Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

נורית לאמעי על מתווה החינוך החדש: ״זה מה יש, ועם זה ננצח״

נורית לאמעי על מתווה החינוך החדש: ״זה מה יש, ועם זה ננצח״
״יש חשיבות גדולה ברציפות הלימודים״ נורית לאמעי. צילום: Canva

מאת אבי קושא תאריך 27/08/20

בעוד כמה ימים אמורה להיפתח שנת הלימודים בבתי הספר, שתהיה השנה הראשונה (והאחרונה, בתקווה) שתיערך במתכונת המותאמת לאיום וירוס הקורונה. נורית לאמעי, סא״ל בחיל הרפואה שעשתה לאחרונה הסבה מקצועית להוראה, מנתחת את התוכנית החדשה של משרד החינוך, ומסבירה כי למרות הקשיים, החינוך חייב לנצח

״נעשתה הפעם עבודה יסודית״. נורית לאמעי. | צילום: יח״צ

שנת הלימודים התשפ״א שתיפתח ב-1.9, תהיה השנה המאתגרת ביותר בהיסטוריה של משרד החינוך. ברוך השם, המדינה שלנו ידעה משברים לאורך השנים, ומשרד החינוך התמודד עד היום בהתאם לכלים שהיו לו. עם זאת, שנים של העלאת הצפיפות בכיתות וחוסר הכנה דיגיטלית מספקת, היוו כר פורה במיוחד לבעיות והאתגרים שהציב וירוס הקורונה. למרות שעדיין רב הנסתר על הגלוי ביחס ליכולת ההדבקה של הוירוס בקרב ילדים, עדיין ברור שמה שהיה הוא לא מה שיהיה: אי אפשר לחזור ללמוד ארבעים ילדים בכיתה, ועם צפיפות והמולה בהפסקות שבין השיעורים. שוחחנו עם נורית לאמעי, שהייתה עד לאחרונה סא״ל בצבא ההגנה לישראל, ועשתה מעבר מקצונה להוראה, כדי לשמוע את דעתה של מי שהייתה קצינה בכירה, והיום מורה בישראל, מה דעתה על המצב והמתווה המוצע של השר גלנט.

״חצי הכוס הריקה״

נורית לאמעי: ״גם משרד החינוך מודה בגילוי לב: המתווה לא מושלם. למצב הזה, האנושות כולה לא הייתה מוכנה, וכך גם משרד החינוך שלנו בישראל. האתגרים שהציבה הקורונה, חייבו מתווה קשה, כואב בחלקו, עם לא מעט קשיים: ראשית, החל מכיתות ה׳ ומעלה, שזה בתכלס רוב מערכת החינוך בישראל, התלמידים יידרשו ללמוד שלושה ימים בשבוע מהבית. בהתחשב בזה שלא לכל תלמיד יש מחשב בבית, וגם אם יש, יתכן שיש יותר מילד אחד בבית בגילאים הללו במערכת החינוך, לא מעט תלמידים פשוט לא יוכלו ללמוד כמו שצריך״.

״מעבר לכך״, אומרת נורית לאמעי, ״החל מגילאי כיתות ג׳ ומעלה, התלמידים ילמדו בקפסולות של עד 18 תלמידים בקפסולה (בגילאים נמוכים יותר, ההנחה היא שיכולת ההדבקה היא נמוכה משמעותית, לכן ויתרו במשרד החינוך על קפסולות גם בגילאים הללו א.ק.). 18 תלמידים בכיתה זה פשוט מדהים, אין מילים, ממש האידיאל החינוכי שמתגשם לנגד עינינו. עם זאת, אין מספיק מורים כדי לבצע זאת, אפילו לא קרוב. משום כך, משרד החינוך יגייס ״מורים״ במאסות, רק כדי להתמודד עם הדרישה האדירה שנוצרה. המורים יהיו סטודנטים וחיילים משוחררים, ללא הכשרה (וכמובן ללא תנאים סוציאליים ראויים). איך הם יתמודדו עם 18 תלמידים פתאום? שאלה טובה. מטבע הדברים, חלקם לא יתמודדו וימהרו לפרוש, או לחילופין המערכת תפריש אותם לאחר שיראו כי הם אינם ראויים (בניגוד למורים עם ותק, אותם יהיה קל יותר לפטר עבור המערכת)״.

״עם זאת, אולי הנקודה הבעייתית ביותר בתוכנית היא המורים והמורות שבמערכת החינוך״, אומרת נורית לאמעי. ״חלק גדול מן המורים נמצאים באוכלוסיית סיכון, בהיותם מבוגרים, וחלקם עם מחלות רקע שונות. מורים רבים יימנעו פיזית מלהגיע ללימודים מחשש להידבקות. כבר בשנה שעברה, מורים ניצלו לא מעט מימי המחלה שצברו לאורך השנים, וחלקם ימשיך גם כעת, אבל הנחת העבודה של מערכת החינוך היה שחלק מן המורים פשוט יסרבו להגיע ויפרשו מקריירת ההוראה שלהם. מכל החסרונות, זהו החיסרון המשמעותי ביותר: כפייה של חזרה לשגרה, כרוכה במחיר של אובדן חלק מהמורים הוותיקים והחשובים במערכת״.

