Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

עיריית ירושלים ממציאה את הכיתה מחדש

עיריית ירושלים ממציאה את הכיתה מחדש
צילום באדיבות דוברות עיריית ירושלים

תשכחו כל מה שידעתם על איך נראית כיתה בבית הספר. לא עוד מורה עומד מול כיתה במשך 45 דקות ומעביר ידע. במינהל החינוך של עיריית ירושלים החליטו להמציא את הכיתה מחדש.

הם דרשו ממנהלי בתי הספר היסודיים דבר אחד: אמרו בקול רם את החלומות שלכם. התוצאה – תכנית לחדשנות פדגוגית בשם "מחדש" בעלות של 5 מיליון ש"ח, המשנה לחלוטין את פני החוויה הלימודית.

בין הפרויקטים המתוכננים בבתי הספר: חדר כושר, כיתת יער, חממות, תיאטרון, חדרי למידה של שטיחים ופופים, תחנה מטאורולוגית, כיתות עגולות ושקופות, כיתות טאבלטים, ספסלי קריאה בצורת מגלשה ועוד 

צילום באדיבות דוברות עיריית ירושלים

כבר מה-1 בספטמבר בשנת הלימודים הקרובה אלפי תלמידים בחינוך הירושלמי עתידים ללמוד בבתי הספר של העתיד.  למעלה ממאה אנשי חינוך מבתי ספר יסודיים במערב העיר ירושלים השתתפו בפסטיבל ״מחדש" שהתקיים במרכז ציפורי ביער ירושלים, פסטיבל השקה לאחד הפרויקטים החינוכיים הגדולים והמושקעים בכל הזמנים.

תחת הסיסמה "חולמים את הכיתה מחדש" מבקש מנהל החינוך בעיריית ירושלים לחולל מהפכה של ממש באופן הלמידה בכיתה. בין הפרויקטים שתוכננו כולם בידי מנהלי ומוריי בתי הספר: חדרי משחקים, חדר כושר, כיתת יער, חממות, תיאטרון, חדרי למידה של שטיחים ופופים, פינות האזנה, תחנה מטאורולוגית, כיתות עגולות ושקופות, כלי נגינה ענקיים, כיתת קק"ל מעץ, כסאות על גלגלים, שולחנות בצורת משושה, כיתות טאבלטים, ספסלי קריאה בצורת מגלשה ועוד. מגוון החידושים היצירתיים נבעו מתוך צרכים שהציגו הצוותים החינוכים, לדוגמא, שינוי תכני הלימוד כך שיהיו מותאמים לעניין והכשרונות של הצוות החינוכי ושל התלמידים. דוגמא נוספת היא צורך בהתייחסות פרסונלית לכל תלמיד ותלמידה ללא תלות בשכבת הגיל, צורך שהביא לחיבור רב גילאי בכיתת אם אחת גדולה, המאפשרת לחלק את התלמידים לפי רמות יכולת וללא תלות בגיל.

מהו הערך או מהי המשמעות של מוסד חינוכי בו אין חיי קהילה, אלא המון עובר ושב- שאלות אלו הובילו אותם לרעיון להוציא את הלמידה החוצה, כלומר מחוץ לכיתה ומחוץ לבית הספר, ולראות בעיר ירושלים כמרחב למידה למידה חדשניות ומגוונות.

לפני כ-8 חודשים החלה עבודת מטה במנהל החינוך בעיריית ירושלים להוצאת פרויקט "מחדש" לפועל ונשלח קול קורא לכל בתי הספר היסודיים במערב העיר (כ-80 בתי ספר), בבקשה מהצוותים החינוכיים לתאר את החלום הפדגוגי שלהם עבור בית הספר. כ-40 בתי ספר השיבו לקריאה ולמעלה מ-30 חצו את קו הסיום ונכנסו לפרויקט. בתי הספר תוקצבו בסכומים שבין עשרות אלפים לחצי מיליון ש"ח, על מנת להגשים את חלומותיהם. מנהל החינוך בירושלים העניק ליווי צמוד, אישי ומקצועי לצוותים בפיתוח רעיונותיהם וסייע בהוצאת הרעיונות לפועל.

