Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

לראשונה בישראל: פסטיבל הסיפור הקצר

לראשונה בישראל: פסטיבל הסיפור הקצר
סמי ברדוגו צילום: סטפן רוהל

ע"ש דוד ארליך בתמול שלשום

11.10-27.12.2021

אשכול נבו * סמי ברדוגו * שירה כרמי * זאב אנגלמאייר שושקה * המשוררת תמי אסולין * האמן והצייר צבי טולקובסקי * המוזיקה של יהושע קנז * תיאטרון 'פסיק' ועוד

פסטיבל הסיפור הקצר בתמול שלשום נולד בעקבות מותו של דוד ארליך, מייסד תמול שלשום. הוא עצמו כתב סיפורים קצרים וזו הייתה אהבתו הגדולה.
במסגרת הפסטיבל יתארחו עשרות סופרים, משוררים ומוסיקאים במפגשים ייחודיים של ספרות שירה אמנות ומוסיקה, בדיוק כפי שדוד אהב.

לראשונה בישראל יתקיים פסטיבל הסיפור הקצר במסגרתו יתקיימו בתמול שלשום מפגשים עם אמנים, סופרים ומשוררים מהשורה הראשונה, מפגשים מוזיקליים, ופרויקטים מושקעים כמו ‘סיפורים אמיתיים’ מבית 'סדנאות הבית' של אשכול נבו ואורית גידלי, קפה-סיפור במסגרת הביאנלה של ירושלים, קפה-שירה – הצגה עם תיאטרון פסיק בעקבות ספרו של דוד ארליך ז"ל, אירוע מיוחד כחלק משבוע עושים 'נפשות' – מיזם חברתי הפועל למען העלאת המודעות לתחום בריאות הנפש באמצעות אירועי שיח ואמנות, השקת כתב עת חדש לסיפורים קצרים ועוד.

בין האירועים הבולטים: ערב של הסופר אשכול נבו והמוסיקאי משה בן יוחנה – במסגרתו יוכל הקהל לשמוע את הסופר אשכול נבו מקריא סיפורים קצרים נבחרים פרי עטו ומדבר על אמנות הסיפור הקצר, ואת המוסיקאי-היוצר משה בן-יוחנה שר שירים שהם סיפור קצר. מעבר לקיר – קצרים בשפת הסימנים. תמי אסולין (משוררת) יונתן שיוביץ (מרצה ומורה לשפת הסימנים) ונועם הינדן (מתורגמנית, מאיירת ומאפרת) – יספרו על רגעים חזקים ומשמעותיים מחייהם כלא שומעים. הערב יתורגם סימולטנית לקהל ובסופו תתקיים שיחה קצרה עם היוצרים. מפגש עם הסופר סמי ברדוגו, זוכה פרס אופיר לשנת 2020, כחול 18 – קצרים מאותו המין – סיפורים של דוד ארליך מתוך כחול 18 ושל כותבים להט"בים נוספים – שת"פ עם הבית הפתוח, מומנט מוזיקלי לציון שנה לפטירתו של יהושע קנז ועוד.

דן גולדברג, הבעלים של תמול שלשום ושותפו של דוד ארליך ז"ל מציין: "החלטנו להנציח את דוד שייסד את 'תמול שלשום' בצורה המתאימה לו ביותר, פסטיבל ענק, ראשון מסוגו, לסיפורים קצרים בו לוקחים חלק אנשי אמנות ותרבות מהשורה הראשונה בסדרת מפגשים ייחודיים. דוד היה שוחר תרבות אמיתי, שראה חשיבות רבה במקום שייסד ובפעילויות שהתקיימו כאן. אני שמח ונרגש לקראת פסטיבל הסיפור הקצר הראשון ומקווה שיהפוך למסורת ארוכת שנים. אני מזמין את הקהל הרחב לעלות לירושלים וליהנות מאירועי הפסטיבל".

