Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

לא בשמים – Not in Heaven

לא בשמים – Not in Heaven
בברלי גיין סטוארט

אוצרת: ורה פלפול

יונתן אולמן, חנאן אבו חוסיין, בברלי ברקת, בברלי ג'יין סטוארט, פיטר מלץ,  ליהי תורג'מן,
לידה שרת מסד, איתן דור-שב, שולי בורנשטיין וולף, דניאל פלדהקר, יובל שאול

"כִּי הַמִּצְוָה הַזֹּאת, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם לֹא-נִפְלֵאת הִוא מִמְּךָ וְלֹא רְחֹקָה הִואלֹא בַשָּׁמַיִם הִוא לֵאמֹר, מִי יַעֲלֶה-לָּנוּ הַשָּׁמַיְמָה וְיִקָּחֶהָ לָּנוּ וְיַשְׁמִעֵנוּ אֹתָהּ וְנַעֲשֶׂנָּה. וְלֹא-מֵעֵבֶר לַיָּם הִוא לֵאמֹר, מִי יַעֲבָר-לָנוּ אֶל-עֵבֶר הַיָּם וְיִקָּחֶהָ לָּנוּ, וְיַשְׁמִעֵנוּ אֹתָהּ וְנַעֲשֶׂנָּה. כִּי-קָרוֹב אֵלֶיךָ הַדָּבָר מְאֹד, בְּפִיךָ וּבִלְבָבְךָ, לַעֲשֹׂתוֹ[1]"

יובל שאול

פסוק זה בספר דברים טוען כי מצוותיו ומילותיו של האל "לא בשמים … ולא מעבר לים", כלומר הפרקטיקה הדרושה לביטוי אמונתו של האדם בבורא, נמצאת בהישג ידו. מדובר בפעולה או מחשבה הנמצאת בתחום יכולותיו כבן אנוש. "… לא בשמים היא… ולא מעבר לים". על פני הדברים, דומה כי הכוונה למרחק גיאוגרפי, אך לא כך הדבר. לא בשמים היא – משמעותו, על פי חלק מהפרשנים,כי אין צורך לחפש אופנים לביטוי האמונה בעולם המטפיזי המיוצג לעיתים כעולם של נשמות ומלאכים. ובאותה מידה, "… לא מעבר לים" – אין הכוונה למעין ים קדמוני ודמוני שבו שוכן השאול. המצווה או הברית בין האדם לבוראו היא אפוא נגישה, קרי קרובה לליבו וניתנת לביטוי במציאות הארצית, שכן "קרוב אליך הדבר מאד, בפיך ובלבבך…".

Yonatan_Ullman

מקורה של כל עבודת האמנות טמונה בזרע שנבט בתודעתו של האמן, זרע שהותמר ומומש באמצעות יכולתו הייחודית להטיל רעיון מופשט על המציאות הקונקרטית ולכונן ממשות חומרית. יכולת זו נובעת מן ההבנה שאין דבר שיעמוד בפניו כי "לא בשמים היא". זהו ערך הליבה של אמנות.

פיטר יעקב מלץ

התערוכה מציעה מבט מרובד על הקשר שבין הרעיון הגולמי, המוטיבציה למימושו והפעולה הממשית הבוראת יש-מאין. מבט מרובד זה מאפשר להציג מגוון קולות, פרשנויות, מקורות השראה ואופני מימוש יצירתיים שיכרכו עבודות אינדיבידואליות לכדי מערך קולקטיבי של הבעה. החיבור בין האמנים בוחן דרכי פעולה אפשריות ביצירה האישית והעכשווית שלא בהכרח עוסקת בדימוי הקשור לכותרת התערוכה אלא לפרשנותו. בצירוף העבודות יחד, מתהווה חיבור מיידי בין האישי, היחידני לבין הפוליטי, הקולקטיבי.

בברלי גיין סטוארט

העבודות המוצגות במדיומים שונים ( ציור, מיצב, אובייקטים), מציעות קריאה חדשה לתהליך היצירה החקרני של האמן הכרוך בניסוי ותְּעִיָּה.  שמתחיל במסע ורעיון עד ל"בריאתה", התקתה ומיקומה של עבודת האמנות בהווה.

מכלול העבודות מציע מספר נקודות מבט העוסקות בחיפוש אחר ה"נשגב" וגילומו במציאות כפי שהוא בא לידי ביטוי במסגרת האמנות העכשווית. חלק מהעבודות, או שמא  תיאורי המסע, מזמין את הצופה לדיון על מוצאו התרבותי-פוליטי של מעשה האמנות, תוך שהוא מאיר ומעורר שאלות על ייצוגי אמונה וספקנות ממקום אינדיווידואלי וחילוני כיום. בין אם המדובר בעבודות האבסטרקטיות שבתערוכה ובין אם באלו הנרטיביות והפיגורטיביות, בצירוף של כולן יחד בולטים אפקטים חזותיים של קונטרסטיות מעודנת המתקיימים בין העבודות לבין עצמן. אפקטים אלו מעניקים לחלק מהדימויים מעין נוכחות רפאים.

שולי בורנשטיין וולף

[1] דברים, פרק ל', פסוקים י"א-י"ד

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
שבוע הקולנוע היהודי ירושלים 2023 יציין השנה את מהדורתו ה-25 ויתקיים בחג החנוכה, בתאריכים 9 עד 14 בדצמבר 2023, בסינמטק ירושלים
"נפש אחת" (One Life) בכיכובו של זוכה אוסקר, סר אנתוני...
יריד אמנים במגדל דוד - דוכני יצירה מקומית ודוכני אוכל מהצפון, הדרום ומירושלים
מתנות לחנוכה, תכשיטים, קרמיקה, סופגניות בוטיק, ריבות וממרחים, בירות, גבינות...
"כמו האור בכד" (פתגם עממי אתיופי)
תערוכה במוזיאון לאמנות יהודית היכל שלמה בירושלים רח' המלך ג'ורג' 58...
כמה אתם שווים באמת?
ישראלים שונים מאמריקאים בכך שאינם מודדים את שוויו של אדם...
תערוכה חדשה של אמנות אתיופית מסורתית במוזיאון לאמנות יהודית בירושלים
"חכמה בבטן כמו אור בכד" – משמעות הפתגם האתיופי הינה...
״ספורט - המשחק של כולנו״ בסוכת נשיא המדינה
נשיא המדינה ורעייתו אירחו הבוקר כ-4,000 מאזרחי ישראל בסוכתם המסורתית כמיטב...
חודש המודעות הבינלאומי לסרטן השד: בית הנשיא הואר בוורוד ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן
לרגל פתיחת חודש המודעות הבינלאומי לסרטן השד המצוין בחודש אוקטובר,...
נשיא המדינה אירח טקס לציון 18 שנות פעילות לארגון המתנדבים הלאומי 'איחוד הצלה'
נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח ביום רביעי, י"ב בתשרי, 27...
אירוע האמנות השנתי הגדול, הותיק והמשפיע ביותר יוצא לדרך!
פסטיבל ״מנופים״ 24-28 באוקטובר 2023 *אירוע מרכזי בהר ציון *מופעים ותערוכות *...
אתרוג, לולב, הדס וערבה בכיכר ולירו: שוק ארבעת המינים המסורתי של ירושלים חוזר!
שלישי-שישי, י"א-י"ד תשרי תשפ"ד, 26-29/9/2023 בכיכר ולירו המחודשת הכניסה חופשית לכבוד...