Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

רשות העתיקות הקימה 'מוזיאון עתיקות אינטרנטי'

רשות העתיקות הקימה 'מוזיאון עתיקות אינטרנטי'

רשות העתיקות מזמינה את הציבור לדלג אחורה בזמן ולקבל הצצה מרגשת לעולמן של התרבויות הקדומות של ארץ-ישראל והעולם העתיק. זאת, בלחיצת כפתור, בכתובת https://www.antiquities.org.il/t ב"מוזיאון האינטרנטי" שהקימה הרשות, המציג את הממצאים החשובים והמרגשים ביותר המצויים באוצרות המדינה, ניתן לראות – בין השאר, כלי עבודה מצור ששימשו את תושביה הקדמוניים של הארץ לפני מיליון שנים; שרביטי אלים שיוצרו לפני כ- 6,500 שנים, מכתבים מימי ממלכת יהודה הכתובים בעברית על-גבי שברי חרס, כלי זכוכית מרשימים שהקדומים בהם בני 2000, מטבעות ותכשיטים מזהב ומחומרים אחרים, ועוד ועוד.

זהו פרוייקט גדול של רשות העתיקות, החובר אל הספריה הדיגיטלית של מגילות ים המלח, הארכיון המדעי של רשות העתיקות מהשנים 1919-1948, אתר מפות הסקר הארכיאולוגי של א"י, המקנים גישה חופשית לאוצרות הארכיאולוגיים מכל מסך שמחובר לאינטרנט.

לפרוייקטים אלה הצטרף בקרוב גם "מוזיאון רוקפלר און-ליין" – תת-אתר באתר רשות העתיקות, אשר יציג צילומים באיכות גבוהה של כ-2500 ממצאים המהווים מחצית (!) מאוספי מוזיאון רוקפלר בירושלים שבאחריות מוזיאון ישראל, – אוספים ארכיאולוגיים מהחשובים במזרח התיכון. כתוצאה מכך ניתן יהיה לראות וללמוד על האוסף ללא ביקור במוזיאון.

במוזיאון רוקפלר מוצגים פריטים שרובם הגדול מחפירות ארכיאולוגיות שהתקיימו תחת שלטון המנדט הבריטי, ואשר מייצגים מעל מליון וחצי שנים של תרבות חמרית של ארץ ישראל. פרויקט "מוזיאון רוקפלר און ליין" מתאפשר הודות לתרומה נדיבה ממר דוד רוקפלר, נכדו של ג'ון ד. רוקפלר הבן, אשר בתרומתו הוקם המוזיאון, ותרומות נוספות לידידי רשות העתיקות מ ג'נט ויונתן רוזן ואיילין ופול גרוואלד.

תחום אוצרות המדינה של רשות העתיקות אחראי על אחסון, תיעוד ובקרה של עתיקות ארץ-ישראל. האוספים מונים מאות אלפי ממצאים, מהתקופות הפרהיסטוריות ועד שלהי התקופה העותומאנית – עיקרם מאוחסנים ומקוטלגים במחסני אוצרות המדינה, וכ- 50 אלף ממצאים מושאלים לתצוגות ארכיאולוגיות בארץ ובחו"ל. מחשוב הפריטים והצגתם ברשת מאפשרת לציבור הרחב, לחוקרים ולאוצרים, גישה ישירה אל נבכי אוצרות המדינה.

 האתר מתעדכן באופן שוטף, מספר הממצאים המוצגים בו גדל בהתמדה, והוא מכיל היום כ- 5,000 ממצאים המאורגנים בשיטה כרונולוגית – לפי תקופה, וטיפולוגית – לפי סוג ממצא. תצוגת האוספים הנבחרים מאוספי אוצרות המדינה התאפשרה הודות לתרומתה של קרן לאון לוי; מימון נוסף התקבל ע" קרן דוד ברג. תצוגת החותמות, טביעות החותם והבולות התאפשרה הודות לתרומתם של ג'נט ויונתן רוזן. תצוגת כלי הזכוכית התאפשרה הודות לתרומתם של פיליס ונתן שמלו. תצוגת המטבעות התאפשרה הודות לתרומתה של קרן ברכה.

רקע על תחום אוצרות המדינה ברשות העתיקות: https://www.antiquities.org.il/article_heb.aspx?sec_id=46&subj_id=258 רקע על מוזיאון רוקפלר: https://www.antiquities.org.il/article_heb.aspx?sec_id=39&subj_id=156&Module_id=12

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
מתגייסים למענם: רשת מלונות פתאל ועמותת 'נצח יהודה' ביוזמה מרגשת למען פצועי צה"ל והמשפחות השכולות
רשת מלונות פתאל בשיתוף עמותת 'נצח יהודה' יארחו בסוף השבוע...
נשיא המדינה נפגש עם נשיא רואנדה והעניק לו את דיסקית החטופים בקריאה לשחרורם המיידי
נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש היום, יום ראשון, כ״ח באדר...
פורום כיתות הכוננות 'הנני' ותנועת הביטחוניסטים תרמו עשרות אפודים קרמיים ליישוב קדומים
מסייעים לקדומים. פורום כיתות הכוננות 'הנני' בשיתוף תנועת הביטחוניסטים העבירו...
Oh My Electric Eye - יצירת מחול בבכורה מאת דנה נעים חפוטה 3 באפריל במחול שלם בירושלים 4 באפריל במרכז סוזן דלל
Eye (העין האלקטרונית שלי) יצירתה החדשה של דנה נעים חפוטה...
הפועל לב ירושלים פותחת את ההרשמה לאקדמיה לכדורסל נערות בחוות הנוער הציוני
למועדון כדורסל הפועל לב ירושלים פרויקט ייחודי לפיתוח שחקניות כדורסל...
13 אותות הוקרה לאזרחים בדואים שהצילו יהודים במהלך ה-7 באוקטובר
במוזיאון ידידי ישראל בירושלים התקיים אתמול ארוע הוקרה ראשון מסוגו,...
יפן בירושלים פריחת הדובדבן הקסומה בגן הבוטני גבעת רם ירושלים
סיורים בין עצי הדובדבן * איך נראה טקס תה יפני...
חדש בירושלים ICC College האקדמיה להפקות אירועים וכנסים בבנייני האומה יוצאת לדרך!
בנייני האומה פותחים לראשונה אקדמיה להפקות להכשרה מקצועית במגוון תחומים...
רעיית נשיא המדינה ביקרה בבסיס חיל הים בחיפה
רעיית הנשיא בקשר ספינת הטילים אח״י ניצחון של חיל הים:...
מלון המלך דוד ירושלים מארח את חאבייר מיליי, נשיא ארגנטינה הנכנס במהלך ביקורו הרשמי הראשון בישראל
נשיא ארגנטינה הנכנס, חאבייר מיליי הגיע עם פמלייתו אמש למלון...