Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

זכויות בתאונת דרכים

זכויות בתאונת דרכים
קרדיט pixabay

הרעה החולה של תאונות הדרכים הפכה כמעט לספורט לאומי. טוב, נו…, לפחות נעשה מהלימון לימונדה. מה אני עושה אם נפגעתי בתאונת דרכים? מה מגיע למי שנפגע בתאונת דרכים? האם זה משנה מי אשם בתאונה? לאיזה עורך דין אני פונה לאחר פגיעת גוף בתאונת דרכים? שאלות אלה ועוד שאלות רבות טורדות את מוחו של כל מי שנפגע בתאונת דרכים ואנו ננסה לעשות סדר בעולם זכויות בתאונת דרכים.

זכויות בתאונת דרכים
קרדיט pixabay

מה היא "תאונת דרכים" לצורך מימוש זכויות בתאונת דרכים?

כדי להבין את הנושא של זכויות בתאונת דרכים, חשוב להבין כי המונח תאונת דרכים לעניין תביעת פיצויים בנזקי גוף הוגדר בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות הדרכים, הקרוי בראשי תיבות "הפלת"ד". הפלת"ד קובע כי תאונת דרכים היא מאורע בו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה. החוק מוסיף הבהרות המרבות וממעטות אירועים שונים. מה שחשוב הוא שכדי לבחון זכויות לאחר פגיעה בתאונת דרכים יש לשים לב שיש מעורבות של רכב מנועי יבשתי (לדוגמה: לא סירת מנוע, כן רכבת). יצוין בהקשר זה כי אופניים חשמליים או קורקינט חשמלי אינם נחשבים לרכב מנועי לצורך חוק הפלת"ד.

מה עושים אם נפגעים בתאונת דרכים?

קודם כל, לקחת את פרטי כלי הרכב המעורבים, כולל מספרי רישוי, פרטי נהג ופרטי הביטוח. הטוב ביותר לצלם רישיונות נהיגה ותעודות ביטוח החובה. לקחת פרטי עדים לתאונה ככל הניתן. שנית, להתפנות לחדר מיון של בית חולים מיידית (תמיד עדיף באמצעות ניידת אמבולנס). בעדיפות שניה למוקד רפואי אחר או קופ"ח. שלישית, לפנות אל עורך דין נזיקין לקבלת הנחיות מדויקות להמשך התנהלות בהתאם לנסיבות המסוימות של האירוע.

מה מגיע למי שנפגע בתאונת דרכים?

נפגע תאונת דרכים זכאי לקבל טיפול רפואי. פגיעה בתאונת דרכים מזכה בפיצויים בגין נקי הגוף שנגרמו בתאונה ובכלל זה: הפסדי שכר, החזר הוצאות רפואיות, החזר עבור עזרה שניתנה או נשכרה עקב הפגיעה, פיצוי בגין נזק לא ממוני ("כאב וסבל"), פיצוי בגין אבדן השתכרות ואבדן כושר השתכרות לעתיד, פיצוי עבור צרכי עזרה וסיעוד לעתיד, כולל אביזרים, מיכשור, התאמת מגורים, התאמת רכב וכיו"ב, פיצוי בגין הוצאות רפואיות לעתיד ועוד. ככל והתאונה הינה גם תאונת עבודה יתכן ומימוש חלק מהזכויות, קרי זכויות בתאונת דרכים, יתבצע באמצעות מחלקת נפגעי עבודה של המוסד לביטוח הלאומי וועדות רפואיות של מוסד זה.

האם זה משנה מי אשם בתאונה לצורך קבלת זכויות בתאונת דרכים?

כעיקרון, לא. נפגע תאונת דרכים הנמצא במסגרת חוק פלת"ד אינו צריך להוכיח מי אשם ומקבל בכל מקרה 100% מנזקיו ללא שאלת אשם או אשם תורם. יחד עם זאת, ככל ומדובר על אדם שהוא נהג חסר ביטוח במודעות או כשאמור להיות במודעות לכך וכן במקרים נוספים שהוחרגו מחוק הפלת\"ד, הוא יידרש למצות זכויות בתאונת דרכים לפי פקודת הנזיקין אשר בוחנת את שאלת האשם.

לאיזה עורך דין אני פונה לאחר פגיעת גוף בתאונת דרכים?

לאחר פגיעה בתאונת דרכים ולצורך מימוש זכויות בתאונת דרכים ובעיקר כדי לקבל פיצויים מירביים, מומלץ לפנות לעורך דין נזקי גוף מומחה, אשר הינו בעל ניסיון רב וממושך בייצוג נפגעי תאונות דרכים ובעל תוצאות איכותיות משמעותיות. עו"ד קובי שפירא, כותב המאמר, הינו עורך דין תאונות דרכים מעל 25 שנים, אשר טיפל בכ 12,000 מקרים שונים עם תוצאות מצטברות של מעל 450,000,000 ₪ ללקוחותיו.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
להחזיר את עצמנו כמה שנים לאחור- זה אפשרי
במיוחד בעידן שלנו, בו כולם מצלמים ומצטלמים כל הזמן, המודעות...
התוכניות וההחלטות שחברה מקבלת
אסטרטגיה עסקית כוללת את התוכניות וההחלטות שחברה מקבלת כדי להשיג...
להכין את הארון לחורף- ממה מתחילים?
כשהיינו קטנים היתה החלפה ברורה של תכולת ארון הבגדים מבגדי...
כל הפרטים החשובים על תהליך גירושין
תשלומי מדור מייצגים את חובתם של ההורים להעניק לילדיהם סביבה...
איך מחשבים התקנה של מערכת סולארית לבית הפרטי
עם כל הכבוד לאידיאולוגיה ולהכרה בכך שעלינו, על כולנו, מוטלת...
יוון כמו שלא הכרתם - מחכה לכם לטיול מרתק
את המראות הקסומים שתפגשו בצפון יוון, קשה לתאר במילים. מלבד...
למי פונים כשזקוקים לעזרה בחיפוש מידע?
אירועים שונים בחיים מחייבים לפעמים שינוס מתניים כדי לצאת מאזור...
הפיכתם של מרחבים עירוניים לאזורים מתחדשים
עורך דין התחדשות עירונית מתמחה בעניינים משפטיים הקשורים לפרויקטים של...
לפי אלו קריטריונים בוחרים את שיטות יציקת הבטון לתבניות?
כאשר מתחילים פרויקט בניה חדש, חשוב לקחת בחשבון כי יסודות...
לחגוג אחרת את האירועים הפרטיים שלכם
כמה שנים הבטחתם לעצמכם שיום אחד תקומו מהכיסא באירוע כלשהו...