Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

נחשף הרחוב הראשי של ירושלים לפני 1500 שנים

נחשף הרחוב הראשי של ירושלים לפני 1500 שנים

מפת מֵידבא -מפת פסיפס עתיקה בכנסייה בירדן מהמאה ה-6-7 לספירה שתארה את ארץ ישראל בתקופה הביזנטית, הראתה במפורש: הכניסה לירושלים ממערב, נעשתה דרך שער גדול מימדים, שהוביל לרחוב ראשי מרכזי ויחיד בצד זה של העיר.

מספר עדויות למבנים המרכזיים בירושלים המופיעים במפה אכן נחשפו עם השנים או שנשתמרו עד עצם היום הזה – כך, למשל, כנסיית הקבר – ואולם אותו רחוב גדול ושוקק חיים מהתקופה בה הפכה ירושלים לנוצרית לא נתגלה עד היום: זאת, משום שבאזור לא התקיימו חפירות ארכיאולוגיות בשל אי הנוחות הנגרמת בעצירת התנועה במיקום המרכזי והסואן כל כך.  

כעת, בשל הצורך בטיפול יסודי בתשתיות באזור, יזמה הרשות לפיתוח ירושלים עבודות לשיקום ולחידוש התשתיות באזור בכלל, ובצמוד לכניסה לרחוב דוד (המוכר לתיירים כרחוב החנויות המדורג) בפרט. כך, מתאפשרת לארכיאולוגים ולציבור הצצה נדירה למתרחש מתחת למרצפות המוכרות לכולנו.  

מתוך היכרות עם מפת מידבא, שיער ד"ר עופר שיאון, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות,  שבמקום בו יוחלפו התשתיות, אמור לעבור אותו רחוב ראשי המוכר מהמפה "ואכן, לאחר הסרת מספר שכבות ארכיאולוגיות, בעומק של כ-4.5 מ' מתחת לפני הרחוב של ימינו, גילינו – למרבה ההתרגשות, את לוחות האבן הגדולים שריצפו את הרחוב". הלוחות, שאורכם מטר ויותר, נחשפו סדוקים ממשא השנים. לצד הרחוב נחשף מסד אבנים בנוי, עליו הושתתה מדרכה ושורת עמודים – שטרם נחשפו. לדברי שיאון, "יפה לראות שרחוב דוד שוקק החיים של ימינו משמר למעשה את התואי של הרחוב הסואן מלפני 1500 שנה".  

על מסד האבנים מהתקופה הביזנטית נבנה בימי הביניים מבנה רחב מימדים, שחזיתו פונה אל הרחוב. בשלב מאוחר יותר, בתקופה הממלוכית (מאות 13'-14'), נבנו בתוך המבנה חדרים מאורכים, חלקם מקומרים, שנראה כי שימשו כחנויות וכמחסנים. מסתבר שמתחת למבנה זה – ממש מתחת לכביש שחוצה בין מגדל דוד לרחוב דוד ומוביל לרובע הארמני, קיים מאגר מים גדול, בגודל 8 X 12 מ' ובעומק 5 מ' לפחות, ששימש את דייריו.  

מפת מידבא – מפת פסיפס בגודל 16מ'X8 מ', שהונחה בכנסייה במידבא שבירדן, תארה את ארץ ישראל מתוך היכרותו של בונה הפסיפס את הארץ. המפה מתארת בקווים כלליים את כל ארץ ישראל, בדגש על האתרים הנוצריים בה. במפה מופיעות, בין השאר, כנסיות רבות שהחלו להבנות בירושלים בתקופה זו, בה עברה העיר שינוי דתי והפכה מפגנית לנוצרית. את הכנסיות ניתן לזהות לפי הגגות האדומים המתוארים במפה.  

בחפירות התגלו שפע של כלי חרס ומטבעות, וכן חמש משקולות ברונזה קטנות מרובות צלעות ששימשו את בעלי החנות לשקילה של מתכות יקרות.

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כמה אתם שווים באמת?
ישראלים שונים מאמריקאים בכך שאינם מודדים את שוויו של אדם...
נשיא המדינה קיבל את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל
נשיא המדינה יצחק הרצוג, קיבל ביום שלישי, ד' בתשרי, 19...
אירוע לציון 50 שנה ללחימת חטיבה 14 במלחמת יום הכיפורים
"לפני חמישים שנה בדיוק עמדנו בפני איום קיומי מבחוץ, כשאויבינו...
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה השתתף באמירת הסליחות בירושלים
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה יצחק הרצוג, השתתף...
נשיא המדינה העניק את "עיטור הנשיא" לשנת תשפ"ג לאישים שתרמו תרומה ייחודית למדינת ישראל
לרגל שנת ה-75, נשיא המדינה יצחק הרצוג העניק ביום רביעי...
פעוטון העצים של 'יער האקלים' יישתל על גגו של אברהם ירושלים
הכדור שלנו מתחמם, והעיר מתמלאה ביותר מידי בניינים ופחות מידי...
גאווה מקומית- מצטיין מאו״ג 91
רב סרן יאיר צ'יקו שגדל בלוד קיבל ב-5 בספטמבר הצטיינות...
מצטייני שר הביטחון
ביום ראשון הקרוב ה-3.9, התקיים טקס מצטייני שר הביטחון. בין...
נשיא המדינה יצחק הרצוג במפגש עם חברי הקהילה היהודית באוסטריה:
״ישנם רגעים במשברים מהסוג הזה, שמנהיגות נדרשת כדי לנצל את...
נשיא המדינה התקבל בארמון הנשיאותי בברטיסלבה בטקס קבלת פנים ממלכתי
נשיא המדינה יצחק הרצוג התקבל הבוקר, יום שני, י"ח באלול,...