Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

ייצוג קטינים בעבירות תעבורה

ייצוג קטינים בעבירות תעבורה
קרדיט מאגר אישי

 ביצוע עבירות תעבורה על ידי קטינים הוא שכיח למדי וחושף אותם להליך משפטי על כל המשתמע מכך. אמנם, החוק אינו מתייחס לקטינים באותה חומרת הדין כמו אל אנשים בגירים, אך הם חשופים להרשעה פלילית ולענישה מסוגים שונים כגון פסילת רישיון נהיגה. על כן ישנה חשיבות רבה לפנייה מיידית ומוקדמת, עם הזימון לחקירה, אל עורך דין תעבורה אשר ינסה למנוע העמדה לדין ויפעל למזעור הנזק.

בית משפט לנוער או בית משפט לתעבורה?

ככלל, כאשר קטינים מבצעים עבירה, הם יישפטו בבית משפט לנוער, אולם, בכל הנוגע לעבירות תעבורה, קובע חוק הנוער כי למעט עבירה של נהיגה ללא רישיון ונהיגה בשכרות, יישפט קטין בבית משפט לתעבורה ולא בבית משפט לנוער. אמנם, בית המשפט לתעבורה לא יתעלם מכך כי מדובר בקטין, אך הגישה הנה יותר עונשית ופחות שיקומית כפי שניתן לראות בבולטות בבית המשפט לנוער. יודגש כי לבית משפט לתעבורה נתונה הסמכות, אם ראה לנכון, להעביר את התיק, לדיון בבית משפט לנוער. מדוע בחר המחוקק להחריג את שתי העבירות שלעיל ולקבוע מראש כי אלו יידונו בבית משפט לנוער?

זאת משום שאופיין של אלו, נהיגה ללא רישיון ונהיגה בשכרות, אינו תעבורתי, אלא פלילי ומעיד על התנהגות פרועה וחוצה גבולות שיש לפעול לתקנה. על כן, מקומן הוא בבית משפט לנוער, אשר הנו שיקומי יותר במהותו . למותר לציין, כי בכל עבירת תעבורה, תהיה אשר תהיה, זקוק הקטין לייצוג משפטי של עו"ד תעבורה אשר ילווה אותו כבר משלב החקירה ויפעל להביא לסיומו של ההליך ללא כתב אישום. אם תהיה העמדה לדין, יפעל להחלטה של אי הרשעה או לחתימה על הסדר טיעון מקל, למשל שלילת רישיון נהיגה לתקופה קצרה מהקבוע בחוק, קנס כספי או שירות מבחן.

מעצר קטינים

גישתם של בתי המשפט למעצר קטינים היא זהירה מאוד וסדרי הדין בעניין זה שונים מאשר מעצר של בגיר, הן לעניין אורך המעצר והן לעניין השיקולים בעת החלטה על מעצר. בכל הנוגע למעצר טרם הגשת כתב אישום, נקבע בחוק הנוער כי לא יוחלט על מעצרו של קטין כאשר ניתן להשיג את מטרת המעצר בדרך פחות פוגענית. כמו כן, נקבע כי אם הוחלט על מעצר, זה יהיה לפרק הזמן הקצר ביותר הנדרש. בעת קבלת החלטה, יש להביא בחשבון את גילו של הקטין והשפעת המעצר על בריאותו הפיזית והנפשית.

ומה באשר למעצר לאחר הגשת כתב אישום, כלומר מעצר עד תום ההליכים? בשלב זה על בית המשפט לשלב את שיקול השיקום, אשר לגבי בגירים, עומד על הפרק רק לאחר הרשעה. במקרה של קטינים, יש להכניסו למעגל השיקולים כבר בעת הזו ובפרט כאשר מדובר על עבירות כגון נהיגה ללא רישיון המעידות על התנהגות חריגה של הקטין. תפקידו של עו"ד תעבורה המייצג את הקטין הוא כמובן למנוע את מעצרו בכל שלב בהליך המשפטי ואם הדבר אינו מתאפשר בשל חומרת המקרה, יפעל לכך כי תקופת המעצר תהיה הקצרה ביותר וכי כל זכויותיו של הקטין בהקשר זה יתממשו במלואן.

עו"ד תעבורה – זה הכרחי!

קטין המבצע עבירת תעבורה כגון נהיגה ללא רישיון, חשוף להליך משפטי לא פשוט, אשר במהלכו הוא חשוף למעצר וההליך עלול להסתיים בהרשעה על כל המשתמע מכך. מטעם זה, ישנה חשיבות אדירה לפנייה לייצוג משפטי מקצועי של עו"ד תעבורה. ראשית כל, יוקדשו מאמציו של עורך הדין למניעת הגשת כתב אישום ואם זה יוגש בבית המשפט לתעבורה, יפעל עורך הדין להעברת התיק לבית משפט לנוער שאופיו שיקומי יותר. כאשר מוגש כתב אישום יפעל עורך הדין לשמירת זכויות של הקטין ויפעל לזיכויו מכתב האישום, להחלטה של אי הרשעה, או לחתימה על הסדר טיעון מקל, הכל על פי נסיבות העניין. כאשר מדובר בעבירת תעבורה חמורה ואין מנוס מנקיטת סנקציה נגד הקטין, עורך הדין יעשה כל שביכולתו על מנת שזו תהיה המזערית ביותר כגון פסילת רישיון נהיגה לתקופה קצרה.

המאמר נכתב ע״י ניר שלום – עורך דין תעבורה

ייצוג קטינים בעבירות תעבורה
קרדיט מאגר אישי
כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הליווי המשפטי החשוב ביותר למשפחה שלכם
ברגעים בהם אירועים בחיים מחייבים פנייה לרשויות ופעולות רישום שמקבלות...
מה באמת צריך לדעת על ריהוט ודשא לגינה?
אתם נמצאים היום בנקודה שבה אתם רוצים לשנות את עיצוב...
החמרה במצב רפואי בעקבות מלחמה - מה ניתן לעשות?
בימים קשים אלו במדינת ישראל, לא נדיר לשמוע על אנשים...
איך להבטיח שהכל יתנהל כשורה בחייכם גם במצבים רגישים?
מצבים שונים שנקלעים אליהם במהלך החיים גורמים לכך שהם נוטלים...
הפיצויים שמגיעים לכם בגלל נזקי גוף
תאונות קורות וחלק מהתאונות אפשר להגדיר כרשלנות של מי שבאחריותו...
6 טיפים לשתייה בריאה
שתיית מים במהלך היום מהווה דבר חשוב וחיוני מאוד לגוף...
הסרת שיער במקומות הכי רגישים במקצועיות
כשאתן מחפשות שיטה יעילה שאיתה אפשר להסיר שיער ביעילות ולטווח...
מגשי פירות
שף הטעמים: יצירת מציאות חדשה עם מגשי פירות
מגשי פירות, המעטפת המיוחדת שנוצרה כדי להעניק לך חוויה קולינרית...
מעברים וכניסות למשרדים ולעסקים
אט אט מתחילים דלתות אוטומטיות לכבוש את נתחי השוק הרחבים...
הכרויות למטרה רצינית – איך לשפר את הסיכויים למצוא זוגיות?
ניסיתם להשתמש באתר הכרויות מקוון כדי למצוא את בת או...