Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

נשיא המדינה ורעייתו אירחו בבית הנשיא ארוחה חגיגית לשבירת צום הרמדאן

נשיא המדינה ורעייתו אירחו בבית הנשיא ארוחה חגיגית לשבירת צום הרמדאן
קרדיט צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל אירחו אתמול בבית הנשיא ארוחה לשבירת צום הרמדאן (איפטאר). בין הנוכחים השתתפו מספר שגרירי מדינות זרות בישראל, ביניהם מצרים, ירדן, בחריין, איחוד האמירויות, מרוקו, טורקיה ועוד, חברי כנסת, ביניהם ח״כ מנסור עבאס, ח״כ מאזן גנאים, ח״כ סמי אבו שחאדה ונוספים, קאדים, אימאמים, ראשי ערים ומועצות, נכבדי המגזר, פעילים חברתיים, עיתונאים, נציגי צה"ל ונציגי המשטרה. בפתח הסעודה, השייח׳ ג׳מאל עוברה נשא תפילה לשבירת צום הרמאדן.

הנשיא פתח דבריו בערבית: ״יקירי, אחי ואחיותי המוסלמים, מקרוב ומרחוק, ברוכים הבאים! חודש הרמדאן מגיע ואנו שמחים בו. ברוך בואך, חודש הרמדאן. אהלן וסהלן אורחים נכבדים. ברוכים הבאים בביתכם. בית נשיא המדינה הוא בית לכל הישראלים, ואני ואישתי מיכל שמחים מאוד בבואכם. מיכל ואני שמחים מאד לקיים את מצוות שבירת הצום הערב ביחד, להכיר חברים חדשים ולהיפגש שוב עם ידידים ותיקים, חברי אמת, לב ונפש, שהולכים איתנו יחד מזה שנים ארוכות. זו לא הפעם הראשונה שלי בארוחת האפטאר המסורתית בבית הנשיא, אבל זה כבוד גדול בשבילנו לארח אתכם כאן הערב כנשיא מדינת ישראל, נשיא העם בישראל, נשיא אזרחי ישראל המוסלמים, היהודים, הנוצרים, הדרוזים, והצ'רקסים, בני כל הדתות וכל העדות. חודש הרמדאן, החודש הכי יפה והכי מרגש בלוח השנה ההיג'רי, חושף טפח נוסף מהפנים היפות של רוח האסלאם. זהו חודש של ענווה ויראת שמיים, של מתינות, של חסד וצדקה, של אמונה באל, של משפחתיות וקהילתיות. גם בתור מי שאיננו מוסלמי, אני מרגיש הזדהות וחיבור עמוק לרוח המיוחדת של החודש הזה, ששורה גם עלינו כאן הערב. זה בעצם כל הסיפור – המפגש. כשאנחנו מורידים את חומות ההפרדה, הפחד והניכור, ופוגשים זה את זה, פנים אל פנים, אנחנו פתאום מגלים שאנחנו לא כל כך שונים. אנחנו לומדים להעריך את התרבות, הערכים, והמנהגים של בני הדת האחרת. אנחנו מגלים שהמרחק ביננו איננו אלא מרחק הושטת היד.

עלינו לייצר עוד ועוד מפגשים כאלה בחברה הישראלית. מפגשים בין יהודים וערבים, מוסלמים, צ'רקסים, נוצרים ודרוזים, דתיים יותר ודתיים פחות. עלינו לחזק את לימודי הערבית – והעברית – בכל זרמי החינוך הממלכתי, ולפתוח צוהר לילדי ישראל לעולם התרבותי העשיר של בני הדת האחרת. עלינו לייצר עוד ועוד שגרירים של אסלאם, של יהדות ונצרות, שלא מטשטשים את ההבדלים בין הדתות, אך בהחלט מעלים על נס את ערכי השותפות והאחווה. את היכולת שלנו לחיות יחד, זה עם זה, בכבוד הדדי, ובשותפות של אמת. שגרירים שיבואו מכל המגזרים בחברה הישראלית, ויבטיחו את השמירה על החוסן החברתי והבטחון הממשי של הבית שלנו.

