Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

חניכי יהודה הצעיר הגיעו לארץ להתנדב בקהילות

חניכי יהודה הצעיר הגיעו לארץ להתנדב בקהילות

החניכים פגשו את ננסי פלצ'וק, הנשיאה העולמית של נשות הדסה וניר ברקת, ראש עיריית ירושלים

לרגל שנת ה-100 לתנועת הנוער יהודה הצעיר, הקורס השנתי בחסות נשות הדסה, מרחיב את פעילותו לשלושה מוקדים ברחבי הארץ: ירושלים, בת ים וערד. בעיר הבירה יתגוררו המשתתפים בלב שכונת בקעה ובכך יחוו מקרוב את החיים בעיר הבירה.

למרות המשבר הכלכלי העולמי, יותר מ-300 חניכים, צעירים יהודים בני 18-19, מארה"ב, קנדה, בריטניה ומדינות נוספות, הגיעו בימים אלה לישראל להשתתף בקורס השנתי של יהודה הצעיר, תנועת הנוער של ארגון נשות הדסה. הקורס שיימשך כ-9 חודשים יכלול לימודי יהדות, ציונות ועברית וכן התנדבות של החניכים בשלושה מוקדים ברחבי הארץ.

בעת שהותם למשך כשלושה חודשים בבת ים, יתנדבו החניכים במגן דוד אדום וכן רבים מהם יעבירו שיעורי אנגלית בבתי הספר, תכנית שהביאה לשיפור אדיר בהישגי התלמידים בעיר בשנים האחרונות. יהודה הצעיר אף מרחיבה את פעילותה ההתנדבותית באזור הנגב. התוכנית תכלול מגורים של המשתתפים בערד והתנדבותם למשך סמסטר שלם בנגב, בעקבות דרכו של בן-גוריון.

ננסי פלצ'וק, הנשיאה העולמית של ארגון נשות הדסה, אשר פגשה השבוע את הצעירים בירושלים, אמרה להם, כי: "המלחמה האחרונה הוכיחה עד כמה הדרום מהווה אזור הזקוק לתמיכה וחיזוק. אתם מקבלים את ההזדמנות ליצור היסטוריה, על ידי סיוע לפיתוח הנגב הישראלי, ממש בדומה לחניכי יהודה הצעיר בשנות ה-70, שהקימו את קיבוץ קטורה בנגב. החזון שלנו, נשות הדסה, לשלוח אתכם להתנדב בדרום, נובע מאמונתנו החזקה שעלינו לספק לכם מבט אמיתי אל תוך החברה הישראלית הרב-תרבותית. מרכיב זה בקורס השנתי יאפשר לכם לחקור את מקורות הארץ ויחבר אתכם למקורותיכם היהודים".

במהלך חודשי הלימוד וההתנדבות בירושלים, יתגוררו חניכי הקורס ב"בית אראל", המצוי בלב השכונה ה"טרנדית" בקעה, ובכך יחוו באופן פעיל ובאמצעות שלל תכניות את האווירה הצעירה והחיים העשירים והמגוונים בעיר הבירה. תכנית ההתנדבות שלהם תכלול, בין השאר, את גן החיות התנכ"י, חפירות ארכיאולוגיות בעיר העתיקה וסיוע בבית הלוחם לחיילים פצועים וקורבנות טרור.

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת הצטרף השבוע לפגישתה של נשיאת הארגון פלצ'וק עם החניכים שהגיעו לעיר. ברקת הביע את שביעות רצונו מכך, שנשות הדסה ממשיכות לתרום ללא הרף לעיר הבירה, בדרכן המיוחדת: "בקרוב אתן פותחות בעיר את בית הספר הרפואי הצבאי הראשון בארץ, וזאת בביה"ס הדסה-האוניברסיטה העברית, מגדל האשפוז החדיש בהדסה עין-כרם בבנייה נמרצת והנה, כאן אתם, חניכי יהודה הצעיר, שבאתם לגלות לעומק את ירושלים התוססת ולתרום לה מרוח הנעורים שלכם. אני גאה במיוחד בתכניתכם במסלול המיוחד ללימודי עסקים, אשר יאפשר ללומדים בו, להתנסות בסדנאות עם החברות המובילות במשק ולהפנים עד כמה מדינת ישראל יכולה להציע לצעירים היהודים בעולם אתגרים וכיווני חיים ועבודה מרתקים".

