Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

כל מה שרציתם לדעת על אישפוז ביתי במקרה של קורונה

כל מה שרציתם לדעת על אישפוז ביתי במקרה של קורונה

מדינת ישראל ולמעשה העולם כולו ניצבים בפתחם של ימים לא קלים מבחינה רפואית. מידי יום אנו שומעים על עלייה במספר המאובחנים כנשאי נגיף הקורונה והשאלות הרבות העולות בקרב הציבור הן רבות מאד.

גידי לשץ ראש מחוז ירושלים והשפלה של מכבי שירותי בריאות עונה על כל השאלות ובעיקר שם דגש על הפתרון הייחודי, שמובילה מכבי בכל הקשור לאשפוז בית- פתרון חדש לחולי קורונה ללא תסמינים או עם תסמינים קלים.

מדובר במהלך ראשון מסוגו בעולם, שכן עד כה כל חולה קורונה היה נאלץ להתפנות לבית החולים.

"נקודת המוצא של כל גורמי הרפואה ברמה הארצית היא שאנחנו עובדים כל הזמן במציאות משתנה ומתקדמים תוך כדי תנועה", מסביר לשץ. "הצפי של הוא שמספר החולים יעלה מיום ליום וכארגון בריאות מוביל בשגרה ובחירום אנו ערוכים לטפל בכל מי שזקוק לטיפול. אנו מצויים בקשר רציף עם גורמי משרד הבריאות ופועלים על פי ההנחיות שלהם.

"כדי להתמודד בצורה טובה יותר עם המשבר ועם העובדה שאם כל החולים יאושפזו בבית החולים המערכת הרפואית תקרוס, אנו מובילים את נושא האשפוז הביתי. במסגרת זאת החולים המשויכים למכבי ומצבם מוגדר טוב על ידי משרד הבריאות, יוכלו להישאר בבידוד ביתי ולא יצטרכו להגיע לבית החולים.

 

מה זה אומר בעצם אישפוז ביתי לחולי קורונה?

אנחנו נמצאים בקשר רציף עם משרד הבריאות שבודק ומאבחן את חולי הקורונה. אם מדובר במקרים קלים ולרוב גם כשמדובר באנשים שכבר נמצאים בבידוד ואין סיבה להעבירם לבית החולים מתקבלת החלטה על אשפוז ביתי. חשוב להדגיש כי מכבי מובילה את המהלך בכל הקשור לאשפוז בית גם בימים של שיגרה.  מכבי מבצעת אשפוזי בית בשנתיים האחרונות עם מאות חולים במצב רפואי מורכב. התפשטות נגיף הקורונה היא הזדמנות למערכת הבריאות כולה לקפוץ מדרגה ולעבור לאשפוזי בית בהיקף גדול.

*איך פועל אישפוז הבית ואיך מתבצע הטיפול הרפואי?

ההחלטה לקלוט מטופל לאשפוז בית מתקבלת לאחר שיחה עם הרופאה שמנהלת את התהליך ובדיקה שהיא מבצעת לגבי התאמתו של המטופל כולל בדיקת מצב רפואי, מחלות כרוניות, אפשרות הבידוד בבית ומערכת התמיכה המשפחתית.  לאחר קבלת ההחלטה על אשפוז הבית, מכבי מעבירה למאושפזים ערכת קורונה ייעודית, הכוללת מד דופק וסטורציה (למדידת דופק ורמת חמצן בדם), מד חום, מסכות חד פעמיות וחומר חיטוי לידיים . אשפוז הבית כולל שיחות טלפוניות מאחיות מכבי פעמיים ביום, במטרה לאמוד את מצבם הקליני של המטופלים.  כמו כן, במידה ויש צורך בכך תתבצע שיחה עם רופא מומחה שיחליט על המשך הטיפול . בנוסף, המטופלים יכולים להתקשר 24/7 באמצעות קו ישיר שניתן להם אל צוות ייעודי במכבי. הטיפול הוא אישי ומותאם לכל חולה וחולה ברגישות, מקצועיות וכמובן בגובה העיניים. כל בעיה מטופלת באופן ספציפי ונקודתי".

*למה כדאי להעדיף אשפוז ביתי?

ראשית אם מדובר במקרה קל, ההחלמה הטובה והנוחה ביותר היא בסביבה הביתית המוכרת וזאת על פי מחקרים רבים שנערכו בתחום. בנוסף, בבידוד הביתי לא נחשף החולה לזיהומים נוספים הקיימים בבתי החולים.

בנוסף, אנו לא רוצים לגרום לקריסה של מערכת הבריאות כפי שקרה באיטליה ובספרד ועל כן ישנה חשיבות לאשפוז הביתי.

