Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

חנוכה מחדש של שער יפו בעיר העתיקה

חנוכה מחדש של שער יפו בעיר העתיקה

אין ירושלמי שלא נתקל במראה הזה: יריעת בד שחורה וענקית שהסתירה בחודשיים האחרונים את אחד השערים המרכזיים והידועים בעיר העתיקה בירושלים. כעת, משהסתיימו במקום עבודות השיקום של מנהל השימור ברשות העתיקות, הוסר הלוט, וניתן להתרשם מ"מתיחת הפנים" שעבר השער ומיופיו, שכאילו נתגלה מחדש.

היום התקיים במקום טקס חנוכה של השער, בהשתתפות ראש העיר ירושלים ניר ברקת, יו"ר הרשות לפיתוח ירושלים משה לאון, ומנהל רשות העתיקות שוקה דורפמן.  

חומות העיר העתיקה של ירושלים נבנו במאה ה-16 על ידי סולטאן סולימאן, שהיה סולטן האימפריה העות'מאנית (בשנים 15201566), והן מנכסי המורשת התרבותית החשובים של ירושלים.

במסגרת פרויקט 'חומות ירושלים', שמוביל מנהל שימור ברשות העתיקות במימון משרד ראש הממשלה ובניהול הרשות לפיתוח ירושלים ועיריית ירושלים מאז אפריל 07', נעשות פעולות רחבות לשימור ושיקום חומות העיר העתיקה – כמענה לתופעות של הרס, הזנחה ובלייה מהן סבלו החומות לאורך השנים. לפעולת השימור קדמו הכנות מדוקדקות וגיבוש תוכנית רב שנתית לתיעוד, לתכנון ולביצוע פעולות השימור והשיקום בחומות.

במהלך עבודות השימור בשער יפו, בוצע טיפול שימורי מקיף לכל חזיתות השער ולחללו הפנימי: חוזקו אבנים והוסרו סכנות בטיחותיות לשלום המבקרים במקום, שומרו סימני פגיעות הכדורים, טופלו אבנים ועיטורים בלויים, והשער עבר ניקוי יסודי. בין השאר, פורקה ושומרה ביסודיות כתובת ההקמה של השער, שהייתה במצב פיסי קשה ובשלב מתקדם של התנתקות.

שער יפו נחנך לראשונה בשנת 1538. הוא היווה חלק מהחומות, ולמעשה – רק לקראת סוף המאה -19 הפך למרכז פעיל ומשגשג. שיאה של התקופה חל בשנת 1898, אז הוחלט לפרוץ בחומת ירושלים פתח כניסה רחב (המוכר לנו היום), שיאפשר לקיסר הגרמניוילהלם השני, ולרעייתו אוגוסטה ויקטוריה, להיכנס לעיר במרכבתם. כך, לראשונה בהיסטוריה של ירושלים המודרנית, התאפשרה כניסתן של עגלות לתוך העיר העתיקה.

בתקופת מלחמת העצמאות היווה השער מוקד לקרבות קשים. במהלך המלחמה נחסם שער יפו כליל על ידי רכב משוריין שנפגע במלחמה, ונתקע בפתחו. בהסכמי הפסקת האש בין ישראל וירדן ניצב שער יפו על פתחו של שטח ההפקר שהשתרע משער יפו עד כיכר צה"ל ושכונת ממילא, כשהוא מפריד בינו ובין ירושלים הירדנית שממזרח. בעקבות כך, לא סולק המשוריין החוסם, והשער נותר סגור במשך כל ימי הקו העירוני בירושלים החצויה. שרידי הקליעים שפילחו את אבני השער נראים בברור על חלקיו העליונים.

 

  

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הפועל לב ירושלים פותחת את ההרשמה לאקדמיה לכדורסל נערות בחוות הנוער הציוני
למועדון כדורסל הפועל לב ירושלים פרויקט ייחודי לפיתוח שחקניות כדורסל...
13 אותות הוקרה לאזרחים בדואים שהצילו יהודים במהלך ה-7 באוקטובר
במוזיאון ידידי ישראל בירושלים התקיים אתמול ארוע הוקרה ראשון מסוגו,...
יפן בירושלים פריחת הדובדבן הקסומה בגן הבוטני גבעת רם ירושלים
סיורים בין עצי הדובדבן * איך נראה טקס תה יפני...
חדש בירושלים ICC College האקדמיה להפקות אירועים וכנסים בבנייני האומה יוצאת לדרך!
בנייני האומה פותחים לראשונה אקדמיה להפקות להכשרה מקצועית במגוון תחומים...
רעיית נשיא המדינה ביקרה בבסיס חיל הים בחיפה
רעיית הנשיא בקשר ספינת הטילים אח״י ניצחון של חיל הים:...
מלון המלך דוד ירושלים מארח את חאבייר מיליי, נשיא ארגנטינה הנכנס במהלך ביקורו הרשמי הראשון בישראל
נשיא ארגנטינה הנכנס, חאבייר מיליי הגיע עם פמלייתו אמש למלון...
נשיא ארגנטינה לנשיא המדינה: בכוונתי להכריז על חמאס כארגון טרור ולהעביר הצעת חוק בפרלמנט הארגנטינאי בדרישה לשחרור החטופים
נשיא המדינה יצחק הרצוג, אירח היום, יום שלישי, כ״ז בשבט,...
ט"ו בשבט במלונות ibis ירושלים במחירים אטרקטיביים וסיורים ברחבי העיר
מלונות ibis ירושלים מרכז העיר מזמינים את עם ישראל להתרענן...
"למדתי ממך שאפשר לדבר גם ללא מילים" חוגגים 80 לפנחס - ניצול שואה עם מוגבלות אשר מעביר, ללא מילים, הרצאות על חייו, מוגבלותו והדרך להגשים חלומות למרות האתגרים הפיזיים
סיפורו של פנחס, דייר המערך התומך של אלווין בירושלים, שזור...
לציון יום הולדתו של התינוק החטוף כפיר ביבס: נשיא המדינה עם תמונתו על בימת הכנס הכלכלי העולמי בדאבוס
תמונה בועידה המרכזית של הכנס בדאבוס וסיכה עם הפנים של...