Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

ח"כ הרב אמסלם מציג פתרון הלכתי לנושא הגיור

ח"כ הרב אמסלם מציג פתרון הלכתי לנושא הגיור

חבר הכנסת הרב חיים אמסלם הציג אתמול בכנסת את ספרו ההלכתי החדש "זרע ישראל". הספר נותן מענה, על פי כל כללי ההלכה הצרופה, לגיור מרבית הגוים שהגיעו לארץ ממדינות חבר העמים לשעבר על בסיס "חוק השבות", המאפשר גם לקרובי משפחה של יהודי להגיע לארץ. על פי ההערכות, קבוצה זו מונה מעל 300 אלף איש. הראשון שהעלה לסדר היום הציבורי בישראל את הבעיה הכאובה היה שר העליה והקליטה מטעם ש"ס, הרב יצחק פרץ, מה שעורר עליו ביקורת רבה מכיוונים מסוימים מאוד.

בספרו מציע הרב אמסלם גישה מקרבת לאוכלוסיה זו, על מנת לגייר כהלכה את מי שחפץ להתגייר. גישתו של הרב אמסלם רואה במי שהם צאצאי יהודים – המוגדרים בהלכה "זרע ישראל" – כשונים בתכלית מגוים רגילים הבאים להתגייר. מכך נגזר כי הגישה לגיורם צריכה להיות שונה מהגישה לגיור גוי שאינו מ"זרע ישראל". גישה זו נותנת יחס חם ואוהד לאלה מבין העולים המשרתים בצה"ל, המחרפים את חייהם על הגנת עם ישראל. הבסיס ההלכתי לגישה זו היא פוסקי הלכה רבים הקובעים שכאשר הבא להתגייר חש את צרותיהם של עם ישראל ומשתתף איתם בצרתם, זה מוכיח שליבו שלם והוא חפץ באמת להיות יהודי. לדברי הרב אמסלם, בניגוד לדעות הנשמעות בציבור הרחב, ההלכה דווקא מעוניינת לקרב את הבאים להתגייר מקרב "זרע ישראל".

לדעת הרב אמסלם, ביטול הגרויות למפרע, לאחר שנים בהן האדם הוחזק כגר צדק, היא לא אנושית ובעיקר לא צודקת על פי ההלכה, וחמור מכך: לביטולי הגרות עלולות להיות השלכות חמורות ביותר בעניינים הסבוכים של אישות וממזרות.

עמדתו ההלכתית של הרב אמסלם לא היתה בגדר סוד. במשך זמן רב הוא הביע את דעתו מעל במות שונות והבטיח שיציג את פסיקתו בבוא העת. עתה הוא מוציא לאור ספר הלכתי רחב יריעה ומעמיק, המונה יותר מ-500 עמודים, המסכמים רצף הלכתי ומסורת של פסיקה בני מאות שנים. הספר קיבל מכתבי ברכה והסכמות חמות מהרבנים הבולטים ביותר בעולם הרבנות והדיינות.

בחודשים האחרונים ליוותה את מלאכת הוצאת הספר מסכת של לחצים, שכללה מכתבים בעילום שם, שיחות טלפון, ואפילו איומים מרומזים על ח"כ הרב אמסלם ועל הרבנים שהצטרפו לדעתו. מטרת המסע השלילי הזה היתה להניא את הרב אמסלם בכל מחיר מלהדפיס ומלהפיץ את ספרו.

הרבנים התומכים ברב אמסלם כותבים כי באומץ רב, כהגדרתם, מציג הרב אמסלם את דרכו, המהווה פריצת דרך הלכתית. רבנים ציינו בהתפעלות את חקירתו של הרב אמסלם, ואמרו שכמעט לא נראה כמותו בספרות ההלכתית של השנים האחרונות, והם סבורים כי הוא ישמש כמורה דרך בגיור בשנים הבאות. ח"כים רבים ליוו ועודדו את ח"כ הרב חיים אמסלם בתקופת עבודתו והביעו תמיכה בפתרון הבעיה על פי גישתו.

יש להדגיש כי גישתו של ח"כ הרב אמסלם מקובלת על ידי פוסקי הלכה מהחשובים בישראל. אירוע הצגת הספר ההלכתי החדש "זרע ישראל", התקיים השבוע בלשכת יושב ראש הכנסת ראובן (רובי) ריבלין, שקרא לאמץ את גישתו של הרב אמסלם.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כמה אתם שווים באמת?
ישראלים שונים מאמריקאים בכך שאינם מודדים את שוויו של אדם...
נשיא המדינה קיבל את כתבי ההאמנה של השגרירים החדשים של חוף השנהב, פרו, קפריסין, בריטניה, צרפת, אירלנד וברזיל
נשיא המדינה יצחק הרצוג, קיבל ביום שלישי, ד' בתשרי, 19...
אירוע לציון 50 שנה ללחימת חטיבה 14 במלחמת יום הכיפורים
"לפני חמישים שנה בדיוק עמדנו בפני איום קיומי מבחוץ, כשאויבינו...
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה השתתף באמירת הסליחות בירושלים
בחודש הסליחות ולקראת ראש השנה, נשיא המדינה יצחק הרצוג, השתתף...
נשיא המדינה העניק את "עיטור הנשיא" לשנת תשפ"ג לאישים שתרמו תרומה ייחודית למדינת ישראל
לרגל שנת ה-75, נשיא המדינה יצחק הרצוג העניק ביום רביעי...
פעוטון העצים של 'יער האקלים' יישתל על גגו של אברהם ירושלים
הכדור שלנו מתחמם, והעיר מתמלאה ביותר מידי בניינים ופחות מידי...
גאווה מקומית- מצטיין מאו״ג 91
רב סרן יאיר צ'יקו שגדל בלוד קיבל ב-5 בספטמבר הצטיינות...
מצטייני שר הביטחון
ביום ראשון הקרוב ה-3.9, התקיים טקס מצטייני שר הביטחון. בין...
נשיא המדינה יצחק הרצוג במפגש עם חברי הקהילה היהודית באוסטריה:
״ישנם רגעים במשברים מהסוג הזה, שמנהיגות נדרשת כדי לנצל את...
נשיא המדינה התקבל בארמון הנשיאותי בברטיסלבה בטקס קבלת פנים ממלכתי
נשיא המדינה יצחק הרצוג התקבל הבוקר, יום שני, י"ח באלול,...