Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

השבתה מנהלית של רכב

השבתה מנהלית של רכב

הידעתם? קצין משטרה רשאי להשבית את רכבכם לתקופה של 30 או 60 יום ולהעבירו למגרש אחסנה למשך תקופת ההשבתה. כך למשל במקרה של נהיגה בזמן פסילה, או נהיגה בשכרות. אם המשטרה החרימה את רכבכם, יש מה לעשות. על כן, פנו אל עו"ד תעבורה אשר ייצג אתכם לאורך ההליך ויפעל למניעת השבתת הרכב.

 

השבתה מנהלית של רכב

כפי שנפרט להלן, ישנו מגוון רחב של מקרים בהם נתונה למשטרה הסמכות לאסור על שימוש ברכב. מדובר אמנם בנסיבות שונות, אך המשותף לכולן הוא ההנחה כי הישארות הרכב בידי הנהג, מסכנת את בטחונו ואת ביטחונם של יתר משתמשי הכביש. קצין משטרה רשאי להורות על איסור שימוש ברכב לתקופה של מקסימאלית של עד 30 יום. אולם, אם במהלך שלוש השנים אשר קדמו לאירוע, הושבת רכבו של הנהג, יכול קצין המשטרה להאריך את תקופת איסור השימוש ברכב ל60 יום. באלו מקרים יכולה המשטרה להורות על השבתה מנהלית על רכב? להלן מספר דוגמאות:

  • סיכון הולכי רגל במעבר חציה;
  • נהיגה בזמן פסילה;
  • אדם הנוהג ברכב ללא נהג מלווה (נהג חדש);
  • נהיגה בשכרות;
  • מספר הנוסעים ברכב גבוה מהמותר;
  • עקיפה בדרך לא פנויה/חציית קו הפרדה רצוף;
  • נהיגה ברכב ללא רישיון נהיגה תקף (לא כולל מצב של אי חידוש תקופתי) ועוד

הליך שימוע

השבתה מנהלית של רכב על ידי קצין משטרה תיעשה רק לאחר הליך של שימוע. במסגרתו, תינתן לבעל הרכב הזדמנות לטעון מדוע אין להחרים את רכבו אלא להותירו בחזקתו. על מנת להגדיל את הסיכוי למניעת השבתה מנהלית, על הנהג להיות מיוצג על ידי עורך דין תעבורה בעל הידע והניסיון אשר יידע אלו טענות להעלות בפני קצין המשטרה, על מנת להגדיל את הסיכוי למניעת איסור השימוש ברכב. ונדגיש, לקצין יש את שיקול הדעת להחליט, הוא אינו מחויב להורות על השבתה מנהלית ועל כן כדאי לנהג להיות מיוצג בהליך השימוע ולא להתמודד עמו לבד. אלו טענות יוכל עורך הדין לטעון בפני קצין המשטרה? למשל, כי המסוכנות של הנהג ממנה חשש השוטר אינה מתקיימת עוד, כי ישנן סיבות כלכליות ו/או בריאותיות המצדיקות הותרת הרכב בחזקתו וכיו"ב. אם קצין המשטרה החליט בכל זאת להורות על השבתה מנהלית של הרכב, ניתן להגיש לבית המשפט ערעור על החלטתו. בית המשפט, כפי שיפורט להלן, יכול להפוך את החלטתו של קצין המשטרה, להותירה על כנה או להורות על קיצור תקופת הפסילה (שהנה 30 או 60 יום).

הגשת ערעור

קצין המשטרה החליט על החרמת הרכב? זהו לא סוף פסוק. בנסיבות מסוימות, יכול עו"ד תעבורה להגיש ערעור לבית המשפט על החלטתו של קצין המשטרה על השבתה מנהלית. בערעור, יציג עורך הדין טיעונים המצדיקים את ביטול החרמת הרכב. אלו יהיו למעשה זהים לטיעונים שהועלו בהליך השימוע אולם במקרים רבים, נימוקים שנדחו על ידי קצין המשטרה, מתקבלים בבית המשפט. כמו כן, כאשר לא נערך לבעל הרכב הליך שימוע נאות, יכול הדבר להוות גם הוא טיעון להשבת הרכב לנהג. נבהיר כי אפשרות הערעור אינה רלוונטית במקרים בהם בוצעה עבירת תעבורה חמורה כגון נהיגה בזמן פסילה או נהיגה בשכרות, אלא בנסיבות אחרות, טכניות יותר במהותן. למשל, כאשר האדם שנהג ברכב אינו הבעלים והרכב נלקח ללא רשות הבעלים וללא ידיעתו. במקרה שכזה, בית המשפט יורה על החזרת הרכב לבעליו. בית המשפט רשאי להותיר את החלטת קצין המשטרה על כנה, להורות על ביטולה והשבת הרכב לנהג או לקצוב תקופת השבתה קצרה יותר. לאור האמור לעיל, אנו למדים כי גם אם רכבכם הושבת על ידי המשטרה, יש למה לעשות  ולכן אל תוותרו ופנו לייעוץ משפטי.

השבתה מנהלית של רכב

המאמר נכתב ע״י עורך דין לתעבורה ניר שלום 077-9976882

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
להחזיר את עצמנו כמה שנים לאחור- זה אפשרי
במיוחד בעידן שלנו, בו כולם מצלמים ומצטלמים כל הזמן, המודעות...
התוכניות וההחלטות שחברה מקבלת
אסטרטגיה עסקית כוללת את התוכניות וההחלטות שחברה מקבלת כדי להשיג...
להכין את הארון לחורף- ממה מתחילים?
כשהיינו קטנים היתה החלפה ברורה של תכולת ארון הבגדים מבגדי...
כל הפרטים החשובים על תהליך גירושין
תשלומי מדור מייצגים את חובתם של ההורים להעניק לילדיהם סביבה...
איך מחשבים התקנה של מערכת סולארית לבית הפרטי
עם כל הכבוד לאידיאולוגיה ולהכרה בכך שעלינו, על כולנו, מוטלת...
יוון כמו שלא הכרתם - מחכה לכם לטיול מרתק
את המראות הקסומים שתפגשו בצפון יוון, קשה לתאר במילים. מלבד...
למי פונים כשזקוקים לעזרה בחיפוש מידע?
אירועים שונים בחיים מחייבים לפעמים שינוס מתניים כדי לצאת מאזור...
הפיכתם של מרחבים עירוניים לאזורים מתחדשים
עורך דין התחדשות עירונית מתמחה בעניינים משפטיים הקשורים לפרויקטים של...
לפי אלו קריטריונים בוחרים את שיטות יציקת הבטון לתבניות?
כאשר מתחילים פרויקט בניה חדש, חשוב לקחת בחשבון כי יסודות...
לחגוג אחרת את האירועים הפרטיים שלכם
כמה שנים הבטחתם לעצמכם שיום אחד תקומו מהכיסא באירוע כלשהו...