Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

נשיא המדינה קיבל לידיו את מדד הגאווה ברשויות המקומיות לשנת 2022

נשיא המדינה קיבל לידיו את מדד הגאווה ברשויות המקומיות לשנת 2022
קרדיט צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג קיבל לידיו היום, יום שלישי, ח׳ בסיון, 7 ביוני, את מדד הגאווה ברשויות המקומיות לשנת 2022. כבכל שנה, האגודה למען הלהט"ב מפרסמת את מדד הגאווה במרחב המוניציפלי במטרה לסייע לחברי קהילת הלהט"ב ברחבי הארץ להרגיש בטוחים, ולקבל מענה ושירותים מותאמים.

המדד, אשר מתפרסם בחודש הגאווה, בודק את יחסן של רשויות מקומיות בכל רחבי הארץ לקהילת הלהט"ב, וכיצד תמכו וקידמו את צרכי הקהילה במרחב העירוני בשנה החולפת.

השנה נמדד מספר שיא של 52 ערים ורשויות מקומיות בהן פועלות התארגנויות גאות שמלוות על ידי האגודה למען הלהט״ב על סמך 30 שאלות בחמש קטגוריות: רווחה, חינוך, תשתיות, נראות ציבורית ותרבות. בין הנושאים אשר מופיעים במדד: האם העירייה אישרה רישום זוגיות לזוגות להט"ב עבור קבלת זכויות ושירותים, האם יש עו״ס פעיל שאחראי על נושא הלהט״ב, האם התקיימה הכשרה לצוותי הרווחה בנושא והאם העירייה תמכה בפעילות לציון חודש הגאווה.

הדו"ח הוגש לנשיא על ידי יו"ר האגודה למען הלהט״ב נורית שיין, בהשתתפות ראשי ערים ורשויות שונות. ביניהן הרשויות גבעתיים,  קריית טבעון, שוהם וחיפה.

הנשיא קיבל את הדו"ח לידיו ואמר: ״כל שינוי חברתי לוקח זמן. השינוי שנעשה בשנים האחרונות ביחס החברה הישראלית אל קהילת הלהט"ב הוא מהפכני ועצום. מיכל ואני, מלווים מיזמים בתחום החשוב הזה, ורואים את העבודה הקשה שנעשית. אנחנו צריכים לשאוף שרשויות נוספות יכנסו אל המדד. שינוי חברתי בנוי מהמון נדבכים קטנים שמתבטאים במדד החשוב הזה."

הנשיא הוסיף ואמר: "בחודש הגאווה, כולנו יכולים להביט על ההישגים המרשימים של בנות ובני הקהילה הגאה, וגם על התהליך שעברה החברה הישראלית ביחס אל הקהילה. דו"ח מדד הגאווה השנתי של הרשויות המקומיות שהוגש לי היום משקף את כברת הדרך שנעשתה כאן, אך המציאות לא מאפשרת לנו להיות שאננים. יש לכולנו עוד דרך לעשות, כדי להמשיך ולהסיר דעות קדומות, לעקור מן השורש התייחסויות פוגעניות, לקדם את שיח הזכויות ולאפשר חיים משותפים מלאים. אני מייחל ומאחל שמטרותיו החשובות של הדו״ח יושגו בעתיד במלואן."

מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב רן שלהבי: "הקהילה הגאה נמצאת בכל מקום ובכל חלקי הארץ מכלל המגזרים, הקשת החברתית והפוליטית בישראל, וככזו נמשיך לעמוד על הזכות שלנו לחיים בביטחון ובשוויון בכל מקום. נתוני המדד מציגים את מה שאנחנו רואים בשטח: בישראל 2022 חלה מהפכה מקומית גאה מצפון ועד דרום וזאת בזכות פעילים מקומיים, ראשי עיר, חברי מועצה וכל מי שתומך בזכויותינו. הימים האחרונים בהם השנאה שוב מראה את פניה ובהם חברי הקהילה שלנו מאוימים, מדגישים עד כמה המאבק שלנו לחיים בביטחון ובשוויון עוד רחוק מלהסתיים וכמה חשוב להיאבק עד שנגיע לשם. לעולם לא ניכנע לקיצוניים ונמשיך להאיר את אור הסובלנות והגאווה ברחבי ישראל בתקווה שכל אחד ואחת יוכלו להיות מי שהם, איפה שהם.״

 

מצורפים נתונים מרכזיים מהמדד כפי שנמסרו מהאגודה למען הלהט"ב:

מנתוני המדד עולה כי עיריית תל אביב יפו נמצאת במקום הראשון ביחס ללהט"ב. את המקום השני חולקות עיריות גבעתיים וראשל״צ.

