Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

פרשת יתרו ומערכת המשפט בישראל

פרשת יתרו ומערכת המשפט בישראל

החשש כי התארכותם של הליכי שיפוט ושל עיוני דין, או במילים אחרות הסחבת הנוראית הפוקדת את בתי המשפט יהיו חלק מהבסיס לחוסר האמון ותחושות הזילות הגוברים בקרב העם כלפי המערכת המשפטית, מקורו כבר בתקופת המקרא.  

פרשת יתרו, שהינה הפרשה בה אנו עוסקים השבוע, עוסקת בין השאר בנושאי הסחבת בבתי המשפט. לאחר שרואה יתרו, חותן משה, כיצד האחרון שופט לבדו את העם, הוא מציע לו הצעת ייעול: "ואַתָּה תֶחֱזֶה מִכָּל הָעָם אַנְשֵׁי חַיִל יִרְאֵי אֱלֹהִים אַנְשֵׁי אֱמֶת שֹׂנְאֵי בָצַע וְשַׂמְתָּ עֲלֵהֶם שָׂרֵי אֲלָפִים  שָׂרֵי מֵאוֹת שָׂרֵי חֲמִשִּׁים וְשָׂרֵי עֲשָׂרֹת: וְשָׁפְטוּ אֶת הָעָם בְּכָל עֵת וְהָיָה כָּל הַדָּבָר הַגָּדֹל יָבִיאוּ אֵלֶיךָ וְכָל הַדָּבָר הַקָּטֹן יִשְׁפְּטוּ הֵם וְהָקֵל מֵעָלֶיךָ וְנָשְׂאוּ אִתָּךְ: (ספר שמות, פרק י'ח, פסוקים כא עד כג). כלומר, יתרו מציע למשה לערוך רפורמה במערכת המשפטית ולמנות היררכיה של שופטים אשר יעסקו במתן פסקי דין – מהגדולים והמסובכים שבהם ועד לקטנים והפשוטים ביותר.  

עצת יתרו לפתיחת בתי משפט ומשרדי גישור נועדה בראש ובראשונה להקל על משה, אך נועדה לא פחות מכך להועיל לעם ישראל. אלמלא ישתנה המצב הנוכחי, מזהיר יתרו: "נָבֹל תִּבֹּל גַּם אַתָּה גַּם הָעָם הַזֶּה אֲשֶׁר עִמָּךְ", כלומר, ללא כל שינוי בשיטת השיפוט, יינזק משה ועל אחת כמה וכמה עם ישראל, הנמצא בתהליך בראשיתי. הפתרון המוצא על ידי היועץ התנכ"י יועיל, על פי דבריו, לשניהם: "אִם אֶת הַדָּבָר הַזֶּה תַּעֲשֶׂה וְצִוְּךָ אֱלֹהִים וְיָכָלְתָּ עֲמֹד וְגַם כָּל הָעָם הַזֶּה עַל מְקֹמוֹ יָבֹא בְשָׁלוֹם".  

לנוכח דברים אלה עולה השאלה: האם משה לא ראה כי הוא עומד לקרוס? והאם המערכת המשפטית בישראל אינה צופה גם היא את הקריסה וההתמוטטות בעקבות אבדן אימון הציבור הקרב ובא, אבדן אמון שהוא בחלקו תוצאה מפעילותם ודבריהם של גורמים המבקשים לערער את מעמד השופטים כ"אנשי אמת שונאי בצע". כאזרחים, אין ספק כי אנו ראויים למערכת שיפוט יעילה ולגלגלי צדק הטוחנים ללא לאות, אולם כעם, עלינו לזכור, לפני שאנו מטיחים נעליים פיזיות או מילוליות בשופטי ישראל, כי כל פגיעה במעמדו של בית המשפט הינה פגיעה בזכותו של כל אחד מאיתנו למשפט צדק.  

לדעת הרשב"ם (רבי שמואל בן מאיר), יש בעצתו של יתרו תועלת לחברה המתהווה בחסכון בזמן. מערכת משפט מהירה ויעילה משכינה שלום חברתי! כששפט משה לבדו, ברור היה כי לא יוכל לשפוט בענייני כל האנשים שהמתינו "מן בקר עד ערב". לאחר המתנה ארוכה ומייגעת וללא פיתרון משפטי, "תתחזק המריבה ביניהם"! 

כבר משחר ההיסטוריה שלנו, היה ברור כי תלונות הציבור הגוברות מדי יום על חוסר היעילות של המערכת המשפטית והסחבת שלא באה אל קיצה מובילות לחוסר אמון בקרב העם. מערכת המשפט תיאלץ להתמודד עם העומס ולייעל את דרכיה אולם אנו מצדנו חייבים שלא לאפשר גרימת נזק לתדמיתה ולמעמדה של מערכת זו, שכן מצב זה עלול להוביל לאנרכיה שיפוטית ואז ניוותר ללא מערכת שיפוט ורק עם הנעל השנייה בידינו.   

* הכותב הינו אל"מ במילואים וסטודנט שנה רביעית לרבנות רפורמית

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
13 אותות הוקרה לאזרחים בדואים שהצילו יהודים במהלך ה-7 באוקטובר
במוזיאון ידידי ישראל בירושלים התקיים אתמול ארוע הוקרה ראשון מסוגו,...
יפן בירושלים פריחת הדובדבן הקסומה בגן הבוטני גבעת רם ירושלים
סיורים בין עצי הדובדבן * איך נראה טקס תה יפני...
חדש בירושלים ICC College האקדמיה להפקות אירועים וכנסים בבנייני האומה יוצאת לדרך!
בנייני האומה פותחים לראשונה אקדמיה להפקות להכשרה מקצועית במגוון תחומים...
רעיית נשיא המדינה ביקרה בבסיס חיל הים בחיפה
רעיית הנשיא בקשר ספינת הטילים אח״י ניצחון של חיל הים:...
מלון המלך דוד ירושלים מארח את חאבייר מיליי, נשיא ארגנטינה הנכנס במהלך ביקורו הרשמי הראשון בישראל
נשיא ארגנטינה הנכנס, חאבייר מיליי הגיע עם פמלייתו אמש למלון...
נשיא ארגנטינה לנשיא המדינה: בכוונתי להכריז על חמאס כארגון טרור ולהעביר הצעת חוק בפרלמנט הארגנטינאי בדרישה לשחרור החטופים
נשיא המדינה יצחק הרצוג, אירח היום, יום שלישי, כ״ז בשבט,...
ט"ו בשבט במלונות ibis ירושלים במחירים אטרקטיביים וסיורים ברחבי העיר
מלונות ibis ירושלים מרכז העיר מזמינים את עם ישראל להתרענן...
"למדתי ממך שאפשר לדבר גם ללא מילים" חוגגים 80 לפנחס - ניצול שואה עם מוגבלות אשר מעביר, ללא מילים, הרצאות על חייו, מוגבלותו והדרך להגשים חלומות למרות האתגרים הפיזיים
סיפורו של פנחס, דייר המערך התומך של אלווין בירושלים, שזור...
לציון יום הולדתו של התינוק החטוף כפיר ביבס: נשיא המדינה עם תמונתו על בימת הכנס הכלכלי העולמי בדאבוס
תמונה בועידה המרכזית של הכנס בדאבוס וסיכה עם הפנים של...
ההצגה "זיכרונות מירושלים – ממזרח תפתח הטובה" תופק ותוצג בקרוב במרכז למוסיקה מן המזרח ובפסטיבל ישראל
הצגה חדשה, מענגת ומרתקת תחת הכותרת "זיכרונות מירושלים – ממזרח...