Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

כותרת: ח"כ ניסים זאב: "אני מבקש לתקן את המצב המעוות"

כותרת: ח"כ ניסים זאב: "אני מבקש לתקן את המצב המעוות"

בדיון בועדת הכספים של הכנסת בדבר הצעת החוק למתן פטור מארנונה לבתי כנסת המשמשים גם למקום לימוד תורה, אמר מגיש הצעת החוק, חבר הכנסת ניסים זאב, כי לבתי כנסת יש פטור מארנונה עשרות שנים על פי חוק, ומטרת התיקון באה להסיר כל ספק בענין בתי כנסת שמשמשים בנוסף לתפילות, גם ללימוד תורה: "רשויות מקומיות תובעות בתי כנסת שלומדים שם תורה, וזהו מצב מעוות ואני מבקש לתקנו."

תמך בעמדה זו גם נציג משרד הפנים איתיאל מלאכי, אשר אמר בדיון כי במצב הקיים כיום גם אם מתקיימים שיעורי תורה בבתי כנסת, על פי החוק יש עליהם פטור מארנונה ואין לרשויות לגבות מהם כסף.

נציג משרד המשפטים עורך הדין הראל גולדברג אמר כי החוק כיום מדבר על "בית כנסת" והנושא נתון לפרשנות משפטית: "יש בפועל חוסר בהירות. הטענה של ח"כ ניסים זאב נכונה. מבדיקה לא פורמלית שעשיתי, ישנם בתי כנסת שבשל העובדה כי הם משתמשים בפעילות משנית במקום ללימוד תורה או לקידום תרבות תורנית, מחייבים אותם כיום בארנונה. אין מניעה בתיקון החוק על פי ההסכמות שהגיעו אליהם בועדת השרים לחקיקה."

לעומתם, אמר נציג משרד האוצר יונתן סימן טוב כי הרחבת הפטור בארנונה תפגע ברשויות המקומיות: "על פי הערכות שלנו מדובר במיליוני שקלים". לאור דבריו אמר ח"כ יצחק וקנין כי מהנתון הזה של משרד האוצר מוכח כי הרשויות אכן גובות את הארנונה מבתי הכנסת.

כצפוי, הח"כים שאינם שומרי תורה ומצוות, התנגדו להרחבת הפטור מארנונה. ח"כ יוחנן פלסנר ("קדימה") אמר כי מדובר במדרון חלקלק שיוביל לחוקים והטבות נוספות: "יש חשש שישתמשו בחוק הזה לחסוך את הארנונה באולמות שמחה וכו'". עמיתתו לסיעה, ח"כ רונית תירוש, אמרה כי "אם הניסוח יוכל לגרום להרחבת הפטור – אתנגד לחוק."

לעומתם, סיפר ח"כ אורי מקלב כי: "בתפקידי בעיריית ירושלים טיפלתי באין ספור מקרים כאלו של בתי כנסת שדרשו מהם ארנונה. ניהלתי דיונים מול אגף השומה על הספריה של בית הכנסת 'ישורון' שמשמשת את המתפללים בו, לאחר שדרשו מהם ארנונה. כך גם אירע בבית כנסת בשכונת הר נוף שדרשו מהם ארנונה כי רשום על הבנין 'בית מדרש'. הנושא חייב להיות מוסדר בחוק."

לסיכום הדיון אמר יו"ר הועדה ח"כ משה גפני כי אין ויכוח שאולם אירועים חייב בארנונה ואין לתת פטור לאולמות: "בחוק כתוב במפורש שהפטור הוא רק בבתי כנסת שאין בהם פעילות עסקית." גפני הוסיף כי החוק החדש נועד לפתרון מצוקה אמיתית: "כיום יכול יועץ משפטי ברשות מקומית לפסול בית כנסת מהנחה בארנונה אם יתקיים בו שיעור תורני לנשים, אם יראה שמכינים בן ילדים לקראת העליה לתורה בבר מצוה או שילמדו בו תורה. זאת לא היתה כוונת המחוקק, והחוק של ח"כ ניסים זאב מיועד להבהיר זאת." 

ח"כ גפני אמר עוד כי בתיאום עם מגיש הצעת החוק ח"כ ניסים זאב, הוא לא יקיים הצבעה בנושא אלא לאחר שהניסוח ישונה על ידי כך שיבהיר כי זאת מטרת החוק – התיקון לטובת בתי הכנסת, ללא הרחבתו: "ננסח אותו בהתאם לקונצנזוס בועדה בנושא ונביא אותו להצבעה. לא נסכים שעירייה או רשות מקומית תנצל את הפרשנות בחוק ותיגבה ארנונה מבתי כנסת."

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הנשיא הרצוג: "השבת כל החטופים הביתה - קונצנזוס לאומי מוחלט בעם"
אתמול התקיים בבית הנשיא בירושלים טקס הוקרה מרגש לארגונים ואישים...
דברי נשיא המדינה בטקס הממלכתי לציון יום ירושלים
אני מבקש להתייחס מכאן - מבירת ישראל - למה שקורה...
נשיא המדינה נפגש עם בני משפחותיהן של התצפיתניות המוחזקות בשבי החמאס בעזה
נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל, נפגשו היום, יום שלישי,...
מותג האופנה RESERVED יעלה בקמפיין לרגל השקת סניף הדגל הראשון בעזריאלי ירושלים
הקמפיין ידגיש את קולקציית הנשים והילדים ויעלה בהשקעה של כ-...
נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח את השחקן מייקל דאגלס
נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל אירחו אתמול את השחקן...
הסנאטורית בדימוס מישל באקמן נפגשה עם נשיא המדינה ויו''ר הכנסת, ודנה איתם בסכנות שבתקנות החדשות שמבקש לאשר ארגון הבריאות העולמי
הסנאטורית לשעבר מישל באקמן, ביקרה בישראל בין היתר על מנת...
המילואימניק המצטיין: יגאל בנקין מאמית דתי ירושלים
יגאל בנקין, מורה בבית החינוך אמית דתי ירושלים, זכה לאות...
10,000 עפיפונים עם שמות חללים וחטופים יופרחו לאוויר ביום העצמאות
מטס עפיפונים ענק בהובלת "120 מנהיגות מחברות" ובהכנת והשתתפות הקהל...
לקראת יום הזיכרון נשיא המדינה אירח את נציגי משפחות חללי צה״ל
לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, נשיא המדינה יצחק הרצוג...
נשיא מדינת ישראל נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעיתו מיכל בטקס הנחת זרים ליום הזיכרון לשואה ולגבורה
נשיא מדינת ישראל יצחק (בוז'י) הרצוג נשא דברים בטקס הפתיחה...