Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

חנוכה מחדש של שער יפו בעיר העתיקה

חנוכה מחדש של שער יפו בעיר העתיקה

אין ירושלמי שלא נתקל במראה הזה: יריעת בד שחורה וענקית שהסתירה בחודשיים האחרונים את אחד השערים המרכזיים והידועים בעיר העתיקה בירושלים. כעת, משהסתיימו במקום עבודות השיקום של מנהל השימור ברשות העתיקות, הוסר הלוט, וניתן להתרשם מ"מתיחת הפנים" שעבר השער ומיופיו, שכאילו נתגלה מחדש.

היום התקיים במקום טקס חנוכה של השער, בהשתתפות ראש העיר ירושלים ניר ברקת, יו"ר הרשות לפיתוח ירושלים משה לאון, ומנהל רשות העתיקות שוקה דורפמן.  

חומות העיר העתיקה של ירושלים נבנו במאה ה-16 על ידי סולטאן סולימאן, שהיה סולטן האימפריה העות'מאנית (בשנים 15201566), והן מנכסי המורשת התרבותית החשובים של ירושלים.

במסגרת פרויקט 'חומות ירושלים', שמוביל מנהל שימור ברשות העתיקות במימון משרד ראש הממשלה ובניהול הרשות לפיתוח ירושלים ועיריית ירושלים מאז אפריל 07', נעשות פעולות רחבות לשימור ושיקום חומות העיר העתיקה – כמענה לתופעות של הרס, הזנחה ובלייה מהן סבלו החומות לאורך השנים. לפעולת השימור קדמו הכנות מדוקדקות וגיבוש תוכנית רב שנתית לתיעוד, לתכנון ולביצוע פעולות השימור והשיקום בחומות.

במהלך עבודות השימור בשער יפו, בוצע טיפול שימורי מקיף לכל חזיתות השער ולחללו הפנימי: חוזקו אבנים והוסרו סכנות בטיחותיות לשלום המבקרים במקום, שומרו סימני פגיעות הכדורים, טופלו אבנים ועיטורים בלויים, והשער עבר ניקוי יסודי. בין השאר, פורקה ושומרה ביסודיות כתובת ההקמה של השער, שהייתה במצב פיסי קשה ובשלב מתקדם של התנתקות.

שער יפו נחנך לראשונה בשנת 1538. הוא היווה חלק מהחומות, ולמעשה – רק לקראת סוף המאה -19 הפך למרכז פעיל ומשגשג. שיאה של התקופה חל בשנת 1898, אז הוחלט לפרוץ בחומת ירושלים פתח כניסה רחב (המוכר לנו היום), שיאפשר לקיסר הגרמניוילהלם השני, ולרעייתו אוגוסטה ויקטוריה, להיכנס לעיר במרכבתם. כך, לראשונה בהיסטוריה של ירושלים המודרנית, התאפשרה כניסתן של עגלות לתוך העיר העתיקה.

בתקופת מלחמת העצמאות היווה השער מוקד לקרבות קשים. במהלך המלחמה נחסם שער יפו כליל על ידי רכב משוריין שנפגע במלחמה, ונתקע בפתחו. בהסכמי הפסקת האש בין ישראל וירדן ניצב שער יפו על פתחו של שטח ההפקר שהשתרע משער יפו עד כיכר צה"ל ושכונת ממילא, כשהוא מפריד בינו ובין ירושלים הירדנית שממזרח. בעקבות כך, לא סולק המשוריין החוסם, והשער נותר סגור במשך כל ימי הקו העירוני בירושלים החצויה. שרידי הקליעים שפילחו את אבני השער נראים בברור על חלקיו העליונים.

 

  

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הנשיא הרצוג: "השבת כל החטופים הביתה - קונצנזוס לאומי מוחלט בעם"
אתמול התקיים בבית הנשיא בירושלים טקס הוקרה מרגש לארגונים ואישים...
דברי נשיא המדינה בטקס הממלכתי לציון יום ירושלים
אני מבקש להתייחס מכאן - מבירת ישראל - למה שקורה...
נשיא המדינה נפגש עם בני משפחותיהן של התצפיתניות המוחזקות בשבי החמאס בעזה
נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל, נפגשו היום, יום שלישי,...
מותג האופנה RESERVED יעלה בקמפיין לרגל השקת סניף הדגל הראשון בעזריאלי ירושלים
הקמפיין ידגיש את קולקציית הנשים והילדים ויעלה בהשקעה של כ-...
נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח את השחקן מייקל דאגלס
נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל אירחו אתמול את השחקן...
הסנאטורית בדימוס מישל באקמן נפגשה עם נשיא המדינה ויו''ר הכנסת, ודנה איתם בסכנות שבתקנות החדשות שמבקש לאשר ארגון הבריאות העולמי
הסנאטורית לשעבר מישל באקמן, ביקרה בישראל בין היתר על מנת...
המילואימניק המצטיין: יגאל בנקין מאמית דתי ירושלים
יגאל בנקין, מורה בבית החינוך אמית דתי ירושלים, זכה לאות...
10,000 עפיפונים עם שמות חללים וחטופים יופרחו לאוויר ביום העצמאות
מטס עפיפונים ענק בהובלת "120 מנהיגות מחברות" ובהכנת והשתתפות הקהל...
לקראת יום הזיכרון נשיא המדינה אירח את נציגי משפחות חללי צה״ל
לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, נשיא המדינה יצחק הרצוג...
נשיא מדינת ישראל נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעיתו מיכל בטקס הנחת זרים ליום הזיכרון לשואה ולגבורה
נשיא מדינת ישראל יצחק (בוז'י) הרצוג נשא דברים בטקס הפתיחה...