Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

מכיכר המחאות לכיכר הסובלנות

מכיכר המחאות לכיכר הסובלנות
הדמיה (צילום: הדמיה יגאל טרטקובסקי)
הדמיה (צילום: הדמיה יגאל טרטקובסקי)

כיכר ציון ההיסטורית, הלב של מרכז העיר ירושלים, שמשכה אליה בעשרות השנים האחרונות מחאות, הפגנות ועימותים רבים תזכה בקרוב לעיצוב חדש ופתוח המייצג סובלנות וחיבורים ברוחה של שירה בנקי ז"ל שנרצחה במצעד הגאווה.

השבוע בחרה וועדת השיפוט את ההצעה של האדריכלים הירושלמים מיה עתידיה, תמיר מנצור כרמל ומעין טוקי כרמל לעיצובה מחדש של כיכר ציון.

ההצעה הזוכה "קרחת יער אורבנית" מציעה להפוך את הכיכר למקום ישיבה נוח, נעים ומוצל. כיכר שניתן השתמש בה גם כמקום התכנסות, מקום לאירועים ומופעים, ומקום לפעילויות מיוחדות שמקדמות חיבורים. התכנון המוצע, פותח את קווי המבט מהרחובות הסמוכים, סוגר את הככר לתנועת הולכי רגל בלבד, משתמש בריצוף הקיים באיזור, ומאפשר ישיבה נעימה ביחידים ובקבוצות תחת נוף ירוק של עצים מגוונים.

עיריית ירושלים יצאה תחרות האדריכלים באמצעות 'עדן' – החברה לפיתוח מרכז העיר ירושלים לתכנון ופיתוח מחודשים של מרחב כיכר ציון ההיסטורית במטרה לחזק את מרכז העיר ולחדש את הכיכר.

משפחתה של שירה בנקי ז״ל, שנרצחה במצעד הגאווה בירושלים שמעה על תחרות האדריכלים, פנתה לראש העיר ניר ברקת בבקשה לחשוב איך אפשר לקדם סובלנות במסגרת ככר ציון שהייתה המקום המרכזי לאבל על שירה בימי השבעה. ברקת אימץ את ההצעה והחליט לצרף את מיקה בנקי כיועצת מיוחדת לראש העיר בוועדת השיפוט שבחרה את ההצעה הזוכה.

ראש העיר ניר ברקת ציין כי ״העיצוב המחודש של כיכר ציון עליו החלטנו יחד עם משפחת בנקי יהפוך את הכיכר למקום שמקדם חיבורים, סובלנות וכבוד הדדי. התחדשותה של הכיכר היא עוד שלב בחידושו וחיזוקו של מרכז העיר שעבר מהפך בשנים האחרונות וחוזר למקומו כמרכז העסקים והפנאי של ירושלים".

סגן ראש העיר ומחזיק תיק מרכז העיר עופר ברקוביץ ציין "אנו ממשיכים את מגמת ההתחדשות של מרכז העיר. כיכר ציון, הכיכר ההיסטורית והמרכזית תהפוך למקום נעים יותר, סובלני יותר ירוק יותר ומוצל יותר בתוכנית החדשה, מקום מפגש, סמל להתחדשות האורבנית בירושלים.  אני רוצה לברך על התחרות העניינית ולהודות לכלל האדריכלים שהשקיעו ונתנו מזמנם. נמשיך לקדם את מרכז העיר תוך חיזוק תשתיות התרבות ואירועי תרבות, חיזוק עסקים וקהילות עסקים, מיצבים מודרניים ועוד כדי להפוך את מרכז ירושלים למרכז תוסס ויצירתי".

כיכר ציון מחברת שניים מרחובותיה הראשיים של ירושלים: רחוב יפו ורחוב בן-יהודה, ומשמשת כמרכז מסחר ובילוי מרכזי. שמה ניתן לה על שם "קולנוע ציון" שהחל לפעול בה עוד לפני הקמתה, ב-1912. בימי המנדט החליטו הבריטים להעביר אל האזור את מרכז העסקים של ירושלים, ותכננו את הקמת הכיכר.

