Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

השבתה מנהלית של רכב

השבתה מנהלית של רכב

הידעתם? קצין משטרה רשאי להשבית את רכבכם לתקופה של 30 או 60 יום ולהעבירו למגרש אחסנה למשך תקופת ההשבתה. כך למשל במקרה של נהיגה בזמן פסילה, או נהיגה בשכרות. אם המשטרה החרימה את רכבכם, יש מה לעשות. על כן, פנו אל עו"ד תעבורה אשר ייצג אתכם לאורך ההליך ויפעל למניעת השבתת הרכב.

 

השבתה מנהלית של רכב

כפי שנפרט להלן, ישנו מגוון רחב של מקרים בהם נתונה למשטרה הסמכות לאסור על שימוש ברכב. מדובר אמנם בנסיבות שונות, אך המשותף לכולן הוא ההנחה כי הישארות הרכב בידי הנהג, מסכנת את בטחונו ואת ביטחונם של יתר משתמשי הכביש. קצין משטרה רשאי להורות על איסור שימוש ברכב לתקופה של מקסימאלית של עד 30 יום. אולם, אם במהלך שלוש השנים אשר קדמו לאירוע, הושבת רכבו של הנהג, יכול קצין המשטרה להאריך את תקופת איסור השימוש ברכב ל60 יום. באלו מקרים יכולה המשטרה להורות על השבתה מנהלית על רכב? להלן מספר דוגמאות:

  • סיכון הולכי רגל במעבר חציה;
  • נהיגה בזמן פסילה;
  • אדם הנוהג ברכב ללא נהג מלווה (נהג חדש);
  • נהיגה בשכרות;
  • מספר הנוסעים ברכב גבוה מהמותר;
  • עקיפה בדרך לא פנויה/חציית קו הפרדה רצוף;
  • נהיגה ברכב ללא רישיון נהיגה תקף (לא כולל מצב של אי חידוש תקופתי) ועוד

הליך שימוע

השבתה מנהלית של רכב על ידי קצין משטרה תיעשה רק לאחר הליך של שימוע. במסגרתו, תינתן לבעל הרכב הזדמנות לטעון מדוע אין להחרים את רכבו אלא להותירו בחזקתו. על מנת להגדיל את הסיכוי למניעת השבתה מנהלית, על הנהג להיות מיוצג על ידי עורך דין תעבורה בעל הידע והניסיון אשר יידע אלו טענות להעלות בפני קצין המשטרה, על מנת להגדיל את הסיכוי למניעת איסור השימוש ברכב. ונדגיש, לקצין יש את שיקול הדעת להחליט, הוא אינו מחויב להורות על השבתה מנהלית ועל כן כדאי לנהג להיות מיוצג בהליך השימוע ולא להתמודד עמו לבד. אלו טענות יוכל עורך הדין לטעון בפני קצין המשטרה? למשל, כי המסוכנות של הנהג ממנה חשש השוטר אינה מתקיימת עוד, כי ישנן סיבות כלכליות ו/או בריאותיות המצדיקות הותרת הרכב בחזקתו וכיו"ב. אם קצין המשטרה החליט בכל זאת להורות על השבתה מנהלית של הרכב, ניתן להגיש לבית המשפט ערעור על החלטתו. בית המשפט, כפי שיפורט להלן, יכול להפוך את החלטתו של קצין המשטרה, להותירה על כנה או להורות על קיצור תקופת הפסילה (שהנה 30 או 60 יום).

הגשת ערעור

קצין המשטרה החליט על החרמת הרכב? זהו לא סוף פסוק. בנסיבות מסוימות, יכול עו"ד תעבורה להגיש ערעור לבית המשפט על החלטתו של קצין המשטרה על השבתה מנהלית. בערעור, יציג עורך הדין טיעונים המצדיקים את ביטול החרמת הרכב. אלו יהיו למעשה זהים לטיעונים שהועלו בהליך השימוע אולם במקרים רבים, נימוקים שנדחו על ידי קצין המשטרה, מתקבלים בבית המשפט. כמו כן, כאשר לא נערך לבעל הרכב הליך שימוע נאות, יכול הדבר להוות גם הוא טיעון להשבת הרכב לנהג. נבהיר כי אפשרות הערעור אינה רלוונטית במקרים בהם בוצעה עבירת תעבורה חמורה כגון נהיגה בזמן פסילה או נהיגה בשכרות, אלא בנסיבות אחרות, טכניות יותר במהותן. למשל, כאשר האדם שנהג ברכב אינו הבעלים והרכב נלקח ללא רשות הבעלים וללא ידיעתו. במקרה שכזה, בית המשפט יורה על החזרת הרכב לבעליו. בית המשפט רשאי להותיר את החלטת קצין המשטרה על כנה, להורות על ביטולה והשבת הרכב לנהג או לקצוב תקופת השבתה קצרה יותר. לאור האמור לעיל, אנו למדים כי גם אם רכבכם הושבת על ידי המשטרה, יש למה לעשות  ולכן אל תוותרו ופנו לייעוץ משפטי.

השבתה מנהלית של רכב

המאמר נכתב ע״י עורך דין לתעבורה ניר שלום 077-9976882

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הליווי המשפטי החשוב ביותר למשפחה שלכם
ברגעים בהם אירועים בחיים מחייבים פנייה לרשויות ופעולות רישום שמקבלות...
מה באמת צריך לדעת על ריהוט ודשא לגינה?
אתם נמצאים היום בנקודה שבה אתם רוצים לשנות את עיצוב...
החמרה במצב רפואי בעקבות מלחמה - מה ניתן לעשות?
בימים קשים אלו במדינת ישראל, לא נדיר לשמוע על אנשים...
איך להבטיח שהכל יתנהל כשורה בחייכם גם במצבים רגישים?
מצבים שונים שנקלעים אליהם במהלך החיים גורמים לכך שהם נוטלים...
הפיצויים שמגיעים לכם בגלל נזקי גוף
תאונות קורות וחלק מהתאונות אפשר להגדיר כרשלנות של מי שבאחריותו...
6 טיפים לשתייה בריאה
שתיית מים במהלך היום מהווה דבר חשוב וחיוני מאוד לגוף...
הסרת שיער במקומות הכי רגישים במקצועיות
כשאתן מחפשות שיטה יעילה שאיתה אפשר להסיר שיער ביעילות ולטווח...
מגשי פירות
שף הטעמים: יצירת מציאות חדשה עם מגשי פירות
מגשי פירות, המעטפת המיוחדת שנוצרה כדי להעניק לך חוויה קולינרית...
מעברים וכניסות למשרדים ולעסקים
אט אט מתחילים דלתות אוטומטיות לכבוש את נתחי השוק הרחבים...
הכרויות למטרה רצינית – איך לשפר את הסיכויים למצוא זוגיות?
ניסיתם להשתמש באתר הכרויות מקוון כדי למצוא את בת או...