Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

מה זה אוסטיאוארתריטיס ואיך מטפלים בזה

מה זה אוסטיאוארתריטיס ואיך מטפלים בזה
קרדיט- Photo by Yogendra Singh on Unsplash

דלקת מפרקים ניוונית, או בשמה הלועזי: אוסטיאוארתריטיס, היא דלקת אותה נמצא בדרך כלל במפרקי כפות הידיים, למרות שאפשר למצוא אותה גם במפרק הירך ובברכיים. המחלה אופיינית לבני גיל הזהב ונראה תחלואה בקרב בני חמישים ומעלה. במאמר הבא נדבר בהרחבה על המצב הרפואי הזה. ננסה להסביר מה הגורמים לה ומה אפשר לעשות כדי לטפל.

מה תפקידם של המפרקים בגוף האדם

כדי שנוכל להבין את האופי של המחלה הזו, אנחנו צריכים להבין קצת יותר טוב איך נראה גוף האדם במבט מבפנים. הגוף שלנו כמובן בנוי על שלד. העצמות הן אלו שמאפשרות לנו ללכת ולעשות כל מה שנרצה לעשות הלכה למעשה. בין העצמות, יש לנו מפרקים. המפרקים הם אלו המאפשרים לנו לבצע כמעט כל פעולה אותה אנחנו מבצעים כמעט בלי לחשוב. כל אחד מהמפרקים האלו בנוי כמו סוג של מערכת מורכבת, הכוללת מספר חלקים. יש לנו שם ריכוז של איברים האחרים לפעולות שונות. אנחנו נמצא שם את הסחוס, החומר המבודד בין העצמות, כדי למנוע שחיקה שלהן על ידי חיכוך של זו בזו. יהיו לנו שם הרצועות, אותם שרירים שעוזרים לנו לכופף וליישר את המפרק וכמובן, שורה של כלי דם.

מה זו דלקת מפרקים ניוונית למעשה

אוסטיאוארתריטיס היא מחלה אשר פוגעת למעשה בכל החלקים בתוך המפרק. כלומר, אנחנו לא מדברים על בעיה נקודתית, אלא, על מחלה רב מערכתית. יש כל מיני סיבות אשר יכולות להשפיע על התפרצות המחלה. שימוש יתר, למשל, בקרב ספורטאים או אנשים מבוגרים אשר המפרקים שלהם נשחקים לאורך הזמן. השמנת יתר ותזונה לקויה יכולים להביא להתפרצות סימפטומים, שינויים הורמונליים, נטילה של תרופות מסוימות וכן הלאה. אנחנו צריכים לזכור כי אוסטיאוארתריטיס היא מחלה כרונית. כלומר, אנחנו יכולים להקל על הכאבים אבל אנחנו צריכים להבין כי הטיפול כולל תהליך ארוך וממושך אותו אנחנו צריכים לעבור בסבלנות.

אילו סימפטומים מאפיינים את המחלה

סימפטומים של אוסטיאוארתריטיס הם בד"כ: נוקשות במפרק, כאבים מוגברים, בעיקר בזמנים של חילופי מזג אוויר הגבלת תנועה, נפיחות או תחושה של כמו 'גושים' במפרקי הידיים. חולשה של השרירים ודלדול מסת שריר. כאמור, המחלה גם מאופיינת בכאבים אשר עלולים להחמיר בכפוף לתנאים סביבתיים.

מה אפשר לעשות כדי לטפל בדלקת

כעיקרון יש כמה דרכים לטפל בבעיות מהסוג הזה. קודם כל, תזונה טובה, ירידה במשקל וקיום פעילות גופנית באופן קבוע בהחלט יכולות לשפר את המצב. כמובן, חשוב לפנות לקבל מענה מקצועי מאורתופד מנוסה כדי להבין מה המצב , לקבל אבחנה מסודרת ובעיקר, ליווי מקצועי. פעמים רבות, כאשר הסימפטומים מחמירים, הדרך להתמודד עם זה היא באמצעות תרופות אשר משמשות בתור משככי כאבים. כאמור, משום שאנחנו מדברים על מחלה כרונית דלקתית, חשוב להישאר תחת השגחה של אורתופד כדי להבטיח כי נטילה ממושכת של תרופות כאלו ואחרות לא עושה נזק במקום תועלת.

כדאי לתפוס את המחלה בשלב מוקדם

העניין הוא שרבים מאיתנו לא משקיעים מספיק מחשבה בעצמנו. אנחנו נוטים לחשוב כי לכאבים פשוטים וקלים אנחנו בכלל לא צריכים להתייחס. אבל זה ממש לא נכון. אנחנו יכולים להמשיך ולהתקיים בעולם, לעשות כל מה שנרצה, רק אם נזכור לטפל בעצמנו כמו שצריך. לכן, חשוב כל כך לתפוס את המחלה בשלב מוקדם ולעשות את המקסימום כדי למנוע ממנה להחמיר ויותר מזה, כדי להצליח ולקיים חיים רגילים כמעט רגילים, תוך שאנחנו מקפידים לשמור על הדגשים שיעזרו לנו להרגיש פשוט יותר טוב.

ד"ר רמי כרדוש הוא סגן מנהל המחלקה האורתופדית בבית החולים אסף הרופא. מוזמנים ליצור קשר עוד היום ולקבל מענה אישי בהתייחס לצרכים שלכם.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כל הפרטים החשובים על תהליך גירושין
תשלומי מדור מייצגים את חובתם של ההורים להעניק לילדיהם סביבה...
איך מחשבים התקנה של מערכת סולארית לבית הפרטי
עם כל הכבוד לאידיאולוגיה ולהכרה בכך שעלינו, על כולנו, מוטלת...
יוון כמו שלא הכרתם - מחכה לכם לטיול מרתק
את המראות הקסומים שתפגשו בצפון יוון, קשה לתאר במילים. מלבד...
למי פונים כשזקוקים לעזרה בחיפוש מידע?
אירועים שונים בחיים מחייבים לפעמים שינוס מתניים כדי לצאת מאזור...
הפיכתם של מרחבים עירוניים לאזורים מתחדשים
עורך דין התחדשות עירונית מתמחה בעניינים משפטיים הקשורים לפרויקטים של...
לפי אלו קריטריונים בוחרים את שיטות יציקת הבטון לתבניות?
כאשר מתחילים פרויקט בניה חדש, חשוב לקחת בחשבון כי יסודות...
לחגוג אחרת את האירועים הפרטיים שלכם
כמה שנים הבטחתם לעצמכם שיום אחד תקומו מהכיסא באירוע כלשהו...
במילים פשוטות, מה כולל טיפול באלכוהול וסמים?
כאשר אתם צריכים טיפול בהתמכרויות, אתם עשויים לקבל אותו דרך...
מצבה: הכתובת של יקירינו לאחר שהלכו לעולמם
אף אחד מאיתנו לא רוצה להיות במצב הזה המצב בו...
הסטודנט משאנן הנציח את חבר הילדות מירושלים
בטקס מרגש בבית יד לבנים בירושלים השתתפו השבוע משפחות שכולות,...