Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

ירון דוגה: "ענף הבנייה נשאר יציב גם בזמן משבר הקורונה"

ירון דוגה: "ענף הבנייה נשאר יציב גם בזמן משבר הקורונה"

משבר הקורונה פגע קשות בכמה ענפים במשק הישראלי, כמו התיירות, ענף האירועים והמסעדנות, אך ענף הבנייה – לפי נתונים שפורסמו לאחרונה – הוביל את המשק במהלך היציאה מהסגר הראשון ולמעשה נשאר יציב לאורך המשבר. ישבנו לשיחה עם קבלן הבנייה, ירון דוגה, שיסביר לנו מדוע

מאת: אביעד בן סימון8/12/20

בעקבות משבר הקורונה שפקד את ישראל והעולם, ענפים רבים נפגע וכתוצאה מכך, ההכנסה של המדינה ממיסים פחתה. אך מנתונים שפורסמו לאחרונה, על ידי רשות המיסים, היה ניתן לראות כי ענף הבנייה כמעט ואינו נפגע מן המשבר. למעשה, בחודשים שהיו בין הסגר הראשון לשני הייתה אפילו עלייה ברווחים.

הנתונים הראו כי במהלך 9 החודשים הראשונים, לא הייתה ירידה כמעט בגביית המיסים בענף. הגבייה ממס שבח עמדה על כ-3.4 מיליארד ש"ח, עלייה של כ-1% לעומת שנה שעברה. ומבחינת מס רכישה נגבו כ-5 מיליארד ש"ח, ירידה קלה של כ- 3% בלבד, בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2019.

ירון דוגה, קבלן בנייה מירושלים,  אמר על כך: "לפי הנתונים של רשות המיסים, אנחנו רואים בבירור שענף הבנייה הוא חזק ויציב. ברוב התקופה, ובעיקר לאחר הסגר הראשון, הבנייה המשיכה היות וכמובן ומדובר בעבודה חיונית למשק – וכזו היא הוגדרה לפי החלטת הממשלה. הנתונים שפורסמו לאחרונה הם חשובים מאוד, ומראים שהבנייה בישראל ממשיכה להתקדם למרות המשבר הכלכלי והתברואתי ".

ירון דוגה: "ענף הבנייה נותר חזק – למרות משבר הקורונה" | צילום: יח"צ

דוגה הוסיף: "למזלנו ענף הבנייה חזק מספיק כדי להתמודד עם מהמורות בדרך, היות ועצירה של הבנייה הייתה מוביל מהר מאוד לעליית מחירי הנדל"ן, מה שהיה מחמיר את משבר הדיור בישראל. חשוב מאוד לשמור על התנופה בה הענף נמצא, כדי שלא ייווצר מחסור של דירות בשוק בעתיד".

הענף הכי חזק במשק?

עוד עולה מהנתונים כי במהלך התקופה שלאחר הסגר הראשון (בין החודשים יולי-אוגוסט), ההכנסות מענף הבנייה עמדו על 39.1 מיליארד ש"ח, שזו עלייה של 2.8% בהשוואה לחודשים המקבילים אשתקד. בתקופת הסגר הראשון הייתה ירידה קטנה יחסית של 3.5%, לעומת התקופה המקבילה בשנת 2019.

בסך הכל, במהלך 9 החודשים הראשונים של שנת 2020, סך גביית המיסים מהכנף עמדה עך סכום של כ – 8.5 מיליארד שקלים (בעיקר גבייה של מס שבח ומס רכישה). סכום זה נמוך רק בכ- 1.5% לעומת 9 החודשים הראשונים של שנת 2019. עובדה זו מצביעה רבות על יציבות ענף הבנייה במשק הישראלי.