אילנה זיידמן, יוזמת הפסטיבל והמנהלת האמנותית: "הפסטיבל הזה הוא מחווה לדוד ארליך ז"ל שאהב את אמנות הסיפור הקצר ואף כתב בעצמו סיפורים קצרים נפלאים. הפסטיבל ימשך למעלה מחודש וחצי ויכלול 15 מפגשים עם סופרים ידועים שיקריאו ממיטב סיפוריהם הקצרים, חבורות מספרי סיפורים ועוד. בין לבין שילבנו אירועי שירה, מוסיקה ותרבות, חגיגה לכל שוחרי התרבות באשר הם".

דוד ארליך ז"ל, אשר נפטר בפתאומיות במרץ 2020, היה סופר ועיתונאי ומייסד בית הקפה והמוסד התרבותי הירושלמי 'תמול שלשום' שהפך עם השנים מקום מפגש לאמנים, סופרים ומשוררים רבים. ארליך הוציא שני אוספים של סיפורים קצרים בשם 'הבקרים של שני וחמישי' ו'כחול 18'. לפני כשלוש שני פרסם את הרומן 'קפה שירה' המבוסס על חוויותיו מ'תמול שלשום'.

אירועי הפסטיבל

11.10 – מומנט מוסיקלי – המוסיקה של קנז – לכבוד שנה למותו של קנז, יפתח אשכנזי (סופר), ואיתמר רינגל (צ'לן מהתזמורת הסימפונית ירושלים) מתחקים אחרי המוטיבים המוסיקליים בסיפור המופלא של קנז – מומנט מוסיקלי.

18.10 – אשכול נבו + משה בן יוחנה – אשכול יקריא סיפורים קצרים פרי עטו וידבר על אמנות הסיפור הקצר. משה ישיר טקסטים רלוונטים.

24.10 – מעבר לקיר – קצרים בשפת הסימנים. תמי אסולין (משוררת חרשת) יונתן שיוביץ (פעיל חברתי ואיש רוח חרש + אורח – יספרו על רגעים חזקים ומשמעותיים מחייהם כלא שומעים. הערב יתורגם סימולטנית לקהל. בסוף הערב – שיחה קצרה עם היוצרים.

1.11 – האהבה הכי גדולה בעולם – שירה כרמי (מחברת רב המכר 'דיאנה ודויד') – תקריא סיפורים קצרים מספרה 'האהבה הכי גדולה בעולם'.

8.11 – 'סיפורים אמיתיים' – פרוייקט מושקע של 'סדנאות הבית', בית הספר לכתיבה של אשכול נבו ואורית גידלי – 6 מספרים מוכשרים יספרו בעל פה סיפורים קצרים בנושא: איפה היית כש….
אנגלמאייר – שושקה / יפעת האיראנית / יוני רעם / דבורה זגורי / שלומית ראונר – אקטיביסטית

15.11 – סלון ספרותי – כחלק מהביאנלה של ירושלים לאמנות והשלמה לתערוכה שתתקיים בקיר הגלריה בתמול שלשום: *פרו'פ רחל אליאור (בעקבות הספר: וינה 1900) – סיפורי בתי קפה ואורה אחימאיר -סיפורי הסלונים הספרותיים של וינה, פריז וברלין של מפנה המאה התשע-עשרה, והרלוונטיות שלהם בימינו. (בתמול שלשום ניתן לראות מעין המשך של בתי הקפה והסלונים הספרותיים של פעם).

22.11 – קפה-סיפור – כחלק מהביאנלה של ירושלים לאמנות והשלמה לתערוכה שתתקיים בקיר הגלריה בתמול שלשום בנושא אמנות בבתי קפה: אורח: אריק פלוגי , סיפורים על טעמון ובתי קפה מיתולוגיים אחרים.

29.11 – 'סיפורים מהחיים' – פרוייקט הסיפור הקצר הגלילי – 10 כותבים מוכשרים מקריאים סיפורים קצרים פרי עטם בנושא נבחר.

5.12 – סמי ברדוגו – (הסופר המוערך. זוכה פרס ספיר לשנת 2020) יקריא סיפורים קצרים פרי עטו וישוחח על אמנות הסיפור הקצר.

6.12 – חוגגים את 'ספר' – כתב עת חדש לסיפורים קצרים – בהשתתפות: מיכל גוברין, נמרוד ברקן, אסיף רחמים ודביר צור.

