Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

הקשר בין קריסטלים באוזן לורטיגו

הקשר בין קריסטלים באוזן לורטיגו
קרדיט: Pixabay

ורטיגו, באנגלית Vertigo, מתאר תחושה של תנועה סיבובית שאינה קיימת בפועל, זו תופעה שכיחה באוכלוסייה ולפי נתוני משרד הבריאות בישראל בין 20% ל-40% מהאנשים יחוו ורטיגו בשלב מסוים בחייהם. בתופעת הוורטיגו יכולים להרגיש כי האדם נע בסיבוב כמו בקרוסלה או שהעולם מסתובב סביבו, בעמידה או בשכיבה, בעוד שבפועל אין באמת תנועה.

ורטיגו נובע מפגיעה במערכת הווסטיבולרית הממוקמת באוזן הפנימית ואחראית על שיווי המשקל של גוף האדם. המערכת הווסטיבולרית מספקת למוח מידע על מיקום הגוף במרחב ועל תנועת הגוף. המערכת כוללת מרכיבים שונים כגון: איבר שיווי המשקל הנמצא באוזן הפנימית ובנוי משלוש תעלות ובהן נוזל ותאי שערה, עצב וסטיבולרי, גרעינים וסטיבולריים הממוקמים בגזע המוח וקשרים עצביים. אם קיימת פגיעה באחד ממרכיבי המערכת הווסטיבולרית המוח מקבל מידע שגוי ומסרים על תנועה, למרות שבפועל הגוף לא זז.

ורטיגו התקפי תנוחתי שפיר (BPPV)

יש סוגים שונים של ורטיגו, ותסמונת מסוג BPPV נחשבת לנפוצה ביותר. התסמונת מכונה בשם ורטיגו התקפי תנוחתי שפיר (BPPV – Benign paroxysmal positional vertigo), התופעה מאובחנת אצל 20 עד 40 אחוזים מכלל האנשים המתלוננים על ורטיגו. ברוב המקרים, אדם המאובחן עם תסמונת ורטיגו חווה אפיזודות קצרות של הסחרחורת ותסמיניה, ובמקרים החמורים הוא עלול לסבול מבחילות והקאות.

התקפי הוורטיגו נמשכים זמן קצר, בדרך כלל כמה דקות, הם לרוב קורים כאשר משנים תנוחה כמו משכיבה לישיבה. התופעה נובעת מתזוזה של גבישי סידן זעירים הנקראים קריסטלים, הגבישים הקטנים מהווים חלק חשוב באיבר שיווי המשקל, הקריסטלים נמצאים בתעלות הממוקמות באוזן הפנימית.

קרדיט: Pixabay

מה קורה לקריסטלים בתעלות האוזן הפנימית בזמן התקפי ורטיגו?

הקריסטלים הזעירים הממוקמים בתוך איבר שיווי המשקל עלולים לשנות את מקומם עקב שינוי תנוחה, במצב זה עלולים לחוות התקפים קצרים של סחרחורת בגלל פתולוגיה באוזן הפנימית. המומחים מציינים כי תופעת הוורטיגו מתרחשת על רקע של תנועה של אוטוקוניה, כלומר תנועת של גבישי הסידן הזעירים (קריסטלים).

כאשר הגבישים הזעירים ניתקים ממקום הטבעי, במצב של ורטיגו מסוג BPPV, הגבישים עוברים לאחת מהתעלות החצי עגולות באוזן, לרוב הם מוסטים לתעלה האחורית, וכאשר מסיטים את הראש תוך כדי שינוי תנוחה של הגוף, הקריסטלים שנעים בתוך נוזל המצוי בתעלות נעים וגורמים לתחושת הוורטיגו הבאי לידי ביטוי בתחושה של החדר מסתובב. תופעת הוורטיגו מלווה לרוב בתחושת של בחילה, ריחוף או שיוט וחוסר יציבות.

אבחון וטיפול

אבחון ורטיגו נעשה על ידי פיזיותרפיסט מוסמך ומנוסה וכולל בדיקה גופנית ידנית, בדיקה של ריצוד האישון (ניסטגמוס) ובאמצעות מבדקים כמו דיקס הולפייד. קל יחסית לזהות ורטיגו מסוג BPPV בגלל תסמינים ייחודיים של התופעה כמו ריצוד האישון המתחיל כמה שניות לאחר תחילת התקף הוורטיגו עקב שינוי תנוחה.

ורטיגו טיפול – הטיפול ב-BPPV כולל תרגילים ומניפולציות תנועתיות בהן מסובבים את ראשו של המטופל באופן פסיבי ובסדרה של 3 תנוחות שונות במטרה להסיט את הקריסטלים שיצאו ממקומם אל מקומם הטבעי והנכון באיבר שיווי המשקל.

רוב המטופלים מחלימים באופן מלא מוורטיגו מסוג BPPV  לאחר סדרת טיפולים אצל פיזיותרפיסט. במהלך הטיפולים רוכשים טכניקות לטיפול עצמי אם יש התקפים בבית או במקום אחר, ולומדים טכניקה הנקראת תרגיל אפלי המבוססת על סיבוב הראש באופן הקשור לכוח המשיכה, התרגול כולל 3 תנוחות שונות, ומעבר לטיפול במכון הפיזיותרפיה יש לבצע את התרגילים במשך ימים ספורים גם בבית לצורך הסתגלות מחדש של המערכת הווסטיבולרית ולאיזון שיווי המשקל.

בנוסף, הפיזיותרפיסט מלמד את המטופל תרגילי ברנד דארוף למעברים נכונים בין שכיבה לישיבה כדי להתמודד עם תחושת הוורטיגו.

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כל הפרטים החשובים על תהליך גירושין
תשלומי מדור מייצגים את חובתם של ההורים להעניק לילדיהם סביבה...
איך מחשבים התקנה של מערכת סולארית לבית הפרטי
עם כל הכבוד לאידיאולוגיה ולהכרה בכך שעלינו, על כולנו, מוטלת...
יוון כמו שלא הכרתם - מחכה לכם לטיול מרתק
את המראות הקסומים שתפגשו בצפון יוון, קשה לתאר במילים. מלבד...
מתגייסים למענם: רשת מלונות פתאל ועמותת 'נצח יהודה' ביוזמה מרגשת למען פצועי צה"ל והמשפחות השכולות
רשת מלונות פתאל בשיתוף עמותת 'נצח יהודה' יארחו בסוף השבוע...
נשיא המדינה נפגש עם נשיא רואנדה והעניק לו את דיסקית החטופים בקריאה לשחרורם המיידי
נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש היום, יום ראשון, כ״ח באדר...
חדש בירושלים מרכז הקונגרסים בנייני האומה מציין 70 שנה ופותח לראשונה את שעריו לסיורים מודרכים בתערוכות השונות
הסיורים חינם בתיאום מראש! במסגרת חגיגות ה70 יפתח לראשונה מרכז הקונגרסים...
למי פונים כשזקוקים לעזרה בחיפוש מידע?
אירועים שונים בחיים מחייבים לפעמים שינוס מתניים כדי לצאת מאזור...
הפיכתם של מרחבים עירוניים לאזורים מתחדשים
עורך דין התחדשות עירונית מתמחה בעניינים משפטיים הקשורים לפרויקטים של...
לפי אלו קריטריונים בוחרים את שיטות יציקת הבטון לתבניות?
כאשר מתחילים פרויקט בניה חדש, חשוב לקחת בחשבון כי יסודות...
לחגוג אחרת את האירועים הפרטיים שלכם
כמה שנים הבטחתם לעצמכם שיום אחד תקומו מהכיסא באירוע כלשהו...