Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

מה צריך לדעת לפני שקונים דירה?

מה צריך לדעת לפני שקונים דירה?
תמונה באדיבות: pixabay

רכישת דירה חדשה מקבלן או יד 2 אינה דבר של מה בכך, זו עסקת מקרקעין מורכבת הכרוכה בחששות וסיכונים רבים ובכסף רב. רכישת דירה נחשבת לאחת ההחלטות החשובות בחיי כל אדם, זו גם ההשקעה הכספית הגדולה ביותר עבור רוב האנשים, לכן אין למהר ולהחליט וחשוב לבצע בדיקות רבות כדי לקבל החלטה נכונה, שקולה, עניינית ואחראית.

קונים דירה בהתאם למסגרת התקציב

חשוב לחפש דירות המתאימות מבחינת מיקום, גודל, מפרט טכני ומספר חדרים, לאחר שמחליטים היכן לגור ניתן להתמקד בחיפוש דירות יד 2 או להתעניין בדירות חדשות בפרויקטים של חברות בנייה. בכל הארץ יש פרויקטים רבים, עם זאת דירה קונים בהתאם למסגרת התקציב וההון האישי הקיים, אסור להתחייב להוצאה גבוהה מדי אחרת מסתכנים בקשיים כלכליים ובסיכונים מיותרים העלולים להוביל לאובדן הנכס ולחובות.

רוב הישראלים זקוקים למשכנתא כדי לקנות דירה, לכן עוד לפני שמחליטים איזה דירה לקנות כדאי לבדוק כמה משכנתא אפשר לקבל בבנק. אחרי סקר שוק בין הבנקים ובדיקת ההון העצמי אפשר לקבוע מסגרת תקציב ובהתאם לכך לחפש דירות למכירה, חדשות ויד 2.

התאמה לאורח החיים

מחירי הדירות משתנים בין היישובים השונים בארץ, המחירים במרכז גבוהים במיוחד בעוד שבפריפריה ניתן למצוא מחירים סבירים והזדמנויות משתלמות. עם זאת, את הדירה קונים לרוב לצרכי מגורים ולא להשקעה, לכן אם מעוניינים לגור בעיר הבירה של ישראל יש להתמקד בחיפוש אחרי דירה למכירה בירושלים (לקריאה בנושא, לחצו כאן) או באחד מיישובי הסביבה. במידה וגרים ועובדים במרכז ניתן לרכוש דירות ביישובי גוש דן בהם המחירים עדיין שפויים, יש לוודא כי הדירה נמצאת קרוב לכבישים ראשיים ולתחבורה ציבורית.

כמו כן, אין להתפשר בנושא המפרט הטכני של הדירה, חשוב לרכוש נכס שמתאים למאפייני המשפחה, לרבות מספר חדרים, גודל הדירה, רמת ואיכות האבזור, כיווני אוויר, תאורה טבעית, תכנון פנימי ותשתיות מתקדמות. במידה ומתכננים לרכוש דירה יד 2 חשוב לבצע בדק בית כדי למזער סיכונים וכדי לאמוד כמה יעלה שיפוץ בנכס כדי להתאים את הדירה לצרכי המשפחה.

סביבת מגורים

לפני שחותמים על חוזה מכר או כל הסכם אחר חשוב לבדוק היטב את סביבת המגורים, ולוודא כי האזור מתאים לאורח החיים הרצוי של המשפחה. יש לבדוק האם מוסדות החינוך קרובים לדירה שרוצים לקנות, האם יש בית כנסת במרחק הליכה, היכן נמצאים סניפי הבנק והדואר, האם יש פארק מטופח קרוב לבית ועוד.

תמונה באדיבות: pixabay

בנוסף, חשוב לבדוק האם קיימת מצוקת חניה באזור, האם מקבלים חניה רשומה בטאבו, מהי רמת הפשיעה באזור וכדומה.

חוקית העסקה

בעזרת עורך דין מקצועי ומנוסה חשוב לבדוק את חוקיות העסקה, בין אם רוכשים דירה חדשה מקבלן ובין אן רוכשים נכס מאדם פרטי. יש לאמת את זהות המוכר, לבדוק רישומי אזהרה בנוסח טאבו, לבדוק שאין עיקולים על הנכס וכי הוא בנוי בהתאם להיתר הבנייה, ולבצע בדיקות נוספות כדי למזער סיכונים.

בנוסף, יש לבדוק מהן העלויות הנלוות לעסקה כגון שכר טרחה של עורך דין, מסים, דמי תיווך, עלויות מעבר והובלה, שיפוץ וכמובן מהו גובה ההחזר החודשי של המשכנתא.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
שינויים במשכנתא במהלך החיים
החיים הם אינם צפויים וכך גם המצב הכלכלי שלנו -...
תכנון נכון מבטיח עתיד מאושר!
ההחלטה מה לעשות עם הפנסיה שלכם יכולה להיות אחת ההחלטות...
תכנית עבודה נכונה מבטיחה הצלחה בעסק
ניהול עסק מחייב כישורים ומיומנויות מסוג אחר מאשר עבודה יצרנית...
בשיא המלחמה- חברת אקסטל השלימה את עסקת הנדל"ן הגדולה ביותר במאה שנים האחרונות בירושלים
חברת אקסטל השלימה את רכישת קרקעות אדמות הפטריארכיה בירושלים מקבוצת...
כמה אתם שווים באמת?
ישראלים שונים מאמריקאים בכך שאינם מודדים את שוויו של אדם...
תלת מימד ומוצר ראשוני
אחד השלבים החשובים ביותר בייצור מוצר ולמעשה השלב הכמעט אחרון...
בכיר השפים הירושלמים, השף עזרא קדם, מצטרף לכשרות צהר
השף המוערך עזרא קדם, סמל הקולינריה המקומית אשר יוצר בימים...
שיתוף פעולה חברתי בין אוניברסיטת רייכמן לבן & ג'ריס - למען שירותי הדם של מד"א
במסגרת השת"פ תוצב עמדת תרומת דם של מד"א וסטודנטים שיתרמו דם...
משחק מגנטים לילדים
אחד החידושים בעולם משחקי הילדים בשנים האחרונות הינו ערכות משחק...
לקראת ט"ו בשבט: נשיא המדינה ורעייתו אירחו חקלאים וחקלאיות ואת נציגי 'ארגון מגדלי הפירות בישראל'
לרגל חג האילנות, אירחו כבוד נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו...