Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

נשיא המדינה קיבל את דו"ח העוני האלטרנטיבי של ארגון לתת לשנת 2022

נשיא המדינה קיבל את דו"ח העוני האלטרנטיבי של ארגון לתת לשנת 2022
קרדיט צילום: חיים צח / לע"מ

מצורפים עיקרי הדו"ח כפי שהועברו על ידי ארגון ״לתת״:

•שיעורי העוני- בישראל חיות בעוני 698,000 (23.3%) משפחות ו-2,627,000 נפשות (27.8%), מתוכן 1,176,000 ילדים (38.6%).

•שיעור המצוקה הכלכלית- 27.7% (830,000) ממשקי הבית בישראל נמצאים במצוקה כלכלית ב-2022. התווספות של 131,000 משפחות בהשוואה ל-24.1% טרום משבר הקורונה (699,000).

•אי ביטחון תזונתי- 680,475 (21.1%) משפחות חיות באי ביטחון תזונתי בישראל, מתוכן 312,825 (9.7%) באי ביטחון תזונתי חמור. 1,084,251 (34.4%) ילדים חיים באי ביטחון תזונתי. מתוכם 601,058 (19.1%) באי ביטחון תזונתי חמור. 77.8% מהנתמכים העידו שהאוכל שקנו לא הספיק ולא היה להם מספיק כסף לקנות יותר. כמעט מחצית (47.3%) מהנתמכים שבביתם יש פעוטות, נאלצו לוותר על תחליפי חלב אם עבור תינוקם או לתת פחות מהכמות המומלצת.

•דיור- 44.7% (2,428₪) מהכנסתם הממוצעת של הנתמכים מופנית לדיור, ל-9.3% מנתמכי הסיוע אין מקום מגורים קבוע והם מתגוררים אצל בני משפחה או חברים, בבתי מחסה, או שהם חסרי קורת גג.

•אי שוויון הזדמנויות בחינוך- 57.5% מנתמכי הסיוע לא הכניסו ילד אחד או יותר בגילאי 0-3 למסגרת חינוכית כיוון שלא היו מסוגלים לעמוד בתשלומים הנדרשים, עלייה בשיעור של 25.5% מ-2020 (45.8%).

•בריאות- 76.7% מנתמכי הסיוע סובלים ממחלה כרונית אחת לפחות. 68.4% מנתמכי הסיוע נאלצו לוותר על רכישת תרופות או טיפול רפואי נחוץ כי לא יכלו לשלם עבורם.

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל קיבלו לידיהם אתמול, יום ראשון, י"ז בכסלו, 11 בדצמבר, את דו״ח העוני האלטרנטיבי של ארגון "לתת" לשנת 2022, בבית הנשיא.

קרדיט צילום: חיים צח / לע"מ

בתום הצגת עיקרי הדו״ח אמר נשיא המדינה: ״העוני הוא איום אסטרטגי על מדינת ישראל, אתגר לאומי מהמדרגה הראשונה המחייב שילוב כוחות בין ממשלה, ארגוני חברה אזרחית, המגזר פרטי וכל מי שיכול להיות מעורב בשינוי ההכנסות הבסיסיות של משפחה.

הדו"ח הזה מספר את הסיפורים ומראה את הפנים. את ההורים שלא יכולים להעניק לילדיהם ביטחון תזונתי; את החיילים והסטודנטים שקורסים בהיעדר גב כלכלי; את הנוער והקשישים, מכל קצוות הארץ, מכל גווני החברה, שחיים – יום-יום, שעה-שעה – בחשש, ברעב, על הקצה. תמיד על הקצה.

