Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

מדד המעו"ף – גוברים הסימנים לתיקון

מדד המעו"ף –  גוברים הסימנים לתיקון

עד לשבוע האחרון, קשה היה לאתר אי אילו סימני חולשה מהותיים. בסופו של דבר, מרבית התנאים הטכניים המייצגים מגמת עלייה נשמרו למשעי ומדד המעו"ף התקרב כמטחווי קשת מרמת השיא של כל הזמנים. אלא שרמות התנגדות מסוג זה, מערימות במרבית המקרים קשיים לא פשוטים. והאופן בו נעל מדד המעו"ף את שבוע המסחר שחלף, בתוספת יום המסחר האחרון בשוק האמריקאי, מעלים את הסבירות להמשך הירידות, שלוש שאלות עומדות על הפרק : מהי ירידה לגיטימית במסגרת מגמת העלייה הקיימת? מתי אפשר יהיה לסמן את רמת 1,180 הנקודות כשיא האחרון? ואם יתפתח תיקון, עד לאן צפוי מדד המעו"ף לסגת? – לפחות.

  למה חולשה   

אם נצא מתוך נקודת הנחה שבסך הכול המגמה עודנה מגמת עלייה, הרי שנוכל במבט פשוט לראות מספר סימנים מעוררי מחשבה על גבי גרף העמודות היומי :  

•1.ביום שלישי האחרון, נרשם נר אדום שלווה במחזור מסחר גבוה. נרות מסוג זה, כאשר הם חריגים בסביבתם ומלווים בהיקפי מסחר גבוהים, מעידים על היצע כבד המעוניין לפלס דרכו החוצה מהשוק. כמובן שאין די בנר כזה כדי להורות על סיומה של מגמת עלייה אך הוא מהווה סימן שאין להתעלם ממנו.  

•2.יחד עם הנר האדום, נשברה כלפי מטה רמת התמיכה המינורית 1,152 הנקודות. על פניו, מאורע דל חשיבות, אך כשהוא מצטבר לאיתותים נוספים יתכן ויש כאן משהו מהותי יותר. 

•3.ביום שלאחר מכן, רביעי, נרשם נר ירוק בעל גוף קטן ואנמי ומחזור מסחר בינוני. מדד המעו"ף כשל לא רק מלהתגבר על הנר האדום אלא נותר מתחת לרמת 1,152 הנקודות שכעת הופכת שוב לרמת התנגדות.  

•4.את השבוע נעל שוב נר אדום בעל גוף דומיננטי. מדד המעו"ף פתח את יום המסחר ב"פער מחירים" עולה ( מעל לגבוה של יום המסחר הקודם), אך בשל חולשתו נסגר פער זה עוד במהלך היום.  

הסימנים הללו אינם סימני עוצמה כי אם חולשה ומעידים על קשיים סביב רמות השיא של כל הזמנים. הם מעידים על הימצאותם של מוכרים לא קטנים ברמות הנוכחיות ואין להקל בכך ראש.  

גבול הירידה הלגיטימית

מגמות עלייה מופרעות מדי פעם על ידי תיקונים טכניים כאלה ואחרים. בלתי אפשרי עבור מגמה כלשהיא להמשיך את דרכה ללא הפוגה והזדמנות לשאוף אוויר. כך גם לגבי המגמה הנוכחית. גבול הירידה הלגיטימית עבור מדד המעו"ף נמצא סביב רמת 1,100 הנקודות. לרמה זו מתנקזים כמה פרמטרים:  

•1.ראשית, קו המגמה העולה בגרף השבועי המצורף מספק השבוע תמיכה סביב רמה זו.

•2.רמת 1,100 הנקודות שימשה בעבר כרמת תמיכה והציפייה היא שתעשה זאת גם כעת.

•3.שלישית, כפי שאפשר לראות על גבי גרף הנרות היומי המצורף, הרצועה התחתונה של בולינגר המייצגת מצב של "מכירות יתר" רובצת לא רחוק מרמת 1,100 הנקודות.

 שלושת המרכיבים הללו מציבים את רמת 1,100 הנקודות כרמה המייצגת את גבול הירידה הלגיטימית. כלומר, כל ירידה עד לשם אינה בבחינת נזק בלתי הפיך.

ומה אם היא תישבר?

שבירה מטה של רמת 1,100 הנקודות תעלה מהותית את הסבירות ולפיה רמת 1,180 הנקודות הייתה בבחינת רמת השיא האחרונה לתקופה של לפחות שבועות מספר אם לא יותר. מיד עם השבירה, שתתחשב גם במחזורי המסחר, הנחת העבודה לגבי כיוון השוק תשתנה כך שכל עלייה תהיה זמנית במהותה.  

במקרה כזה, ההערכה הראשונית תבטא צפי לירידה לפחות לרמת 950 הנקודות שם יהיה על מדד המעו"ף להיבדק שנית.  

סיכום

סימני החולשה שחברו למשוואה במהלך השבוע האחרון מחייבים לנקוט משנה זהירות. הגם שהם מופיעים רק על גבי גרף העמודות היומי, הרי שאין להקל בהם ראש. חשיבות מרכזית לרמת 1,100 הנקודות ששבירתה מטה אמורה לדרדר את מדד המעו"ף לפחות לרמת 950 הנקודות.  

אין בסקירה זו משום המלצה לקנות את הנייר או למוכרו והעושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.

הערה : כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

 

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
באילו מקרים חשוב במיוחד לפנות ליועץ משכנתאות מנוסה?
משכנתא היא מוצר פיננסי מורכב במיוחד. ההלוואה שמשמשת לרכישת נכס...
שינויים במשכנתא במהלך החיים
החיים הם אינם צפויים וכך גם המצב הכלכלי שלנו -...
תכנון נכון מבטיח עתיד מאושר!
ההחלטה מה לעשות עם הפנסיה שלכם יכולה להיות אחת ההחלטות...
תכנית עבודה נכונה מבטיחה הצלחה בעסק
ניהול עסק מחייב כישורים ומיומנויות מסוג אחר מאשר עבודה יצרנית...
בשיא המלחמה- חברת אקסטל השלימה את עסקת הנדל"ן הגדולה ביותר במאה שנים האחרונות בירושלים
חברת אקסטל השלימה את רכישת קרקעות אדמות הפטריארכיה בירושלים מקבוצת...
כמה אתם שווים באמת?
ישראלים שונים מאמריקאים בכך שאינם מודדים את שוויו של אדם...
תלת מימד ומוצר ראשוני
אחד השלבים החשובים ביותר בייצור מוצר ולמעשה השלב הכמעט אחרון...
בכיר השפים הירושלמים, השף עזרא קדם, מצטרף לכשרות צהר
השף המוערך עזרא קדם, סמל הקולינריה המקומית אשר יוצר בימים...
שיתוף פעולה חברתי בין אוניברסיטת רייכמן לבן & ג'ריס - למען שירותי הדם של מד"א
במסגרת השת"פ תוצב עמדת תרומת דם של מד"א וסטודנטים שיתרמו דם...
משחק מגנטים לילדים
אחד החידושים בעולם משחקי הילדים בשנים האחרונות הינו ערכות משחק...