Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility MEKOMONET-->

הקטנת המיסים גורמת לציבור לשלם הרבה יותר לבריאות וחינוך ותביא לעלייה נוספת בשיעורי העוני

הקטנת המיסים גורמת לציבור לשלם הרבה יותר לבריאות וחינוך ותביא לעלייה נוספת בשיעורי העוני

דו"ח חדש הנכתב על ידי יורם גבאי, לשעבר הממונה על הכנסות המדינה, ונערך  על ידי מרכז מאקרו למדיניות כלכלית, בראשות ד"ר רובי נתנזון בשיתוף קרן "פרידריך-אברט", הוגש היום (31.1) לחברי הכנסת. הדו"ח בוחן את המגמות ארוכות וקצרות הטווח של מערכת המיסים בישראל, כולל ניתוח צד ההכנסות בשנתיים האחרונות, תחזית לשנה הקרובה, בה צפויה צמיחה חיובית של 3 – 4 אחוזים, וההשלכות החברתיות והציבוריות החמורות לכך.  

הדו"ח, אשר יוצא כחלק מפרויקט "הסנאט" המביא מידי שבוע לחברי הכנסת מידע חיוני לפעילותם הפרלמנטארית, מגלה כי אם תמשיך ממשלת ישראל במגמה של הורדת המיסים, הדבר יחייב גלגול נוסף של עלויות הבריאות, החינוך, הרווחה והאקדמיה, לציבור, אשר יאלץ להוציא מכספו הוצאות אלה, והתחולה תהיה רגרסיבית מובהקת. נתון נוסף הוא כי מדינת ישראל תהנה כנראה בשנים הקרובות מקצב גביה של גידול בהכנסות ממיסים.  

הנתון המפתיע ביותר בדו"ח מגלה כי מאחר ומדינת ישראל נוקטת בעשור האחרון מדיניות ברורה של הקטנת משקל הוצאות הממשלה (הרחבה) הציבור הוא זה הנושא בנטל, וכבר היום מממן מכיסו 10% יותר מכלל הוצאות הבריאות ו-5% יותר מכלל ההוצאות לחינוך, בהשוואה לסוף העשור הקודם. מגמה זו עתידה להחמיר, והציבור יוסיף ויוציא סכומים גבוהים הרבה יותר. כמו כן אחוז הסטודנטים "המסובסדים" באוניברסיטאות ירד מאוד וכך גם משקל הקצבאות ותשלומי ההעברה. נוסף על כך, מדינת ישראל החליטה גם להקטין משמעותית את האג"ח המיועדות, והפחיתה בכך את סבסוד הפנסיות, באמצעות גלגול האחריות לחוסכים ולשוק ההון.

נתון נוסף בדו"ח מגלה כי הכלכלה הישראלית מתמקמת בשליש האחרון של המדינות המפותחות במשקל מיסים בתוצר, והשיעור מגיע היום לכ- 33.5% תוצר, נמוך בהרבה ממדינות צפון אירופה (כ-48% תוצר) ואף מרוב מדינות מערב אירופה (כ-38% תוצר בממוצע), וכי מגמה זו תמשך ואף תעצים גם בשנים הקרובות עקב הורדת מס חברות ויחידים. מדינת ישראל הקטינה מאוד בעשור האחרון את תוצאות הממשלה ביחס לתוצר מ-50% ל-44% וכך היא עשתה גם בהוצאות הרווחה. ואף תעצים. בבחינת ההשפעות התקציביות השיפור בהכנסות המדינה ממיסים מביא לכך שבשנת 2009 הגביה הסתכמה בכ- 5 מיליארד ₪ מעל התחזית התקציבית, ובהנחה שקצב גידול ההכנסות של החודשים האחרונים, ימשך גם בשנה הקרובה ייווצר עודף הכנסות ביחס לתחזית התקציבית בהיקף של 12-13 מיליארד ₪.  

יורם גבאי, יו"ר דירקטוריון "פעילים" כיום, מסביר כי: " מדינת ישראל נמצאת היום במגמה בה היא מתקרבת לנטל המס האמריקני. מגמה זו אינה פועלת לטובת כלל הציבור, וזאת מתוך שני אספקטים הקשורים יחד. האחד הוא שהציבור ישלם הרבה יותר מכיסו בתחומי הרווחה: בריאות, חינוך ואקדמיה, והשני קשור בעלייה עתידית אפשרית בשיעורי העוני ובפערים החברתיים. על המדינה להחליט האם היא רוצה להדמות למדינות הרווחה באירופה, או שמא רוצה להדמות לארה"ב של לפני אובמה, ולהעביר את עיקר הוצאות הרווחה לתושביה."

ד"ר רובי נתנזון, מנכ"ל מרכז מאקרו לכלכלה מדינית ועורך הדו"ח: "לא זו בלבד שמספר הנפשות הנמצאים מתחת לקו העוני בישראל ביחס למדינות המפותחות בעולם גבוה הרבה יותר, נתון שהוכח גם על ידי דו"ח ה-OECD האחרון, הממשלה מחריפה זאת על ידי קביעת מדיניות כלכלית א-חברתית. שוב אנו עדים לכך שמדיניות הממשלה פוגעת בעיקר בשכבות החלשות. הממשלה מחויבת לתקן את הליקויים הקיימים בהתאם להמלצות דו"ח ה-OECD, ולקבוע יעדים חברתיים בהתאם. "   

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
בשיא המלחמה- חברת אקסטל השלימה את עסקת הנדל"ן הגדולה ביותר במאה שנים האחרונות בירושלים
חברת אקסטל השלימה את רכישת קרקעות אדמות הפטריארכיה בירושלים מקבוצת...
כמה אתם שווים באמת?
ישראלים שונים מאמריקאים בכך שאינם מודדים את שוויו של אדם...
תלת מימד ומוצר ראשוני
אחד השלבים החשובים ביותר בייצור מוצר ולמעשה השלב הכמעט אחרון...
בכיר השפים הירושלמים, השף עזרא קדם, מצטרף לכשרות צהר
השף המוערך עזרא קדם, סמל הקולינריה המקומית אשר יוצר בימים...
שיתוף פעולה חברתי בין אוניברסיטת רייכמן לבן & ג'ריס - למען שירותי הדם של מד"א
במסגרת השת"פ תוצב עמדת תרומת דם של מד"א וסטודנטים שיתרמו דם...
משחק מגנטים לילדים
אחד החידושים בעולם משחקי הילדים בשנים האחרונות הינו ערכות משחק...
לקראת ט"ו בשבט: נשיא המדינה ורעייתו אירחו חקלאים וחקלאיות ואת נציגי 'ארגון מגדלי הפירות בישראל'
לרגל חג האילנות, אירחו כבוד נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו...
מידע הוא כוח – בעולם שבו אתם רוצים לייצר דירוג אשראי איכותי
היכולת שלנו לבנות תהליכי קבלת החלטות גם בתחום הפיננסי היא...
המרכז לגיוס כספים: זינוק של 37% בשלושת החודשים האחרונים, בהגשת בקשות לגיוס משאבים מקרנות פילנתרופיה באמצעות מיקור חוץ
חני סודרי, מנכ"לית המרכז: "הזינוק בגידול מתאפיין בהלימה מובהקת עם...
אושרה תכנית העבודה של החברה העירונית 'אריאל' לשנת 2023
דירקטוריון החברה העירונית 'אריאל', בהובלתו של יו"ר הדירקטוריון, ראש העיר...