אנו רוצים להשאיר את בתי החולים לאנשים שבאמת זקוקים לטיפול בדרגת חומרה גבוהה יותר.

 

*האם מבחינת כ"א אתם ערוכים לטיפול במאושפזי הבית?

"אנו נערכים לקליטת היקפים משמעותיים של חולי קורונה באשפוז ביתי איכותי ומקצועי. ישנו כמובן צפי לעלייה במספר החולים, אולם על פי הנתונים שנמצאים בידינו הרוב יעברו את המחלה בצורה קלה בלבד ולכן הבחירה באופציה הביתית היא טובה עבורם.

*איך נערכתם לטפל בחולים הרגילים מבחינת המרפאות?

"אנחנו שומרים על רצף שירותים במיוחד בימים אלה. אנו מעניקים שירותי רפואה לכל החברים במרפאות השונות. עם זאת, אשר מדובר בצורך שאינו דחוף, תינתן עדיפות לדחיית הטיפול או הבדיקה המדוברת".

 

*לאור ההתפתחויות האחרונות ומכיוון שישנה חשיבות רבה בשמירה על ביטחונם הן של המטופלים והן של הצוותים הרפואיים,  אנחנו מבקשים מאנשים שלא מרגישים טוב לא להגיע למרפאות.  במקרה של חשש כלשהו ואם אתם בבידוד חשוב לפעול על פי נהלי משרד הבריאות ולהתקשר 101 למד"א. במקרים בהם עולה צורך רפואי אחר,

מוזמנים החברים לפנות לרופא המשפחה או למוקד האחיות של מכבי *3555.

בכל מקרה, חשוב לדעת שאנחנו למעשה נותנים מעטפת דיגיטלית למטופלים שלנו- רפואה מרחוק. גם כיום ישנם רופאים ואחיות שלנו שנמצאים בבידוד ונמצאים בקשר עם המטופלים דרך הטלפון וגם דרך אפליקציות וטכנולוגיות חדשות. הרבה מטופלים מעדיפים שלא להגיע למרפאות ולכן מתקשרים עם הרופאים שלהם דרך הטלפון והאפליקציה ומקבלים מרשמים והפניות באופן מידיי".

בסיום דברי אני מבקש לשבח את כל הצוותים שלנו באשר הם, שעומדים בחזית תרתי משמע, עובדים מסביב לשעון ומפגינים מסירות ומקצועיות ונותנים לכל החברים את הטיפול הטוב ביותר. אני מאחל לכולנו שנדע בקרוב ימים טובים מאלו , רק בריאות".

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הדוקטור הבכיר מ'הדסה' הלחין להקת הרבנות הצבאית ותומר מתנה מבצעים "ריבה ריבך"
להקת הרבנות הצבאית ותומר מתנה בסינגל חדש – "ריבה ריבך"....
נשיא המדינה אירח אחיות ואחים מצטיינים ממערכת הבריאות
נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל, אירחו היום, יום שלישי,...
הפועל לב ירושלים מסכמת עונה היסטורית
הפועל לב ירושלים מסכמת עונה היסטורית כמחזיקת גביע המדינה וסגנית...
הקרן לידידות תרמה רכב הסעות בקרוב לחצי מיליון שקלים למרכז לטיפול בקשיש בקהילה בירושלים
בכך יתאפשר למלב"ב בירושלים, המציע לקשישים עם דמנציה פעילות חברתית,...
מתגייסים למענם: רשת מלונות פתאל ועמותת 'נצח יהודה' ביוזמה מרגשת למען פצועי צה"ל והמשפחות השכולות
רשת מלונות פתאל בשיתוף עמותת 'נצח יהודה' יארחו בסוף השבוע...
פסח במוזאון קסטל
מוזאון הצייר משה קסטל מזמין אתכם לחוויה משפחתית ייחודית ומהנה...
שלוש מדליות זהב, מדליית כסף ושתי מדליות ארד ליקבי ירושלים אגודה חקלאית שיתופית בתחרות BEST VALUE היוקרתית
זו השנה ה-16 ברציפות שתחרות היין BEST VALUE נערכת לקראת...
נשיא המדינה נפגש עם נשיא רואנדה והעניק לו את דיסקית החטופים בקריאה לשחרורם המיידי
נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש היום, יום ראשון, כ״ח באדר...
חדש בירושלים מרכז הקונגרסים בנייני האומה מציין 70 שנה ופותח לראשונה את שעריו לסיורים מודרכים בתערוכות השונות
הסיורים חינם בתיאום מראש! במסגרת חגיגות ה70 יפתח לראשונה מרכז הקונגרסים...
הפיכתם של מרחבים עירוניים לאזורים מתחדשים
עורך דין התחדשות עירונית מתמחה בעניינים משפטיים הקשורים לפרויקטים של...