Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

לראשונה נחשף: כמה כסף מקבלות העמותות?

לראשונה נחשף: כמה כסף מקבלות העמותות?

לראשונה, חשף השבוע לציבור משרד הרווחה והשירותים החברתיים את התקציב המועבר על ידו לארגונים חברתיים ללא כוונת רווח (אלכ"רים) בשל רכישת שירותים ותמיכות. מדובר בצעד תקדימי של משרד ממשלתי, אשר לראשונה חושף את הנתונים על היקף ההתקשרויות של המשרד עם הגופים והארגונים השונים.

מידי שנה מתקשר משרד הרווחה עם מאות ארגונים המייצגים קשת רחבה ומגוונת של מגזרים ושירותים. מדובר בהתקשרות באמצעות הליך של מיקור חוץ (Out sourcing ) באמצעות פרסומם של כ-3,000 מכרזים בתחומים מגוונים. במסגרת זאת, קיימת הקפדה על כך שההתקשרות תהיה מול ספקים, שהוכיחו יכולת מקצועית ברמה גבוהה ביותר, עמידה בלוחות זמנים ובסטנדרטים שמכתיב המשרד, תוך שמירה על כללי מנהל תקין.

על פי הדו"ח המיוחד, בשנת 2008 עמד סכום ההעברות של משרד הרווחה לעמותות על כ-1.5 מיליארד ₪, שהועברו ל-877 אלכ"רים. ארגונים אלה מספקים שירותים לאוכלוסית הקשישים, המוגבלים, הילדים והנוער. בין השירותים נכללים, בין היתר: הוסטלים ודירות לאנשים עם מוגבלות, מרכז שיקום לנכים קשים ומעונות לקשישים.

1.4 מיליארד ₪ מתקציב זה (95 אחוזים) הועברו ל-629 אלכ"רים המהווים ספקי שירותים של משרד הרווחה. 434 (68 אחוזים) מתוכם מקבלים מימון של עד 1 מיליון ₪, ו-195 (32 אחוזים) מקבלים מימון בסכום שבין 1 מיליון ל-66 מיליון ₪.

הסכום המירבי שהועבר לעמותה בודדת עמד על יותר מ-66 מיליון ₪. על פי ההערכות, בשנת 2009 צפוי לעלות הסכום שיועבר לאלכ"רים בשל התוספת התקציבית של המשרד בשנה זו. יש לקחת בחשבון כי חלק מהאלכ"רים מקבלים תקציבים ממשלתיים נוספים ממשרדי ממשלה אחרים.

בין 15 הארגונים ללא כוונות רווח, שקיבלו את התקציב הגבוה ביותר: ויצ"ו (66 מיליון ₪), אלו"ט (57.7 מיליון ₪), אמונה (51 מיליון ₪), אקי"ם (44 מיליון ₪), נעמ"ת (43 מיליון ₪), איל"ן (30 מיליון ₪).

ארגונים נוספים שקיבלו כספים ממשרד הרווחה: פנימיית "אור מרגלית" באשדוד (14 מיליון ₪), מרכז השיקום "מגדל אור" (12.7 מיליון ₪), המוסדות החרדים לחינוך מיוחד "שיח סוד" (11.9 מיליון ₪), בתי הספר למלאכה של חב"ד (8.5 מיליון ₪), מעונות היום של "בית יעקב" (7.5 מיליון ₪), אגודת "עזר מציון" (7.3 מיליון ₪), מכון "בית דוד" לנשים דתיות וחרדיות בעלות פיגור (6.5 מיליון ₪), מעונות "נאות מרגלית" (5.5 מיליון ₪), בית חינוך לתשב"ר (4.3 מיליון ₪), "חברת מושב זקנים תל אביב" (3.7 מיליון ₪), "בית אבות הספרדי" (3.6 מיליון ₪), "מרכז חינוכי דרכי שלום" (2.9 מיליון ₪), "הדקל – מרכז צדקה וחסד" (2.8 מיליון ₪), "אגודה למען הזקן אופקים" (2.5 מיליון ₪), "אור החיים בני ברק" (2.5 מיליון ₪), מעון חינוכי "מגדל אור" (2.1 מיליון ₪), ועוד.

