Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

פסל הסובלנות

פסל הסובלנות

הפסל, שנבנה בכספי תרומה של מיליארדר מפולין על ידי הקרן לירושלים ובשיתוף העירייה, ייחנך בהשתתפות משלחת גדולה של אנשי ממשל ועסקים מפולין, שר המדע והספורט ראלב מג'אדלה, ראש עיריית ירושלים אורי לופוליאנסקי ונשיאת הקרן לירושלים רות חשין.

פסל הסובלנות, העשוי ברונזה, הוקם על רכס ארמון הנציב, סמוך למטה האו"ם, בנקודה היחידה המאפשרת תצפית לצפון (העיר העתיקה) ולדרום (מדבר יהודה וההרודיון). התורם, אלכסנדר גודזובאטי, יליד העיר לודג' שבפולין, נחשב לאחד מאנשי העסקים המשפיעים במזרח אירופה. את פעילותו לקידום הסובלנות והדו-קיום החל לפני כמה שנים מתוך אמונה כי הבנה וקבלה של האחר הן הכרח להתפתחותה ושגשוגה של האנושות. לפרויקט נבחר האמן טשסלו דז'וויגאז', פרופ' באקדמיה לאמנות של קראקוב אשר עיצב פסלים רבים ברחבי העולם. לצורך עיצובו של פסל הסובלנות, ביקר האמן הפולני באתר כמה פעמים כדי לספוג את האווירה במקום וקטף עלים מעצי הזית העתיקים הצומחים שם. כל אלו באו לידי ביטוי בפסל הבנוי משני חצאים של עמוד שבור שבמרכזו עולה וצומח עץ זית. ענפיו של העץ ועליו המוזהבים נראים כמנסים לאחות את הבקע ולקרב את שני החצאים.

הפסל, המתנשא לגובה של 15 מטר, הובא בחלקים מפולין והורכב בארץ על ידי אנשי מקצוע בפיקוחו הצמוד של האמן. הוא הורכב על גבעה מלאכותית בגובה חמישה מטרים שהוקמה על הרכס בו ניתן היה לראות מבין העצים את הר הבית והוא מהווה השלמת מסלול טיול מעגלי ברצף הטיילות הקיים במקום (סיבוב הליכה שהחל בטיילת גולדמן ומסתיים בטיילת הס). סביב הפסל פותח על ידי משרדו של האדריכל שלמה אהרונסון גן הסובלנות ובו מוצב "קיר הסובלנות" עליו חקוקים שמות עמים וגופים בעולם שהביעו הזדהות עם רעיון הסובלנות.

התורם אלכסנדר גודזובאטי – יליד לודג', פולין. ד"ר לכלכלה, בוגר אוניברסיטת לודג' במחלקה לסחר בינ"ל. מקים הקרן: Crescendum Est Polania התומכת במדענים ואמנים מוכשרים וצעירים. חבר בחבר הנאמנים של מרכז פרס לשלום, הפורום העולמי לכלכלה בדבוס והקונגרס הכלכלי האירופאי בברלין. ב-98 נבחר ע"י מגזין "פורבז" האמריקאי לאחד האנשים המשפיעים ביותר במרכז ומזרח אירופה. בשנים האחרונות נחשב לאחד מ-30 האנשים המשפיעים ביותר בפולין.

האמן טשסלו דז'וויגאז' – יליד נאו ויסניצ', ליד קרקוב. אמן, פסל, פרופסור באקדמיה לאמנות בקרקוב, ראש הסדנה לפיסול בקרמיקה. מרצה לאמנות באקדמיה לתיאולוגיה בקרקוב. עיצב ויצר יצירות בפולין ובעולם כולו. בין יצירותי, המונומנט לזכר קורבנות דצמבר 1970 בזצקין.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
בנייני האומה חוזרים לפעילות מלאה: מגוון מופעים ופעילויות ב'במת האומה' - חגיגה תרבותית של מוזיקה וקולינריה - פברואר מרץ 2024
בנייני האומה מעדכנים - חוזרים לפעילות מלאה כולל כנסים, ארועים...
הישג משמעותי לירושלים: הפועל לב ירושלים עלתה לחצי גמר גביע המדינה
הפועל לב ירושלים, קבוצת הנשים המרעננת של ליגת העל, עלתה...
הפועל לב ירושלים פותחת את ההרשמה לאקדמיה לכדורסל נערות בחוות הנוער הציוני
למועדון כדורסל הפועל לב ירושלים פרויקט ייחודי לפיתוח שחקניות כדורסל...
"אשרי האיש" תערוכת תמונות קווילטינג (עבודת טלאים) של האומנית מרלן סנדרס (1948–2022)
תערוכה המציגה פן אחר של אומנות הקווילטינג. לא שימושן הפופולארי ככיסויי...
יפן בירושלים פריחת הדובדבן הקסומה בגן הבוטני גבעת רם ירושלים
סיורים בין עצי הדובדבן * איך נראה טקס תה יפני...
חדש בירושלים ICC College האקדמיה להפקות אירועים וכנסים בבנייני האומה יוצאת לדרך!
בנייני האומה פותחים לראשונה אקדמיה להפקות להכשרה מקצועית במגוון תחומים...
פסטיבל הקולנוע ירושלים: אור סיגולי יחליף את אלעד סמורזיק כמנהל האמנותי של הפסטיבל
אלעד סמורזיק, המנהל האמנותי של הפסטיבל בעשור האחרון, הודיע על...
התפריט החדש של ברברה קפה
ב״ברברה קפה״ משוק מחנה יהודה עמלו בתקופה האחרונה על תפריט...
"ממעמקים קראתיך" - תערוכת יחיד לאמנית אילנה צמחוני
אוצרת : מיכל סדן במוזיאון לאמנות יהודית היכל שלמה רח' המלך ג'ורג'...
ההצגה "זיכרונות מירושלים – ממזרח תפתח הטובה" תופק ותוצג בקרוב במרכז למוסיקה מן המזרח ובפסטיבל ישראל
הצגה חדשה, מענגת ומרתקת תחת הכותרת "זיכרונות מירושלים – ממזרח...