Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

עיריית ירושלים ממציאה את הכיתה מחדש

עיריית ירושלים ממציאה את הכיתה מחדש
צילום באדיבות דוברות עיריית ירושלים

תשכחו כל מה שידעתם על איך נראית כיתה בבית הספר. לא עוד מורה עומד מול כיתה במשך 45 דקות ומעביר ידע. במינהל החינוך של עיריית ירושלים החליטו להמציא את הכיתה מחדש.

הם דרשו ממנהלי בתי הספר היסודיים דבר אחד: אמרו בקול רם את החלומות שלכם. התוצאה – תכנית לחדשנות פדגוגית בשם "מחדש" בעלות של 5 מיליון ש"ח, המשנה לחלוטין את פני החוויה הלימודית.

בין הפרויקטים המתוכננים בבתי הספר: חדר כושר, כיתת יער, חממות, תיאטרון, חדרי למידה של שטיחים ופופים, תחנה מטאורולוגית, כיתות עגולות ושקופות, כיתות טאבלטים, ספסלי קריאה בצורת מגלשה ועוד 

צילום באדיבות דוברות עיריית ירושלים

כבר מה-1 בספטמבר בשנת הלימודים הקרובה אלפי תלמידים בחינוך הירושלמי עתידים ללמוד בבתי הספר של העתיד.  למעלה ממאה אנשי חינוך מבתי ספר יסודיים במערב העיר ירושלים השתתפו בפסטיבל ״מחדש" שהתקיים במרכז ציפורי ביער ירושלים, פסטיבל השקה לאחד הפרויקטים החינוכיים הגדולים והמושקעים בכל הזמנים.

תחת הסיסמה "חולמים את הכיתה מחדש" מבקש מנהל החינוך בעיריית ירושלים לחולל מהפכה של ממש באופן הלמידה בכיתה. בין הפרויקטים שתוכננו כולם בידי מנהלי ומוריי בתי הספר: חדרי משחקים, חדר כושר, כיתת יער, חממות, תיאטרון, חדרי למידה של שטיחים ופופים, פינות האזנה, תחנה מטאורולוגית, כיתות עגולות ושקופות, כלי נגינה ענקיים, כיתת קק"ל מעץ, כסאות על גלגלים, שולחנות בצורת משושה, כיתות טאבלטים, ספסלי קריאה בצורת מגלשה ועוד. מגוון החידושים היצירתיים נבעו מתוך צרכים שהציגו הצוותים החינוכים, לדוגמא, שינוי תכני הלימוד כך שיהיו מותאמים לעניין והכשרונות של הצוות החינוכי ושל התלמידים. דוגמא נוספת היא צורך בהתייחסות פרסונלית לכל תלמיד ותלמידה ללא תלות בשכבת הגיל, צורך שהביא לחיבור רב גילאי בכיתת אם אחת גדולה, המאפשרת לחלק את התלמידים לפי רמות יכולת וללא תלות בגיל.

מהו הערך או מהי המשמעות של מוסד חינוכי בו אין חיי קהילה, אלא המון עובר ושב- שאלות אלו הובילו אותם לרעיון להוציא את הלמידה החוצה, כלומר מחוץ לכיתה ומחוץ לבית הספר, ולראות בעיר ירושלים כמרחב למידה למידה חדשניות ומגוונות.

לפני כ-8 חודשים החלה עבודת מטה במנהל החינוך בעיריית ירושלים להוצאת פרויקט "מחדש" לפועל ונשלח קול קורא לכל בתי הספר היסודיים במערב העיר (כ-80 בתי ספר), בבקשה מהצוותים החינוכיים לתאר את החלום הפדגוגי שלהם עבור בית הספר. כ-40 בתי ספר השיבו לקריאה ולמעלה מ-30 חצו את קו הסיום ונכנסו לפרויקט. בתי הספר תוקצבו בסכומים שבין עשרות אלפים לחצי מיליון ש"ח, על מנת להגשים את חלומותיהם. מנהל החינוך בירושלים העניק ליווי צמוד, אישי ומקצועי לצוותים בפיתוח רעיונותיהם וסייע בהוצאת הרעיונות לפועל.

