Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

מי צריך למלא הצהרת הון

מי צריך למלא הצהרת הון
קרדיט: Freepik

פקיד השומה רשאי לשלוח דרישה למילוי טופס הצהרת הון על פי תוקף סמכותו, וכפי שנקבע בסעיף 135 לפקודת מס הכנסה. הטופס נועד לשקף את ההון נטו של הנישום, בדרך כלל עצמאי, כולל סך נכסיו ובניכוי של סף ההתחייבויות שלו. כדאי לדעת כי לאחר פתיחת תיק ברשות המיסים, כלומר במע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי, מקבלים דרישה למילוי הטופס, ללא קשר לצורת ההתאגדות העסקית, והטופס נשלח תוך 24-12 חודשים לאחר הקמת העסק. יש למלא את הטופס בקפידה, מומלץ למלא אותו בעזרת מייצג מוסמך ומנוסה כמו רואה חשבון, בגלל חשיבותו הרבה של הדו"ח, ויש להגיש את הצהרת הון תוך 120 ימים ממועד קבלת הדרישה.

מה כוללת הצהרת הון?

הטופס כולל דיווח מפורט על הרכוש והנכסים הנמצאים בבעלות הנישום, כולל מידע על ההתחייבויות הכספיות שלו לחברות ולאנשים. בין היתר, הטופס כולל חובת דיווח ופירוט על הנכסים וההתחייבויות הבאים:

  • נכסי מקרקעין, לרבות דירות, בתים, מגרשים, חנויות וכו'.
  • רכוש כמו רכבים, רהיטים, תכשיטים וכיוצא בזה.
  • הון עצמי, כולל מידע על מזומנים, חשבונות בנק, תוכניות חיסכון, קרן פנסיה, קרנות השתלמות, ירושה, זכייה בהגרלה ועוד.
  • התחייבויות לבנקים, לחברות ולאנשים, לדוגמה משכנתה, הלוואות, חיוב בכרטיסי האשראי וכו'.

ההצהרה של הנישום מאפשרת לרשויות המס בישראל לבדוק ולבחון אילו שינויים חלו בהון שלו לאורך השנים, ולמעשה פקיד השומה משווה בין ההצהרה הראשונה לנתוני ההצהרה השנייה כדי לבדוק מהיכן הגיעו ההכנסות של הנישום. הבדיקה מאפשרת לרשויות המס להילחם בתופעת ההון השחור ובהעלמות המס.

קרדיט: Freepik

מי נדרש להגיש את הטופס?

ראוי לציין כי מילוי והגשת הצהרת הון אינה פעולה התנדבותית ואין להקל ראש בדרישה למילוי הטופס. מילוי הטופס אינו קל ומומלץ למלא את ההצהרה רק בעזרת גורם מקצועי ומנוסה כמו רואה חשבון מוסמך או יועץ מס. את ההצהרה מגישים על פי דרישה מפורשת מפקיד השומה של רשות המיסים.

על פי רוב, מי שנדרש למלא את ההצהרה הם עצמאים ובעלי עסקים וחברות שהקימו לאחרונה עסק חדש, שכירים בעלי הכנסה גבוהה, ולעיתים הדרישה למילוי הטופס נשלחת גם לסוחרים בשוק ההון.

כאמור, לאחר פתיחת עסק חדש, בין אן מקימים עסק קטן ובין אם מקימים חברה בע"מ, מקבלים דרישה למילוי הצהרת הון ראשונה. מטרת הדו"ח היא לאפשר לפקיד השומה לקבל תמונת מצב מקיפה של כל הנכסים וההתחייבויות של הנישום לתאריך מסוים, בדרך כלל 31 בדצמבר לשנה החולפת.

בנוסף, רשות המיסים שולחת דרישה למילוי הטופס לאנשים שרוכשים רכב יוקרתי, מטוס פרטי, יצירות אומנות יקרות ונכסי יוקרה אחרים.

כדאי לדעת כי ניתן להוריד את הטופס באתר של רשות המיסים, ויש למלא אותו בכתב לאחר הדפסת המסמך. את הטופס ניתן להגיש באופן מקוון, תוך 120 ימים ממועד קבלת הדרישה למילוי ההצהרה, יש גם אפשרות להגיע למס הכנסה ולהגיש את ההצהרה באופן ידני.

האם אפשר למלא את הטופס לבד וללא סיוע מקצועי?

חשוב למלא הצהרת הון באופן מדויק, מבלי להשמיט פרטים, וללא אי דיוקים. יש להתייחס ברצינות למילוי הטופס ואם מחליטים למלא את ההצהרה לבד כדאי לקרוא מדריך בנושא אך עדיף להיעזר באיש מקצוע מנוסה, במיוחד אם זו ההצהרה הראשונה שמקבלים לאחר פתיחת עסק חדש.

חשוב לזכור כי ההצהרה כוללת נתונים של הנישום, ובנוסף יש להצהיר ולדווח על נכסים והתחייבויות של בן או בת הזוג וילדים עד גיל 18. מילוי ההצרה אינו פשוט, נדרש ידע וניסיון, לכן כדי להימנע מבעיות עם רשויות המס מומלץ להיעזר ברואה חשבון.

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
להחזיר את עצמנו כמה שנים לאחור- זה אפשרי
במיוחד בעידן שלנו, בו כולם מצלמים ומצטלמים כל הזמן, המודעות...
התוכניות וההחלטות שחברה מקבלת
אסטרטגיה עסקית כוללת את התוכניות וההחלטות שחברה מקבלת כדי להשיג...
להכין את הארון לחורף- ממה מתחילים?
כשהיינו קטנים היתה החלפה ברורה של תכולת ארון הבגדים מבגדי...
כל הפרטים החשובים על תהליך גירושין
תשלומי מדור מייצגים את חובתם של ההורים להעניק לילדיהם סביבה...
איך מחשבים התקנה של מערכת סולארית לבית הפרטי
עם כל הכבוד לאידיאולוגיה ולהכרה בכך שעלינו, על כולנו, מוטלת...
יוון כמו שלא הכרתם - מחכה לכם לטיול מרתק
את המראות הקסומים שתפגשו בצפון יוון, קשה לתאר במילים. מלבד...
למי פונים כשזקוקים לעזרה בחיפוש מידע?
אירועים שונים בחיים מחייבים לפעמים שינוס מתניים כדי לצאת מאזור...
הפיכתם של מרחבים עירוניים לאזורים מתחדשים
עורך דין התחדשות עירונית מתמחה בעניינים משפטיים הקשורים לפרויקטים של...
לפי אלו קריטריונים בוחרים את שיטות יציקת הבטון לתבניות?
כאשר מתחילים פרויקט בניה חדש, חשוב לקחת בחשבון כי יסודות...
לחגוג אחרת את האירועים הפרטיים שלכם
כמה שנים הבטחתם לעצמכם שיום אחד תקומו מהכיסא באירוע כלשהו...