Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

יו"ר ועדת הכלכלה ביטון: דורשים מהאוצר תכנית פעולה להתמודדות עם נזקי האומיקרון למשק תוך 10 ימים

יו"ר ועדת הכלכלה ביטון: דורשים מהאוצר תכנית פעולה להתמודדות עם נזקי האומיקרון למשק תוך 10 ימים
pixabay

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, התכנסה היום לישיבה משותפת עם ועדת העבודה והרווחה, בראשות ח"כ אפרת רייטן מרום, על מנת לדון בהשלכות גל האומיקרון על העסקים בישראל ומדיניות הממשלה לפיצוי וסיוע. את הישיבה פתחה ח"כ רייטן מרום, ואמרה כי היא נועדה לשמוע את הקולות העולים מהשטח וכי היא סבורה שיש צורך כבר עכשיו לעשות תיקונים ולסייע למי שזקוק לכך. ח"כ ביטון אמר כי הממשלה יכולה לטעון שהאומיקרון הוא בלתי צפוי, אבל לא יכולה לטעון שהיא לא יודעת מה לעשות. הוא הוסיף כי המטרה היא לא פתרונות לחברות גדולות, אלא לעסקים הקטנים.

pixabay

סגן השר אביר קארה אמר כי העסקים הללו צריכים ודאות ומענה כבר עכשיו, וכי מי שנפגע ביותר מ-25% צריך לקבל סיוע. ח"כ סימון דוידסון הוסיף כי צריך ונעשה הכל כדי להציל את העסקים הקטנים. ח"כ אורי מקלב אמר מנגד כי זה נראה שבתקציב לא נלקח בחשבון שהמגיפה עוד כאן ויהיו עוד הגבלות.

מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, רן קיוויתי, אמר כי הפגיעה היא לא ממדיניות הממשלה אלא מאופי גל התחלואה, והוסיף כי הסוכנות מנסה לייצר פתרונות נקודתיים. נשיא לה"ב, רועי כהן, שאלה מדוע אין תכנית שיוצאת לפועל כבר עכשיו, כמו פטור מארנונה ופיצוי על ירידה במחזורים. הוא הוסיף כי צריך מענה מידי.

נשיא התאחדות התעשיינים, רון תומר, הוסיף כי בחודש הקרוב המעסיקים הולכים לאבד בין 5 ל-7 מיליון ימי עבודה בגלל בידודים, וציין כי במהלך הדיון הגישה ההתאחדות עתירה לבג"ץ בטענה כי זה לא חוקי לקרוא למאומתים ללא תסמינים כחולים. הוא הוסיף כי קודם צריך לסייע לעסקים הקטנים והבינוניים ולשלם מראש. נציג איגוד לשכות המסחר, אייל הלוי, הוסיף כי הממשלה המליצה לא להשתתף באירועים המוניים, אך לא מפצה ושכחו את עובדי ענף האירועים בבית.

נשיא התאחדות המלונות, אבי ניסנקורן, אמר כי היה מתווה מענקים עד סוף דצמבר, אך עדיין לא שולם שקל לבתי המלון ולרבעון הראשון של 2022 עדיין אין מתווה. הוא הודה לשר התיירות, אך הזהיר כי אם לא יהיה מתווה עוד השבוע הדבר יוביל לפיטורים בענף. ח"כ נירה שפק העירה כי היא רצתה לעזור ולנפוש, אך הבינה שהיא "צריכה למכור כליה וכדאי שענף המלונאות יחשוב גם על זה". ח"כ ביטון ביקש לדעת מי אחראי על עסקי התיירות היוצאת ונציג האוצר, הראל שליסל, השיב כי אי אפשר להבחין את העסקים הללו תחת סיוע לענף התיירות וכי נעשים ניסיונות למצוא פתרונות.

ח"כ רייטן מרום וח"כ ביטון ביקשו נתונים על הניצול של קרן הלוואות בערבות מדינה. בתגובה לכך אמר נציג האוצר, גל לנדו, כי הקרן פעילה וקיבלה בקשות בימים האחרונים. לדבריו, מתחילת דצמבר לא היה גידול בכמות הבקשות ומאז החל הגל הוגשו 500 בקשות, אולם לנדו לא ידע לומר כמה מהן אושרו וכמה נדחו.

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן, אמר כי אי אפשר לקחת מה שקורה ב-10-15 המסעדות הטרנדיות ולהשליך מזה על הנעשה בכל הענף, שלדבריו סובל מירידה דרסטית של מעל 50% בעבודה, בין היתר בגלל המחסור בעובדים שנמצאים בבידוד.

יו"ר איגוד שחקני המסך, ריקי בליך, סיפרה כי בדיוק סיימה שיחה עם שחקנית בשם דורית, שהיו לה 20 הצגות ו-19 מתוכן בוטלו. "יש משהו פחות טראגי בלדעת מראש שהמסעדה שלך סגורה מלדעת שיש לך 20 הצגות ופתאום לגלות שיש רק אחת", אמרה.