את תכנית ״מחדש״ יזם והוביל ראש מנהל החינוך אביב קינן תחת ״ביתא מחנכים״ המרכזת את פעילות החדשנות החינוכית בירושלים.

ראש העיר ירושלים ומחזיק תיק החינוך ניר ברקת: "תכנית 'מחדש' שהכנסנו במנהל החינוך בעיריית ירושלים היא לא פחות ממהפכה חינוכית של חשיבה יצירתית מחוץ לקופסה. אנחנו יוזמים שינוי אמתי ומהותי בבתי הספר, מעצימים את המנהלים והמורים ומצעידים את תלמידי ירושלים אל המחר. זוהי זכות וגאווה גדולה עבורנו להגשים את חלומותיהם של אנשי החינוך בירושלים ולאפשר להם להזניק את מערכת החינוך בעיר אל העתיד."

אביב קינן, ראש מינהל חינוך בעיריית ירושלים: "השקנו תכנית חדשה שבתי הספר ומינהל החינוך מתכננים כבר חצי שנה. כמחצית מבתי הספר היסודיים נרתמו על ידי מינהל החינוך ובחרו לבנות את בתי הספר מחדש. מודלים מגוונים של בתי ספר הוצגו על ידי מנהלים ומורים עם עיניים בורקות, חולמים וחוזרים לחינוך שאותו באו לעשות מלכתחילה".

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
במעמד רעיית נשיא המדינה, הגב' מיכל הרצוג: פורום "120 מנהיגות מחברות" ערך את הכנס השנתי, בסימן ברית נשים ישראלית בבית הנשיא
שיתוף הפעולה בין בית הנשיא לפורום '120 מנהיגות מחברות' הוא...
מסעדת תמול שלשום מציינת 30 שנות פעילות עם שפית חדשה ומנות חדשות
תמול שלשום, מוסד התרבות ובית הקפה הירושלמי המוכר והאהוב, בבעלות...
פסטיבל EGG'S BENEDICT בוולדורף אסטוריה מלון וולדורף אסטוריה ירושלים מזמין את הקהל הרחב לחגוג בארוחת בוקר מפנקת עם מגוון מנות EGG'S BENEDICT (בין התאריכים 19.5 –31.5)
מנת ה EGG'S BENEDICT היא אחת ממנות ארוחת הבוקר והבראנץ'...
מעלים זיכרונות: נשיא המדינה יוצא בפרויקט הנצחה מרגש לזכרם של הנופלים והנרצחים במלחמת ״חרבות ברזל״
נשיא המדינה יצחק הרצוג יוצא בפרויקט חדש ומרגש שמטרתו היא...
10,000 עפיפונים עם שמות חללים וחטופים יופרחו לאוויר ביום העצמאות
מטס עפיפונים ענק בהובלת "120 מנהיגות מחברות" ובהכנת והשתתפות הקהל...
לקראת יום הזיכרון נשיא המדינה אירח את נציגי משפחות חללי צה״ל
לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, נשיא המדינה יצחק הרצוג...
76 יצירות, שרובן מוצגות לראשונה, בתערוכה לכבוד יום העצמאות ה- 76 למדינת ישראל – "דיוקן עצמאי: דמות ונפש הצייר באמנות הישראלית" במוזיאון קסטל במעלה אדומים
בתערוכה, שנפתחת לקהל הרחב החל מיום ראשון, 12 במאי, וצפויה...
נשיא מדינת ישראל נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעיתו מיכל בטקס הנחת זרים ליום הזיכרון לשואה ולגבורה
נשיא מדינת ישראל יצחק (בוז'י) הרצוג נשא דברים בטקס הפתיחה...
מועדי הגבורה בחודש מאי באירוח ביתי בירושלים
מועדי הגבורה הם הזמן הנכון ביותר לשמוע על סיפור ההתיישבות...
נשיא המדינה יצחק הרצוג במפגש עם משפחות שכולות, באתר ההנצחה הממלכתי לזכר חללי צה״ל הבדואים
אנחנו עוסקים כל העת - כל יום, שעה שעה, בימים...