"הנתונים מדברים בעד עצמם", אמר ירון דוגה והוסיף: "לאורך המשבר ולמרות הקשיים, הצליח ענף הבנייה להישאר חזק, יציב ואף הוביל את המשק ביציאה מן המשבר. מדובר בדבר חיוני למשק הישראלי – היות וגם קיים משבר דיור חמור במדינה, ועצירה או היחלשות של הבנייה תוביל ללא ספק לעליית גדולה במחירי הדיור, ויהיה מאוד קשה להתמודד עם רוע הגזירה".

אופטימיות זהירה

למרות היציבות היחסית של תחום הבנייה בישראל, בחודשים יולי ואוגוסט כן הייתה ירידה בהכנסה החציונית של העוסקים בענף, ולמעשה בכל ענפי המשק. מה שאומר שלמרות שהייתה עלייה בהכנסות הכוללות בענף, מספר לא מבוטל של עובדים ויזמים נפגעו – ולכן, לממשלה אסור להזניח את התחום.

ירון דוגה: "ישנה יציבות יחסית – אך חשוב לנקוט באופטימיות זהירה" | צילום: Canva

ירון דוגה הסביר: "זה נכון שיש יציבות ועלייה בהכנסות לחלק מהעוסקים בתחום. אך למרות זאת מצבם של הרבה יזמים העוסקים בענף הבנייה נפגעו משמעותית מהקורונה ואסור לשכוח אותם, כמובן גם מאות עובדים אשר איבדו את מקור פרנסתם. על הממשלה לקדם סיוע משמעותי גם עבורם".

"כמו כן יש לדאוג לקיצור הזמנים הדרושים לקבלת היתר לפרקי זמן הגיוניים, זאת על מנת לקדם יותר התחלות בנייה חדשות ולוודא שמחירי הנדל"ן לא יזנקו מיד עם תום משבר הקורונה. אין ספק כי הביקושים לדירות יעלו באופן משמעותי לאחר תקופה זו ולכן עלינו לעשות כל מה שניתן כדי להוזיל את העלויות בענף הבנייה ולקצר את הבירוקרטיה", סיכם דוגה.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כל הפרטים החשובים על תהליך גירושין
תשלומי מדור מייצגים את חובתם של ההורים להעניק לילדיהם סביבה...
איך מחשבים התקנה של מערכת סולארית לבית הפרטי
עם כל הכבוד לאידיאולוגיה ולהכרה בכך שעלינו, על כולנו, מוטלת...
יוון כמו שלא הכרתם - מחכה לכם לטיול מרתק
את המראות הקסומים שתפגשו בצפון יוון, קשה לתאר במילים. מלבד...
שני פרויקטים בשותפות הקבוצות בית ירושלמי ויובלים אושרו להפקדה ע"י הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בירושלים בתוך זמן שיא של כ- 4 חודשים בלבד
מדובר בפרויקטי פינוי בינוי להקמת 450 יח"ד חדשות ב-2 פרויקטים...
למי פונים כשזקוקים לעזרה בחיפוש מידע?
אירועים שונים בחיים מחייבים לפעמים שינוס מתניים כדי לצאת מאזור...
הפיכתם של מרחבים עירוניים לאזורים מתחדשים
עורך דין התחדשות עירונית מתמחה בעניינים משפטיים הקשורים לפרויקטים של...
לפי אלו קריטריונים בוחרים את שיטות יציקת הבטון לתבניות?
כאשר מתחילים פרויקט בניה חדש, חשוב לקחת בחשבון כי יסודות...
קבוצת בית ירושלמי תקים מגדל בן 30 קומות מעורב שימושים בכניסה לעיר- בית הכרם
הוועדה המחוזית נתנה תוקף לפרויקט "פני העיר" בבית הכרם הכולל...
לחגוג אחרת את האירועים הפרטיים שלכם
כמה שנים הבטחתם לעצמכם שיום אחד תקומו מהכיסא באירוע כלשהו...
במילים פשוטות, מה כולל טיפול באלכוהול וסמים?
כאשר אתם צריכים טיפול בהתמכרויות, אתם עשויים לקבל אותו דרך...