Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

רעיות נשיאי ישראל וגרמניה אירחו שורד שואה באירוע "זיכרון בסלון" מקוון לרגל יום השואה הבינלאומי

רעיות נשיאי ישראל וגרמניה אירחו שורד שואה באירוע "זיכרון בסלון" מקוון לרגל יום השואה הבינלאומי
צלם: גרגורי באדו

רעיית הנשיא מיכל הרצוג ורעיית נשיא גרמניה אלקה בודנבנדר אירחו אתמול את שורד השואה צ'ארלס זיגמן לאירוע מקוון של "זכרון בסלון" לרגל יום השואה הבינלאומי. עוד השתתפו נציגי התאחדות הסטודנטים היהודית בגרמניה וסטודנטים מתוכנית לימודי השואה של אוניברסיטת חיפה. כמו כן, הצטרפה למפגש שגרירת גרמניה בישראל, ד"ר סוזן ואסום-ריינר; רעיית שגריר ישראל בגרמניה, גב' לורה קם; ונציגת הדור השני לניצולי שואה, לאה שנירר.

צלם: גרגורי באדו

רעיית הנשיא מיכל הרצוג פתחה את האירוע באומרה: ״אירוח אירוע "זיכרון בסלון" יחד עם רעיית נשיא גרמניה מוכיחה יותר מכל כי קיימת תקווה. באמצעות שיתוף הפעולה בינינו אנחנו יכולים להביא לעתיד טוב יותר. יוזמה חשובה כמו זו שמה דגש על זיכרון השואה והחובה למנוע מסיפורי העבר להישכח, אלא להשאיר את הזיכרונות בחיים."

רעיית נשיא גרמניה אלקה בודנבנדר, שלקחה חלק באירוע מברלין, הוסיפה: ״עלינו לשמר את הזיכרון ולהשאיר בחיים את סיפוריהם של ניצולי השואה והקורבנות. אל לנו לשכוח לעולם.״

בהמשך, שיתף שורד השואה צ'ארלס זיגמן, מלווה באשתו גיטה גלוריה זיגמן, את סיפורו האישי. צ'ארלס זיגמן נולד בהולנד בשנת 1935, אחד מתוך חמישה ילדים להוריו. במהלך המלחמה הפרידו הוריו מהילדים על מנת לנסות ולהגן עליהם. הוריו ושני אחיו הגדולים נרצחו באושוויץ בשנת 1943. צ'ארלס זיגמן ושני אחיו האחרים גורשו לווסטרבורק ולאחר מכן לטרזינשטט.

צלם: גרגורי באדו

צ'ארלס זיגמן: ״עבור שורדים רבים, חוויות המלחמה שעברו אתגרו את האמונה שלהם. איפה היה אלוהים? מדוע הוא איפשר לכך לקרות? אך השאלה צריכה להיות: היכן היו האנשים המתורבתים? הנאצים היו נחושים להשמיד לא רק את היהודים, אלא גם את היהדות עצמה. אילו הייתי נוטש את אמונתי, זו הייתה הענקת ניצחון לנאצים.״

מר זיגמן הוסיף: "העולם חייב יזכור את השואה. מדובר בעניין דחוף וחשוב, כיוון שניצולי השואה לא יישארו איתנו עוד זמן רב כדי להיות עדים. מצמרר לדעת שקיימים אנשים שמכחישים שהשואה אי פעם התרחשה. אני עד היום. אני דוחק בכם להיות עדים לשואה בשנים הבאות. אחרי המלחמה, האנטישמים נכנסו למחתרת לזמן מה, אך כיום האנטישמיות מרימה את ראשה שוב באופן נרחב וציבורי. הביטויים האנטישמיים הללו זולגים לתעמולה אנטי-ישראלית ושנאה.״ אחרי ששיתף בסיפורו, קיימו הרעיות שיחה פתוחה עם זיגמן ופתחו את השיח לשאלות מהסטודנטים.

"זיכרון בסלון" היא מסורת ישראלית של התכנסויות לא פורמליות, באווירה אינטימית סביב יום הזיכרון לשואה ולגבורה הישראלי והבינלאומי. יוזמה זו שמה לה למטרה לעצב את זיכרון השואה ולהפוך את השיח, משיח של הישרדות לשיח על תיקון עולם. בשבוע הקרוב יתקיימו מאות מפגשי זיכרון בסלון במדינות רבות בעולם וביניהן: בחריין, אנגליה, סין, הודו וגרמניה. המשתתפים במפגשים ייקחו חלק בשימור זיכרון השואה ויאזינו לעדויותיהם המרגשות של שורדי שואה. בין המשתתפים ישנם דיפלומטים, סטודנטים וצעירים מרחבי העולם.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
שבוע הקולנוע היהודי ירושלים 2023 יציין השנה את מהדורתו ה-25 ויתקיים בחג החנוכה, בתאריכים 9 עד 14 בדצמבר 2023, בסינמטק ירושלים
"נפש אחת" (One Life) בכיכובו של זוכה אוסקר, סר אנתוני...
נשיא המדינה אירח טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'
נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח ביום רביעי, י"ב בתשרי, 27...
שיתוף פעולה ישראלי-אמריקני: הושלם אימון משותף במערכות ההגנה האווירית של ישראל וארה"ב להגנה מטילים
מנהלת חומה במפא״ת שבמשרד הביטחון, הסוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים...
נשיא המדינה קיבל את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל
נשיא המדינה יצחק הרצוג, קיבל ביום שלישי, ד' בתשרי, 19...
משרד הביטחון וצה״ל החלו בעבודות לשדרוג והרחבת מעבר מזמוריה מדרום לירושלים והמעברים אייל ותרקומיא לאורך קו התפר
העבודות הן חלק מפרויקט רחב, ביוזמת שר הביטחון, יואב גלנט,...
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה השתתף באמירת הסליחות בירושלים
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה יצחק הרצוג, השתתף...
נשיא המדינה העניק את "עיטור הנשיא" לשנת תשפ"ג לאישים שתרמו תרומה ייחודית למדינת ישראל
לרגל שנת ה-75, נשיא המדינה יצחק הרצוג העניק ביום רביעי...
נשיא המדינה נשא דברים בטקס האזכרה לנשיא התשיעי שמעון פרס ז"ל
נשיא המדינה יצחק הרצוג, ורעייתו מיכל השתתפו היום, יום רביעי,...
משרד הבטחון ימגן רכבים ביהודה ושומרון
בהנחיית שר הביטחון, יואב גלנט, משרד הביטחון ימגן את רכבי...
נשיא המדינה התקבל בארמון הנשיאות בוינה בטקס קבלת פנים ממלכתי
נשיא המדינה יצחק הרצוג התקבל היום, יום שלישי, י"ט באלול,...