Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

לא בשמים – Not in Heaven

לא בשמים – Not in Heaven
בברלי גיין סטוארט

אוצרת: ורה פלפול

יונתן אולמן, חנאן אבו חוסיין, בברלי ברקת, בברלי ג'יין סטוארט, פיטר מלץ,  ליהי תורג'מן,
לידה שרת מסד, איתן דור-שב, שולי בורנשטיין וולף, דניאל פלדהקר, יובל שאול

"כִּי הַמִּצְוָה הַזֹּאת, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם לֹא-נִפְלֵאת הִוא מִמְּךָ וְלֹא רְחֹקָה הִואלֹא בַשָּׁמַיִם הִוא לֵאמֹר, מִי יַעֲלֶה-לָּנוּ הַשָּׁמַיְמָה וְיִקָּחֶהָ לָּנוּ וְיַשְׁמִעֵנוּ אֹתָהּ וְנַעֲשֶׂנָּה. וְלֹא-מֵעֵבֶר לַיָּם הִוא לֵאמֹר, מִי יַעֲבָר-לָנוּ אֶל-עֵבֶר הַיָּם וְיִקָּחֶהָ לָּנוּ, וְיַשְׁמִעֵנוּ אֹתָהּ וְנַעֲשֶׂנָּה. כִּי-קָרוֹב אֵלֶיךָ הַדָּבָר מְאֹד, בְּפִיךָ וּבִלְבָבְךָ, לַעֲשֹׂתוֹ[1]"

יובל שאול

פסוק זה בספר דברים טוען כי מצוותיו ומילותיו של האל "לא בשמים … ולא מעבר לים", כלומר הפרקטיקה הדרושה לביטוי אמונתו של האדם בבורא, נמצאת בהישג ידו. מדובר בפעולה או מחשבה הנמצאת בתחום יכולותיו כבן אנוש. "… לא בשמים היא… ולא מעבר לים". על פני הדברים, דומה כי הכוונה למרחק גיאוגרפי, אך לא כך הדבר. לא בשמים היא – משמעותו, על פי חלק מהפרשנים,כי אין צורך לחפש אופנים לביטוי האמונה בעולם המטפיזי המיוצג לעיתים כעולם של נשמות ומלאכים. ובאותה מידה, "… לא מעבר לים" – אין הכוונה למעין ים קדמוני ודמוני שבו שוכן השאול. המצווה או הברית בין האדם לבוראו היא אפוא נגישה, קרי קרובה לליבו וניתנת לביטוי במציאות הארצית, שכן "קרוב אליך הדבר מאד, בפיך ובלבבך…".

Yonatan_Ullman

מקורה של כל עבודת האמנות טמונה בזרע שנבט בתודעתו של האמן, זרע שהותמר ומומש באמצעות יכולתו הייחודית להטיל רעיון מופשט על המציאות הקונקרטית ולכונן ממשות חומרית. יכולת זו נובעת מן ההבנה שאין דבר שיעמוד בפניו כי "לא בשמים היא". זהו ערך הליבה של אמנות.

פיטר יעקב מלץ

התערוכה מציעה מבט מרובד על הקשר שבין הרעיון הגולמי, המוטיבציה למימושו והפעולה הממשית הבוראת יש-מאין. מבט מרובד זה מאפשר להציג מגוון קולות, פרשנויות, מקורות השראה ואופני מימוש יצירתיים שיכרכו עבודות אינדיבידואליות לכדי מערך קולקטיבי של הבעה. החיבור בין האמנים בוחן דרכי פעולה אפשריות ביצירה האישית והעכשווית שלא בהכרח עוסקת בדימוי הקשור לכותרת התערוכה אלא לפרשנותו. בצירוף העבודות יחד, מתהווה חיבור מיידי בין האישי, היחידני לבין הפוליטי, הקולקטיבי.

בברלי גיין סטוארט

העבודות המוצגות במדיומים שונים ( ציור, מיצב, אובייקטים), מציעות קריאה חדשה לתהליך היצירה החקרני של האמן הכרוך בניסוי ותְּעִיָּה.  שמתחיל במסע ורעיון עד ל"בריאתה", התקתה ומיקומה של עבודת האמנות בהווה.

מכלול העבודות מציע מספר נקודות מבט העוסקות בחיפוש אחר ה"נשגב" וגילומו במציאות כפי שהוא בא לידי ביטוי במסגרת האמנות העכשווית. חלק מהעבודות, או שמא  תיאורי המסע, מזמין את הצופה לדיון על מוצאו התרבותי-פוליטי של מעשה האמנות, תוך שהוא מאיר ומעורר שאלות על ייצוגי אמונה וספקנות ממקום אינדיווידואלי וחילוני כיום. בין אם המדובר בעבודות האבסטרקטיות שבתערוכה ובין אם באלו הנרטיביות והפיגורטיביות, בצירוף של כולן יחד בולטים אפקטים חזותיים של קונטרסטיות מעודנת המתקיימים בין העבודות לבין עצמן. אפקטים אלו מעניקים לחלק מהדימויים מעין נוכחות רפאים.

שולי בורנשטיין וולף

[1] דברים, פרק ל', פסוקים י"א-י"ד

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
שירות מקצועי ומהיר לכל סוגי תקלות המחשבים
מעבדה לתיקון מחשב נייד בקוסמי מחשבים מציעה ללקוחותיה שירות מקצועי...
המילואימניק המצטיין: יגאל בנקין מאמית דתי ירושלים
יגאל בנקין, מורה בבית החינוך אמית דתי ירושלים, זכה לאות...
במעמד רעיית נשיא המדינה, הגב' מיכל הרצוג: פורום "120 מנהיגות מחברות" ערך את הכנס השנתי, בסימן ברית נשים ישראלית בבית הנשיא
שיתוף הפעולה בין בית הנשיא לפורום '120 מנהיגות מחברות' הוא...
מסעדת תמול שלשום מציינת 30 שנות פעילות עם שפית חדשה ומנות חדשות
תמול שלשום, מוסד התרבות ובית הקפה הירושלמי המוכר והאהוב, בבעלות...
פסטיבל EGG'S BENEDICT בוולדורף אסטוריה מלון וולדורף אסטוריה ירושלים מזמין את הקהל הרחב לחגוג בארוחת בוקר מפנקת עם מגוון מנות EGG'S BENEDICT (בין התאריכים 19.5 –31.5)
מנת ה EGG'S BENEDICT היא אחת ממנות ארוחת הבוקר והבראנץ'...
מעלים זיכרונות: נשיא המדינה יוצא בפרויקט הנצחה מרגש לזכרם של הנופלים והנרצחים במלחמת ״חרבות ברזל״
נשיא המדינה יצחק הרצוג יוצא בפרויקט חדש ומרגש שמטרתו היא...
יש כאלו שעבורם למילה עצמאות משמעות מיוחדת!
בל צרור מירושלים, צעירה עם מוגבלות מספרת מדוע עבורה עצמאות...
הצלחה באכלוס פרויקט קריית היובל של אשטרום מגורים להשכרה ארוכת טווח בירושלים
בזמן קצר מאד הושכרו כ 350 דירות מתוך 396 דירות...
10,000 עפיפונים עם שמות חללים וחטופים יופרחו לאוויר ביום העצמאות
מטס עפיפונים ענק בהובלת "120 מנהיגות מחברות" ובהכנת והשתתפות הקהל...
בית האמנים ירושלים מציג תערוכה קבוצתית חדשה: שורש רע
פתיחה חגיגית : שבת 18.5.2024 בשעה 12:00 הכניסה חופשית נעילה: 3.8.2024 אמנים משתתפים:...