לראשונה עיריות פתח תקווה ואשדוד בעשרת המקומות הראשונים ביחס ללהט"ב, בעוד שעיריית ירושלים, במקום הנמוך ביותר לעיר גדולה (34). בשנה האחרונה נמצא שיפור של 36% ביחס הרשויות המקומיות שנמדדו עבור חברי הקהילה הגאה.

את השיפור הגדול ביותר ביחס ללהט״ב ביצעה עיריית אשדוד שמדורגת במקום העשירי עם עלייה של 220% (עלייה של 49 נקודות) מהציון שקיבלה בשנה שעברה. השנה לראשונה מונה רכז לתחום הלהט״ב בעיר והיא הפעילה מעני רווחה ייעודיים לאוכלוסייה. שיפור משמעותי (עלייה של 150%) בוצע ע״י עיריית אילת שמדורגת במקום ה-13 ומינתה השנה לראשונה מחזיקת תיק הקהילה הגאה וקידמה תכנית עבודה שנתית בנושא. עיריית פתח תקווה זינקה ב-53% מהציון שקיבלה בשנה שעברה ומדורגת לראשונה בעשירייה הראשונה במקום השישי יחד עם עיריית מודיעין מכבים רעות ששיפרה את ציונה ב-108%.

עיריית רמת גן המדורגת במקום השלישי עתידה להקים את הבית הגאה היחיד בארץ במרכז העיר במבנה עירוני, הכפילה את ההכשרות בתחומי ברווחה והחינוך בנושא להט״ב ואישרה הכרה בתעודת זוגיות עירונית. במקום הרביעי מדורגות יחדיו עיריות חיפה, הרצליה ורמת השרון ובמקום החמישי עיריית כפר סבא. במקום השישי מדורגות עיריות פתח תקווה ומודיעין שביצעו השנה זינוק משמעותי בקידום מענים ללהט״ב. את עשרת המקומות הראשונים חותמות עיריות שוהם, נתניה, גני תקווה, קריית ביאליק, אשדוד ובאר שבע. בתחתית הדירוג, את מקומות ה-35-36 חולקות עיריות לוד, כרמיאל ובית שמש.

מנתונים עולה כי ב-37 מהרשויות קיימים טפסים עירוניים המותאמים עבור קהילת הלהט"ב וב-25 מהרשויות שנבדקו התקיימו הכשרות לצוותי רווחה כדי שיכירו לעומק נושאים שיחודיים ללהט״ב. עוד עלה כי ב- 36 רשויות פועלת קבוצה של ארגון הנוער הגאה (איגי), ב-28 רשויות יש אחראי להט"ב בשירות הפסיכולוגי חינוכי וב-13 רשויות יש מחזיק תיק להט"ב במועצה.

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ
קרדיט צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ
כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כל הפרטים החשובים על תהליך גירושין
תשלומי מדור מייצגים את חובתם של ההורים להעניק לילדיהם סביבה...
איך מחשבים התקנה של מערכת סולארית לבית הפרטי
עם כל הכבוד לאידיאולוגיה ולהכרה בכך שעלינו, על כולנו, מוטלת...
מתגייסים למענם: רשת מלונות פתאל ועמותת 'נצח יהודה' ביוזמה מרגשת למען פצועי צה"ל והמשפחות השכולות
רשת מלונות פתאל בשיתוף עמותת 'נצח יהודה' יארחו בסוף השבוע...
פסח במוזאון קסטל
מוזאון הצייר משה קסטל מזמין אתכם לחוויה משפחתית ייחודית ומהנה...
שלוש מדליות זהב, מדליית כסף ושתי מדליות ארד ליקבי ירושלים אגודה חקלאית שיתופית בתחרות BEST VALUE היוקרתית
זו השנה ה-16 ברציפות שתחרות היין BEST VALUE נערכת לקראת...
תערוכה חדשה בבנייני האומה, ירושלים "אוצרים לרגע" - ילדי ישראל מציירים בזמן מלחמה
למעלה מ-1000 ילדי בתי ספר יסודיים מכלל המגזרים ומכל רחבי...
נשיא המדינה נפגש עם נשיא רואנדה והעניק לו את דיסקית החטופים בקריאה לשחרורם המיידי
נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש היום, יום ראשון, כ״ח באדר...
חדש בירושלים מרכז הקונגרסים בנייני האומה מציין 70 שנה ופותח לראשונה את שעריו לסיורים מודרכים בתערוכות השונות
הסיורים חינם בתיאום מראש! במסגרת חגיגות ה70 יפתח לראשונה מרכז הקונגרסים...
הפיכתם של מרחבים עירוניים לאזורים מתחדשים
עורך דין התחדשות עירונית מתמחה בעניינים משפטיים הקשורים לפרויקטים של...
לפי אלו קריטריונים בוחרים את שיטות יציקת הבטון לתבניות?
כאשר מתחילים פרויקט בניה חדש, חשוב לקחת בחשבון כי יסודות...