הכיכר הפכה לאבן שואבת לתושבי העיר וברבות השנים הייתה לבמה בה נערכו הופעות וחגיגות יום העצמאות הידועות, כמו גם אירועים משמעותיים בדרכה של המדינה. בין הידועים שבהם ניתן למנות את הפגנת הפנתרים השחורים, שמשכה אל הכיכר אלפים שקראו נגד הקיפוח העדתי, ואת הפגנת הימין נגד הסכם אוסלו ב-1995.

בשנים האחרונות מקדמת 'עדן' את התכנית העירונית להתחדשות המרחב הציבורי, ובראשה עבודות הרכבת הקלה, שהגיעו לסיומן בשנת 2009, והפכו את רחוב יפו למדרחוב הארוך בארץ. סביב הכיכר החלו להתפתח תכניות שימור ובנייה של בתיי מלון בוטיקים, הוספת אזורי מסחר, ושדרוג ופיתוח רחובות, אך היא עצמה עדיין לא טופלה.

אלון שפייזר, מנכ"ל עדן – החברה לפיתוח מרכז ירושלים, ציין כי "מטרת התחרות הייתה לייצר אייקון אורבני במטרה למשוך עוד ועוד מבקרים לכיכר ולמרכז העיר ירושלים".

תחרות האדריכלים בוצעה בשיתוף "עמותת אדריכלים מאוחדים" והזוכים במקום הראשון יזכו לפרס בסך- 35,000 ₪.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הפועל לב ירושלים פותחת את ההרשמה לאקדמיה לכדורסל נערות בחוות הנוער הציוני
למועדון כדורסל הפועל לב ירושלים פרויקט ייחודי לפיתוח שחקניות כדורסל...
13 אותות הוקרה לאזרחים בדואים שהצילו יהודים במהלך ה-7 באוקטובר
במוזיאון ידידי ישראל בירושלים התקיים אתמול ארוע הוקרה ראשון מסוגו,...
יפן בירושלים פריחת הדובדבן הקסומה בגן הבוטני גבעת רם ירושלים
סיורים בין עצי הדובדבן * איך נראה טקס תה יפני...
חדש בירושלים ICC College האקדמיה להפקות אירועים וכנסים בבנייני האומה יוצאת לדרך!
בנייני האומה פותחים לראשונה אקדמיה להפקות להכשרה מקצועית במגוון תחומים...
רעיית נשיא המדינה ביקרה בבסיס חיל הים בחיפה
רעיית הנשיא בקשר ספינת הטילים אח״י ניצחון של חיל הים:...
מלון המלך דוד ירושלים מארח את חאבייר מיליי, נשיא ארגנטינה הנכנס במהלך ביקורו הרשמי הראשון בישראל
נשיא ארגנטינה הנכנס, חאבייר מיליי הגיע עם פמלייתו אמש למלון...
נשיא ארגנטינה לנשיא המדינה: בכוונתי להכריז על חמאס כארגון טרור ולהעביר הצעת חוק בפרלמנט הארגנטינאי בדרישה לשחרור החטופים
נשיא המדינה יצחק הרצוג, אירח היום, יום שלישי, כ״ז בשבט,...
ט"ו בשבט במלונות ibis ירושלים במחירים אטרקטיביים וסיורים ברחבי העיר
מלונות ibis ירושלים מרכז העיר מזמינים את עם ישראל להתרענן...
"למדתי ממך שאפשר לדבר גם ללא מילים" חוגגים 80 לפנחס - ניצול שואה עם מוגבלות אשר מעביר, ללא מילים, הרצאות על חייו, מוגבלותו והדרך להגשים חלומות למרות האתגרים הפיזיים
סיפורו של פנחס, דייר המערך התומך של אלווין בירושלים, שזור...
לציון יום הולדתו של התינוק החטוף כפיר ביבס: נשיא המדינה עם תמונתו על בימת הכנס הכלכלי העולמי בדאבוס
תמונה בועידה המרכזית של הכנס בדאבוס וסיכה עם הפנים של...