ואפשר להמשיך ולהשתמש בכרטיס הקיים. למרות זאת, חשוב לזכור כי כל שינוי במכירה או קניה של רכב מחייבת את בעל התג לעדכן של מספרי הרכב שבשימוש במשרד הרישוי.

חניה – מותרת בכל מקום ובכל זמן?

בעלי תג נכה אינם יכולים לחנות איפה שהם רוצים, החוק מפרט מקרים בהם החניה אסורה. במקומות חניה אשר עלולים לסכן את התנועה, גם לבעלי תו אסור לחנות. לדוגמא: בתוך צומת או בתחום שנים עשר מטרים ממנו (כשאין סימון שמורה שהחניה מותרת), בתוך מעבר חציה או בתחום שנים עשר מטרים לפניו, בצד רכב אחר העומד או חונה בצידה של הדרך, במקום כניסה לשטח המיועד לחניית כלי רכב, בנתיב המיועד לתחבורה ציבורית.

המחוקק מסייע ומקל על בעלי נכויות שונות להתנייד במרחב הציבורי בצורה עצמאית או בעזרתם של בני המשפחה. חשוב לבדוק את כל נהלי הוצאת התג, הגבלותיו, זכויותיו וחובותיו ולא להסתמך על ידע כללי או ניסיון של אחרים.

אין האמור מחליף ידע מקצועי

תג נכה - ניפוץ מיתוסים
קרדיט לצלם – איציק דויד

עו"ד אורלי סונה, נזיקין, ביטוח והגיל השלישי.
טלפון:054-5559090, דוא"ל: [email protected], פייסבוק: אורלי סונה, עורכת דין

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הקרן לידידות תרמה רכב הסעות בקרוב לחצי מיליון שקלים למרכז לטיפול בקשיש בקהילה בירושלים
בכך יתאפשר למלב"ב בירושלים, המציע לקשישים עם דמנציה פעילות חברתית,...
מתגייסים למענם: רשת מלונות פתאל ועמותת 'נצח יהודה' ביוזמה מרגשת למען פצועי צה"ל והמשפחות השכולות
רשת מלונות פתאל בשיתוף עמותת 'נצח יהודה' יארחו בסוף השבוע...
פסח במוזאון קסטל
מוזאון הצייר משה קסטל מזמין אתכם לחוויה משפחתית ייחודית ומהנה...
שלוש מדליות זהב, מדליית כסף ושתי מדליות ארד ליקבי ירושלים אגודה חקלאית שיתופית בתחרות BEST VALUE היוקרתית
זו השנה ה-16 ברציפות שתחרות היין BEST VALUE נערכת לקראת...
נשיא המדינה נפגש עם נשיא רואנדה והעניק לו את דיסקית החטופים בקריאה לשחרורם המיידי
נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש היום, יום ראשון, כ״ח באדר...
חדש בירושלים מרכז הקונגרסים בנייני האומה מציין 70 שנה ופותח לראשונה את שעריו לסיורים מודרכים בתערוכות השונות
הסיורים חינם בתיאום מראש! במסגרת חגיגות ה70 יפתח לראשונה מרכז הקונגרסים...
הפיכתם של מרחבים עירוניים לאזורים מתחדשים
עורך דין התחדשות עירונית מתמחה בעניינים משפטיים הקשורים לפרויקטים של...
קבוצת בית ירושלמי תקים מגדל בן 30 קומות מעורב שימושים בכניסה לעיר- בית הכרם
הוועדה המחוזית נתנה תוקף לפרויקט "פני העיר" בבית הכרם הכולל...
פורום כיתות הכוננות 'הנני' ותנועת הביטחוניסטים תרמו עשרות אפודים קרמיים ליישוב קדומים
מסייעים לקדומים. פורום כיתות הכוננות 'הנני' בשיתוף תנועת הביטחוניסטים העבירו...
איך שומרים על כושר – גם בנוחות ביתנו
אנשים רבים חושבים שהתעמלות עבור חיטוב וירידה במשקל, או שמירה...