Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

שר החינוך גדעון סער בועדת הכספים: "ההכרעה לקראת שנת התקציב הבאה היא או חינוך או ביטחון"

שר החינוך גדעון סער בועדת הכספים: "ההכרעה לקראת שנת התקציב הבאה היא או חינוך או ביטחון"

בדיון על תקציב משרד החינוך והביצוע בשנת 2009 אמר שר החינוך גדעון סער כי אחוז הביצוע של 2009 היה גבוה מאד וכי הוא מקווה לחזור עליו גם בשנת 2010.  מסקירת התקציב עלה כי הסכום הכולל עמד על 30.2 מיליארד ₪ ונותר בסה"כ 45 מיליון ₪ שלא נוצלו.  "מדובר ב  99 אחוזי ביצוע, אחוז ביצוע גבוה שלא היה כמותו במשרד החינוך".  

השר אמר כי יש להגדיל את תקציב משרד החינוך, "סדר העדיפויות הלאומי צריך להשתנות בפועל, אין מחלוקת על כך שההשקעה בחינוך היא המפתח לעתידה של מדינת ישראל, ע"פ הדוחו"ת העולמיים ההשקעה לתלמיד בישראל נמוכה מאד מול ממוצע מדינות הoecd   , אנו צריכים יותר להשקיע בתחום.  חשוב לומר כי אנחנו לא מקבלים את מה שאנחנו צריכים באמת לקבל למען עתיד ישראל.  הנושא לא נותן לי מנוח ואני מבטיח שגם לאחרים לא תהיה מנוחה. מאד קל לומר שהחינוך הוא בראש סדר עדיפות לאומי,  אבל ההכרעה לקראת 2011 היא או ביטחון או חינוך. או להמשיך ולנפח את תקציב הביטחון או להגדיל את תקציב החינוך, הרי גם אם תקציב המדינה כולו היה הולך למשרד הביטחון היה צריך עוד תקציב.  אין חולק כי החינוך הוא לא פחות מהביטחון הלאומי".  

ח"כ שלי יחימוביץ אמרה כי ראוי לציין לטובה את השר שפעל נגד הקיצוץ במשרדו והנתונים על ניצול התקציב כמעט במלואו מוכיחה על עבודתו הטובה,  "צריכה להיות תוספת תקציבית למשרד החינוך,  במיוחד לאחר שראה"מ הצהיר כי החינוך מעל לכל".  

מנכ"ל מרכז השלטון המקומי רון מוסקוביץ העלה מספר נושאים הנוגעים לרשויות המקומיות, אי עדכון תעריפי ההסעות, החינוך המיוחד והריבוי הטבעי. מוסקוביץ אמר עוד כי בנושא מפעל הפיס, האוצר יגרום להפחתת ההכנסות של הלוטו, מה שישליך על הרווחים המופנים לבניית כיתות. מ2011 נראה ירידה בכמות הכיתות שייבנו".  

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני העלה את מצוקת המוסדות התורניים ואמר כי יש נושאים בעייתיים רבים שיש לפתור כדוגמת המשבר ברשת הגנים, במערך ההסעות, ובנושא הסדרת החשבות של החינוך העצמאי. השר אמר במענה לפניות החכי"ם כי לגבי בריאות התלמיד הוא לא משוכנע שהמהלך שנעשה היה נכון, "יש לשקול היטב האם אנחנו צריכים להישאר צמודים למודל הנוכחי, אך ההתערבות בנושא היא לא רק בתחום משרדי מאחר ויש מכרז מתקדם בנושא".  

לגבי הפיס אמר השר כי הביע את דאגתו מהירידה בהכנסות הפיס וההשלכות על בניית מבני חינוך, "הצעתי בנושא הצעה לשר האוצר, אני מקווה שיקבל אותה".  השר התייחס גם להקפאת הבניה במבני החינוך ביו"ש,  ואמר כי יפעל לכך שינתן מענה ביו"ש לילדים כמו בכל מקום,  "הנושא בויכוח בינינו למשרד הביטחון  והוא יוכרע ע"י ראש הממשלה".  

לסיכום הדיון אמר יו"ר הועדה ח"כ משה גפני כי השר יכול לראות בוועדת הכספים כבת ברית בנושא הדאגה לחינוך, "ב2011 יהיה המבחן האמיתי מאחר והתקציב החדש יהיה מטעם הממשלה הנוכחית, אין ספק שהחשיבות בהשקעה מול כל תלמיד צריכה להיות הרבה יותר גבוהה מהיום מאחר וככל שמפחיתים בשעות הלימודים, הסובלים מכך הם בעיקר המשפחות שההורים לא יכולים לממן חוגים ושיעורים פרטיים,  מה שמגדיל את הפערים בחברה הישראלית. נפעל בכל כוחנו למנוע קיצוצים עתידיים ואף להגדיל את התקציב למערכת החינוך שהיא העתיד של כולנו".

 

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
13 אותות הוקרה לאזרחים בדואים שהצילו יהודים במהלך ה-7 באוקטובר
במוזיאון ידידי ישראל בירושלים התקיים אתמול ארוע הוקרה ראשון מסוגו,...
יפן בירושלים פריחת הדובדבן הקסומה בגן הבוטני גבעת רם ירושלים
סיורים בין עצי הדובדבן * איך נראה טקס תה יפני...
חדש בירושלים ICC College האקדמיה להפקות אירועים וכנסים בבנייני האומה יוצאת לדרך!
בנייני האומה פותחים לראשונה אקדמיה להפקות להכשרה מקצועית במגוון תחומים...
רעיית נשיא המדינה ביקרה בבסיס חיל הים בחיפה
רעיית הנשיא בקשר ספינת הטילים אח״י ניצחון של חיל הים:...
מלון המלך דוד ירושלים מארח את חאבייר מיליי, נשיא ארגנטינה הנכנס במהלך ביקורו הרשמי הראשון בישראל
נשיא ארגנטינה הנכנס, חאבייר מיליי הגיע עם פמלייתו אמש למלון...
נשיא ארגנטינה לנשיא המדינה: בכוונתי להכריז על חמאס כארגון טרור ולהעביר הצעת חוק בפרלמנט הארגנטינאי בדרישה לשחרור החטופים
נשיא המדינה יצחק הרצוג, אירח היום, יום שלישי, כ״ז בשבט,...
ט"ו בשבט במלונות ibis ירושלים במחירים אטרקטיביים וסיורים ברחבי העיר
מלונות ibis ירושלים מרכז העיר מזמינים את עם ישראל להתרענן...
"למדתי ממך שאפשר לדבר גם ללא מילים" חוגגים 80 לפנחס - ניצול שואה עם מוגבלות אשר מעביר, ללא מילים, הרצאות על חייו, מוגבלותו והדרך להגשים חלומות למרות האתגרים הפיזיים
סיפורו של פנחס, דייר המערך התומך של אלווין בירושלים, שזור...
לציון יום הולדתו של התינוק החטוף כפיר ביבס: נשיא המדינה עם תמונתו על בימת הכנס הכלכלי העולמי בדאבוס
תמונה בועידה המרכזית של הכנס בדאבוס וסיכה עם הפנים של...
ההצגה "זיכרונות מירושלים – ממזרח תפתח הטובה" תופק ותוצג בקרוב במרכז למוסיקה מן המזרח ובפסטיבל ישראל
הצגה חדשה, מענגת ומרתקת תחת הכותרת "זיכרונות מירושלים – ממזרח...