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

"אחיי ואחיותיי, הסתכלו בבקשה לימינכם ולשמאלכם. כמו שאתם יודעים – יושבים כאן צדדים שונים ומגוונים של החברה הערבית, בפסיפס מוסלמי מרהיב. חונכתי על כבוד לאיסלאם, חונכתי על שותפות עם האיסלאם. כולנו – בניו של אברהם – ראשון המאמינים באל, מאמיני האחווה, השותפות והפיוס, צריכים לעמוד יחד, כתף אל כתף, ולהילחם בנחישות נגד השנאה, נגד מי שמעוותים את האמונה, נגד מי שמנסים לגרום לנו לפעול זה נגד זה. כנאמר בקוראן [סורת הנשים (4) פסוק 36]: "ועיבדו את אלוהים ואל תשתפו עמו כל שותף, וגמלו חסד עם ההורים, ועם קרובי משפחה, ועם היתומים, ועם המסכנים, ועם השכן קרוב המשפחה, ועם השכן הזר, ועם המכר המלווה אתכם בבית או בדרך, ועם עוברי אורח, ועם העבדים. אלוהים אינו אוהב את השחצן הגאוותן".

קרדיט צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

חברים וחברות, כשנעשים בשם האסלאם מעשי רצח ואלימות, אסור לנו לשתוק. בימים האחרונים מופצים פרסומים שקריים ברשתות החברתיות בנוגע להר הבית והמקומות הקדושים. אני רוצה לנצל את הבמה ולהבהיר: מדובר בשקרים. ישראל שומרת על הסטטוס קוו בהר הבית, ואני גם הבהרתי את זה בפגישותיי המדיניות עם המלך עבדאללה השני איתו נפגשתי לאחרונה בעמאן ומנהיגים אחרים. לצערנו, הפרסומים האחרונים נועדו להלהיט את הרוחות ולהטעות את הציבור במכוון. ‏אני פונה לכלל הציבור: בואו נפסיק עם הפרובוקציות. אני סומך על משטרת ישראל שתפעל באפס סובלנות וללא חשש ומורא נגד כל אדם שינסה להפר את הסדר ולפעול בניגוד לחוק ולנוהג הקיים בהר הבית וביתר המקומות הקדושים בעיר. בואו נקבל על עצמנו הערב את ההבטחה לוודא שאנו, המנהיגים, והציבור שנושא אלינו עיניים, לא מפספסים את ההזדמנות לדיאלוג. תודה רבה לכם, מאחל שהחודש המבורך יביא עימו טוב לכולכם, רמדן כרים וחג שמח.״

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
שבוע הקולנוע היהודי ירושלים 2023 יציין השנה את מהדורתו ה-25 ויתקיים בחג החנוכה, בתאריכים 9 עד 14 בדצמבר 2023, בסינמטק ירושלים
"נפש אחת" (One Life) בכיכובו של זוכה אוסקר, סר אנתוני...
נשיא המדינה אירח טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'
נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח ביום רביעי, י"ב בתשרי, 27...
שיתוף פעולה ישראלי-אמריקני: הושלם אימון משותף במערכות ההגנה האווירית של ישראל וארה"ב להגנה מטילים
מנהלת חומה במפא״ת שבמשרד הביטחון, הסוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים...
נשיא המדינה קיבל את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל
נשיא המדינה יצחק הרצוג, קיבל ביום שלישי, ד' בתשרי, 19...
משרד הביטחון וצה״ל החלו בעבודות לשדרוג והרחבת מעבר מזמוריה מדרום לירושלים והמעברים אייל ותרקומיא לאורך קו התפר
העבודות הן חלק מפרויקט רחב, ביוזמת שר הביטחון, יואב גלנט,...
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה השתתף באמירת הסליחות בירושלים
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה יצחק הרצוג, השתתף...
נשיא המדינה העניק את "עיטור הנשיא" לשנת תשפ"ג לאישים שתרמו תרומה ייחודית למדינת ישראל
לרגל שנת ה-75, נשיא המדינה יצחק הרצוג העניק ביום רביעי...
נשיא המדינה נשא דברים בטקס האזכרה לנשיא התשיעי שמעון פרס ז"ל
נשיא המדינה יצחק הרצוג, ורעייתו מיכל השתתפו היום, יום רביעי,...
משרד הבטחון ימגן רכבים ביהודה ושומרון
בהנחיית שר הביטחון, יואב גלנט, משרד הביטחון ימגן את רכבי...
נשיא המדינה התקבל בארמון הנשיאות בוינה בטקס קבלת פנים ממלכתי
נשיא המדינה יצחק הרצוג התקבל היום, יום שלישי, י"ט באלול,...