Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

מכיכר המחאות לכיכר הסובלנות

מכיכר המחאות לכיכר הסובלנות
הדמיה (צילום: הדמיה יגאל טרטקובסקי)
הדמיה (צילום: הדמיה יגאל טרטקובסקי)

כיכר ציון ההיסטורית, הלב של מרכז העיר ירושלים, שמשכה אליה בעשרות השנים האחרונות מחאות, הפגנות ועימותים רבים תזכה בקרוב לעיצוב חדש ופתוח המייצג סובלנות וחיבורים ברוחה של שירה בנקי ז"ל שנרצחה במצעד הגאווה.

השבוע בחרה וועדת השיפוט את ההצעה של האדריכלים הירושלמים מיה עתידיה, תמיר מנצור כרמל ומעין טוקי כרמל לעיצובה מחדש של כיכר ציון.

ההצעה הזוכה "קרחת יער אורבנית" מציעה להפוך את הכיכר למקום ישיבה נוח, נעים ומוצל. כיכר שניתן השתמש בה גם כמקום התכנסות, מקום לאירועים ומופעים, ומקום לפעילויות מיוחדות שמקדמות חיבורים. התכנון המוצע, פותח את קווי המבט מהרחובות הסמוכים, סוגר את הככר לתנועת הולכי רגל בלבד, משתמש בריצוף הקיים באיזור, ומאפשר ישיבה נעימה ביחידים ובקבוצות תחת נוף ירוק של עצים מגוונים.

עיריית ירושלים יצאה תחרות האדריכלים באמצעות 'עדן' – החברה לפיתוח מרכז העיר ירושלים לתכנון ופיתוח מחודשים של מרחב כיכר ציון ההיסטורית במטרה לחזק את מרכז העיר ולחדש את הכיכר.

משפחתה של שירה בנקי ז״ל, שנרצחה במצעד הגאווה בירושלים שמעה על תחרות האדריכלים, פנתה לראש העיר ניר ברקת בבקשה לחשוב איך אפשר לקדם סובלנות במסגרת ככר ציון שהייתה המקום המרכזי לאבל על שירה בימי השבעה. ברקת אימץ את ההצעה והחליט לצרף את מיקה בנקי כיועצת מיוחדת לראש העיר בוועדת השיפוט שבחרה את ההצעה הזוכה.

ראש העיר ניר ברקת ציין כי ״העיצוב המחודש של כיכר ציון עליו החלטנו יחד עם משפחת בנקי יהפוך את הכיכר למקום שמקדם חיבורים, סובלנות וכבוד הדדי. התחדשותה של הכיכר היא עוד שלב בחידושו וחיזוקו של מרכז העיר שעבר מהפך בשנים האחרונות וחוזר למקומו כמרכז העסקים והפנאי של ירושלים".

סגן ראש העיר ומחזיק תיק מרכז העיר עופר ברקוביץ ציין "אנו ממשיכים את מגמת ההתחדשות של מרכז העיר. כיכר ציון, הכיכר ההיסטורית והמרכזית תהפוך למקום נעים יותר, סובלני יותר ירוק יותר ומוצל יותר בתוכנית החדשה, מקום מפגש, סמל להתחדשות האורבנית בירושלים.  אני רוצה לברך על התחרות העניינית ולהודות לכלל האדריכלים שהשקיעו ונתנו מזמנם. נמשיך לקדם את מרכז העיר תוך חיזוק תשתיות התרבות ואירועי תרבות, חיזוק עסקים וקהילות עסקים, מיצבים מודרניים ועוד כדי להפוך את מרכז ירושלים למרכז תוסס ויצירתי".

כיכר ציון מחברת שניים מרחובותיה הראשיים של ירושלים: רחוב יפו ורחוב בן-יהודה, ומשמשת כמרכז מסחר ובילוי מרכזי. שמה ניתן לה על שם "קולנוע ציון" שהחל לפעול בה עוד לפני הקמתה, ב-1912. בימי המנדט החליטו הבריטים להעביר אל האזור את מרכז העסקים של ירושלים, ותכננו את הקמת הכיכר.

הכיכר הפכה לאבן שואבת לתושבי העיר וברבות השנים הייתה לבמה בה נערכו הופעות וחגיגות יום העצמאות הידועות, כמו גם אירועים משמעותיים בדרכה של המדינה. בין הידועים שבהם ניתן למנות את הפגנת הפנתרים השחורים, שמשכה אל הכיכר אלפים שקראו נגד הקיפוח העדתי, ואת הפגנת הימין נגד הסכם אוסלו ב-1995.

בשנים האחרונות מקדמת 'עדן' את התכנית העירונית להתחדשות המרחב הציבורי, ובראשה עבודות הרכבת הקלה, שהגיעו לסיומן בשנת 2009, והפכו את רחוב יפו למדרחוב הארוך בארץ. סביב הכיכר החלו להתפתח תכניות שימור ובנייה של בתיי מלון בוטיקים, הוספת אזורי מסחר, ושדרוג ופיתוח רחובות, אך היא עצמה עדיין לא טופלה.

אלון שפייזר, מנכ"ל עדן – החברה לפיתוח מרכז ירושלים, ציין כי "מטרת התחרות הייתה לייצר אייקון אורבני במטרה למשוך עוד ועוד מבקרים לכיכר ולמרכז העיר ירושלים".

תחרות האדריכלים בוצעה בשיתוף "עמותת אדריכלים מאוחדים" והזוכים במקום הראשון יזכו לפרס בסך- 35,000 ₪.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הנשיא הרצוג: "השבת כל החטופים הביתה - קונצנזוס לאומי מוחלט בעם"
אתמול התקיים בבית הנשיא בירושלים טקס הוקרה מרגש לארגונים ואישים...
דברי נשיא המדינה בטקס הממלכתי לציון יום ירושלים
אני מבקש להתייחס מכאן - מבירת ישראל - למה שקורה...
נשיא המדינה נפגש עם בני משפחותיהן של התצפיתניות המוחזקות בשבי החמאס בעזה
נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל, נפגשו היום, יום שלישי,...
מותג האופנה RESERVED יעלה בקמפיין לרגל השקת סניף הדגל הראשון בעזריאלי ירושלים
הקמפיין ידגיש את קולקציית הנשים והילדים ויעלה בהשקעה של כ-...
נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח את השחקן מייקל דאגלס
נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל אירחו אתמול את השחקן...
הסנאטורית בדימוס מישל באקמן נפגשה עם נשיא המדינה ויו''ר הכנסת, ודנה איתם בסכנות שבתקנות החדשות שמבקש לאשר ארגון הבריאות העולמי
הסנאטורית לשעבר מישל באקמן, ביקרה בישראל בין היתר על מנת...
המילואימניק המצטיין: יגאל בנקין מאמית דתי ירושלים
יגאל בנקין, מורה בבית החינוך אמית דתי ירושלים, זכה לאות...
10,000 עפיפונים עם שמות חללים וחטופים יופרחו לאוויר ביום העצמאות
מטס עפיפונים ענק בהובלת "120 מנהיגות מחברות" ובהכנת והשתתפות הקהל...
לקראת יום הזיכרון נשיא המדינה אירח את נציגי משפחות חללי צה״ל
לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, נשיא המדינה יצחק הרצוג...
נשיא מדינת ישראל נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעיתו מיכל בטקס הנחת זרים ליום הזיכרון לשואה ולגבורה
נשיא מדינת ישראל יצחק (בוז'י) הרצוג נשא דברים בטקס הפתיחה...