עוד במסגרת המסלולים המיוחדים ייפתחו מסלולי רפואה, ספורט, אמנות ובישול. בנוסף, ייערך מסלול "עולמי", שבו חלק מן המשתתפים ייצאו למסע בקהילות יהודיות אבודות בפורטוגל, אוגנדה, הודו ודרום אפריקה.

הקורס השנתי של תנועת "יהודה הצעיר" כולל צעירים אחרי תיכון, בוגרי בתי"ס ציבוריים ויהודיים, מכל זרמי היהדות (החל בחילוניים, דרך רפורמים וכלה באורתודוקסים). החניכים כולם מאוחדים במסירותם לציונות. הקורס ממומן על-ידי ארגון נשות הדסה ומשתף-פעולה עם "מסע" של הסוכנות היהודית. בקרב בוגרי "יהודה הצעיר" יש שיעור גבוה של עלייה ארצה ושיעור של מעל 90 אחוז בנישואים יהודיים.

בימים אלה גם הגיעו לארץ 63 משתתפי תכנית "ווג'ס ישראל הדסה". התוכנית כוללת צעירים יהודים בגילאי 21-35, בוגרי לימודים גבוהים מרחבי העולם, המגיעים לארץ למסלול בן חמישה חודשים וחצי. התכנית מספקת לצעירים המשתכנים בירושלים או בתל אביב, הזדמנות ללימודים בנושאי יהדות וציונות, או להתמחות מקצועית בגופים ובחברות, בתחום שבו למדו. "ווג'ס ישראל הדסה" אף מעבירה למשתתפים שיעורים בעברית וכן מעודדת אותם להתנדב בקהילה. כ-25-30% ממשתתפי התכנית בוחרים בשנים האחרונות להישאר ולחיות בארץ.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כמה אתם שווים באמת?
ישראלים שונים מאמריקאים בכך שאינם מודדים את שוויו של אדם...
נשיא המדינה קיבל את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל
נשיא המדינה יצחק הרצוג, קיבל ביום שלישי, ד' בתשרי, 19...
אירוע לציון 50 שנה ללחימת חטיבה 14 במלחמת יום הכיפורים
"לפני חמישים שנה בדיוק עמדנו בפני איום קיומי מבחוץ, כשאויבינו...
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה השתתף באמירת הסליחות בירושלים
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה יצחק הרצוג, השתתף...
נשיא המדינה העניק את "עיטור הנשיא" לשנת תשפ"ג לאישים שתרמו תרומה ייחודית למדינת ישראל
לרגל שנת ה-75, נשיא המדינה יצחק הרצוג העניק ביום רביעי...
פעוטון העצים של 'יער האקלים' יישתל על גגו של אברהם ירושלים
הכדור שלנו מתחמם, והעיר מתמלאה ביותר מידי בניינים ופחות מידי...
גאווה מקומית- מצטיין מאו״ג 91
רב סרן יאיר צ'יקו שגדל בלוד קיבל ב-5 בספטמבר הצטיינות...
מצטייני שר הביטחון
ביום ראשון הקרוב ה-3.9, התקיים טקס מצטייני שר הביטחון. בין...
נשיא המדינה יצחק הרצוג במפגש עם חברי הקהילה היהודית באוסטריה:
״ישנם רגעים במשברים מהסוג הזה, שמנהיגות נדרשת כדי לנצל את...
נשיא המדינה התקבל בארמון הנשיאותי בברטיסלבה בטקס קבלת פנים ממלכתי
נשיא המדינה יצחק הרצוג התקבל הבוקר, יום שני, י"ח באלול,...