Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

קמפיין להצלת פרחי הבר בישראל חוזר לשנה חמישית

קמפיין להצלת פרחי הבר בישראל חוזר לשנה חמישית
צילום: בת אל נוטי

משבר האקלים מרחף מעלינו, הקיץ הזה אף חם יותר מתמיד, וכולם עוסקים במה ניתן לעשות כדי לשמור על הסביבה שלנו, על הצמחיה והחי. הגן הבוטני מאפשר זו השנה החמישית לרכוש זרעים של פרחי בר, ביניהם גם מינים נדירים ולגדלם בבית ובגינות הפרטיות. הקמפיין מוקדש לחובבת הטבע, הגברת נחמה ריבלין ז"ל.

הגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רם יוצא זו השנה החמישית בקמפיין להצלת פרחי הבר בישראל, ביניהם גם מינים נדירים. המיזם נועד להשיב את פרחי הבר לגינות ביתיות ולסייע בשימור המגוון הביולוגי במדינה.
במסגרת הקמפיין יוכל הקהל הרחב לרכוש ולשתול בגינות הפרטיות ובאדניות זרעים של פרחי בר, ביניהם גם מינים נדירים הנמצאים בסכנת הכחדה.

לכל אחת ואחד יש אפשרות לשלב את פרחי הבר באדניות או בגינות הביתיות ובכך להתחבר לטבע הארץ-ישראלי וכמובן גם לשמר את מגוון הפרחים המקומיים. כל הזרעים נובטים בקלות, בעלי פריחה בולטת ויפה והינם חסכני מים. הם מתאימים לכל גינה, כך כל זריעה לוקחת חלק בשימור הסביבה, ומאפשרת המשך הנאה לדורות הבאים. הקמפיין מוקדש לגברת נחמה ריבלין ז"ל, אוהבת טבע אמיתית שתרמה רבות לאורך השנים לחברה בישראל ולשמירת הטבע.

צילום: בת אל נוטי

עובדי הגן הבוטני, יחד עם עשרות מתנדבים מכל רחבי הארץ, ידידי הגן הבוטני, חברי קהילת הגן, מתנדבים בעלי צרכים מיוחדים (אלו"ט ורעות) וצעירים בשירות לאומי, סיימו לאחרונה מלאכת איסוף של מאות אלפי זרעים של פרחי בר אלו. הזרעים נאספו, נוקו ונארזו בכ-12,000 שקיות ולאור הביקוש 'שינסו מותניים' והגדילו השנה באופן משמעותי את כמויות הזרעים שליקטו ואף הוסיפו עוד 3 מינים חדשים למגוון של 46 המינים הקיימים:

זנב-ארנבת ביצני Lagurus ovatus צמח חד-שנתי הגדל בקרקעות לא מלוחות, בעל תפרחת שהיא מכבד צפוף דמוי ביצה או כדור שעיר. גבעול עם תפרחת יבשה תוספת נפלאה לאגרטל כצמח יבש.

מרווה דגולה Salvia viridis – צמח חד-שנתי בעל פריחה סגולה ולבנה, אשר בחלקה העליון יש 'דגל' גדול של עלים סגולים. המרווה הדגולה יוצרת מרבדי פריחה מרשימים, וגם ספיח לאחר הפריחה.

נפית הבשן Nepeta trachonitica צמח דו-שנתי מן החרמון עם פריחה ארגמנית מיוחדת ויפה.

תום עמית, מנכ"ל הגן הבוטני מציין כי "נחמה ריבלין ז"ל אהבה את הטבע בכל ליבה, היא קידמה נושאים ירוקים כמו גידול פרחים וירקות בגינה הקהילתית שהקימה בבית הנשיא וחיברה את אזרחי ישראל לעולם הצמחים. הגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים המאמין בערכים אלה, ראה כי זוהי הדרך הנכונה ביותר עבורנו להנציח את שמה של נחמה ריבלין ז"ל ולעודד אנשים לשימור הסביבה שלנו, אני קורא לכל אזרחי המדינה, חובבי הטבע, לרכוש אונליין את שקיות הזרעים, להציל את פרחי הבר שלנו ולהיות חלק מהקמפיין".

הגן הבוטני האוניברסיטאי גבעת רם – ירושלים הינו הגדול ביותר במזרח התיכון ובו אוסף של מעל 7000 מינים וזנים של צמחים מכל העולם. הגן מטפח, מגדל ומייצר זרעים של פרחי בר לגינה מזה 40 שנה, ביניהם כאמור כ49 מינים שונים, רובם מקומיים, חלקם נדירים וחלקם בסכנת הכחדה.

צילום: בת אל נוטי
כתבות נוספות שיעניינו אתכם
פסטיבל הקולנוע ירושלים גאה להכריז על הסרטים הישראלים שיוקרנו בפסטיבל ה-41
פסטיבל הקולנוע ה-41 ירושלים (18-27 ביולי) שמח להציג תכנית ענפה...
אות נשיא המדינה להתנדבות הוענק בטקס מרגש במשכן הנשיא לשני מתנדבי מגן דוד אדום
בטקס הענקת אות נשיא המדינה להתנדבות שהתקיים במשכן הנשיא, אתמול...
בטקס מרגש העניק נשיא המדינה את 'אות הנשיא להתנדבות' לשנת תשפ"ד
ואלו הזוכים: ואחיד אלהוזייל, סמי אלקרינאוי, פלאח אמל, סולומון ביטון,...
נשיא המדינה נפגש עם משלחת דו מפלגתית של חברי קונגרס אמריקאיים מטעם AIPAC:
נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש הבוקר, יום רביעי, עם משלחת...
לפני יציאתם למשחקים בפריז, נשיא המדינה אירח את המשלחות האולימפיות והפראלימפיות ובירך אותן בברכת הצלחה
נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח היום, יום רביעי, י״ג בסיון,...
רוברט סטירנס, אחד המנהיגים המוכרים בעולם הנוצרי, הקדיש את פרס ירושלים אותו קיבל, לזכרו של הלוחם, קצין ימ"מ, ארנון זמורה ז"ל, שנהרג בפעולת חילוץ ארבעת בני הערובה
הבישוף רוברט סטירנס, מנהיג ארגון 'כנפי נשרים', אחד המנהיגים המוכרים...
בהשקעה של למעלה כ-100 מיליון ש״ח: נפתח במישור אדומים GAMOS, מתחם האירועים המרהיב בישראל הכולל אולם, גן אירועים ומתחם ריזורט
האירוע שלכם מתקרב? כדאי שתקראו את המידע הבא ובעיקר תביטו...
נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש היום עם השליח המיוחד של נשיא ארה״ב עמוס הוכשטיין
בפגישתם שוחחו על התקיפות והירי הבלתי פוסקים מצד חיזבאללה בשליחות...
הנשיא הרצוג: "השבת כל החטופים הביתה - קונצנזוס לאומי מוחלט בעם"
אתמול התקיים בבית הנשיא בירושלים טקס הוקרה מרגש לארגונים ואישים...
דברי נשיא המדינה בטקס הממלכתי לציון יום ירושלים
אני מבקש להתייחס מכאן - מבירת ישראל - למה שקורה...