12.12 – מתמודדים – שת"פ עם 'נפשות' – מיזם חברתי הפועל למען העלאת המודעות לתחום בריאות הנפש באמצעות ארועי שיח ואמנות. בארוע יהיה חלק מ'שבוע עושים נפשות'. ומתוכנן בו פורמט מיוחד. מתמודדים נבחרים יהיו 'ספרים בארון' וישבו בפינות שונות של בית הקפה. הקהל יוכל לבחור 'ספר אנושי' ולשמוע את סיפורו.

13.12 – כחול 18 – קצרים מאותו המין – סיפורים של דוד ארליך מתוך כחול 18 ושל כותבים להט"בים נוספים.שת"פ עם הבית הפתוח.

20.12 – 'הסצנה' – חלק מהביאנלה של ירושלים לאמנות והשלמה לתערוכה שתתקיים בקיר1 – הגלריה בתמול שלשום: אריק קילמניק וצבי טולקובסקי יחזרו במנהרת הזמן 50-60 שנה אחורה וישוחחו על חוויותיהם כסטודנטים בבצלאל ועל בתי הקפה המיתולוגיים אותם נהגו לפקוד עם חבריהם ללימודים.

26.12 + 27.12 – 'קפה שירה' – הצגה בבימויו של אסי שמעוני ובהשתתפות שחקני תיאטרון 'פסיק' בעקבות ספרו האחרון של דוד ארליך ז"ל – 'קפה שירה'.

סמי ברדוגו
צילום: סטפן רוהל
שירה כרמי
צילום: דן מילר
אשכול נבו
צילום: הניקה בוגנברגר
כתבות נוספות שיעניינו אתכם
מתגייסים למענם: רשת מלונות פתאל ועמותת 'נצח יהודה' ביוזמה מרגשת למען פצועי צה"ל והמשפחות השכולות
רשת מלונות פתאל בשיתוף עמותת 'נצח יהודה' יארחו בסוף השבוע...
פסח במוזאון קסטל
מוזאון הצייר משה קסטל מזמין אתכם לחוויה משפחתית ייחודית ומהנה...
שלוש מדליות זהב, מדליית כסף ושתי מדליות ארד ליקבי ירושלים אגודה חקלאית שיתופית בתחרות BEST VALUE היוקרתית
זו השנה ה-16 ברציפות שתחרות היין BEST VALUE נערכת לקראת...
תערוכה חדשה בבנייני האומה, ירושלים "אוצרים לרגע" - ילדי ישראל מציירים בזמן מלחמה
למעלה מ-1000 ילדי בתי ספר יסודיים מכלל המגזרים ומכל רחבי...
נשיא המדינה נפגש עם נשיא רואנדה והעניק לו את דיסקית החטופים בקריאה לשחרורם המיידי
נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש היום, יום ראשון, כ״ח באדר...
חדש בירושלים מרכז הקונגרסים בנייני האומה מציין 70 שנה ופותח לראשונה את שעריו לסיורים מודרכים בתערוכות השונות
הסיורים חינם בתיאום מראש! במסגרת חגיגות ה70 יפתח לראשונה מרכז הקונגרסים...
פורום כיתות הכוננות 'הנני' ותנועת הביטחוניסטים תרמו עשרות אפודים קרמיים ליישוב קדומים
מסייעים לקדומים. פורום כיתות הכוננות 'הנני' בשיתוף תנועת הביטחוניסטים העבירו...
הסטודנט משאנן הנציח את חבר הילדות מירושלים
בטקס מרגש בבית יד לבנים בירושלים השתתפו השבוע משפחות שכולות,...
תערוכת ענק לכבוד ציון 40 שנה לסדנאות האמנים
"האומן 26" ניהול אמנותי: לי היא שולוב אוצרות: הילי וורטמן מויאל, דביר...
תערוכה חגיגית לכבוד 40 שנה לסדנאות האמנים ירושלים: "האומן 26"
ניהול אמנותי: לי היא שולוב אוצרות: הילי וורטמן מויאל, דביר...