אני רוצה לברך את ארגון ״לתת״ על ההישגים הבלתי רגילים שלהם, על היהלומים שהם המתנדבים, המתנדבות וחברי ארגון הנוער ומאחל לכם לא לוותר, להמשיך ולהתמיד ולשנות את העולם.״

עו"ד ערן וינטרוב, מנכ"ל לתת: ״במהלך עשרים השנים האחרונות מספר העניים בישראל כמעט הוכפל, על אף שהאוכלוסייה גדלה רק בכ-50%. ללא סדר עדיפויות לאומי ראוי, המבוסס על ערכים של שוויון, צדק וערבות הדדית ועל הצורך לדאוג לביטחון החברתי והכלכלי של האנשים שחיים בינינו בעוני, המגמה הזו תימשך, ובשנה הקרובה היא עלולה אף להחריף, עקב עליית הריבית במשק, התגברות יוקר המחיה

והמיתון הצפוי. לממשלה הקרובה יש הזדמנות לממש את ההבטחות שניתנו להקצאת מיליארד ₪ לאי ביטחון תזונתי ולעשות את הצעדים הדרושים לטיפול בעוני, להם אנחנו מחכים 20 שנה: הקמת גוף למאבק בעוני, שיגבש מדיניות ויתכלל את העבודה הממשלתית הבין-משרדית, הצבת יעד לצמצום העוני לשיעורים הממוצעים ב-OECD תוך 10 שנים כפי שהמליצה הועדה למלחמה בעוני, והתחייבות על תכנית לאומית רב שנתית שתשנה את המצב, תצמצם את הפערים ותחבר חזרה את החלקים שהתנתקו בחברה הישראלית ומאיימים על החוסן הלאומי שלנו.״

קרדיט צילום: חיים צח / לע"מ
כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הישג משמעותי לירושלים: הפועל לב ירושלים עלתה לחצי גמר גביע המדינה
הפועל לב ירושלים, קבוצת הנשים המרעננת של ליגת העל, עלתה...
הפועל לב ירושלים פותחת את ההרשמה לאקדמיה לכדורסל נערות בחוות הנוער הציוני
למועדון כדורסל הפועל לב ירושלים פרויקט ייחודי לפיתוח שחקניות כדורסל...
גבר בשנות ה-20 נרצח, צעירה נפצעה קשה, ו- 4 פצועים בינוני בפיגוע ירי בכביש מעלה אדומים ירושלים. בנוסף פונו מהזירה אישה שנחבלה ו-4 נפגעי חרדה
הבוקר בשעה 7:29 התקבלו קריאות רבות במוקד החירום 101 של...
13 אותות הוקרה לאזרחים בדואים שהצילו יהודים במהלך ה-7 באוקטובר
במוזיאון ידידי ישראל בירושלים התקיים אתמול ארוע הוקרה ראשון מסוגו,...
יפן בירושלים פריחת הדובדבן הקסומה בגן הבוטני גבעת רם ירושלים
סיורים בין עצי הדובדבן * איך נראה טקס תה יפני...
חדש בירושלים ICC College האקדמיה להפקות אירועים וכנסים בבנייני האומה יוצאת לדרך!
בנייני האומה פותחים לראשונה אקדמיה להפקות להכשרה מקצועית במגוון תחומים...
רעיית נשיא המדינה ביקרה בבסיס חיל הים בחיפה
רעיית הנשיא בקשר ספינת הטילים אח״י ניצחון של חיל הים:...
מלון המלך דוד ירושלים מארח את חאבייר מיליי, נשיא ארגנטינה הנכנס במהלך ביקורו הרשמי הראשון בישראל
נשיא ארגנטינה הנכנס, חאבייר מיליי הגיע עם פמלייתו אמש למלון...
נשיא ארגנטינה לנשיא המדינה: בכוונתי להכריז על חמאס כארגון טרור ולהעביר הצעת חוק בפרלמנט הארגנטינאי בדרישה לשחרור החטופים
נשיא המדינה יצחק הרצוג, אירח היום, יום שלישי, כ״ז בשבט,...
התפריט החדש של ברברה קפה
ב״ברברה קפה״ משוק מחנה יהודה עמלו בתקופה האחרונה על תפריט...