בנוסף, 78.4 מיליון ₪ מהתקציב (5 אחוזים) מעביר משרד הרווחה לתמיכה בכ-350 אלכ"רים (חלקם נמנים גם כספקי שירותים), מתוכם כ-45 מיליון ₪ מועברים לפנימיות הקולטות ילדי רווחה מהמגזר הדתי והחרדי. בין האלכ"רים שמקבלים תמיכות: איל"ן (269.8 אלף ₪), אגודת "עזר מציון" (262.5 אלף ₪), נעמ"ת (114.7 אלף ₪), ניצ"ן (110 אלף ₪), המכון לקידום החרש (77 אלף ₪), בית תמחוי "חזון ישעיה" (157.9 אלף ₪).

שר הרווחה והשירותים החברתיים יצחק הרצוג מסר כי: "אנו דוגלים בשקיפות ומתן מידע רחב לציבור. מדובר בתקדים: לראשונה משרד ממשלתי חושף את היקף ההתקשרויות שלו ואני מציע למשרדי הממשלה לאמץ נוהל זה. אני רואה חשיבות רבה בפעילות הארגונים ובתמיכה ממשלתית, בהם בין היתר באמצעות הקרן להצלת הארגונים שיזמתי. לצערי, עובדת התמיכה הממשלתית בארגונים לא מקבלת את הביטוי הראוי לה וקיימת תחושה שהארגונים ניזונים רק מתרומות. זו טעות."

מנכ"ל המשרד נחום איצקוביץ' מסר כי: "השתתפות המשרד במימון פעילותם החשובה והברוכה של האלכ"רים מאפשרת להם לספק – כל אחד בתחומו – מגוון שירותים איכותיים לרווחת הציבור. חשיפת נתונים אלה לראשונה מבטאת את מדיניות המשרד לנהוג בשקיפות כדי להגביר את אמון הציבור ולהביא לידיעתו את חלקו של המשרד במימון השירותים החברתיים הניתנים לו באמצעות האלכ"רים."

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
בשיא המלחמה- חברת אקסטל השלימה את עסקת הנדל"ן הגדולה ביותר במאה שנים האחרונות בירושלים
חברת אקסטל השלימה את רכישת קרקעות אדמות הפטריארכיה בירושלים מקבוצת...
כמה אתם שווים באמת?
ישראלים שונים מאמריקאים בכך שאינם מודדים את שוויו של אדם...
תלת מימד ומוצר ראשוני
אחד השלבים החשובים ביותר בייצור מוצר ולמעשה השלב הכמעט אחרון...
בכיר השפים הירושלמים, השף עזרא קדם, מצטרף לכשרות צהר
השף המוערך עזרא קדם, סמל הקולינריה המקומית אשר יוצר בימים...
שיתוף פעולה חברתי בין אוניברסיטת רייכמן לבן & ג'ריס - למען שירותי הדם של מד"א
במסגרת השת"פ תוצב עמדת תרומת דם של מד"א וסטודנטים שיתרמו דם...
משחק מגנטים לילדים
אחד החידושים בעולם משחקי הילדים בשנים האחרונות הינו ערכות משחק...
לקראת ט"ו בשבט: נשיא המדינה ורעייתו אירחו חקלאים וחקלאיות ואת נציגי 'ארגון מגדלי הפירות בישראל'
לרגל חג האילנות, אירחו כבוד נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו...
מידע הוא כוח – בעולם שבו אתם רוצים לייצר דירוג אשראי איכותי
היכולת שלנו לבנות תהליכי קבלת החלטות גם בתחום הפיננסי היא...
המרכז לגיוס כספים: זינוק של 37% בשלושת החודשים האחרונים, בהגשת בקשות לגיוס משאבים מקרנות פילנתרופיה באמצעות מיקור חוץ
חני סודרי, מנכ"לית המרכז: "הזינוק בגידול מתאפיין בהלימה מובהקת עם...
אושרה תכנית העבודה של החברה העירונית 'אריאל' לשנת 2023
דירקטוריון החברה העירונית 'אריאל', בהובלתו של יו"ר הדירקטוריון, ראש העיר...