Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

פיברגלס

פיברגלס
צילום Pixbay

פיברגלס ידוע בשמו בעברית בתור זכוכית סיבית או לחילופין – סיבי זכוכית. זהו למעשה פולימר אשר עשוי מפלסטיק מעורב בסיבי זכוכית דקיקים אשר מטרתם לחזק את העמידות של החומר. המאפיינים העיקריים של זכוכית סיבית הינם החוזק של החומר מצד אחד, והמשקל הקל שלו מצד שני. 

השילוב הזה נחשב לשילוב אידיאלי בכל הקשור בייצור של חלקי מטוסים, חלקי סירות, צינורות שונים, קסדות, חלקי מכוניות, מכלי מים, ארונות חשמל, גלשנים ועוד. זכוכית סיבית קלה לעיצוב, ולכן תעשיות רבות בוחרות לעבוד עמה על פני חומרים נוספים. כמו כן, היחס בין הכוח של החומר לבין המשקל שלו, הרבה יותר טוב והרבה יותר יעיל מאשר היחס בסוגי מתכות שונות.

מהי ההיסטוריה העומדת מאחורי פיברגלס?

הכול התחיל בשנת 1930, כאשר התחיל המחקר המסחרי לצורך פיתוח זכוכית סיבית. המחקר התמקד בתחום התעשייה האווירית, והוא היה למעשה נקודת המפנה עבור עולם התעופה כפי שאנו מכירים אותו היום. ללא המחקר הנ"ל עולם התעופה היה נשאר הרחק מאחור, ואף אחד לא היה יכול לנוע בעולם בחופשיות של היום. בשנת 1950 נעשה היישום האזרחי הראשון בזכוכית סיבית, בשנה זו החלו לייצר סירות וגופי מכוניות ספורט המשלבים בתוכם זכוכית סיבית. לאחר מכן, השימוש בפיברגלס הלך והתרחב עד שהוא הגיע לכל ענפי התעשייה השונים. היום ניתן לראות את השימוש בזכוכית סיבית אפילו בתעשיית התקשורת, נעשה שימוש בפיברגלס בתור עוטף אנטנות היות והוא מאפשר קליטה טובה יותר.

אילו שימושים נוספים ניתן לעשות בזכוכית סיבית?

אחד השימושים העיקריים ביותר של פיברגלס הינו השימוש במכלי פלסטיק. מכלים רבים בעלי נפח של 1000 ליטר ויותר, מחוזקים באמצעות זכוכית סיבית, על מנת להבטיח את החוזק והעמידות של המכל. ניתן להגדיל בצורה משמעותית את החוזק של המכל כאשר מייצרים אותו בשיטת הסריגה. שיטה זו כוללת למעשה את הליפוף של זכוכית סיבית אשר מחוזקת בפוליאסטר על גבי תבנית מתכת מיוחד המוצבת בזווית מסוימת. מכלים הנוצרים בצורה כזו, יהיו הרבה יותר עמידים מכל מיכל אחר, ולכן הם משמשים לאחסון והובלה של חומרים מסוכנים וכימיקלים בעייתיים. כמו כן, ניתן להשתמש בזכוכית סיבית לצורך בורות ספיגה, צינורות ביוב, צינורות כימיקלים, צינורות גז ועוד.

צילום Pixbay

לסיכום, פיברגלס או בשמו העברי – זכוכית סיבית, מהווה את אחד מהחומרים החשובים ביותר עבור תעשיות שונות. זהו חומר אשר משמש הן בתעשייה האווירית, הן בייצור של חלקי מכוניות וסירות והן בייצור של צינורות ומכלים עמידים במיוחד. מדובר על חומר חזק מצד אחד, אך קל משקל מצד שני – גבר המהווה יתרון עצום על פני חומרים אחרים, כגון מתכות למשל. זכוכית סיבית עמידה במגע עם כימיקלים מסוכנים, ואינה מושפעת ממזג האוויר. היא מאפשרת בידוד תרמי ובידוד חשמלי ברמה גבוהה ביותר, ואינה מוליכה חשמל. מדובר על חומר שעמיד בפני חום או קור קיצוני, חסין לאש ובעל אטימות מלאה למים.

 

 

 

 

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
תכנון נכון מבטיח עתיד מאושר!
ההחלטה מה לעשות עם הפנסיה שלכם יכולה להיות אחת ההחלטות...
תכנית עבודה נכונה מבטיחה הצלחה בעסק
ניהול עסק מחייב כישורים ומיומנויות מסוג אחר מאשר עבודה יצרנית...
בשיא המלחמה- חברת אקסטל השלימה את עסקת הנדל"ן הגדולה ביותר במאה שנים האחרונות בירושלים
חברת אקסטל השלימה את רכישת קרקעות אדמות הפטריארכיה בירושלים מקבוצת...
כמה אתם שווים באמת?
ישראלים שונים מאמריקאים בכך שאינם מודדים את שוויו של אדם...
תלת מימד ומוצר ראשוני
אחד השלבים החשובים ביותר בייצור מוצר ולמעשה השלב הכמעט אחרון...
בכיר השפים הירושלמים, השף עזרא קדם, מצטרף לכשרות צהר
השף המוערך עזרא קדם, סמל הקולינריה המקומית אשר יוצר בימים...
שיתוף פעולה חברתי בין אוניברסיטת רייכמן לבן & ג'ריס - למען שירותי הדם של מד"א
במסגרת השת"פ תוצב עמדת תרומת דם של מד"א וסטודנטים שיתרמו דם...
משחק מגנטים לילדים
אחד החידושים בעולם משחקי הילדים בשנים האחרונות הינו ערכות משחק...
לקראת ט"ו בשבט: נשיא המדינה ורעייתו אירחו חקלאים וחקלאיות ואת נציגי 'ארגון מגדלי הפירות בישראל'
לרגל חג האילנות, אירחו כבוד נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו...
מידע הוא כוח – בעולם שבו אתם רוצים לייצר דירוג אשראי איכותי
היכולת שלנו לבנות תהליכי קבלת החלטות גם בתחום הפיננסי היא...