Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

סחיטה ברשת – מה עושים כאשר נסחטים?

סחיטה ברשת – מה עושים כאשר נסחטים?
קרדיט pixabay

מאז שרשת האינטרנט פרצה אל חיינו, אנחנו יכולים לחיות חיים יעילים מהירים ואיכותיים יותר. כיום אפשר להזמין כמעט כל מוצר און ליין באמצעות האינטרנט, אפשר ליצור היכרויות, וברשת יש מידע כמעט על כל אלמנט שקיים בעולם, כאשר רשת האינטרנט מציעה יותר אופציות תעסוקה, בידור, פרנסה וכדומה. 

אבל מהם הצדדים האפלים של הרשת? מסתבר כי מאז כניסתה של האינטרנט לחיינו – יש יותר ויותר אנשים שחווים בריונות וסחיטה ברשת. אבל מה זה בכלל אומר? וכיצד מתמודדים? כל הפרטים בהמשך – הסברים מאת משרד עורכי הדין מנשה רון.

מי שחווה את היתרונות והיעילות של רשת האינטרנט, לעיתים חווה גם צדדים פחות יפים שלה כמו הטרדות ברשת, ניסיון למרמה או פריצת חשבונות אימייל וכניסה לא מורשית לדפים ברשתות החברתיות, מעקב על ידי גורמים שונים (מטעמים חברתיים, רומנטיים או פליליים) וסחיטות ברשת.

סחיטה ברשת - מה עושים כאשר נסחטים?
קרדיט pixabay

מה זה אומר סחיטה ברשת?

עבירה זאת נעשית בעיקר על ידי גורמים עבריינים שמנצלים את יכולות האינטרנט כדי לפגוע באנשים פרטיים, בארגונים, חברות ועסקים. הסכנה במקרה כזה היא פגיעה ישירה במידע או פגיעה בפרטיות של האדם שנסחט, כמו גם שימוש לרעה ברשת שנועד להפיץ תכנים/ לגלות מקורות כספיים ואף לפרוץ אל אתרים וחשבונות אישיים.

עבירה של סחיטה ברשת מתבצעת ברוב המקרים על ידי עבריינים שמבצעים סחיטות רגשיות או כספיות כדי לנצל את תמימותם ופרטיותם של אנשים. 

על על נושא זה אפשר לקרוא באתר של עורכי הדין רונן מנשה וקובי רון:

https://www.mr-adv.co.il/cyber-blackmail/

הנה מספר דוגמאות לעבירות אלו:

סחיטה לשם קבלת כספים – לעיתים סחיטה מתרחשת על ידי גורמים עבריינים שמאיימים להפיץ ברבים חומרים אישיים, במטרה לקבל כסף.

סחיטה מינית – סחיטה בעל אופי מיני. למשל, אישה יוצרת קשר עם בחור ששולח לה תמונות עירום שלו או שמנהל איתה שיחת וידאו במסגרתה היא צילמה אותו בסיטואציות אינטימיות ולאחר מכן היא או מישהו שעובד יחד עימה סוחטים אותו ודורשים ממנו כספים כדי שלא יפרסמו את התמונות או יפיצו אותם לאנשים שהוא מכיר.

קבלת טובות הנאה – במקומות עבודה ובארגונים גדולים תיתכן סחיטה לשם קידום בתפקיד או לצורך קבלת טובות הנאה.

הפצת מידע בעל אופי הרסני – בעולם עסקי תחרותי וקשוח נעשית לעיתים הפצה של נתונים סודיים או הפצת 'פייק ניוז' שנועד להכפיש את המתחרים. 

נקמה – כיום קל יותר לנקום באדם או בקבוצה של אנשים על ידי הפצת תכנים פוגעניים ברשת. לעיתים ההפצה נועדה לפגוע בפרטיות האדם, בכבודו, או לפגוע בו פגיעה כלכלית ורגשית.

ריגול עסקי – כמו פרשת הסוס הטרויאני שהתרחשה בשנת 2005 – פרשה בה דלף מידע, בין היתר, ממחשב אישי של סופר מפורסם באמצעות תוכנה זדונית, קיימות תוכנות רבות שמושתלות במחשבם האישי של אנשים, שמטרתן לאפשר הדלפת מידע סודי החוצה. 

איך זה קורה?

סחיטה ברשת יכולה לקרות בלא מעט דרכים – הן על ידי האדם עצמו שלא נזהר בשמירת המידע או בגורמים שמנסים להערים על האדם ולהוציא ממנו מידע, או בהוצאת מידע ממחשבים אישיים וממכשירים ניידים באמצעות תוכנות זדוניות שמאיימות על המחשב ועלולות לגרום להדלפת המידע. 

בכל המקרים האלה, יש להיעזר בעורך דין שיש לו את המומחיות הדרושה ושילווה אתכם בתהליך וימנע את הנזקים הרבים שעלולים לקרות לכם ובמקרים מתאימים גם כדי למצות את הדין מול הגורמים העבריינים שביצעו את הסחיטה. 

לסיכום, סחיטה ברשת יכולה להתקיים בכל נקודת זמן, כאשר אף אחד אינו חסין מול האקרים מתוחכמים שיודעים להוציא מידע אישי כמעט מכל מחשב, סמארטפון או מכשיר אלקטרוני שמחובר לרשת האינטרנט, כאשר קיימים גם גורמים עבריינים שיודעים להערים על אנשים רבים כדי לקבל מהם מידע אינטימי או לצלם אותם בסיטואציות פוגעניות.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
גדר מעוצבת - הדרך המושלמת לשדרג את הבית
גדר אלומיניום מעוצבת היא הבחירה האולטימטיבית לכל מי שרוצה להוסיף...
טיפים להתמודדות חכמה עם תביעת לשון הרע שהוגשה נגדכם
חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה-1965, נועד להגן על כבודו ושמו...
שחזור מידע בירושלים
כך תפעלו כשהקבצים החשובים לכם נעלמו [פתרון] איבוד מידע חשוב הוא...
הבחירה המושלמת לגבר המודרני
רשת סוואג 69, שהוקמה בשנת 2017 על ידי מעצב האופנה...
איך עובד ומה תפקידם של מערכות כיבוי אש ספרינקלרים
על מנת לבנות מבנה גדול או בניין לצרכי מסחר, עסקים...
עיצוב בית פרטי VS עיצוב דירה בבניין למגורים
לא פעם עולות שאלות בנוגע להבדלים בין עיצוב פנים של...
היכן כדאי למקם את השירותים באירוע?
אחד היתרונות הבולטים בהפקת אירוע שטח הוא היכולת לתכנן בעצמכם...
לתת סיכוי לכל גישור
גירושין הם הפתרון לסכסוכים משפחתיים רבים אולם אינם הפתרון היחיד...
כך תיהנו מהגינה בכל ימות השנה
יש לכם בית גינה אבל האמת היא שאתם לא נהנים...
מוצרים לשיער מחומרים טבעיים בלבד- האם הם טובים יותר עבורך?
כבר זמן מה, מוצרי טיפוח אורגניים לשיער מבוקשים ביותר. מוצרים...