Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

מדד המעו"ף – יציבות כיוונית

מדד המעו"ף –  יציבות כיוונית

בתנאי שוק כגון אלו המאפיינים את השוק המקומי, קשה לחדש מדי שבוע. כאשר מדובר ביציבות כיוונית ואי זרימה של משתנים חדשים למשוואה, הרי שמה שישן או מה שהיה נכון לשבוע שחלף, נכון עקרונית לשבוע הנוכחי. מדד המעו"ף, כאילו מצויד בפאקונגים רבי עוצמה, מטפס על קיר תלול והוא כבר חצי צעד לקראת הגג. 

הדולר לא מתנהג כפי שציפיתי. בסקירה האחרונה שלי אודותיו הערכתי שכל עוד ישמור על רמה מסוימת וכל עוד יישארו הממוצעים הנעים מסודרים בסדר עולה, יוותרו סיכוייו לעלות גבוהים. הדינאמיקה של השבוע האחרון מחייבת אותי לסגת מהערכותי ולבודקו שנית. עדיין לא עשיתי זאת. השבוע תתפרסם הערכה מחודשת. 

בטווח הזמן הקצר  

אין עוררין על העובדה ולפיה מדד המעו"ף מצוי במגמת עלייה. אלא שהקרבה לרמת שיא היסטורית שצפויה לעורר לא מעט קשיים בשילוב עם מיעוט המניות המצוי במגמת עלייה מעיד על רמת סיכון גבוהה יחסית ומחייב החלטות שקולות וזהירות. השאלה המרכזית היא היכן יש להתחיל לחשוש לסיומה של המגמה. מהי הרמה שאמורה להישבר מטה כדי ששעון החול יתחיל לתקתק. על שאלה זו אנסה לענות בגוף הסקירה. 

•1. בסקירות האחרונות חזרתי חזור ושנה על המנטרה ולפיה מבט על הגרף היומי של מדד המעו"ף מלמד שהמגמה לטווח הקצר עודנה מגמת עלייה, ולא בכדי. בתהליך קבלת ההחלטות, המגמה ניצבת בראש ההיררכיה וההנחה היא שכל עוד אין סימנים מוחלטים לסיומה, הרי שסיכוייה להמשיך מעלה גבוהים. 

•2. אם נביט על התנהגותו של מדד המעו"ף בגרף הנרות היומי המצורף (וכמובן גם בשבועי), נוכל לראות את האופן בו מסודרות נקודות השיא והשפל. מדד המעו"ף ימשיך להתנהל במגמת עלייה כל עוד תיבלם כל נסיגה מעל לקודמתה. כלומר, כל עוד תיבלם הנסיגה הבאה מעל לרמת 1,132 הנקודות, תיחשב המגמה קצרת הטווח במגמת עלייה. 

•3. בגרף הנרות השבועי אפשר לראות את רצועת הניוד של השוק. אפשר לראות את קו המגמה העולה התחתון שבלם היטב את כל התיקונים הטכניים שהתרחשו עד כה. שיפועו של קו זה הוא כ-10 נקודות לשבוע ונכון לשבוע המסחר הנוכחי הוא מספק תמיכה ברמת 1,100 הנקודות. כלומר, שבירה של רמה זו על בסיס שער סגירה תעמיד בסכנה ממשית את המגמה לטווח הבינוני.  

רמות תמיכה והתנגדות  

רמת תמיכה ראשונה סביב 1,130 – 1,150 הנקודות. טווח זה מייצג את המרווח שבין נקודת השיא האחרונה אותה קבע מדד המעו"ף ובין נקודת השפל המינורית האחרונה. היכולת של מדד המעו"ף לשמור עליה כרמת תמיכה תהווה מפגן עוצמה. בינתיים הוא עושה זאת ללא רבב.  

מתחתיה רמת תמיכה משמעותית הרבה יותר, 1,090 – 1,100  שרק שבירתה מטה עלולה לערער את מגמת העלייה. מבחינת רמות התנגדות הרי שאחרון בסדרה מצוי בין 1,160 – 1,248. רצועה עבה ורחבה שבה, כמעט ללא ספק, ירגיש מדד המעו"ף קושי אמיתי. 

סיכום  

מגמת עלייה . כל עוד יוותר מבנה המחירים כמות שהוא וכל עוד לא נשברה ברורות רמת תמיכה משמעותית, מוקדם יהיה לדבר על גל ירידות העומד בפתח או אף על שינוי מגמה. הרהורים מסוג זה יכנסו למשוואת קבלת ההחלטות רק כאשר ישבור מדד המעו"ף את רמת 1,090 – 1,100 הנקודות.  

אין בסקירה זו משום המלצה לקנות את הנייר או למוכרו והעושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.  

הערה : כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

 

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
תכנון נכון מבטיח עתיד מאושר!
ההחלטה מה לעשות עם הפנסיה שלכם יכולה להיות אחת ההחלטות...
תכנית עבודה נכונה מבטיחה הצלחה בעסק
ניהול עסק מחייב כישורים ומיומנויות מסוג אחר מאשר עבודה יצרנית...
בשיא המלחמה- חברת אקסטל השלימה את עסקת הנדל"ן הגדולה ביותר במאה שנים האחרונות בירושלים
חברת אקסטל השלימה את רכישת קרקעות אדמות הפטריארכיה בירושלים מקבוצת...
כמה אתם שווים באמת?
ישראלים שונים מאמריקאים בכך שאינם מודדים את שוויו של אדם...
תלת מימד ומוצר ראשוני
אחד השלבים החשובים ביותר בייצור מוצר ולמעשה השלב הכמעט אחרון...
בכיר השפים הירושלמים, השף עזרא קדם, מצטרף לכשרות צהר
השף המוערך עזרא קדם, סמל הקולינריה המקומית אשר יוצר בימים...
שיתוף פעולה חברתי בין אוניברסיטת רייכמן לבן & ג'ריס - למען שירותי הדם של מד"א
במסגרת השת"פ תוצב עמדת תרומת דם של מד"א וסטודנטים שיתרמו דם...
משחק מגנטים לילדים
אחד החידושים בעולם משחקי הילדים בשנים האחרונות הינו ערכות משחק...
לקראת ט"ו בשבט: נשיא המדינה ורעייתו אירחו חקלאים וחקלאיות ואת נציגי 'ארגון מגדלי הפירות בישראל'
לרגל חג האילנות, אירחו כבוד נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו...
מידע הוא כוח – בעולם שבו אתם רוצים לייצר דירוג אשראי איכותי
היכולת שלנו לבנות תהליכי קבלת החלטות גם בתחום הפיננסי היא...