חצי הכוס המלאה

למרות התמונה הלא פשוטה שתוארה לעיל, חשוב לומר כי זה מה שיש: הכי קל זה לא לפתוח את מערכת החינוך, אולם ההשלכות לכך עשויות להיות קטסטרופליות. איך אומרים בצבא? זה מה יש, ועם זה ננצח.

נורית לאמעי: ״נכון, מערכת החינוך שנקבל בשנת הלימודים הקרובה תהיה לא שוויונית יותר מאי פעם. ונכון, יהיו קורבנות אמיתיים. עם זאת, החשיבות של פתיחת שנת הלימודים היא אדירה: ראשית, וכפי שאמר השר גלנט בהודעתו לעיתונות, יש חשיבות גדולה ברציפות הלימודים. אם תלמידי ישראל לא ייכנסו למסגרת לימודים כלשהי, יש סכנה אמיתית שהדור הזה יהיה דור אבוד: פערי השכלה חמורים יישארו עם חלקם לכל החיים, וזה משהו שאסור להשלים איתו. שנית, פתיחת מערכת החינוך, בעיקר בגילאים הנמוכים, מאפשרת יציאה של ההורים לעבודה. אם הורים לא ילכו לעבודה, הפיריון הכלכלי של מדינת ישראל פשוט יישחק. הכל קשור בהכל, ומערכת חינוך מתפקדת היא תנאי למשק עבודה מתפקד: גם היום, וגם בעתיד״.

״יש גם נקודות לחיוב במתווה המוצע עצמו״ אומרת נורית לאמעי: ״ההחלטה של לפצל את מערכת החינוך בגני הילדים (במידה ולא תתברר חלילה בדיעבד כאסון הדבקתי), תביא לחיסכון של חמישה מיליארד שקלים למערכת החינוך (כך לפי הודעתו של גלנט). בנוסף, ממשלת ישראל תשקיע יותר ממיליארד שקלים ברכישת מחשבים לתלמידים. זה ממש ישנה דור במדינת ישראל, שלחלקם עדיין אין גישה למחשב, ובין לילה תהיה להם גישה כזאת. בכלל, יכולים להיות יתרונות רבים ללמידה מרחוק, ואם המערכת תשכיל לנצל את הכלי הזה בחוכמה, החברה הישראלית עשויה להרוויח״.

נורית לאמעי: ״משרד החינוך לא היה מוכן בכלל לגל הראשון. עם זאת, נראה שהפעם נעשתה מצד אחד עבודה יסודית שבדקה תרחישים רבים ביסודיות. מצד שני, מערכת חינוך חזקה ועם יכולות, כפי שנבנתה כאן בזמן שיא, תוכל להתמודד עם הקשיים והאתגרים הבלתי צפויים שבוודאי יבואו״.

נורית לאמעי היא פורשת צה"ל בדרגת סא"ל, מורה לאזרחות ולמדעי החברה

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
מה באמת צריך לדעת על ריהוט ודשא לגינה?
אתם נמצאים היום בנקודה שבה אתם רוצים לשנות את עיצוב...
החמרה במצב רפואי בעקבות מלחמה - מה ניתן לעשות?
בימים קשים אלו במדינת ישראל, לא נדיר לשמוע על אנשים...
איך להבטיח שהכל יתנהל כשורה בחייכם גם במצבים רגישים?
מצבים שונים שנקלעים אליהם במהלך החיים גורמים לכך שהם נוטלים...
הפיצויים שמגיעים לכם בגלל נזקי גוף
תאונות קורות וחלק מהתאונות אפשר להגדיר כרשלנות של מי שבאחריותו...
6 טיפים לשתייה בריאה
שתיית מים במהלך היום מהווה דבר חשוב וחיוני מאוד לגוף...
הסרת שיער במקומות הכי רגישים במקצועיות
כשאתן מחפשות שיטה יעילה שאיתה אפשר להסיר שיער ביעילות ולטווח...
מגשי פירות
שף הטעמים: יצירת מציאות חדשה עם מגשי פירות
מגשי פירות, המעטפת המיוחדת שנוצרה כדי להעניק לך חוויה קולינרית...
מעברים וכניסות למשרדים ולעסקים
אט אט מתחילים דלתות אוטומטיות לכבוש את נתחי השוק הרחבים...
הכרויות למטרה רצינית – איך לשפר את הסיכויים למצוא זוגיות?
ניסיתם להשתמש באתר הכרויות מקוון כדי למצוא את בת או...
איך להתמודד עם הארכת מעצר?
מעצר הוא הליך לא פשוט שגורם לעצורים רבים להרגיש פחד...