יו"ר עמותת מורשת דרך, יונתן שפירא, אמר כי המתווה שהוצע להסבה מקצועית למוריד הדרך לא ישים, הוא אף הוסיף כי ניתן תקציב לסיורים דרך רשות הטבע והגנים, אבל מורי הדרך לא ראו מזה אגורה. ח"כ רון כץ אמר כי לא נכון לומר שאין מענה. סגן השר קארה טען כי שני הצדדים צודקים, שכן יש מתווה אבל בסוף אנשים לא מקבלים את הכסף.

מנכ"לית ארגון מורי החוגים וההעשרה, צמרת אביבי, אמרה כי יש כעשרת אלפים מורים ברחבי הארץ ללא פרנסה, ואף אחד לא מדבר עליהם כי זה לא סקסי כמו מסעדות. ח"כ ביטון אמר כי צריך להשתמש במורי ומורות התל"ן כתגבור למורי מערכת החינוך, שצריכים וצריכות ללמד בצורה היברידית ולהקל על העומס שלהם.

ח"כ רייטן מרום סיכמה ואמרה כי ברור שלא רק ענף התיירות נפגע. היא הפצירה בנציגי הממשלה לפצות את מי שנפגע, ואמרה כי אסור להשאיר אף אחד מאחור ללא מענה. ח"כ ביטון הוסיף, כי צריך להכיר בעובדה שיש משבר כלכלי מתמשך, ואמר: "התכנית לסיוע היא לא מספיק מקיפה. המבחן של האוצר והממשלה זה מהירות ביצוע, מהירות תשלום, איכות ביצוע נגישות לשטח והכיסוי של הבעיות. אנחנו רוצים לפחות מהירות ביצוע כמו בגלים הקודמים והפקת לקחים, וגם לפעמים האוצר צריך לדפוק על השולחן ואם אומרים שהמורים קורסים אז אפשר להסתייע במורי תל"ן. צריכים לטפל בחלשים ובקטנים ביותר. נדרוש מהממשלה והאוצר להציג לנו תכנית פעולה להתמודדות עם הנזק הכלכלי תוך 10 ימים, ותוך שבועיים נקיים דיון משותף נוסף. אנחנו רוצים תשובות אמתיות ותמונה כוללת".

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הדוקטור הבכיר מ'הדסה' הלחין להקת הרבנות הצבאית ותומר מתנה מבצעים "ריבה ריבך"
להקת הרבנות הצבאית ותומר מתנה בסינגל חדש – "ריבה ריבך"....
נשיא המדינה אירח אחיות ואחים מצטיינים ממערכת הבריאות
נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל, אירחו היום, יום שלישי,...
הפועל לב ירושלים מסכמת עונה היסטורית
הפועל לב ירושלים מסכמת עונה היסטורית כמחזיקת גביע המדינה וסגנית...
מתגייסים למענם: רשת מלונות פתאל ועמותת 'נצח יהודה' ביוזמה מרגשת למען פצועי צה"ל והמשפחות השכולות
רשת מלונות פתאל בשיתוף עמותת 'נצח יהודה' יארחו בסוף השבוע...
נשיא המדינה נפגש עם נשיא רואנדה והעניק לו את דיסקית החטופים בקריאה לשחרורם המיידי
נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש היום, יום ראשון, כ״ח באדר...
חדש בירושלים מרכז הקונגרסים בנייני האומה מציין 70 שנה ופותח לראשונה את שעריו לסיורים מודרכים בתערוכות השונות
הסיורים חינם בתיאום מראש! במסגרת חגיגות ה70 יפתח לראשונה מרכז הקונגרסים...
בנייני האומה חוזרים לפעילות מלאה: מגוון מופעים ופעילויות ב'במת האומה' - חגיגה תרבותית של מוזיקה וקולינריה - פברואר מרץ 2024
בנייני האומה מעדכנים - חוזרים לפעילות מלאה כולל כנסים, ארועים...
הישג משמעותי לירושלים: הפועל לב ירושלים עלתה לחצי גמר גביע המדינה
הפועל לב ירושלים, קבוצת הנשים המרעננת של ליגת העל, עלתה...
גבר בשנות ה-20 נרצח, צעירה נפצעה קשה, ו- 4 פצועים בינוני בפיגוע ירי בכביש מעלה אדומים ירושלים. בנוסף פונו מהזירה אישה שנחבלה ו-4 נפגעי חרדה
הבוקר בשעה 7:29 התקבלו קריאות רבות במוקד החירום 101 של...
13 אותות הוקרה לאזרחים בדואים שהצילו יהודים במהלך ה-7 באוקטובר
במוזיאון ידידי ישראל בירושלים התקיים אתמול ארוע הוקרה ראשון מסוגו,...