את תכנית ״מחדש״ יזם והוביל ראש מנהל החינוך אביב קינן תחת ״ביתא מחנכים״ המרכזת את פעילות החדשנות החינוכית בירושלים.

ראש העיר ירושלים ומחזיק תיק החינוך ניר ברקת: "תכנית 'מחדש' שהכנסנו במנהל החינוך בעיריית ירושלים היא לא פחות ממהפכה חינוכית של חשיבה יצירתית מחוץ לקופסה. אנחנו יוזמים שינוי אמתי ומהותי בבתי הספר, מעצימים את המנהלים והמורים ומצעידים את תלמידי ירושלים אל המחר. זוהי זכות וגאווה גדולה עבורנו להגשים את חלומותיהם של אנשי החינוך בירושלים ולאפשר להם להזניק את מערכת החינוך בעיר אל העתיד."

אביב קינן, ראש מינהל חינוך בעיריית ירושלים: "השקנו תכנית חדשה שבתי הספר ומינהל החינוך מתכננים כבר חצי שנה. כמחצית מבתי הספר היסודיים נרתמו על ידי מינהל החינוך ובחרו לבנות את בתי הספר מחדש. מודלים מגוונים של בתי ספר הוצגו על ידי מנהלים ומורים עם עיניים בורקות, חולמים וחוזרים לחינוך שאותו באו לעשות מלכתחילה".

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
עיר עוטפת אור: ביוזמת ובסיוע המחלקה לקידום נשים בעיריית ירושלים, יתקיימו במהלך חודש דצמבר, כולל בימי חג החנוכה, אירועי אירוח ביתי והדלקת נרות ללא תשלום למפוני עוטף ישראל המתארחים בבתי המלון בירושלים
כ-30 מחברות מיזם נשים וסיפורים בירושלים, מזמינות קבוצות המתארגנות עצמאית...
שבוע הקולנוע היהודי ירושלים 2023 יציין השנה את מהדורתו ה-25 ויתקיים בחג החנוכה, בתאריכים 9 עד 14 בדצמבר 2023, בסינמטק ירושלים
"נפש אחת" (One Life) בכיכובו של זוכה אוסקר, סר אנתוני...
יריד אמנים במגדל דוד - דוכני יצירה מקומית ודוכני אוכל מהצפון, הדרום ומירושלים
מתנות לחנוכה, תכשיטים, קרמיקה, סופגניות בוטיק, ריבות וממרחים, בירות, גבינות...
"כמו האור בכד" (פתגם עממי אתיופי)
תערוכה במוזיאון לאמנות יהודית היכל שלמה בירושלים רח' המלך ג'ורג' 58...
נשיא המדינה אירח טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'
נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח ביום רביעי, י"ב בתשרי, 27...
אירוע האמנות השנתי הגדול, הותיק והמשפיע ביותר יוצא לדרך!
פסטיבל ״מנופים״ 24-28 באוקטובר 2023 *אירוע מרכזי בהר ציון *מופעים ותערוכות *...
שיתוף פעולה ישראלי-אמריקני: הושלם אימון משותף במערכות ההגנה האווירית של ישראל וארה"ב להגנה מטילים
מנהלת חומה במפא״ת שבמשרד הביטחון, הסוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים...
נשיא המדינה קיבל את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל
נשיא המדינה יצחק הרצוג, קיבל ביום שלישי, ד' בתשרי, 19...
משרד הביטחון וצה״ל החלו בעבודות לשדרוג והרחבת מעבר מזמוריה מדרום לירושלים והמעברים אייל ותרקומיא לאורך קו התפר
העבודות הן חלק מפרויקט רחב, ביוזמת שר הביטחון, יואב גלנט,...
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה השתתף באמירת הסליחות בירושלים
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה יצחק הרצוג, השתתף...